Torba na zakupy (DIY)

eti-blog-torba-na-zakupy-1-z

Zauważyłam, że coraz więcej osób chodzi na zakupy z kupionymi lub samodzielnie uszytymi materiałowymi torbami i pomyślałam, że pokaże Wam jak uszyć prostą, ale niebanalną torbę na zakupy. 🙂

Wymiary gotowej torby to ok: szerokość 40 cm, wysokość 45 cm, rączka ma długość ok 50 cm.

Do uszycia torby potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME TXL 607.

* Materiały potrzebne do uszycia torby na zakupu
a) tkaniny: główna (czerwona) potrzeba ok 60 cm bieżących, dodatkowa (żółta) 35 cm bieżących tkaniny
b) flizelina
c) zamek 13 cm lub dłuższy
d) nici do szycia
e) papier do przygotowania formy torby i kieszonki (55 x 40 cm) oraz karton na kieszonkę (15 x 15 cm)

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 437-7″ MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 975
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 909
g) pisak samoznikajacy -eti 120
h) stopki:
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm),  JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do marszczenia JANOME 200315007 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200124007 (chwytacz wahadłowy)
i) żelazko i deska do prasowania

potrzebnePRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Rozpoczynamy od przygotowania papierowej formy na naszą kieszonkę i torbę.
Poniżej na rysunku wymiary formy kieszonki, potrzebujemy dwie takie sztuki (najlepiej jakby forma, której nie będziemy rozcinać była tekturowa). Na jedną nanosimy pionowe linie w odległości ok 1 cm (rysunek poniżej), a następnie papierową formę rozcinamy po tych liniach (dzięki tym rozcięciom tworząc marszczenie nie stracimy kształtu kieszonki oraz torby). Druga tekturowa forma przyda nam się w całości.

kieszonka kartonowaFormę papierową układamy i przypinamy na tkaninie zgodnie z wymiarami podanymi na zdjęciu poniżej. Następnie całość obrysowujemy z zapasem 2 cm (wyjątek dolna krawędź, gdzie zapas jest trochę większy; dół kieszeni musi być linią prostą – patrz zdjęcie poniżej).

kieszonka kartonowa rocieta

Kieszonkę wycinamy z tkaniny po narysowanych liniach z zapasem.

Dodatkowo do kieszenie potrzebujemy skroić jej górną krawędź z dodatkowej tkaniny (żółtej). To prostokąt o wymiarach 8 x 18 cm (ten element podklejamy flizeliną) oraz kroimy pliskę skośną o wymiarze 3 x 45 cm (pliska musi być skrojona pod kątem 45 stopni w stosunku do krajki tkaniny).

Z żółtej tkaniny kroimy rączki na naszą torbę. Potrzebujemy cztery sztuki o wymiarze 6 x 60 cm.

Dodatkowo z tej samej tkaniny kroimy również elementy na wykończenie górnej krawędzi torby. Potrzebujemy 4 prostokąty o wymiarach 9 x 30cm, podklejamy je flizeliną.

Teraz przejdziemy do skrojenia głównego elementu torby. W tym celu przygotowujemy papierową formę torby (nie musi być sztywna jak w przypadku kieszonki). Wymiary znajdziecie na zdjęciu poniżej.

krojenie torby pierwsza faza

Papierową formę torby przecinamy zgodnie z naniesionymi powyżej liniami i rozsuwamy je względem siebie o 2 cm przy ich górnej krawędzi- patrz zdjęcie poniżej. Na bokach formy tworzą nam się zakładki (złożenia).

Następnie dodajemy zapas na szew:
– dół 2 cm;
– bok na dole 2 cm, a na górze boku 6 cm;
– na górnej krawędzi na środku 4 cm, a na bokach 6 cm.
Zapas na szew został oznaczony na zdjęciu poniżej żółtym kolorem.

krojenie torby

Kroimy dwa takie elementy z tkaniny głównej (czerwonej).

SZYCIE:

Rozpoczynamy od uzyskania marszczenia przy górnej krawędzi kieszonki. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do marszczenia. Ustawiamy długi ścieg oraz zmieniamy naciąg nitki na większy od standardowego (w zależności od tych ustawień zmieni nam się stopień marszczenia, im wyższe parametry tym większe marszczenie)- efekt różny w zależności od właściwości tkanin. U mnie ustawienie obu parametrów jest maksymalne ponieważ tkanina jest sztywna.

marszczenie przy uzyciu stopki

Kieszonka po zmarszczeniu ma mieć wymiary ok 17 x 18 cm.

kieszonka po zmarszczeniu

Teraz bierzemy tekturową formę kieszonki i układamy ją na lewej stronie naszej zmarszczonej kieszeni. Krawędzie tkaniny zaprasowujemy do wewnątrz na tekturce. Dzięki temu zabiegowi, krawędzie wyjdą bardzo estetyczne.

kieszonka zaprasowanaTeraz pliskę skośną zaprasowujemy na pół wzdłuż, a następnie formujemy ją do kształtu kieszonki. Ja pliskę zaprasowałam żelazkiem.

kieszonka szycie I

Wcześniej zaprasowane krawędzie kieszonki odginamy, a linia pozostała po zaprasowania krawędzi będzie naszą linią szycia. Jednak najpierw do tej linii przypinamy pliskę skośną tak, aby wystawała ona ok 5 mm za linię szycia- patrz zdjęcie poniżej.

kieszonka szycie II

Po przyszyciu pliska skośna na prawej stronie kieszonki prezentuje się jak na zdjęciu poniżej.

kieszonka szycie III

Teraz owerlokiem wyrównujemy krawędź kieszonki i pliski (jeśli nie dysponujesz owerlokiem to wyrównaj krawędź i obrzucamy ją ściegiem owerlokowym z wykorzystaniem stopki owerlokowej).

kieszonka szycie IV

Teraz przejdziemy do doszycia górnej krawędzi kieszeni. W tym celu składamy kieszonkę oraz prostokąt (8 x 18 cm) i łączymy je razem szyjąc 2 cm od krawędzi. Szyjemy na odcinku kieszonki tj ok 15cm (14 cm plus dwa razy pliska- 0,5 cm).

kieszonka szycie V

Po doszyciu odginamy element żółty i do jego przeciwległej krawędzi dopinamy (prawą stroną do prawej) zamek. Zamek musi zostać przyszyty w odległości 4 cm od linii połączenia góry kieszonki z dołem.

kieszonka szycie VI

Zamek wszywamy stopką do wszywania zamka.

kieszonka szycie VII

Następnie podwijamy krawędź zamka pod żółty element. Na tym etapie obie krawędzie są podwinięte po żółty element.

kieszonka szycie VIII

Składamy żółty element na pół (składając prawą stroną do prawej) i zszywamy go tylko na krawędziach (zaznaczona na zdjęciu poniżej linią przerywaną). Zszywamy go poza krawędzią kieszeni (również żółtej wypustki). Ten element po złożeniu powinien mieć 2 cm wysokości.

kieszonka szycie IX

Nadmiar szwu odcinamy, aby narożnik po wywinięciu na prawą stronę ładnie się układał- patrz zdjęcie powyżej. Teraz upinamy krawędź kieszonki tak, aby krawędzie znajdowały się w środku tego paska.

kieszonka szycie X

Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linię szycia.

kieszonka szycie XI

Kieszonka od lewej strony.

kieszonka szycie XII

Kieszonka gotowa, przechodzimy więc do przygotowania głównych elementów torby. Zaczynamy od obrzucenia owerlokiem wszystkich krawędzi torby, a następnie marszczymy górną jej krawędź (tak samo jak marszczyliśmy krawędź kieszonki). Długość krawędzi po zmarszczeniu to 30 cm.

Teraz przechodzimy do przypięcia górnej krawędzi kieszonki, umiejscawiamy ją na naszej torbie w odległości ok 12 cm od górnej krawędzi torby.

upinanie kieszonki

Górną krawędź zamka przyszywamy stopką do wszywania zamka. Krawędź zamka proponuje skierować do środka kieszeni- zdjęcie poniżej.

przyszywanie kieszonki

Po przyszyciu zamka naszywamy kieszonkę. Szyjemy od samej krawędzi kieszonki (żółtego elementu), a następnie szyjemy po wypustce bardzo blisko czerwonej tkaniny.

przyszywanie kieszonki krawedz

Po przeszyciu kieszonki przechodzimy do wykonania rączek torby. W tym celu zaprasowujemy paski 6 x 60 cm do szerokości 3 cm. Po zaprasowaniu składamy jeden na drugi (prawymi stronami na zewnątrz) i szyjemy 1-2 mm od krawędzi z obu stron.

raczka

Rączka po zszyciu wygląda następująco.

raczka gotowa

Teraz przechodzimy do połączenia wszystkich elementów razem. Zaczynamy od zszycia głównych elementów torby. Szyjemy 2 cm od krawędzi, rozpoczynając szycie 10 cm od górnej krawędzi torby, kończymy również 10 cm od górnej krawędzi- patrz zdjęcie poniżej.

zszywanie torby

Po zszyciu rozprasowujemy szew i przy otwarciu wykonujemy mocowanie, które przytrzyma szew i jednocześnie wzmocni to miejsce. Patrz zdjęcie poniżej.

mocowanie przy otwarciu

Teraz przejdziemy do wykończenia góry torby, czyli przyszywamy do górnej krawędzi torby żółty element (9 x 30 cm), składamy je prawą stroną do prawej. Marszczenie górnej krawędzi torby z podwiniętymi krawędziami (2 cm) ma mieć długość 26 cm- patrz zdjęcie poniżej. Szyjemy 2 cm od górnej krawędzi.

gorna krawedz I

Po doszyciu, elementu na prawej stronie powinien wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

gorna krawedz II

Teraz dopniemy wcześniej przygotowane rączki torebki. Ważne, aby rozmieścić je zgodnie z wymiarami podanymi na zdjęciu poniżej.
Rączki przesunięte są o 5mm do środka torby i wystają 3 cm poza górną krawędź torebki.

gorna krawedz IIIPo przypięciu rączek, przykładamy kolejny żółty prostokąt. Na zajęciu poniżej zaznaczyłam linie szycia (linia przerywana). Szyjemy tak, aby nie przyszyć czerwonej części torby.

gorna krawedz IV

Element po obcięciu narożników (wycieniowaniu) i wywróceniu na prawą stronę wygląda następująco- zdjęcie poniżej. Czyli pozostaje nam podwinięcie niewykończonej krawędzi.

gorna krawedz V

Krawędź tą upinamy i szyjemy wzdłuż całego elementu szyjąc ok 2 mm od krawędzi.

gorna krawedz VI

Tak samo doszywamy kolejną rączkę i tym samym wykończamy górną krawędź torby.

gorna krawedz gotowaProjekt skończony.

siatka torba na zakupy jak uszyc

Pochwalcie się swoimi torba na zakupy uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na  adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Anna

Nie rozumiem wymiarow kieszonki …na pierwszym ma wymiary 13 X 14 nizej 17 X 18cm