Piórnik i worek na buty dla dziecka (DIY)

etiblog-piornik-worek-dla-dziecka-1-z

Niestety zaraz koniec wakacji, więc czas pomyśleć o rzeczach do szkoły czy przedszkola. 🙂 Przygotowała dla Was dwa nowe projekty – piórnik i worek na buty/ kapcie dla dziecka.

Piórnik jest trochę fantazyjny więc szycia jest przy nim troszkę więcej, ale za to worek na buty/kapcie jest prosty do uszycia nawet z naszywaną aplikacją. 🙂

Wymiary gotowego piórnika to ok 14 x 21 cm, a worka 40 x 30 cm.

Do uszycia tych projektów potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME XL 601.

* Materiały potrzebne do uszycia projektów:

a) piórnik:
– tkaniny: dwa kolory (różowa i tkanina ze wzorem) oraz usztywnienie (ja wykorzystałam flizelinę). Ich ilość zależy od wielkości zaprojektowanego przez Was kształtu piórnika
– flizelina do podklejenia aplikacji (potrzebne na podklejenie łap, kokardy, oczu i zębów)
– pliska skośna (o długości równej obwodowi kokardy oraz sumie długości przodu, tyłu oraz boków) szerokość pliski 3 cm
– ocieplina odzieżowa (do wypchania łap i kokardy)
– papier do przygotowania poszczególnych elementów piórnika
– zamek
– nici do szycia

b) worek:
– tkanina główna 48 x 62 cm oraz mniejsze kawałki do wykonania aplikacji na worku
– flizelina do podklejenia aplikacji
– pliska skośna (o długości równej obwodowi kokardy oraz długości przodu) szerokość pliski 3 cm
– tasiemka jako paseczek nośny długość ok 250 cm, szerokość 1,5 cm
– papier do przygotowania poszczególnych elementów aplikacji
– nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 1860-8.1/2″MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) pisak samoznikajacy -eti 120
h) stopki:
Wykorzystywane przy projekcie piórnika:
stopka owerlokowa
stopka do wszywania zamka
stopka do aplikacji

Wykorzystywane przy projekcie worka:
stopka do obrzucania dziurek
stopka do aplikacji

i) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

ZACZYNAMY OD STWORKOWEGO PIÓRNIKA 🙂

ETAPY POWSTAWANIA PIÓRNIKA:

Przygotowanie:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Rysujemy lub drukujemy kształt naszego piórnika i aplikacji (ja wykorzystałam ten sam kształt, zmieniał się tylko zapas na szew). Wymiary gotowego piórnika to ok 14 x 21 cm.
Kopiujemy i wycinamy poszczególne części stworka (zapasy jakie należy dodać przed wykrojeniem danych elementów z materiałów znajdziecie poniżej).

zwierzakKrojenie:

Krojenie proponuje rozpocząć od wycięcie usztywnienie na nasz piórnik, dzięki niemu będzie się ładnie prezentował i nie będzie  tracił swojego kształtu. Ja jako usztywnienie wybrała sztywniejszy filc. Kroimy dół (A) i górę (B) mordki oraz tył (razem elementy A i B), wszystkie te elementy kroimy bez zapasu na szew (czyli po linii papierowego szablonu)- patrz zdjęcie poniżej.

piornik krojenie usztywnienie

Teraz kroić będziemy warstwę wierzchnią oraz wewnętrzną piórnika. Proponuje rozpocząć od dołu mordki stwora, tutaj konieczne jest dodanie zapasu na szew (1 cm), potrzebujemy skroić 3 takie elementy (dwa na przód oraz jeden na tył).

piornik krojenie dolna czescZ tkaniny na mordkę (u mnie tkanina w groszki)  kroimy dodatkowo prostokąt o szerokości 8 cm i długości łuku dołu mordki skrojonej z groszków (patrz zdjęcie powyżej). Dla bezpieczeństwa wydłużamy ten odcinek o 6 cm.

Górę mordki również kroimy z zapasem na szew (1 cm). Tu również potrzebujemy 3 takie elementy.

piornik krojenie gorna czesc

Z różowej tkaniny kroimy prostokąt o szerokości 8 cm i długości górnej krawędzi góry mordki wydłużonej o 6 cm (zdjęcie powyżej).

Potrzebujemy jeszcze tył stwora czyli składamy razem elementy A i B razem, dodajemy zapas na szew i tak kroimy.

piornik krojenie gorna i dol czesc

Tkaninę z której będziemy kroić łapki podklejamy flizeliną. Kroimy 4 elementy. Zwróćcie uwagę że w miejscu gdzie będziemy doszywać łapki do tułowie dodałam większy zapas (min 1,5 cm, pozostały zapas 1 cm).

piornik krojenie lapki

Teraz przygotujemy kokardę: kroimy jedną warstwę z tkaniny w groszki (jest ona podklejona flizeliną), dodając zapas na szew (1 cm). Następnie kroimy prostokąt większy od kokardy (z żółtej tkaniny) i tej samej wielkości ocieplinę odzieżową, która sprawi, że kokarda będzie odstająca (ten kształt zaznaczyłam linią przerywaną na zdjęciu poniżej).

piornik krojenie kokarda

Teraz skroimy zęby, tkaninę wcześniej podklejamy i dodajemy zapas na szew. Na linii wszycia dodajemy większy zapas tak jak to miało miejsce przy krojeniu łapy (1,5 cm, pozostały zapas 1 cm). Na dwa zęby potrzebujemy skroić 2 komplety trójkątów po 2 sztuki.

piornik krojenie zeby

Pozostaje nam skroić jeszcze tylko oczy. W tym celu podklejmy oba kolory (biały i czarny) tkanin flizeliną. Oczy kroimy według zaplanowanego kształtu bez dodawania zapasu na szew.

Szycie:

Rozpoczęłam od wykonania tyły piórnika. W tym celu bierzemy element dołu mordki i góry, pomiędzy warstwy złożone prawą stroną do prawej wprowadzam pliskę złożoną tylko na pół (jeśli kupiliście lamówkę do rozprasujcie ją na płasko, a następnie złóżcie na pół). Ważne, aby pliskę umieścić w odpowiedni sposób tzn rozciągnąć ją tuż przy niewykończonej krawędzi, aby płasko leżała na całej długości- patrz zdjęcie poniżej. Szyjemy 1 cm od krawędzi (pliska jest nieznacznie szersza, dzięki czemu będzie wystawać na prawej stronie po zszyciu).

piornik szycie tył wierzchnia warstwaEfekt po zszyciu elementów razem.

piornik szycie tył wierzchnia warstwa gotowa

Tył gotowy, a więc teraz możemy przejść do przygotowania przodu piórnika. Zacznijmy od odszycia zębów naszego stwora.

Składamy tkaninę prawą do prawej i zszywamy szyjąc na 1 cm od krawędzi po linii zaznaczonej na zdjęciu poniżej. Następnie przy górnej krawędzi nadmiar tkaniny odcinamy i wywracamy na prawą stronę.

piornik szycie zeby

Gotowe zęby przykładamy do doły mordki układając je na plisce.Pliska musi leżeć płasko, w tym celu jej krawędzie również naciągamy. Szyjemy 1 cm od krawędzi.

worek szycie przodNa tak przygotowaną warstwę układamy prawą stroną do prawej dół mordki i zszywamy warstwy razem szyjąc na 1 cm od krawędzi.

piornik szycie przod laczenie

Tak powstały szew obcinamy 2 mm od linii szycia.

Teraz przejdziemy do usztywnienia poszczególnych elementów piórnika. W tym celu na górę przodu układamy usztywniacz, a na to kładziemy kolejną warstwę góry piórnika (warstwy piórnika ułożone są prawymi stronami na zewnątrz). Następnie upinamy je razem i zszywamy na 1 cm od krawędzi.

piornik szycie przod aplikacja

Tak samo usztywniamy tył (składamy połączoną warstwę tyłu oraz gładką skrojoną w całości warstwę A i B z różowej tkaniny). Usztywniacz zamykamy w środku szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Poniżej na zdjęciu zaznaczyłam gdzie wszyte są usztywnienia. Element dołu mordki usztywnimy po wszyciu zamka.

piornik szycie uszytwnienie zaszyte

Teraz przejdziemy do wykonania aplikacji w tym celu składam górę z usztywniaczem zaszytym w środku z dołem mordki, a następnie układam na górze oczy.

piornik szycie oczy

Jeśli wyraz twarzy stwora nam odpowiada to gęstym ściegiem zyg-zak (szerokość ściegu 3, długość 0.6.) naszywamy oczy. Szyjemy tak, aby ściek zakrył niewykończoną krawędź naszywanego elementu. Rozpoczynamy od naszycia źrenic na białą tkaninę, a następnie już całych oczu na mordkę. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do aplikacji, dzięki której mamy lepszą widoczność pod stopką, a dodatkowo specjalny kształt ułatwia nam manipulowanie tkaniną w trakcie szycia.

piornik szycie zrenica

Następnie wykonujemy rzęsy, proponuje pisakiem narysować je, a następnie ściegiem zyg-zak o szerokości 2 odszyć je. Efekt widoczny na zdjęciu poniżej.

worek oczyKontynuując szycie mordki przechodzimy do wszycia zamka. W tym celu układamy zamek w łuk dopasowany do kształtu mordki, aby było to możliwe należy górną taśmę zamka przyszyć długim ściegiem prostym z ustawieniem naciągu nitki na 0 i zmarszczyć tą stronę taśmy zamka za pomocą tak powstałego ściegu. Drugą krawędź taśmy zamka delikatnie nacinamy. Zamek na łuku musi leżeć płasko.

piórnik wszywanie zamkaZamek do wszycia jest gotowy, więc montujemy przy maszynie stopkę do wszywania zamków i upinamy zamek szpilkami. Zamek należy przypiąć ok 1 cm od krawędzi, szyć będziemy stopką do wszywania zamków po linii wszycia usztywnienia tuż przy krawędzi zamka- patrz zdjęcie poniżej.

piornik wszywanie zamak stopka

Po wszyciu tej krawędzi zamka należy zrobić kontrolę wszycia, szew kierujemy do góry i sprawdzamy czy zamek leży płasko tak, jak na zdjęciu poniżej. Jeśli nie to należy wszyć go raz jeszcze i mocniej zmarszczyć krawędź zamka.

piórnik wszywanie zamka kontrola

Dolną cześć mordki przykładamy do górnej tak, aby zakryła zamek. Szpilkami przytrzymujemy elementy razem.

piórnik wszywanie zamka kontrola dol I

Odginamy jedną warstwę dolnej części mordki (tkaninę w groszki) i upinamy pozostałą warstwę do zamka. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam również linię po której należy ten zamek przeszyć.

piórnik wszywanie zamka kontrola dol II

Po wszyciu zamka należy zabezpieczyć krawędzie różowej tkaniny, obrzucamy ją więc ściegiem owerlokowym lub ściegiem zyg-zak, ale zanim to zrobimy formujemy na niej małe zakładki, aby krawędź ta leżała płasko- patrz zdjęcie poniżej. Krawędź zabezpieczamy szyjąc maksymalną szerokością ściegu owerlokowego lub zyg-zak przy wykorzystaniu stopki owerlokowej.

piórnik wszywanie zamka kontrola dol III

Zamek wszyty, teraz przejdziemy do usztywnienia dołu mordki naszego piórnika. Usztywnienie  wsuwamy pomiędzy warstwy dołu mordki (tkanin w groszki), upinamy je tam szpilkami i zszywamy, aby zostało one przytrzymane. Szyjemy 1 cm od krawędzi dołu.

piórnik wszywanie zamka kontrola dol IV

Teraz pozostaje nam tylko uszycie kokardy i łapek.

Zacznijmy od kokardy. Do wykrojonego wcześniej kształtu przypinamy pliskę złożoną na pół, estetyczną krawędzią do środka elementu kokardy. Zauważ, pliska leżeć płasko na kokardzie, aby to osiągnąć naciągałam jej krawędzie do pożądanego kształtu (krawędzie zewnętrzne w razie konieczności nacinałam), całość zaprasowujemy. Początek i koniec pliski podwijamy, aby uzyskać estetyczne krawędzie kokardy. Teraz szyjemy po plisce ok 3 mm od jej estetycznej krawędzi.

piornik szycie kokarda

Następnie układamy element z przyszytą pliską na wykrojony większy prostokąt i ocieplinę. Zszywamy elementy razem szyjąc po linii szycia (przyszycia pliski), zostawiając otwór na wywrócenie kokardy na prawą stronę.

piornik szycie kokarda laczenie

Kokardę wywracamy na prawą stronę i ręcznie doszywamy środkowy pasek.

piornik szycie kokarda gotowa

Teraz odszyjemy i wypchamy ociepliną łapki naszego piórnika. Składamy prawą do prawej strony wykrojonych łap i szyjemy po narysowanej linii, następnie odcinamy szew (tak jak zrobiłam to na zdjęciu poniżej) wywracamy łapy na prawą stronę i wypychamy je delikatnie ociepliną.

piornik lapki

Teraz łączymy wszystkie elementy razem. Zaczniemy od doszycia łap do przodu piórnika, przypinamy je tak jak pokazałam na zdjęciu poniżej i przyszywamy do przodu szyjąc 1 cm od krawędzi.

piórnie przyszywanie lap1Gdy łapy mamy przyszyte przechodzimy do przygotowania boku piórnika. Składamy na pół wzdłuż (lewą stroną do lewej) 8 cm paski, powstają nam paski o szerokości 4 cm i tak złożone łączymy razem wsuwając pomiędzy nie żółtą pliskę (tak jak robiliśmy to na łączeniu tylnej części piórnika). Paski łączymy na dwóch końcach, ale najpierw potrzebujemy zrobić przymiarkę (paski mamy skrojone trochę dłuższe, więc docinamy je do wymiaru piórnika). Tak połączony pasek przypinamy do przodu piórnika (stroną prawa do prawej) i przyszywamy. Efekt przyszycia widać na zdjęciu poniżej. Krawędź obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zyg-zak.

piórnik gora i bok

Pozostaje nam doszyć tył piórnika. Warto lekko odpiąć zamek, aby się nie zablokował i swobodnie można byłoby go otworzyć.

piórnik laczenie ostatnie

Po zszyciu krawędź obrzucamy ściegiem owerlokowym lub  zyg-zak i wywracamy piórnik na prawą stronę. Pozostaje doszycie kokardy, robimy to ręcznie.

Piórnik gotowy. 🙂

piórnik gotowy

—————————————————————————————————————-

TERAZ CZAS NA SZYCIE WORKA  🙂

Projekt uszycia samego worka jest bardzo prosty, dlatego dodatkowo postanowiłam umieścić na nim aplikację, która jest kopią stworkowego piórnika. Jeżeli chcielibyście uszyć sam worek (bez aplikacji) wystarczy, że pominiecie opis tworzenia i naszywania aplikacji. 🙂

ETAPY POWSTAWANIA WORKA:

Przygotowanie:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać przy tym projekcie należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Krojenie:

Kroimy prostokąt o wymiarach 48 x 62 cm z niego uszyjemy worek. Dodatkowo miejsce zaznaczone na zdjęciu poniżej podklejamy od lewej strony flizeliną (tam będziemy naszywać aplikację, a więc w tym miejscu tkanina musi być wzmocniona).

worek krojenie

Rysujemy lub drukujemy kształt aplikacji wymiary ok 17 x 23 cm. Wycinamy lub kopiujemy poszczególne części stworka osobno.

zwierzakKażdą tkaninę, z której będziemy kroić kształt aplikacji oraz elementów pozostałych należy podkleić flizeliną.
Osobno kroimy górę (B) i dół (A) mordki stwora. Przy aplikacjach zazwyczaj nie dodajemy zapasu na szew, wyjątek stanowią miejsca, gdzie element wchodzi pod drugi. Przy tej aplikacji ma to miejsce przy łączeniu góry i dołu mordki (zapas ok 1 cm). Kroimy po jednej sztuce każdego elementu.

worek krojenie aplikacja

Następnie kroimy 4 sztuki łapek stwora. Tutaj tak jak widać na zdjęciu poniżej potrzebujemy dodać zapas na szew! Przy dolnej krawędzi niech on będzie większy i ma ok 1,5 cm (pozostały zapas 1 cm).

piornik krojenie lapki

Kokarda, kroimy jedną warstwę z tkaniny w groszki dodając zapas na szew (1 cm). Następnie kroimy prostokąt większy od kokardy (z żółtej tkaniny) i tej samej wielkości ocieplinę odzieżową.

piornik krojenie kokarda

Zęby kroimy dodając zapas na szew ok 1 cm. Na linii wszycia w mordkę dodajemy zapas większy tj ok 1,5 cm (sytuacja analogiczna jak z łapami).

piornik krojenie zeby

Pozostaje nam skroić jeszcze tylko oczy. Oczy kroimy według zaplanowanego kształtu bez dodawania zapasu na szew. Potrzebujemy elementy białe i czarne.

Szycie:

Rozpoczynamy od wykonania zębów stwora, w tym celu składamy prawą do prawej ząb i odszywamy go szyjąc 1 cm od krawędzi po linii zaznaczonej na zdjęciu poniżej. Przed wywróceniem elementu nadmiar tkaniny przy górze elementu obcinamy, a następnie wywracamy ząb na prawą stronę.

piornik szycie zeby

Gotowe zęby przykładamy do doły mordki układając je na plisce- jak na zdjęciu poniżej. Pliska musi leżeć płasko, w tym celu jej krawędzie naciągamy. Szyjemy 1 cm od krawędzi.

worek szycie przod

Teraz składamy górę mordki i dół, dodatkowo układamy również wykrojone oczy.

piornik szycie oczy

Jeśli wyraz twarzy stwora nam odpowiada to gęstym ściegiem  zyg zak (szerokość ściegu 3, długość 0.6) naszywamy oczy. Szyjemy tak, aby ściek zakrył niewykończoną krawędź naszywanego elementu. Rozpoczynamy od naszycia źrenic na białą tkaninę, a następnie już całych oczu na mordkę. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do aplikacji, dzięki której mamy lepszą widoczność pod stopką, a dodatkowo specjalny kształt ułatwia nam manipulowanie tkaniną w trakcie szycia.

piornik szycie zrenica

Następnie wykonujemy rzęsy, proponuje pisakiem narysować je, a następnie ściegiem zyg zak o szerokości 2 odszyć je. Efekt widoczny na zdjęciu poniżej.

worek oczyTeraz odszyjemy i wypchamy ociepliną łapki naszego stworka. Składamy prawą do prawej strony wykrojone łapy i szyjemy po narysowanej linii, a następnie wywracamy na prawą stronę i wypychamy je ociepliną.

piornik lapki

Przed naszyciem stwora pozostaje nam wykonanie jeszcze kokardy. Do wykrojonego kształtu przypinamy pliskę złożoną na pół, estetyczną krawędzią do środka elementu kokardy. Zauważ pliska leżeć płasko na kokardzie, aby to osiągnąć naciągałam jej krawędzie do pożądanego kształtu (krawędzie zewnętrzne w razie konieczności nacinałam), całość zaprasowywałam. Początek i koniec pliski podwijamy, aby uzyskać estetyczne krawędzie kokardy. Teraz szyjemy po plisce ok 3 mm od jej estetycznej krawędzi.

piornik szycie kokardaNastępnie układamy element z przyszytą pliską na wykrojony większy prostokąt i ocieplinę. Zszywamy elementy razem szyjąc po linii szycie, zostawiając otwór na wywrócenie kokardy na prawą stronę.

piornik szycie kokarda laczenieKokarda po wywróceniu na prawą stronę i doszyciu na środku ręcznie paska powinna wyglądać jak na zdjęciu poniżej.

piornik szycie kokarda gotowa

Wszystkie elementu aplikacji mamy już gotowe więc układamy ja na przygotowanym materiale na worek.

Teraz układamy na worku wszystkie elementy w celu ustalenia ich rozmieszczenia. Aplikację układamy na środku przodu worka tzn przesuwamy ją 1 cm od krawędzi, dzięki czemu po połączeniu worka aplikacja będzie centralnie na środku przodu (patrz zdjęcie poniżej).

worek aplikacja

Rozpoczynamy przyszywanie od przytrzymania środka mordki, a więc szyjemy po wypustce (żółtej plisce) ściegiem stebnowym.

worek naszywanie aplikacj 1Kolejno przechodzimy na ścieg zyg-zak i przyszywamy mordkę na około tak, aby ścieg zakrył krawędź naszej aplikacji (ustawienia maszyny szerokość ściegu 3, długość 0,6, stopka do aplikacji).

worek naszyty aplikacjaMateriał na worek składamy na pół i zszywamy jego dół oraz bok, następnie te same krawędzie obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zyg zak (przy maszynie montujemy stopkę do ściegu owerlokowego i maksymalną szerokością ściegu obrzucamy krawędzie).

worek laczenie

Na zdjęciu powyżej zaznaczyłam miejsce, gdzie należy wykonać obszywanie dziurki (przez nie będziemy wprowadzać sznurki od worka). Dziurki te wykonujemy przy pomocy specjalne stopki do obrzucania dziurek zauważ, że wykonujemy je na tylnej warstwie worka (w przypadku wątpliwości sprawdź informacje na temat wykonywaniu dziurek w instrukcji maszyny do szycia), długość dziurki powinna mieć ok 1,5 cm.

worek dziurki szycie

Po wykonaniu dziurek, górną krawędź worka zaprasowujemy na 8 cm. Zdejmujemy wolne ramię stolik i szyjemy na około na 2 cm, a następnie 4,5 cm od krawędzi, dzięki czemu tworzymy tunel dla tasiemki.

worek szycie krawedzi

Pozostaje nam wprowadzenie tasiemek w tunel. Wprowadzamy dwie tasiemki, jedną w lewy otworu, drugą w prawy (miejsce wejścia tasiemki jest również miejsce którędy ona wychodzi).

Na dole worka po wykonaniu przymiarki i określeniu długości tasiemek przyszywamy ich końce (ja odprułam lekko szew i końce wprowadziłam do środka worka). Ręcznie doszywamy wcześnie przygotowana kokardę i projekt worka mamy skończony. 🙂

worek gotowy

Pochwalcie się swoimi piórnikami oraz workami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

9
Dodaj komentarz

7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Super projekt 🙂

Muffak

Właśnie czegoś takiego szukałam! Wspaniały pomysł – gratuluję pomysłu 🙂

Marta

Zrobilam worek z tego tutorialu – jednak bez aplikacji – http://krainanibyniby.blogspot.com/2015/07/pani-gadzet.html.
Wyszedł rewelacyjnie!!!! łatwo i szybko się szyło a tutorial jest mega zrozumialy i dokladny! wielkie dzieki!będę zaglądać:)

Margaret

Super sa oba twory:) zainspirowaly mnie i wlasnie dzisiaj ukonczylam piornik dla corki:) dziekuje

Wspaniale wykonana praca! Dziekuje za wskazówki, może tez uszyje cos dla mojego dziecka 🙂