Sukienka z falbaną ozdobiona haftem (zobacz jak uszyć i przygotować wykrój)

opis-jak-uszyc-letnia-sukienke-z-fablana-etiblogjak-uszyc-letnia-sukienke-z-marszczeniam-eti jak-uszyc-letnia-sukienka-z-falbana-i-haftem

Po krótkiej przerwie wracamy do Was z nowym tutorialem. 🙂 Tym razem przygotowaliśmy dla Was projekt sukienki idealnej na letnie ciepłe dni, których mamy nadzieje będzie coraz więcej. 🙂
Jak pewnie zauważyliście, że w tym sezonie bardzo modne są falbany (duużo falban :)) i haftowane kwiaty. Postanowiłyśmy więc, że obie te rzeczy będą w naszej sukience. 🙂 Pokażemy Wam jak uszyć super sukienkę ozdobioną haftem oraz jak w łatwy sposób zmarszczyć materiał tworząc modne falbany.

Wierzymy, że z naszym wpisem uda się Wam uszyć modną sukienkę. 🙂

Jeżeli nie planujecie szycia sukienki, ale chcecie dowiedzieć się jak wykonać haft przy pomocy maszyno-hafciarki lub jak uzyskać równomierne marszczenie na maszynie do szycia to zostańcie z nami. 🙂

Miłego szycia, miłej nauki, zaczynamy! 🙂

Do uszycia tej sukienki potrzebujemy maszynę do szycia oraz hafciarkę:

Wy wybrałyśmy model 2w1, który jest zarówno maszyną do szycia jak i hafciarką, czyli Janome Skyline S9.
Przejście z funkcji szycia na funkcję haftowania jest proste i szybkie. Przekonacie się o tym w dalszej części wpisu. 🙂
Połączenie maszyny i hafciarki jest bardzo wygodne rozwiązanie dla pracowni krawieckich, dla domu, gdzie nie chcemy mieć dwóch osobnych maszyn.

Eti radość szycia- blog- maszyna do szycia i haftowania Janome SkyLine s9

 

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia sukienki:

  • tkanina: my na sukienkę o długości 80 cm przy średniej ilości marszczenia falbany zużyłyśmy 1,2 m bieżącej cienkiej tkaniny  (patrz plan kroju poniżej, aby obliczyć swoje zużycie materiału)
  • pliska skośna do wykończenia linii dekoltu oraz części podkroju pach o szerokości 4 cm. Potrzebujemy sumę obwodu dekoltu oraz 2* 1/2 podkroju pach. My wykorzystaliśmy ok 100 cm takiej pliski, którą została skrojona z tkaniny głównej. Poniżej opisaliśmy jak skroić pliskę skośną.
  • stabilizator do hafu / flizelina do haftu (wydzierana)- jeśli sukienkę ma być ozdobiona haftem
  • flizelina z klejem do podklejenia krawędzi dekoltu i podkroju pach
  • nici do szycia
  • nici do haftu
  • nożyczki – Fiskars 1005151
  • miara krawiecka uniwersalna -eti 105
  • szpilki -eti 118
  • pisak samoznikajacy -eti 120
  • elastyczna miara do mierzenia krzywych -eti 914 posłuży nam do dodania w szybki sposób zapasu na szew 1 cm oraz do tworzenia ładnych płynnych linii przy modelowaniu rękawka
  • linijka do patchworku -eti 975 YW niezastąpiona przy rysowaniu linii równoległych i kątów, wykorzystamy ją przy rysowaniu pliski skośnej.
  • stopki i akcesoria do maszyny o szerokości ściegu 9mm:
   stopka do ściegu prostego JANOME 202083009 idealna do szycia cienkich i grubych materiałów
   stopka do marszczenia JANOME 202096005 idealna do szycia (marszczenia) materiałów cienkich i średniej grubości
   stopka do ściegu owerlokowego JANOME 859810007 sprawi, że krawędź materiału nie będzie się marszczyć, a ścieg wyjdzie bardzo estetyczny
   stopka do podwijania (obrębiania) JANOME 202081007 (4mm) i/lub JANOME 202080006 (6mm)
  • igły do szycia i jednocześnie haftowania (wielozadaniowe) Janome 202122001 nie ma potrzeby wyposażać się w wiele różnych rodzajów igieł, wystarczą oryginalne igły wielozadaniowe. Lubimy wygodne rozwiązania. 🙂 Dodatkowo ten rodzaj igły jest dedykowany do trudnych tkanin, dzianin. Nasza tkanina jest cienka i elastyczna, a więc chcąc mieć pewność, że będziemy szyć bez przepuszczania wybraliśmy właśnie je. Jeśli szyjecie na mniej wymagającej tkaninie to proponujemy igły JANOME 200346007B również do szycia i haftowania.
  • żelazko i deska do prasowania

Jeśli stopki wyżej wyszczególnione nie pasują do waszej maszyny do szycia to nic nie szkodzi, w ofercie sklepu eti-radość szycia znajdzie pasujące. Możecie też sięgnąć po poradę pracujących tam specjalistów tel. 61 84 20 330.

Eti radość szycia- blog- co jest potrzebne do szycia

Przygotowanie – modna sukienka na lato.

Przy szyciu tej sukienki korzystamy z wykroju przygotowanego jakiś czas temu przy okazji szycia innej letniej sukienki.

Wy wykrój możecie znaleźć w gazetach specjalistycznych lub jeśli macie wprawę i czas to możecie narysować konstrukcję na sukienkę lub odrysować ją od gotowej odzieży np.: od bluzki (link- jak przygotować wykrój)– przypominamy, że ta ostatnia metoda, nie jest  idealnym rozwiązaniem, ponieważ rezygnujemy z zaszewki piersiowej. Sami musicie podjąć decyzję czy efekt jest dla Was satysfakcjonujący.

Na zdjęciu poniżej mamy wykrój przodu i tyłu naszej sukienki.

Eti radość szycia- blog- wykrójna sukienkę, bluzkę

Przygotowanie – jak zrobić rękawek?

Rękawek będzie tylko na około połowie podkroju pachy. Wykrój na niego bierzemy z gazety z wykrojami najlepiej od sukienki i dostosujemy go do naszych potrzeb. Możecie też odrysować wykrój od t-shirta itp. Tutaj wyjątkowo możemy pozwolić sobie na takie posunięcie, ponieważ nowy rękawek będzie luźny.

Punkt 1 na zdjęciu poniżej to odrysowany rękawek. Odcinamy od niego interesującą nas część, czyli samą górę rękawka. Następnie rozcinamy go, dzieląc rękawek na kilka części (punkt 2- naniesione linie rozcięcia rękawka).

Rękawek (jego papierową wersję) otwieramy, tworząc delikatnie rozkloszowany rękawek. My otworzyliśmy go o ok 10 cm względem oryginału. Następnie za pomocą elastycznej miary do mierzenia krzywych nadajemy mu ładny płynny kształt.

Eti radość szycia- blog- jak dostosować rękawek (modelowanie odzieży)

Tym sposobem powstał nam nowy rękaw do naszej sukienki.

Krojenie – jak skroić sukienkę?

Zauważcie, że materiał jest złożony tak, aby od razu wykroić przód i tył sukienki w całości. Materiał jest złożony równolegle do krajki (oryginalnie wykończonej krawędzi materiału). Elementy leżą idealnie na linii złożenia.

Rękawek ułożyliśmy pomiędzy elementami na samym środku. Kroimy raz rękaw lewy i raz prawy. Zauważcie, że rękawki są ułożone pod kątem 45 0 względem krajki, dzięki temu będą bardziej miękko się układały.

Na samym dole umieściliśmy element, z którego powstanie falbana naszej sukienki.
Uwaga! Przed przystąpieniem do krojenia przeczytaj cały dział dotyczący krojenia.

Eti radość szycia- blog- plan kroju, jak skroić sukienkę

Elementy kroimy z zapasem na szew, proponujemy dodać 1 cm. Idealnie do tego sprawdza się ponownie elastyczna miara do mierzenia krzywych. Wyginamy ją do kształtu formy i wzdłuż niej rysujemy linię. Do rysowania, szczególnie na trudniejszych materiałach np. cienkich tkaninach, dzianinach polecamy zastosować pisak krawiecki, bez trudu uzyskacie pożądany kształt i pożądaną precyzję narysowanej linii.

Eti radość szycia- blog- jak szybko odrysować zapas na szew 1 cm

Falbana to najprostsza rzecz do skrojenia w naszym projekcie. Wycinamy prostokąt: 35 cm x 150 cm. Falbana ma zaplanowany zapas 1 cm z każdej ze stron.

Krojenie – jak skroić pliskę skośną?

Z resztek materiałów kroimy pliskę skośną, która posłuży nam do wykończenia linii dekoltu i przynajmniej części podkroju rękawka. Zaczynamy od wyznaczenia kąta 450 stopni względem krajki tkaniny lub nitki prostej. My posłużyliśmy się w tym celu linijką do patchworku i od razy wyznaczyliśmy pierwszą linię- patrz zdjęcie poniżej.

Eti radość szycia- blog- jak skroić pliskę skośną, co jest potrzebne

Następnie rysujemy kolejne w odległości 4 cm od poprzedniej.

Eti radość szycia- blog- jak skroić pliskę skośną, porady szyciowe

Po wyrysowaniu kilku linii kroimy paski. Jak widzicie przygotowanie pliski skośnej przy odpowiednim sprzęcie jest banalnie proste i idzie naprawdę sprawnie.

Eti radość szycia- blog- szybkie krojenie pliski skośnej

Łączymy poszczególne paski tworząc pliskę skośną, jeżeli nie wiecie jak połączyć paski, aby powstała pliska, zajrzyjcie do tego wpisu-szycie sukienki krok po kroku.

Mamy wszystko skrojone,  więc przechodzimy do przyklejania flizeliny.

Podklejamy krawędź dekoltu oraz podkroje pach paskiem flizeliny o szerokości 1 cm. Dzięki czemu przy ich wykańczaniu krawędzie nie zniekształcą się (rozciągną). Proponujemy przykleić pasek flizeliny ok 2 mm od krawędzi materiały, aby flizelina znalazła się na linii szycia.

Eti radość szycia- blog- jak zabezpieczyć dekolt i linie pachy, aby podczas szycia się nie rozciągały

Szycie – jak uszyć sukienkę na lato z falbaną?

W pierwszej kolejności przygotujmy sobie maszynę do szycia. Sukienkę łączymy ściegiem prostym, a ponieważ materiał jest delikatny i cienki to bardzo pomocna będzie stopka i płytka do ściegu prostego. Stopka znacznie lepiej przytrzyma materiał, a dzięki płytce materiał na pewno nie będzie wciągany pod płytkę ściegową. Będziemy z nich korzystać przy każdej możliwej sytuacji bo ten zestawu naprawdę ułatwi nam szycia.

Eti radość szycia- blog- szycie cienkich tkanin, płytka prosta i stopka do ściegu prostego

Wymiana płytki w SkyLine S9 jest bardzo prosta i szybka, wystarczy nacisnąć przycisk, który zwolni płytkę. 🙂

Eti radość szycia- blog- łatwa wymiana płytki ściegowej

Ustawienie maszyny przy szyciu stopką do ściegu prostego jest bardzo ważne! Igła musi idealnie wchodzić w otwór stopki, zazwyczaj jest to pozycja centralna igły. W maszynie Skyline S9 po zanotowaniu stopki maszyna umożliwia tylko szycie właściwymi ściegami, a więc nie mam możliwości złamania igły poprzez jej uderzenie w niewłaściwej pozycji w płytkę. Taka jest mądra. 🙂

Zaczynamy od zszycia ramion oraz jednego boku sukienki później wykonamy na niej haft, a więc tak będzie nam wygodniej). Po zszyciu od razu zaprasowujemy szwy w stronę tyłu sukienki.

Eti radość szycia- blog- szycie cienkich tkanin, ułatwienie, porady

Teraz zszyte krawędzie będziemy obrzucać ściegiem owerlokowym, ale najpierw montujemy przy maszynie odpowiednią stopkę tzn. stopkę do ściegu owerlokowego i oczywiście płytkę ściegową uniwersalną. Stopka umożliwi uzyskanie idealnie estetycznej krawędzi, co jest prawie nie możliwe do uzyskania w przypadku użycia stopki uniwersalnej.

Jak przy każdej stopce specjalistycznej ważne jest ustawienie maszyny, wybieramy więc ścieg owerlokowy lub zyg zak i dostosowujemy jego szerokość. W przypadku tej konkretnej stopki szerokość ściegu to 5 mm.

Eti radość szycia- blog- obrzucanie ściegiem owerlokowym, jak sprawić, aby było estetyczne

Szycie  – jak wykończyć dekolt w sukience?

Jednym ze sposobów wykończenia krawędzi dekoltu jest przyszycie do niej pliski skośnej. To chyba jeden z najszybszych sposobów dających fajny rezultat.

Potrzebujemy pliskę skośną o szerokości 4 cm. Pliskę od razu zaprasowujemy na pół (lewą strona do lewej). Następnie formujemy ją za pomocą żelazka do kształtu dekoltu (na jednej krawędzi jest ona wdana na drugiej rozciągnięta- zdjęcie poniżej). Pliska jest dość plastyczna, a więc to łatwe zadanie.

Następnie upinamy pliskę do krawędzi dekoltu.

Eti radość szycia- blog- pliska skośna jak nią wykończyć dekolt

Koniec pliski leżący na dekolcie podwijamy jak na zdjęciu poniżej.

Eti radość szycia- blog- wykańczanie dekoltu, estetyczne łączeniePrzykrywamy go drugim końcem pliski.

Eti radość szycia- blog- wykańczanie dekoltu, estetyczne łączenie

Ponownie zakładamy stopke i płytkę do ściegu prostego i przyszywamy pliskę szyjąc 9 mm od krawędzi materiałów. Nadmiar pliski skośnej odcinamy.

Eti radość szycia- blog- wykańczanie dekoltu, linia szyciaEti radość szycia- blog- wykańczanie dekoltu, linia szycia, etapy

Po przyszyciu całej pliski, zaprasowujemy ją do wewnątrz sukienki. Pliska, a dokładnie jej estetyczna krawędź całkowicie zakrywa surowe krawędzie materiału. Pliskę upinamy szpulkami na całym jej obwodzie. Zauważcie, że pliska delikatnie „wciąga” krawędź dekoltu do wewnątrz sukienki– widać to dokładnie na drugim zdjęciu poniżej.

Eti radość szycia- blog- jak wykończyć dekolt w bluzce, sukience

Tak wygląda nasza pliska od wewnętrznej strony. I tutaj to o czym pisaliśmy wcześniej, krawędź dekoltu jest dosłownie na 1 mm wciągnięta do wewnątrz. Tak właśnie powinno ona wyglądać.

Eti radość szycia- blog- jak wykończyć dekolt w bluzce (zdjęcie od lewej stronie)

Przyszywamy pliskę raz jeszcze, tym razem szyjemy tuż przy estetycznej krawędzi pliski, czyli ok 9-10 mm od krawędzi materiału. My szyjemy na wierzchniej stronie sukienki, ale jeśli Wam wygodniej to można oczywiście szyć również na stronie wewnętrznej po plisce.

Eti radość szycia- blog- wykańczanie linii dekoltu

Tak prezentuje się wykończony dekolt w naszej sukience.

Eti radość szycia -blog- jak wykończyć linię dekoltu w sukience, bluze

Na tym etapie łączymy jeden bok sukienki, aby wykonać haft znajdujący się na boku sukienki.

Haftowanie – jak zrobić haft (jak haftować)?

Czas na haft. 🙂 Maszynę należy przygotować, aby mogła wykonać dla nas idealny haft. W tym celu wymieniamy uchwyt szpulki (bębenek) na ten z zestawu maszyny do haftu (oznaczony żółtym kolorem) i montujemy stopkę do haftowania.

Mimo iż osobom nie pracującym z tego typu maszynami, może wydawać się to trudne, jest to banalnie łatwe zadanie i zajmuje on maks 10 sek.

Eti radość szycia -blog- haftowanie wymiana bębenka w maszyno-hafciarce JANOME

Następnie montujemy moduł haftujący do maszyny. Wsuwamy go w szynę, następuje jego zatrzaśnięcie. Otwieramy i maszyna jest gotowa do haftowania.

Eti radość szycia -blog- haftowanie (maszyno hafciarka) moduł haftujący prosty montaż

Jeszcze jedna bardzo ważna rzecz, a mianowicie igły do haftu. My użyliśmy igieł do szycia i haftowania jednocześnie. Są to igły wielozadaniowe, nie trzeba się zastanawiać jaką igłę mamy przy maszynie i jaka należy założyć. Jest to bardzo wygodne. Korzystaliśmy z oryginalnych igieł JANOME, a dokładnie JANOME PURPLE TIP 202122001.

Eti radość szycia -blog- jakie igły do haftowania

Teraz gdy maszyna jest gotowa wykonać dla nas haft nabijamy materiał na tamborek. Kładziemy część tamborka z mocowaniem i na nim umieścimy flizeliny oraz materiał. Następnie montujemy drugą część tamborka wciskając ją w element z mocowanie. Haftujemy na bardzo cienkim materiale, a więc chcieliśmy mieć pewność, że haft nie ściągnie materiału stąd, aż 2 warstwy stabilizatora (flizeliny do haftu).

Eti radość szycia -blog- flizelina do haftowania

Wybieramy interesujący nas haft. Za pomocą strzałek umieszczamy go w odpowiednim miejscu na tamborku i możemy haftować.

Dla osób zupełnie nie w temacie dodajemy, że hafciarka ma w swojej bazie pewną ilość haftów. Jeśli chcemy jednak wyhaftować coś innego to należy wgrać haft do pamięci maszyny, co uczyniliśmy. Dodatkowo hafty można także tworzyć i modyfikować za pomocą dedykowanych programów np. Janome Digitizer.

Eti radość szycia -blog- maszyny do haftowania- prosta obsługa maszyn JANOME

Po naciśnięciu start maszyna rozpoczęła pracę. Janome Skyline S9 jest hafciarką jedno-igłową, a więc maszyna zatrzyma się po wykonaniu konkretnego koloru haftu i wyświetli komunikat o zmianie nitki. Wystarczy wtedy założyć odpowiedni kolor, który zresztą maszyna sama podpowiada i nacisnąć start, aby rozpocząć dalszą część haftu.

Na zdjęciu poniżej widać już prawie skończony haft. Praca z takim sprzętem to prawdziwa przyjemność, a efekt no zobaczcie sami jakie cudo maszyna wykonała! 🙂

Eti radość szycia -blog- maszyny do haftowania- jak haftować- janome

Haft skończony, a więc montujemy przy maszynie uchwyt stopki, odpowiednią płytkę ściegową (u nas stopka do ściegu prostego), bębenek oraz igłę i idziemy dalej, wykonamy dół sukienki i połączymy wszystko w całość.

Eti radość szycia -blog- haft wykonany przy pomocy maszyno-hafciarki JANOME SkyLine S9

Marszczenie – jak zrobić ładne marszczenie?

Dół sukienki (falbanę) zmarszczymy za pomocą specjalnej stopki, która wykona większość pracy za nas. Stopka zmarszczy nam materiał przygotowując go do przyszycia.

Zaczynamy od zamontowania stopki do marszczenia JANOME 202096005. Wystarczy założyć stopkę przy maszynie (montujemy ją w dwóch punktach) na system matic – zdjęcie poniżej.

Eti radość szycia -blog- marszczenie jak wykonać je szybko i estetycznie -stopka do marszczenia

Janome Skyline S9 to maszyna komputerowa z półki premium ma więc kilka bardzo fajnych udogodnień jak np. programy szyciowe, w których mamy wyszczególnione konkretne zadania np.: obrębianie, rolowanie, marszczenie, wszywanie zamka i inne. Klikając na poszczególny program maszyna sama dostosuje wszystkie potrzebne parametry (długość ściegu, pozycję igły, wybierze za nas odpowiedni ścieg) i podpowie optymalna stopkę.

Skorzystamy z tej funkcji, bo jest to wygodne, szybkie i nie wymaga zastanawiania się nad optymalnymi parametrami. Wystarczyło jedno kliknięcie i wybranie odpowiedniego programu. 🙂

Eti radość szycia -blog- programy szyciowe- łatwy sposób na szycie

Przed rozpoczęciem szycia powinniście wiedzieć, że takie parametry jak docisku stopki, długości ściegu oraz naprężenie nitki górnej wpłyną na wielkość uzyskanego marszczenia, a więc przed przystąpieniem do szycia właściwego, robimy test. Wprowadzamy ewentualne poprawki i szyjemy.

Na zdjęciu poniżej widać jaki efekt marszczeni można uzyskać przy pomocy tej stopki.

Eti radość szycia -blog- marszczenie nałatwiejszy sposób jak je wykonać

Po wykonaniu marszczenia doszyjemy je do góry sukienki, jednak najpierw podwiniemy dół naszej falbany.

Szycie – jak ładnie podwinąć (obrębić) materiał?

Przy podwijaniu również skorzystamy z programów szyciowych maszyny. Wybieramy konkretny program do szycia stopką obrębiającą 4 mm i 6 mm (zdjęcie poniżej).

Tutaj (na zdjęciu poniżej) dokładnie widać podpowiedź maszyny jaką stopkę powinniśmy użyć.

Eti radość szycia -blog- obrębianie, rolowanie krawędzi

Montujemy więc przy maszynie stopkę do podwijania tj. Janome 202081007 (4mm) lub Janome 202080006 (6 mm) w zależności jaką szerokość podwinięcia chcecie uzyskać.

Pod stopkę wsuwamy krawędź dołu naszej sukienki i w zasadzie stopka wykonuje za nas całą pracę. Wystarczy tylko pilnować równej linii szycia. Na zdjęciu poniżej widzicie dokładnie pracę stopki: wchodzi krawędź surowa, wychodzi za stopką podwinięta. 🙂 Więcej o pracy ze stopką do podwijania znajdziecie tutaj: link do wpisu.

Eti radość szycia -blog- jak szybko i estetycznie wykończyć krawędź materiału

Uwaga od nas: jeśli decydujecie się na zakup stopki do podwijania to wybierzcie produkt oryginalny. Pracowaliśmy z wieloma stopkami tego typu i nie wszystkie podwijają. 🙁 Kluczem do sukcesu pracy tej stopki jest prowadnik, który zawija krawędź. Jeśli prowadnik jest słabej jakości zwyczajnie nie będzie podwijał krawędzi i zamiast nam pomóc tylko przetestuje naszą cierpliwość.

Szycie – jak połączyć wszystkie elementy sukienkę?

Góra sukienki ozdobiona haftem gotowa, dół (falbana) zmarszczona, czas więc na połączeni ich razem. Składamy elementy razem prawą stroną do prawej i upinamy szpilkami.

Eti radość szycia -blog- jak zrobić falbanę? Przyszywanie falbany / falbanki.

Przyszywamy falbankę stopką do ściegu prostego. Szyjąc po linii szycia, która zmarszczyła nam materiał. Po przyszyciu robimy przymiarkę sukienki, aby mieć pewność, że wszystkie długości wyszły odpowiednio. Jeśli tak, to od razu obrzucamy tą krawędź ściegiem owerlokowym.

Eti radość szycia -blog- obrzucanie krawędzi ściegiem owerlokowym

Zostaje połączenie boku sukienki. Uprzedzając pytania to kolejność łączenia elementów może być inna i gdyby nie haft to pewnie połączylibyśmy najpierw boku sukienki, połączyli falbanę i dopiero je potem połączyli.

Szycie – jak przyszyć rękaw?

Ponownie skorzystamy z funkcji programów szyciowych. Wybieramy wszywanie rękawa. Bez tej funkcji w maszynie trzeba wydłużyć ścieg, zmniejszyć naprężenie nitki górnej itd.

Eti radość szycia -blog- programy szyciowe (jak przygotować rękaw do wszycia)

Przyszywamy główkę rękawa, następnie ciągnąc delikatnie za jedną z nitek ściegu zmarszczyć delikatnie rękaw.

Eti radość szycia -blog- jak przygotwać rękawek do wszycia

Następnie wykończyć dół rękawka. Tutaj również można skorzystać ze stopki podwijającej, ale dużo zależy od materiału z jakiego szyjecie sukienkę. Nasz materiał jest lekko sztywny i podwinięcie go na dwa razy zbytnio usztywnia linię dołu, przez co rękawek nie leży tak dobrze jakby mógł. Stąd zdecydowaliśmy się na podwinięcie rękawka tylko na raz.

Teraz przyszywamy rękawki do sukienki. Najpierw proponujemy upiąć je i sprawdzić czy ładnie się układają, jeśli tak to przyszywamy je ściegiem prostym szyjąc po linii marszczenia.

Eti radość szycia -blog- upięty rękawek- przygotowanie rękawa do wszycia

Są dwie szkoły wszywania rękawka: szyjemy po stronie marszczenia lub marszczenie mamy od strony ząbków transportera.

Eti radość szycia -blog- jak przyszyć rękaw

Krawędź obrzucamy ściegiem owerlokowym. Ważne tylko na odcinku wszycia rękawka.

Eti radość szycia -blog- rękawek przyszyty

Resztę podkroju pachy wykończymy pliską skośną czyli dokładnie tak jak przy linii dekoltu. Czyli zaprasowaną pliskę upinamy do podkroju, wystarczy jej krawędzie podwinąć na 1 cm i przyszywamy.

Eti radość szycia -blog- wykończyć podkrój pachy?

Zaprasowujemy pliskę i raz jeszcze ją przyszywamy. Proponujemy kontynuować ciągłość stebnowania (linii szycia) z rękawka.

Eti radość szycia -blog- wykończyć podkrój pachy?

Tym sposobem nasza sukienka jest gotowa. 🙂

Eti radość szycia -blog- jak uszyc sukienkę (jak przygotować falbanę, jak zrobić haft)

Mamy nadzieje, że na podstawie tego wpisu powstanie dużo fajnych sukienek, może też takich ozdobionych haftem?

Trzymamy kciuki. 🙂

tagi: , , ,

18
Dodaj komentarz

10 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
11 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lotta

Jak przy użyciu stopki marszczącej wstrzelić się we właściwą długość pasa materiału na falbanę? Przy marszczeniu ręcznym, rzecz prosta, wycięty kawałek ściągamy sobie nitkami do pożądanej długości. A tu odwrotnie, powinniśmy z góry wiedzieć, ile wziąć materiału, żeby uzyskać z niego falbanę pasującą do niezmarszczonej części. Trzeba sobie zrobić najpierw próbkę (np. na 20 cm) i przeliczyć czy jest jakiś inny patent?

Irena

Bardzo dziękuję że pokazuje Pani szycie bez typowych maszyn overlok (której nie posiadam) tylko ściegiem overlokowym. Bardzo ładnie wszystko opisane krok po korku. Dziękuję! 🙂

Milla Michonne

Jaka piękna sukienka! Chyba muszę przeprosić się z maszyną do szycia i sprawić sobie taką na lato 🙂

Monika

Jestem laikiem ale mam janome txl607 to jak muszę ustawic naprężenie nici i docisk stopki żeby dobrze zmarszczyć materiał? dokładnie tiul?

Monika

Dziękuje bardzo????

Renik

Śliczna sukienka!

Findtimetochill WordPress.com

Mega mega mega świetna sukienka! 🙂

Joanna

Czy ta maszyna umie haftować również na dzianinach? Wspaniały tutorial!

Uszycie takiego rodzaju sukienki nie wygląda na bardzo trudne. Pewnie jest to tylko złudzenie i w rzeczywistości sporo pracy.

Uwielbiam szyć. Jest to moja pasja. Ostatnio nawet zaopatrzyłam się w nowy overlock :). Dziękuję Ci za ten wykrój. Sukienka jest totalnie w moim guście. Idealna na nadchodzące ciepłe miesiące. Wygląda bardzo wygodnie. Dzięki! 🙂