.
W zależności od rodzaju maszyny do szycia mamy różne możliwości obszywania dziurek: automatyczne i półautomatyczne.
Na zdjęciu powyżej mamy trzy rodzaje stopek do obszywania dziurek:
A) do maszyny z automatycznym obszywaniem dziurki
B) do maszyny z półautomatycznym obszywaniem dziurki (czterostopniowym)
C) do maszyny z chwytaczem rotacyjnym do dziurek dowolnej długości (dziurek dłuższych niż 2,5 cm)
Przed przystąpieniem do wykonywania dziurek na gotowym wyrobie, warto za każdym razem zrobić próbę na łatce materiału!
Dziurka automatyczna (najłatwiejszy oraz jednocześnie najszybszy sposób).
1. Należy wzmocnić miejsce na tkaninie, w którym planujemy wykonać dziurki. Proponuje do tego celu wykorzystać flizelinę i podkleić nią lewą stronę obłożenia. Natomiast na prawej stronie zaznaczamy miejsca, gdzie chcemy wykonać dziurki (patrz zdjęcie poniżej).
2.Wybieramy na maszynie program do szycia dziurek. Jeśli pracujemy na maszynie sterowanej mechanicznie musimy również odpowiednio ostawić długość i szerokość ściegu. W przypadku maszyny sterowanej komputerowo oba parametry zostaną ustawione automatycznie po wybraniu ściegu dziurki. W przypadku wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi maszyny.
3. Następnie opuszczamy dźwignię obrzucania dziurki, jeżeli tego nie zrobimy maszyna wykona kilka wkłuć i zatrzyma się lub wykona tylko jedną krawędź dziurki nie właściwej długości (dźwignia do obrzucania dziurki najczęściej znajduje się za nawlekaczem igły).
4. Guzik wkładamy do obsadki w stopce i zasuwamy ją (dzięki temu maszyna będzie mogła wykonać dziurkę zgodnie z wielkością guzika). Następnie montujemy stopkę przy maszynie.
5. Tkaninę umieszczamy pod stopką dociskową tak, aby znacznik na stopce znalazł się na początku zaznaczonego na tkaninie miejsca dziurki (patrz zdjęcie poniżej).
6. Rozpoczynamy szycie. Dziurka zostanie obszyta w całości automatycznie. Jeśli szyjesz na maszynie sterowanej komputerowo to maszyna sama zatrzyma się po skończeniu obszywania dziurki. Natomiast jeśli szyjesz na maszynie sterowanej mechanicznie należy zatrzymać obrzucanie w momencie, gdy maszyna wróci do miejsca, gdzie rozpoczęła szycie, a następnie wybieramy ścieg stebnowy i ustawiamy długość ściegu na „0”, wykonujemy ok. 5 uderzeń igłą (maszyna będzie szyła w miejscu i tym samym wykona mocowanie).
7. Wyjmujemy materiał z pod stopki i obcinamy nitki.
8. Pozostaje nam rozcięcie dziurki przy pomocy rozpruwacza. Zwróć uwagę, że można bolec rozpruwacza wprowadzić w tkaninę i od razu wrócić nim na prawą stronę, przecinając tkaninę tylko wtedy, gdy mamy pewność, że nie uszkodzimy wykonanego wcześniej obrzucania dziurki.
9. Jeżeli chcemy wykonać kolejną dziurkę i posiadamy maszynę komputerową zwyczajnie rozpoczynamy szycia nowej dziurki. Natomiast jeżeli szyjemy na maszynie mechanicznej należy zrestartować dziurkę, tzn. przekręcić pokrętło wyboru ściegów do momentu uzyskania sygnału dźwiękowego lub wybrać inny ścieg na maszynie i ponownie wybrać program dziurki.
Dziurka półautomatyczna (czterostopniowa):
1. Należy wzmocnić miejsce na tkaninie, w którym planujemy wykonać dziurki. Proponuje podkleić lewą stronę obłożenia flizeliną. Natomiast na prawej stronie zaznaczamy miejsca, gdzie chcemy wykonać dziurki oraz nanosimy ich długość (patrz zdjęcie poniżej). W przypadku dziurki półautomatycznej nie ma ograniczenia długości dziurki.
Koniecznie wykonaj próbną dziurkę na łatce tkaniny, aby sprawdzić czy długość dziurki została dobrze dobrana.
2. Wybieramy na maszynie symbol dziurki oraz odpowiednią długość i szerokość ściegu.
3. Montujemy stopkę przy maszynie.
4. Tkaninę umieszczamy pod stopką dociskową, zaznaczonym śladem długość dziurki w kierunku do siebie. Przesuwamy suwak stopki maksymalnie w kierunku do siebie (patrz zdjęcie poniżej).
5. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „1”. Szyjemy do przodu, aż do początku zaznaczonej dziurki.
6. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „4/2”. Szyjemy ok. 5 ściegów. Tak powstaje rygiel dziurki.
7. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „3”. Szyjemy do tyłu, aż do momentu, gdzie maszyna zacznie szyć w miejscu, czyli do końca zaznaczonego śladu dziurki.
8. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „4/2”. Szyjemy ok. 5 ściegów. Tak powstaje rygiel dziurki.
Igłę podnosimy do góry, zmienimy ścieg na stebnowy i ustawiamy długość ściegu na „0″, wykonujemy ok. 5 uderzeń igłą (maszyna będzie szyła w miejscu i wykona mocowanie).
9. Wyjmujemy materiał z pod stopki i obcinamy nici.
10. Pozostaje nam rozcięcie dziurki przy pomocy np. rozpruwacza. Patrz wyżej punkt 8 opis dziurki automatycznej.
11. Aby wykonać kolejną dziurkę należy zrestartować ustawienie maszyny, tzn. przekręcić pokrętło ze ściegiem do momentu uzyskania sygnału dźwiękowego lub wybrać inny ścieg na maszynie i ponownie wybrać program dziurki.
Dziurka dłuższe niż 2,5 cm:
Na tkaninie rysujemy całą długość dziurki jaką chcemy uzyskać. Następnie montujemy stopkę specjalną do długich dziurek i postępujemy tak samo jak w przypadku automatycznego obszywania dziurki, z małym wyjątkiem. Należy samemu nacisnąć na dźwignię obrzucania dziurki w momencie, gdy chcemy zmienić kierunek szycia (przy stopce do automatycznego obrzucania dziurki dźwignia dziurki jest przez nią naciskana automatycznie).
W rozbudowanych modelach maszyn takich jak: Janome MC7700QCP, JANOME MC8900QCP SE została wprowadzona dodatkowa funkcja, przy wyborze ściegu dziurki MEN nie ma konieczności opuszczania dźwigni, a zmianę kierunku wymuszamy przez naciśnięcie przycisku mocowania.
Szycie wzmocnionej dziurki z kordu.
Postępujemy tak samo jak przy standardowym obrzucaniu dziurki, należy jedynie w fazie przed rozpoczęciem szycia zahaczyć kord o wystający bolec na tyle stopki, przeprowadzić go dalej w kierunku do siebie i zawiązać na bolcu z przodu stopki. Teraz możemy wykonać obszycie dziurki. Po zakończeniu szycia przeciągamy końce kord na lewą stronę tkaniny, następnie ciągniemy za końce kordu w celu zlikwidowania luzów i zabezpieczamy ich końce.
Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 820801016- stopka do dziurek dowolnej długości
– Janome 753801004- stopka do dziurki automatycznej
Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200123006- stopka do dziurki półautomatycznej
Uniwersalna:
– Eti 053 – stopka do dziurki półautomatycznej
Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)
W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.
Albo ja coś robię nie tak albo coś ze stopką jest nie tak …… bo po włożeniu guzika do stopki …. wychodzi mi za duża dziurka w porównaniu do wielkości guzika ….ustawiam wielkość na oko bez guzika …
Rozumiem, że mówimy o automatycznym obszywaniu dziurki w jednej operacji? Jeśli tak to, guzik w stopce musi być zamknięty do samego końca i wtedy dziurka wyjdzie w sam raz, wyjątek stanowią guziki wysokie (wtedy potrzebna jest większa dziurka niż z automatu jest tworzona przez stopkę) oraz te ekstremalnie cienkie (np. z masy perłowej z muszli). W takich przypadkach należy dostosować długość dziurki samodzielnie. pozdrawiam
O co chodzi z tym kordem 😉 mogę prosić jaśniej? Co to jest ten kord i czy to tylko wybrane modele maszyny maka taka funkcje obszywanie wzmocnionego??
Jasne! Kord to włókno stosowane jako wzmocnienie, u mnie był to po prostu sznurek. Na każdej maszynie można obszyć dziurkę z kordem pod warunkiem, że stopka ma bolce o które zahaczamy kord. Mam nadzieje, że to wszystko wyjaśnia. pozdrawiam
Mam problem z dziurkami na stopce automatycznej – jak szyję próbnie (materiał bez zgrubień) jest super (choć faktycznie dziurka za duża), natomiast jak pojawia się jakiekolwiek zgrubienie (np. podłożenie paska w spódnicy) stopka się blokuje i nie ma możliwości wyszycia dziurki prawidłowo:( czy jest na to jakaś rada? Pozdrawiam
Co do wielkości dziurki to czy guzik w stopce jest maksymalnie w niej „zamknięty/zasunięty”? Mi bardzo sporadycznie, gdy guzik jest bardzo gruby, zdarza się, że dziurka jest za krótka. Pierwszy raz spotykam się z odwrotną sytuacją, stąd pytanie. Co do szycia dziurki na nierównościach to rzeczywiście zrobienie dziurki bywa problematyczne. Po pierwsze musimy ustawić docisk stopki na maksymalny. To często pomaga. Jednak jeśli jeszcze dziurka nie wyjdzie idealna to podkładam pod spód hydrofolię, aby ona wyrównała poziom. Ważne jest, aby stopka równo opierała się na materiale, na całym jej odcinku. W części modeli maszyn dostępne są teraz bardziej rozbudowane stopki… Czytaj więcej »
Czy dziurki wychodza ladnie lub czy sie nadaja na zrobienie otworow na wkladce do wozka.Dodam ze wkladka jest wypelnion a pianka tapicerska 1 cm
Tak swobodnie można wykonać dziurki na wkładkę do wózka, wtedy jednak niezbędne jest wykonanie dziurki stopką do długich dziurek i umieściłabym przy ich robieniu kord, będą mocniejsze. Tutaj można dokupić stopki do szycia długich dziurek. Wybiera się je w zależności od rodzaju chwytacza w maszynie. W razie wątpliwości chętnie pomogę. 🙂
Pytanie jaka maszyna do robienia dziurek do szycia mam przemysłową maszynę ale poszukuje do dziurek najlepiej automatyczna tylko jaka proszę o pomoc
Jasne, już doradzam, proszę tylko napisać czy dziurki będą wykonywane w jakimś konkretnym materiale głównie? Chciałabym najlepiej dobrać siłę maszyny do tego zadania.
Raczej średniej grubości spódnice spodnie
Polecę szczególnie dwa modele, jedną komputerową bardziej rozbudowaną maszynę oraz jedną mechaniczną znacznie prostszą. Oba modele przeznaczone również do pracy chałupniczej,posiadają 7 stopniowy transporter i regulację docisku stopki (co wpłynie na wykonanie ładniejszych, bardziej precyzyjnych dziurek):
– komputerową maszynę JANOME DC6100– ma aż 8 rodzajów dziurek, które maszyna wykona w jednym cyklu. Można zaprogramować automatyczne obcinanie nici po skończonym ściegu. W komplecie specjalną stopkę do robienia dziurek z dodatkową płytką stabilizującą, dzięki której dziurki wyjdą jeszcze bardziej precyzyjnie.
– mechaniczna maszyna JANOME EASY JEANS HD1800 – wykona dziurkę w jednym cyklu (bieliźniana/kwadratowa). Mocna, prosta w obsłudze.
I jeszcze wersja ekonomiczna: JANOME 419S.
Bardzo dziękuję za pomoc????
Nie wiem dlaczego zapisały się te pytajniki dzięki jeszcze raz pozdrawiam
proszę bardzo, pozdrawiam 🙂
Kupiłam maszynę Łucznik Dorota i mam pewien problem.Otóż do stopki która robi dziurki wkładam guzik i gdy stopka jest umocowana zaczynam szyć i co i nic szyje w miejscu i nie chce się przesuwać ani do tyłu ani do przodu ,nad mieniam że ściegi są ustawione na znakach do zrobienia dziurek, dźwignia opuszczona Proszę o radę czy coś robię nie tak czy jest to feler maszyny.
Możliwe, że długość ściegu jest ustawiona na 0 i stąd maszyna szyje w miejscu??
Proponuje na stronie Łucznika zadać im to pytanie, bo pewnie oni najlepiej znają ten konkretny model. My specjalizujemy się w JANOME oraz ELNACH. 🙂
Dziękuję za informacje .
powodzenia
Mam problem z robieniem dziurki w maszynie Janome 525S chodzi o dziurke automatyczną, zrobi zakonczenie z przodu, potem lewa strona stona, zakonczenie z tyłu i jak robi prawa strone nie robi zygzaka tylko drobi i szyje prostym sciegiem
Witam, wszystko jasne, maszyna jest rozregulowana i potrzebna jest korekta jej ustawienia. Może ją wykonać mechanik, a w wielu modelach maszyn również użytkownik. Proszę dać mi chwilę (w poniedziałek zapytam mechaników) i dokładnie odpiszę jak jest w modelu Janome 525S.
Witam, mam problem przy robieniu dziurek z użyciem stopki automatycznej, po rozpoczęciu pracy zrobieniu kilku ściegów zatrzymuje się. Ratunku 🙂
Po pierwsze upewniamy się czy dźwignia dziurki jest opuszczona do samego dołu? Jeśli nie było to pewnie dla tego maszyna się zatrzymuje. Jeśli problem będzie występować nadal to proszę podaj model maszyny, dopytam u mechaników, co może być przyczyną.
Witam również mam kłopot z dziurką automatyczną. Dźwgnia opuszczona i gdy tylko maszyna rusza odskakuje do góry przez co nie mogę jej wykonać. Reszta programów działa oprócz dziurek. Pomocy
Witam,
dopytam tylko czy na pewno opuszcza Pani dźwignię od dziurki? Tak dopytuje, bo obok siebie umieszczone są dwie dźwignie i o błąd nie trudno. Dźwignia od dziurki to ta zupełnie z tyłu maszyny. Proszę sprawdzić i nam napisać czy wszystko ok? Jeśli problem będzie nadal występował spytam mechanika czy coś zdalnie poradzi.
Nie napisałam chodzi o maszynę janome txl 607
Witam, maszyna janome jubilee 60507, mam problem z obszywaniem dziurek na guziki, zamiast zygzaka wychodzi ścieg prosty lub częściowo zygzak i prosty. Wygląda to tak jakby nitki się nie łapały. Czasem nitki się w ogóle nie złapią i zostają luźne na lewej i prawej stronie materiału.
Witam, czy pokrętło długości ściegów ustawiłaś na obszywania dziurki? Czy maszyna resztę ściegów tworzy normalnie?
Witam.
Mam problem z obszywaniem dziurek – półautomatycznym w maszynie Juno by Janome 1019. Zakładam stopkę do obszywania dziurek i postępuje dalej jak w powyższym opisie. Problem pojawia się w momencie szycia ściegu w drugą stronę. zamiast szyć ładnym zygzaczkiem, jak pierwszy ścieg, to maszyna szyje ściegim prostym albo „kiepskim” zygzakiem. Takim rozwlekłym 🙁 Co mogę zrobić ?
Dziękuję
Najprawdopodobniej maszyny wymaga regulacji w serwisie. Proszę skontaktować się z serwisem Janome – tel. 61/86 38 735
Niestety nie udaje mi się wykonać żadnej dziurki, ponieważ maszyna nie posuwa ściegi tylko mieli w miejscu, a od czasu do czasu wrzuca prosty scieg. W ostatnim półroczu była 2x na przeglądzie. Proszę o rade. MASZYNNA JANOME QXL 605
Czy obszywa Pani dziurkę zgodnie z zaleceniami w instrukcji obsługi?
Jeżeli maszyna szyje w miejscu to, albo jest wyłączony transport dolny, albo może materiał jest zbyt gruby i maszyna ma problem z jego przesuwaniem.
Czy próbowała Pani szyć dziurkę na różnych materiałach?
Witam. Maszyna JANOME 423S, stopka do dziurek-automat. Na pojedynczej tkaninie pracuje ok. Na podwojnej z flizelina robi pierwszy rygiel, obrzuca do gory i….. tam juz zostaje tłukąc w miejscu. Nie robi gornego rygla i nie wraca.
Czy maszyna swobodnie przeszyta (ściegiem stebnowym lub zygzakiem) ten sam materiał (podwójny plus flizelina)? Czy próbowała Pani zmniejszać docisk stopki?
Mam problem przy robieniu dziurek z użyciem stopki automatycznej, po rozpoczęciu pracy zrobieniu kilku ściegów maszyna się zatrzymuje. Dźwignia do robienia dziurek jest oczywiście opuszczona a ona sygnalizuje jej brak. Maszyna Janome 5060 dc. Proszę o pomoc
Jestem użytkowniczka Janome DM7200. Maszyna sprawuje się świetnie, oprócz obszywania dziurek. Postępuje zgodnie z instrukcją obsługi, wyciągam dzwignie do dziurek a i tak dziurki nie wychodzą mi. Igła nie wykonuje schematu dziurkowego, maszyna szyje prosto (długość dziurki jest za każdym razem inna, niezależnie od wielkości guzika) a następnie albo zakreca albo nie:) Maszyna żyje swoim życiem:) czasem nawet dzieli dziurkę na pół. Jest to zastanawiające, bo maszyna nie wariuje przy innych stopkach i sciegach. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam