Stopka do pikowania, haftowania i cerowania Janome (chwytacz rotacyjny) – Jak używać?

Bardzo użyteczna stopka, dzięki której znacznie zwiększamy zakres dostępnych technik szycia (pikowanie obłych kształtów, haftowanie z wolnej ręki, cerowanie). Wszytko to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji stopki, która to podnosi się wraz ze skokiem igły i umożliwia w ten sposób szycie w dowolnym kierunku. Poniżej wycinek możliwości tej stopki na konkretnych przykładach.

Do maszyn z chwytaczem rotacyjnym mamy dwa główne rodzaje stopki (otwarta i zamknięta), obie an zdjęciu powyżej. Jednak do bardziej specjalistycznych zadać np.: pikowanie techniką echo, są specjalne przystawki (dostępne w zestawach: Janome 202001003, Janome 202002004).

Stopka niezależnie od rodzaju, aby właściwie działała musi zostać w odpowiedni sposób zamontowana przy maszynie. Należy ja przykręcić w miejscu uchwytu szybko-mocującego stopki za pomocą śruby. Zwróćcie uwagę, że bolec stopki musi znaleźć się nad śrubą mocującą igłę, dzięki czemu stopka będzie się podnosić wraz ze skokiem igły (patrz zdjęcie poniżej).

Przy szyciu tą stopką można, ale nie trzeba opuszczać ząbki transportera dolnego, wszystko zależy od techniki szycia.

Stopka niezależnie od rodzaju (otwarta/zamknięta) umożliwia nam pracę ze ściegiem prostym (stebnowym) jak i innymi ściegami użytkowymi np. zyg-zak czy ozdobnymi.

Teraz przejdźmy do konkretnych technik szycia:

Pikowanie
Dzięki temu, że stopka podnosi się wraz ze skokiem igły nie występuje tu efekt gromadzenia się jednej z warstw materiałów pod stopką, co często może mieć miejsce przy łączeniu (pikowaniu) tkaniny z włókniną. Dodatkowo dzięki optymalnemu kształtowi łatwiej jest manewrować warstwami tkaniny pod stopką, w dowolnym kierunku.

eti-blog-o-szyciu-stopka-do-pikowania

Pikowanie techniką „lot trzmiela” (zdjęcie powyżej).

Pikowanie technika „kamienie” (zdjęcie powyżej).

Jeśli zdecydowaliśmy się na pikowanie szlaczkiem to warto rozpocząć szycie od środka elementu i przesuwać się w kierunku do krawędzi. Podczas pikowania tkanina może się lekko wdawać/ przemieszczać w związku z tym, gdy rozpoczniemy pikowanie od środka elementu mamy większą pewność, że całość zostanie równomiernie rozprowadzona.

Haftowanie (malowanie nićmi)
Tu również wykorzystujemy to, że stopka współpracuje z igielnicą i podnosi się ponad tkaninę podczas szycia.

Przed przystąpieniem do haftowania należy zmniejszyć naciąg nici górnej, co wpłynie na poprawę efektu wizualnego, nitka będzie się ładniej układać.

Tkaninę, na której będziemy haftować należy wzmocnić od lewej strony stabilizatorem (np. flizeliną), zabezpieczy to tkaninę przed ściągnięciem się podczas haftowania. Nawet, jeśli nabijasz tkaninę na tamborek koniecznie wykorzystaj również stabilizatora.

Cerowanie
To już ostatnia z głównych technik, które uzyskujemy przy zastosowaniu stopki do pikowania, haftowania i cerowania. Technika moim zdaniem przydatna szczególnie przy naprawie odzieży dla dzieci.

Czy i jak można uratować odzież z dziurąJak załatać dziurę w spodniach.

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
Janome 200349000 – zamknięta
Janome 859839002 – zamknięta do ściegu o szerokości 9 mm
Janome 200340001 – otwarta
Janome 202001003 – zestaw stopek
Janome 202002004 – zestaw stopek
Janome 200100007 – zestaw stopek do pikowania i szycia patchworków

eti-blog-o-szyciu-stopki-do-haftowanie-pikowania-cerowania

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200127000

tagi: ,

18
Dodaj komentarz

10 Comment threads
8 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
karolina

witam czy ta stopka 3 z koleji na 1 zdjęciu pasuje do maszyny łucznik zofia 2015 ma ona chwytacz wahadłowy ale jakoś ten bialy zatrzask mi nie pasuje bo jest on skierowany do przodu a u mnie jest to do góry niewiem czy się myle..

Cela

Mieszkając za granicą kupiłam sobie maszynę Primera NM900, niestety nie mam instrukcji po polsku, ale chyba jest z chwytaczem wahadłowym i ma system mocowania stopek zatrzaskowy. Interesuje mnie, czy ta (m.In.) stopka pasowałby do tej maszyny i który model innej maszyny byłby jakimś wskaźnikiem do zakupu innych stopek. W zestawie mam kilka, ale kusicie swoją ofertą okrutnie. Przy okazji dziękuję za fantastyczne instrukcje użycia stopek. Dla laików to prosta zachęta do rozwoju w krawiectwie domowym, które już nie wydaje się być czarną magią. Pozdrawiam.

Nika

Posiadam maszynę Janome 1015, chciałabym zamów stopkę do pakowania, czy stopka powyżej będzie nadawała się do mojej maszyny?

kanwy drukowane

Warto nie oszczedzać na maszynie bo po co się męczyć za parę zł.

krystyna

Mieszkam za granica posiadam maszyne JUKI DDL-555 nie moge dostac stopki do (free motion) pikowania moze mi pani cos poradzi

Bożena

Mam maszynę Singer 4423 – która stopka do pikowania i cerowania do niej pasuje/

Anna Gajewska

Czy ta stopka , np. stopka do pikowania otwarta dla maszyny z chwytaczem rotacyjnym, może pasować do maszyny Singrt 831?

Anna Gajewska

Czy ta stopka , np. stopka do pikowania otwarta dla maszyny z chwytaczem rotacyjnym, może pasować do maszyny Singer 831?

Lucyna

proszę napisać jak ustawić maszynę do pikowania ?dziekuje lucyna