Stopka do ściegu owerlokowego (Janome 822801001, chwytacz rotacyjny)- Jak używać?

.Stopka ta, służy do obrzucania krawędzi tkanin, dzięki niej efekt końcowy będzie znacznie estetyczniejszy niż w przypadku obrzucania zwykłą stopką, szczególnie widoczne to będzie na cienkich i średniej grubości tkaninach. Dzięki zastosowaniu tej stopki szerokość obrzucania będzie idealnie równa, a krawędź tkaniny nie będzie pomarszczona czy zrolowana, jak to się czasem zdarza przy obrzucaniu zwykłą stopką. Ta konkretnie stopka przeznaczona jest do pracy z maszyną z chwytaczem rotacyjnym.

Stopka ta czyli do maszyn z chwytaczem rotacyjnym posiada prowadnik, który znajduje się z prawej strony pod stopką (czarny plastikowy element), dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie równego obrzucania krawędzi, szczególnie trudnego do osiągnięcia w początkowej fazie nauki szycia.

Ścieg tworzony jest na krawędzi tkaniny, ale jednocześnie na metalowych bolcach stopki i zsuwany jest z nich podczas szycia, co powoduje, że krawędzie tkaniny są idealnie płaskie, nie rolują się czy nie pomarszczą.

Stopka wyposażona jest w pędzelek, który stanowi opór dla igły (imituje opór stawiany przez tkaninę) dzięki czemu nitka otrzymuje odpowiednie naprężenie.

Szycie:
1. Montujemy stopkę przy maszynie.

2. Wybieramy na maszynie ścieg owerlokowym lub zygzak. Długość ściegu powinna być ustawiona w granicach 0,5-3. Bardzo ważne jest ustawienie odpowiedniej szerokości ściegu tak, aby igła nie uderzała w metalowe bolce oraz ścieg tworzył się na nich tzn. igła ma uderzać z lewej strony lewego bolca i prawej strony prawego bolca (patrz zdjęcie poniżej).

Uderzenie w pręt może spowodować złamanie igły lub zniszczenie stopki!

3. Po właściwym ustawieniu maszyny możemy podłożyć tkaninę pod stopkę. Krawędź/krawędzie tkaniny muszą znaleźć się tuż przy czarnym prowadniku stopki i podczas szycia należy pilnować, aby krawędź/krawędzie cały czas dotykały prowadnika (patrz zdjęcie poniżej), dzięki temu obrzucanie będzie równo wykonane.


Igła obniżając się z lewej strony będzie wbijać się w tkaninę, a obniżając się po prawej stronie poza tkaninę przez szczoteczkę w stopce, taki sposób obrzucenia krawędzi idealnie zabezpieczy ją przed strzępieniem się.

4. Ze względu na budowę stopki, tkaninę spod stopki należy wyjmować kierując całość do tyłu tak, aby ścieg swobodnie zsunął się z metalowych bolców stopki.

Przy pracy z tą stopką jeśli decydujemy się na wykonanie mocowania to musi ono być bardzo krótkie, przy długim tkanina może się zblokować pod stopką na bolcach.

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 822801001
Janome 859810007 – pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia mocowanie stopki oraz ich szybką wymianę.

W przypadku pojawieniu się wątpliwości jak właściwie ustawić maszynę szyjąc stopką owerlokową, zachęcamy do zapoznania się z naszymi sugestiami dotyczącymi szycia, które zebrałam w tym wpisie- link.

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

14
Dodaj komentarz

9 Comment threads
5 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Elfka

Mam tą stopkę i działa nieźle, ale znacznie lepiej działała stopka do obrzucania Janome 822808008 oznaczona literą M, taka jak na tym zdjęciu: http://www.janome.com.br/uploads/geral/produtos_pecas_acessorios/calcador/JN-822808008-1.JPG Była dołączona do mojej maszyny, niestety uszkodziłam ją i chciałabym kupić nową, ale nigdzie nie mogę znaleźć. Czy będą ją mieli Państwo w ofercie?

Maciek Waligórski

Elfko, mamy taką stopkę M w naszym magazynie 🙂 Jej cena to 19,83 zł brutto. Zapraszam telefonicznie 618420330 lub meilem shop@eti.com.pl (proszę podaj tylko numer katalogowy 822808008). Pozdrawiam.

elis

bardzo ciekawa stopka, muszę koniecznie zakupić i podzielę się wrażeniami!!!

elis

Stopka jest super, na razie próbowałam tak roboczo na ścinkach, ale jestem bardzo zadowolona.

Sara

A czy za pomocą tej stopki można szyć (łączyć ze sobą materiały) czy tylko obrzucać brzegi?

Olga

Mam dxl603. Przyjechała ze stopką uniwersalną i pierwsze rzeczy szylam ściegiem prostym. Teraz zmieniłam stopkę na overlokową. Szyję dzianinę, dalej od krawędzi z zamiarem obcięcia pózniej nadmiaru materiału. Niestety, o ile przy ściegu prostym nie było kłopotów, to teraz maszyna co chwila zrywa górną nitkę. Nawlekanie nitke ponownie, ale nic to nie zmieniło. Co moze być nie tak?

Aga

Witam, proszę o radę, zakupiłam maszynę janome juno e1015 , dostałam do niej stopkę overlockowa, ale w instrukcji nie jest napisane którego ściegu użyć. Będę wdzięczna za pomoc .

Madlen

Witam!
Zakupiłam maszynę Łucznik Zofia 2015. Albo ta maszyna jest felerna albo ja nie potrafię jej ustawić. Od samego początku mi sie zacina. Zryga górną nitkę non stop.
Kiedy ustawiam odpowiedni ścieg szyje na chwilę a później albo zmienia na inny i szyje jakoś dziwacznie. Albo sie tak zacina że nie chce szyć dalej. Zwija wtedy duzo nitki dolnej.
Tragedia.
Żałuję że nie dołożyłam 250zł więcej i kupić coś lepszego 🙁 🙁
Co teraz zrobić z tą maszyną. Oddać jej nie można.
Zależało mi na ściegu owerlok.

MH

Witam, jestem osobą początkującą. Uczę się szyć na maszynie Janome QXL 605. Czy mogę prosić o opisanie lub zamieszczenie fotografii, w jaki sposób powinna „iść” w tej stopce nitka (jeszcze przed włożeniem materiału). O ile w instrukcji jest to dość dobrze pokazane dla stopki standardowej, to w innych stopkach niestety zostało to pominięte – dla laika, takiego jak ja, ma to znaczenie 😉 Z góry dziękuję 🙂