Stopka do pikowania, haftowania i cerowania (Janome 200127000 – chwytacz wahadłowy) – Jak używać?

.

Bardzo użyteczna stopka, która dzięki specjalnej konstrukcji podnosi się wraz ze skokiem igły, dzięki czemu ułatwia pikowanie, haftowanie czy cerowanie. Przy jej pomocy podczas szycia możemy przesuwać materiał pod stopką w dowolnym kierunku, na boki, w przód czy w tył. Dzięki czemu otwierają się przed nami dodatkowe możliwości, poniżej u dołu wpisu znajdziecie przedstawiam część z nich.

Stopka, aby właściwie działała musi zostać w odpowiedni sposób zamontowana przy maszynie. Należy ja przykręcić w miejscu uchwytu szybko-mocującego stopki za pomocą śruby. Zwróć uwagę, że bolec stopki musi znaleźć się nad śrubą mocującą igłę, dzięki czemu stopka będzie się podnosić wraz ze skokiem igły (patrz zdjęcie poniżej).

Przy szyciu tą stopką można, ale nie trzeba opuszczać ząbki transportera dolnego, wszystko zależy od techniki szycia. Więcej szczegółów na temat pozycji transportera dolnego znajdziesz poniżej przy konkretnych technikach szycia.

Stopka ta umożliwia szycie różnymi ściegami: prostym, zygzakiem i innymi dekoracyjnymi.

Teraz pokażę jej wykorzystanie przy konkretnych technikach.

Pikowanie
Dzięki temu, że stopka podnosi się podczas szycia nie występuje tu efekt gromadzenia się jednej z warstw materiałów pod stopką, co często może mieć miejsce przy łączeniu (pikowaniu) tkaniny z włókniną. Dodatkowo łatwiej jest manewrować warstwami tkaniny pod stopką, co jest szczególnie istotne przy pikowaniu kształtów zaokrąglonych oraz szyciu w różnych kierunkach.

Tu w zależności od wzoru pikowania odpowiednio zostawiamy lub opuszczamy ząbki transportera.

Jeśli zdecydowaliśmy się na pikowanie szlaczkiem to warto rozpocząć szycie od środka elementu i przesuwać się w kierunku do krawędzi. Podczas pikowania tkanina może się lekko wdawać/ przemieszczać, w związku z tym, gdy rozpoczniemy pikowanie od środka elementu mamy większą pewność, że całość zostanie równomiernie rozprowadzona.

Jako ciekawostkę dodam, że pikowanie można również wykonywać przy pomocy hafciarki, na zdjęciu poniżej wzór, który wykonuje maszyno-hafciarka MC9900.

Haftowanie jaką maszynę wybrać

Haftowanie (malowanie nićmi)
Haftowanie kojarzy nam się z hafciarkami, a dzięki tej stopce również na maszynie wieloczynnościowej jest możliwe.

Przed przystąpieniem do haftowania należy zmniejszyć naciąg nici górnej, co wpłynie na poprawę efektu wizualnego, nitka będzie się ładniej układać.

Tkaninę, na której będziemy haftować należy wzmocnić od lewej strony stabilizatorem (np. flizeliną), zabezpieczy to tkaninę przed ściągnięciem się podczas haftowania. Nawet, jeśli nabijasz tkaninę na tamborek koniecznie wykorzystaj również stabilizatora.

Jeśli chodzi o transporter dolny (ząbki) to przy haftowaniu warto je opuścić.

Na zdjęciu poniżej haft konia, który nie ukrywam zajął mi troszkę czasu, ale efekt mówi sam za siebie.

Cerowanie
Ta technika obecnie jest mniej popularna, ale też się przydaje. Dzięki stopce zaszycie dziury czy przetarć jest łatwiejsze do wykonania, bo jak w poprzednich wypadkach nie jesteśmy ograniczeni szyciem do przodu. Dodatkowo okrągły/obły kształt stopki ułatwia manewry na wielu warstwach materiałów.

Na zdjęciu poniżej dziura zacerowana właśnie przy pomocy tej specjalnej stopki.

stopka-do-pikowania-haftowania-cerowanie-przy-pomocy-maszyny

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200127000

stopka-do-pikowania-haftowania-cerowania

Oczywiście na rynku dostępne są też stopki pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
Janome 200349000 – zamknięta
Janome 859839002 – zamknięta do ściegu o szerokości 9 mm
Janome 200340001 – otwarta
Janome 202001003 – zestaw stopek
Janome 202002004 – zestaw stopek
Janome 200100007 – zestaw stopek do pikowania i szycia patchworków

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o