Pokrowiec na deskę do prasowania

pokrowiec na deske A

Dla wszystkich, którzy podobnie jak ja mają problem z kupnem pokrowca na deskę do prasowania, przygotowałam wpis jak szybko uszyć całkowicie profesjonalny pokrowiec na deskę. Dodatkowo go trochę udekorujemy, także będzie oryginalny, a deska będzie jak nowa :). Do pokrowca doszyłam małą kieszonkę na akcesoria. 🙂

Do uszycia tego pokrowca potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę  JANOME DXL603. Dodatkowo ściegi owerlokowego wykonam na owerloku JANOME 744D (będzie szyć kilka warstw i całość będzie się lepiej trzymała). Jeżeli nie macie owerloka wykorzystajcie ścieg owerlokowy w maszynie do szycia i ścieg stebnowy.

* Materiały potrzebne do uszycia pokrowca na deskę:

Wszystkie materiały użyte do uszycia tego pokrowca muszą być odporne na wysokie temperatury, proponuje więc używać tkanin specjalistycznych lub wykonanych z włókien naturalnych odpornych na wysokie temperatury jak np. bawełna.

– tkanina podstawową (błękitna) – jest to profesjonalna tkanina stosowana na stołach prasowalniczych ilość tkaniny zależy od wielkości deski do prasowania (mi wystarczył kawałek 50 cm bieżących).
– tkanina dodatkowa (w paseczki) – potrzebujemy odcinek o szerokości 16 cm i długości równej długości skrojonego obwodu pokrowca oraz mniejszego elementu pokrowca deski (tu również wystarczyło mi 50 cm bieżących tkaniny)
– pianka do prasowania – profesjonalna pianka, która znakomicie przepuszcza powietrze i parę z żelazka, a dodatkowo jest odporna na długie okresy zawilgocenia  i tu również jej ilość zależy od wielkości deski do prasowania (50 cm bieżących pianki)
– mocny sznurek 2 m – posłuży do naciągnięcia pokrowca na deskę do prasowania
– sznurek na wypustkę kieszeni potrzebne 50 cm
– pliska skośna na wypustkę kieszeni potrzebne 55 cm
– duży arkusz papieru – na który odrysujemy kształt deski do prasowania
– nici do szycia (również odporne na wysokie temperatury)

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -TITANIUM Ti912
d) linijka do patchworku -eti 975
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) agrafka
j) stopki:
– z centralnym prowadnikiem JANOME 200341002 – pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym
– stopka do wszywania wypustek JANOME 200314006 – pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym
– stopka z górnym transporterem JANOME 200311003 – pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200310002 – chwytacz wahadłowy)
k) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

ETAPY

PRZYGOTOWANIE:

Na papierze kładziemy deskę do prasowania i odrysowujemy jej kształt.

kształt deski na papierze

Następnie wycinamy odrysowany kształt i rysujemy na nim linię tak, jak to zrobiłam na zdjęciu poniżej (linia czerwona). Według tej linii rozetniemy papierową formę, ale zanim to zrobimy najpierw skroimy piankę.

kształt deski na papierze do rozcięcia

Dodatkowo z papieru wycinamy również formę na tunel pokrowca. Potrzebujemy 2 paski o szerokości 16 cm, których suma długość będzie równa obwodowi pokrowca plus 8 cm (8 cm uwzględnia już zapas na podłożenie i łączenie pasków).

KROJENIE:

Papierową formę (nierozciętą) przypinamy do pianki i obrysowujemy ją z  zapasem 4 cm. Następnie wycinamy ją i dopiero teraz przecinamy papierową formę na dwie części (po czerwonej linii – zdjęcie powyżej).

krojenie pianki

Mając przygotowane papierowe elementy pokrowca przypinamy je do tkanin, a następnie obrysowujemy ich krawędzie odpowiednio dodając zapas na 4 cm i 2 cm w zależności od miejsca, patrz zdjęcia poniżej. Zwróć również uwagę, że poszczególne elementy skrojone są z różnych tkanin.

krojenie pokrowiec na deskę do prasowania tkanina specjalistyczna

krojenie pokrowiec na deskę część tylniaNastępnie kroimy elementy kieszeni, patrz wymiary zdjęcie poniżej.

krojenie kieszeniSZYCIE:

Zaczniemy od uszycia kieszonki. W tym celu zszywamy razem element w paski (6 x 25 cm) z elementem niebieskim (39 x 25 cm), szyjemy 1 cm od krawędzi i w ten sposób powstanie nam przód kieszenie.

Następnie na tym elemencie tworzymy małą zakładkę w tkaninie w paski tak, aby  cały element po złożeniu miał długość 42 cm – patrz zdjęcia poniżej. Zakładkę zaprasowujemy żelazkiem.

zakładka na kieszenieKieszonka będzie dookoła ozdobiona wypustką, także teraz przechodzimy do przygotowania wypustki. Przy maszynie montujemy stopkę do wszywania wypustek. Pliskę skośną i sznurek składamy razem jak na zdjęciu poniżej, następnie układamy pod stopkę i ściegiem stebnowym (prostym) przeszywamy cały odcinek. Więcej informacji na temat stopki do wypustek znajdziecie w naszym osobnym wpisie tutaj: https://etiblog.com.pl/stopka-do-wszywania-wypustek/

wypustka przygotowanieTak przygotowaną wypustkę przypinamy do kieszeni przodu na odcinku 16 cm tak, jak na zdjęciach poniżej.  Jest ona upięta w odległości 1 cm od krawędzi tkaniny. Zauważcie, że została ona na krawędziach w miejscach narożników kieszeni ponacinana, dzięki czemu jej ułożenie w tym miejscy jest możliwe.

wszywanie wypustki

Na tak przygotowany element przykładamy prostokąt niebieski o wymiarach 42 x 25 cm i spinamy elementy razem. Elementy są złożone prawą do prawej.

wszywanie wypustki II

Elementy łączymy na na odcinku wypustki. Cały czas szyjemy stopką do wszywania wypustek.

wszywanie wypustki III

Następnie stopką uniwersalna łączymy odcinki zaznaczone na zdjęciu poniżej czerwoną linią przerywaną. Szyjemy 1 cm od krawędzi.

wszywanie wypustki IIIIA

Poniżej na zdjęciu efekt naszych zmagań, powoli zbliżamy się do końca pracy nad kieszonką:).

kieszeń I

Pozostaje nam ściegiem stebnowym (prostym) przeszyć odcinek zaznaczony na zdjęciu poniżej (linia przerywana).

kieszeń I steb

Kolejno łączymy boki kieszonki, w tym celu składamy ją tuż za wypustką, patrz zdjęcie poniżej.

kieszeń IIZszywamy boki szyjąc przez wszystkie warstwy- patrz zdjęcie poniżej. Następnie obrzucamy widoczną krawędź kieszeni owerlokiem, jeśli nie dysponujesz owerlokiem obrzuć krawędź ściegiem owerlokowym lub ściegiem zyg-zakiem.

kieszeń gotowa owerlokTeraz przechodzimy do wykonania głównego elementu pokrowca. Szycie rozpoczynamy od połączenia elementów materiałowych razem. Szyjemy w odległości 2 cm od krawędzi.

pokrowiec na deskę łączenie elementówRozprasowujemy powstały szew na obie strony (tworzymy szew otwarty), główny element pokrowca powinien wyglądać tak jak na zdjęciu poniżej.

pokrowiec na deskę rozprasowanyTeraz do tak przygotowanego elementu od spodu podkładamy wykrojoną wcześniej piankę. Ważne, ze względu na późniejsze ułożenie pianki względem pokrowca musi ona być delikatnie mniejsza. Najlepiej więc w fazie upinania rozciągnąć lekko piankę tak, aby wystawała ona o ok. 2-3 mm za krawędź góry pokrowca (patrz zdjęcia) i tak upinamy.

pokrowiec z pianą spięte razem

Na owerloku łączymy krawędzie razem (obetnie on nam nadmiar pianki i wyrówna krawędź). Jeżeli nie macie owerloka połączcie najpierw materiały razem ściegiem stebnowym, obetnijcie nadmiar pianki, a następnie przeszycie ściegiem owerlokowym czy zyg-zakiem.

owerlok łączenieowerlok obrzucona krawędź

Teraz stworzymy tunel na sznurek. Zszywamy skrojone paski (te o szerokości 16 cm), aby stworzyły jeden długi pasek, każdy szew rozprasowujemy. Połączony pasek składamy na pół (szwami do środka) i zaprasowujemy. Pasek po złożeniu i zaprasowaniu powinien mieć szerokość 8 cm.

pasek zaprasowany

Tak przygotowany pasek przypinamy do głównego elementu pokrowca deski. Moment rozpoczęcia upinania umieszczamy w tym samy miejscu co na zdjęciu (krawędzie początku i końca paska podwijamy do środka paska). Zszywamy szyjąc 1,5 cm od krawędzi. Ważne krawędzie paska w miejscach zaokrągleń deski/pokrowca należy ponacinać, aby pasek ładnie się układał na linii szycia.Wszystko co tutaj opisałam przedstawiłam na zdjęciach poniżej. Zalecam do tego łączenia wykorzystać stopkę z górnym transportem, gdyż ułatwi ona równy transport wszystkich warstw pod stopką. Jeżeli użyjemy stopkę uniwersalną to pianka będzie przesuwać się podczas szycia i łączenie to będzie kłopotliwe.

pokrowiec na deskę przypinanie bokupasek nacięte krawędziekrawędzieszycie stopką z górnym transportem

Po zszyciu wykonujemy przymiarkę pokrowca na deskę do prasowania, jeśli potrzebna jest korekta kształtu to wykonujemy ją teraz. Nasz pokrowiec leży idealnie, więc obrzucamy krawędź paska owerlokiem, a następnie przechodzimy do ozdabiania pokrowca i do doszycia kieszonki.

przymiarka pokrowiec na deskę

Do ozdabiania pokrowca wykorzystamy stopkę z centralnym prowadnikiem. Montujemy ją przy maszynie, zmienimy ścieg na ozdobny i szyjąc dokładnie w szwie ozdabiamy pokrowiec. Ważne, szew w trakcie szycia rozkładany na dwie strony (tworzymy szew otwarty).

ozdabianie w szwieefekt ozdabiania z bliska

Pozostaje nam doszycie kieszonki, upinamy ją i przyszywamy do szwu pokrowca.

upinanie kieszenie do szwu

Następnie wprowadzamy sznurek do tunelu za pomocą agrafki i na desce ściągamy pokrowiec.

Pokrowiec uszyty:)

pokrowcie na deskę do prasowania uszyty

Pochwalcie się swoimi pokrowcami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: ,

13
Dodaj komentarz

9 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata Xmas

Mam równiez nietypową deskę i problem z pokrowcem, bo już nie produkują 🙁 Ile musiałabym kupić tej specjalistycznej tkaniny spodniej na deskę 40cmx140cm ? Chyba musiałabym wziąć dwie długości… I jeszce jedno pytanie : tej niebieskiej tkaniny , która jest na wierzchu nie ma w sklepie – można zastąpić zwykłą bawełną?A może Pani się orientuje, kiedy ewentualnie będzie dostępna. Serdeczności, Małgorzata

Anna

Bardzo fajny opis. Nie bardzo rozumiem jednak zapis:” Potrzebujemy 2 paski o wymiarach 16 cm x długość obwodu pokrowca plus 8 cm na podwinięcie krawędzi i połączenie ich razem.” Dlaczego aż 2? Skoro jeden pasek ma 16 cm szerokości i długość równą obwodowi pokrowca + 8 cm? Do czego ten drugi? pozdrawiam serdecznie

Sylwia

Witam serdecznie,
Ponieważ ani ta błękitna tkanina ani pianka zmiekczajaca nie są już dostępne w Państwa sklepie może mogłaby mi Pani podpowiedzieć czym mogłabym je zastąpić. Rozumiem,że jako tkaninę mogę wziąć bawełnę o gęstym splocie, ale jak powinnam znaleźć te piankę? Wyskakuje mi pod tą nazwą wątpliwa lub owada o różnych grubości ach, ale niestety nie mam pojęcia czy to rzeczywiście to samo. Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedz-:)
A przy okazji- bardzo podoba mi się Pani blog, na którym znalazłem wiele ciekawych projektów, które w najblizszym czasie planuje wykonac:)
Serdecznie pozdrawiam, Sylwia

Sylwia

Oczywiście jako nazwa pianki wyskakuje mi wątpliwa, a nie „watpliwa”:) wkradł się maly blad:)
Pozdrawiam, Sylwia

Sylwia

Watolina

Sylwia

Dziękuję serdecznie:)
Pozdrawiam,Sylwia

Sylwia

A jednak jeszcze jedno pytanie:) jakiej grubości powinna być ta pianka najlepiej?

AgnieszkaM

Czy można zostawić starą piankę i metalizowaną tkaninę i na to dać nowe pokrycie bawełniane?

Kasia

Uszyłam. Pokrowiec wyszedł idealnie. Super opis, dokładny i czytelny szczególnie dla osób mocno początkujących przy maszynie do szycia. 🙂