Stopka do owerloków do ściegu krytego (Janome 200203104). Jak używać?

Aby w pełni móc korzystać z wszystkich możliwości owerloka przydatne będą dodatkowe  stopki. Jedną z podstawowych stopek, które warto mieć jest stopka do ściegu krytego. Dzięki niej za jednym razem podwiniemy i jednocześnie obrzucimy krawędź tkaniny.

Szycie:

1. Wykręcamy lewą igłę i zakładamy stopkę do ściegu krytego.

2. Wyznaczamy dolną krawędź tkaniny poprzez zaprasowanie jej do wewnątrz.

3. Zmieniamy ustawienie naprężenia nici, powinno ono być nieznacznie niższe niż przy standardowym szyciu. Natomiast długość ściegu ustawiamy maksymalną , dzięki czemu ścieg na prawej stronie będzie rzadszy, a co za tym idzie mniej widoczny.

4. Odginamy uprzednio zaprasowane złożenie w sposób przedstawiony na zdjęciu poniżej.  Ja zagięłam tkaninę na 0,7 cm od krawędzi, aby ułatwić sobie tą operację na tkaninie narysowałam linię pomocniczą. W moim przypadku ścieg na maszynie został ustawiony na szerokość 0,6 cm, co spowoduje, że ścieg wejdzie 0,1 cm w zakładkę.

Jeśli chcemy, aby nóż wyrównał krawędź, należy uwzględniać to w kalkulacji zapasu na szew.

5. Tak złożoną tkaninę wsuwamy pod stopkę w maszynie. Ważne jest, aby złożenie znalazło się tuż przy prowadniku na stopce. Opuszczamy stopkę. Jeśli okaże się to konieczne należy dostosować pozycję prowadnika stopki (pokrętło na stopce) tak, aby igła wbijała się w krawędź złożenia tkaniny tak blisko jak to tylko możliwe. Optymalnie jest, aby igła łapała jedną/dwie nitki tkaniny.

6. Odginamy krawędź, ścieg przy grubej tkaninie (takiej jak użyłam) powinien być całkowicie niewidoczny. Przy cieńszych tkaninach warto użyć nici przeźroczystych, aby uzyskać podobny efekt.

Poniżej to samo podwinięcie od lewej strony.

Stopka ta pasują do owerloków Janome: 184D, 204D, 534D, 634D, 734D, 744D
– Janome 200203104
– Janome 200235105 (zestaw stopek zawierający stopkę do ściegu krytego)

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

3
Dodaj komentarz

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Justyna

Czy taka stopka też będzie pasować do owerloka Singera z Lidla ?

Zosia

Dzień dobry, czy taki sam sposób używania stopki ( tj ściągnięcie lewej igły, ustawienie długiego ściegu używa się w stopce dołączonej jako gratis do overloka Janome 990 D? I jak użyć sciegu krytego aby podjąć np płaszcz z podszewką?