Stopka do naszywania cekinów (z taśmy) lub tasiemek, gumek i silikonu (Janome 200332000). Jak używać?

Stopka idealnie sprawdzi się przy naszywaniu cekinów, ozdobnych tasiemek oraz wszywaniu gumek czy silikonu w taśmie. Dzięki prowadnikowi całość będziemy mogli wykonać sprawnie i estetycznie. Prowadnik stopki przystosowany jest do tasiemki o stałej maksymalnej szerokości 7 mm, ale sprawdza się również przy węższych.

Stopka na spodzie posiada specjalne wycięcia, które ułatwią transport tasiemki czy cekinów pod stopką.

Szycie:
Cekiny z taśmy:
Wprowadzamy taśmę z cekinami do prowadnika stopki (najlepiej jeszcze przed jej zamontowanie przy maszynie) tak, aby kawałek wystawał za stopkę. Zwróć uwagę na kierunek ułożenia cekinów na taśmie, cekiny leżące jeden na drugim, przyszywamy je w kierunku „z łuską”- patrz zdjęcie poniżej.

Wybieramy odpowiedni ścieg (zyg-zak lub prosty). Pod stopką umieszczamy tkaninę, na którą chcemy naszyć cekiny. Jeśli chcemy, aby ścieg był niewidoczny, proponuje użyć nici przeźroczystych. Szyjemy powoli, rozpoczynając od wykonania mocowanie, które przytrzyma cekiny (od tej pory będą one płynnie podawane pod stopką).

Ustawienia dla ściegu zyg-zak:
– szerokość ściegu najlepiej 7 mm lub możliwie zbliżona, aby ścieg tylko przytrzymał cekiny nie przebijał ich
– długość ściegu maksymalna, aby ścieg był możliwie rzadki

Ustawienia dla ściegu stebnowego:
– pozycja igły centralna, proponuję jednak sprawdzić czy igła wbija się dokładnie w linii otworów cekinów, w razie potrzeby wykonać korektę
– długość ściegu dopasowana do odstępu pomiędzy dziurkami w cekinach

Na zdjęciu powyżej przykład naszycia cekinów ściegiem zyg-zak oraz stebnowym. Kolor nici dobrałam specjalnie tak, aby ścieg był na zdjęciu dobrze widoczny.

Przy użyciu tej stopki łatwe jest naszywanie cekinów nawet po łukach.

Tasiemka:
Wprowadzamy tasiemkę do prowadnika stopki tak, aby jej kawałek wystawał za stopkę. Wybieramy ścieg jakim chcemy doszyć tasiemkę (ścieg możemy być dowolny: stebnowy, użytkowy, ozdobny) i ustawiamy na maszynie jego parametry.Tasiemkę można doszyć również igłą podwójną czy potrójną- tu znajdziesz szczegóły na temat szycia tymi igłami.

Pod stopką umieszczamy tkaninę, na którą chcemy naszyć tasiemkę. Proponuje przed rozpoczęciem właściwego szycia sprawdzić ustawienia maszyny na łatce tkaniny.

Poniżej przykłady naszycia tasiemek różnymi ściegami.

Gumka:
Wprowadzamy gumkę do prowadnika stopki tak, aby jej kawałek wystawał za stopkę. Wybieramy ścieg elastyczny np.: zyg-zak (musi to być ścieg elastyczny, aby po zszyciu pracował razem z gumką), najlepiej zastosować szerokość ściegu dopasowaną do szerokości gumki. Następnie pod stopkę umieszczamy tkaninę (lewą stroną do góry). Szycie rozpoczynamy od zrobienia mocowania, przytrzyma ono gumkę z tkaniny. Teraz naciągamy gumkę i rozpoczynamy szycie (lewa ręka za stopką trzymamy tkaninę i gumkę, prawa naciąga gumkę przed stopką i przytrzymuje również tkaninę). Im gumka mocniej naciągnięta podczas szycia tym tkanina będzie bardziej zmarszczona. Na poziom zmarszczenia wpływać będzie również poziom elastyczność gumki.

Taśma silikonowa (elastyczna):
Taśmę elastyczną wszywa się w szwy np.: w dzianinach, aby wzmocnić je, dzięki czemu nie rozciągną się/nie zniekształcą w trakcie użytkowania, a co ważne szew cały czas pozostaje elastyczny.

Taśmę najlepiej wszywać przy łączeniu dwóch warstw tkaniny, łącząc je używamy ściegu do wykańczania krawędzi np.:  zyg-zak lub owerlokowy, a dzięki stopce jednocześnie wszyjemy w szew tasiemkę elastyczną. Na zdjęciu poniżej widać jak zszywałam dwie warstwy dzianiny ściegiem owerlokowym z jednoczesnym wszyciem tasiemki silikonowej (szerokość tasiemki 0,4cm).

porady

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 200332000
Janome 202090009 – pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o