Stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (Janome 200129002 – chwytacz wahadłowy). Jak używać?

etiblog-stopka-do-aplikacji-wahdloStopka idealna dla osób, które chcą ozdabiać  swoje projekty za pomocą ściegów dekoracyjnych. To jednak nie jej jedyna funkcja, za jej pomocą można również naszywać aplikacje. Wszystko to jest możliwe za sprawą specjalnej budowy tej stopki.

etiblog-stopka-do-aplikacji-wahdlo

Stopka przez jakby płozy (widoczne na na zdjęciu powyżej), ma ekstra przestrzeń na to, aby przejść nad powstającym ściegiem, nawet tymi bardzo gęstym jak ściegiem satynowym. Gdybyśmy chcieli ten sam efekt uzyskać stopką uniwersalną, to powstający ścieg mógłby przeszkadzać w płynnym podawaniu materiału, blokowałby się pod stopką.

Dodatkowo nacięcie z jej boku umożliwia płynne wsunięcie nitki górnej pod stopkę, dzięki czemu nie będzie się ona plątać w początkowej fazie szycia, na starcie.

Teraz pokaże Wam oba przykłady pracy przy pomocy tej stopki. Zaczynamy od ściegów ozdobnych.

etiblog-stopka-do-sciegow-ozdobnych-wahdlo

Aby ściegi ozdobne wyszły estetyczne, potrzebne jest zazwyczaj dodatkowe usztywnienie materiału. Ja wykorzystuje do tego flizelinę z klejem lub flizelinę papierową, którą podkładam od lewej strony materiału (osobiście preferuję flizelinę papierową inaczej zwaną flizeliną do haftu), ale obie się sprawdzają.

Wybieramy ścieg ozdobny i rozpoczynamy szycie. Ścieg tworzy się na materiale, a stopka bez problemu nad nim „przechodzi”.

etiblog-stopka-do-sciegow-ozdbnych-i-aplikacji

Przejdźmy do aplikacji, często naszywa się je gęstym ściegiem zygzak, aby całkowicie krawędź naszywanego materiału. Tak więc tutaj też budowa tej stopki zapewni nam płynę przesuwanie się materiału. Dodatkowo na stopce jest zaznaczona centralna pozycja igły, linia ta może być pomocna jeśli chcemy równo prowadzić krawędź aplikacji.

Materiał, z którego wycinamy aplikację powinien być podklejony flizeliną i dopiero z tak przygotowanego wycinamy konkretny kształt do naszycia. Dzięki czemu mamy krawędzie, które się nie strzępią, dodatkowo element podczas naszywania nie będzie nam się rozciągał pod stopką. Również podkładamy pod materiał główny (na który będziemy naszywać aplikację) flizelinę.

Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
Janome 200129002

Oczywiście na rynku dostępne są również stopki pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym, tutaj mamy kilka opcji do wyboru:
Janome 200137003 stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych (otwarta)
Janome 822804129 stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych 
Janome 820815002 stopka do naszywania aplikacji

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o