Narzuta / koc na trawę (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Narzuta / koc na trawę (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójNarzuta / koc na trawę (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój-2Narzuta / koc na trawę (szycie krok po kroku) DIY

Na dworze robi się coraz cieplej więc mam nadzieje, że korzystacie z tej pogody i spędzacie czas na dworze spacerując, jeżdżąc na rowerze czy leżąc na trawie czytając książkę, bawiąc się z dziećmi czy piknikując. 🙂 I właśnie ten ostatni pomysł sprawił, że postanowiłyśmy pokazać Wam jak uszyć szybką, ale efektowną narzutę na trawę. 🙂

Narzuta jest bardzo praktyczna (łatwo ją złożysz i zabierzesz ze sobą) dodatkowo jej spodnia część została uszyta z nieprzemakalnego materiału więc nie straszna wam będzie rosa na trawie, a i spód narzuty nie brudzi się tak szybko. 🙂

Dodatkowo narzutę szyje się bardzo szybko w zasadzie łączą 8 elementów. 🙂

Tyle wstępu przejdźmy do szycia. 🙂

Wymiary gotowej narzuty to ok 150 cm x 180 cm.

Do jej uszycia potrzebujesz dowolną  maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC8200 QC (obecnie na rynku dostępny jest model JANOME MC8200QCP SE), która dzięki duże przestrzenie pomiędzy igłą, a panelem maszyny (aż 21 cm) idealnie nadaje się do szycia rzeczy o większych powierzchniach.

* Materiały potrzebne do uszycia narzuty:
a) tkaniny 4 podstawowe kolory (każdy po 45 cm x 160 cm), tkanina ze wzorem na wstawki (40 cm x 160 cm) oraz tkanina nieprzemakalna na spód (190 cm x 160 cm) np.: ortalion czy kodura.
b) wkład wypełniający do patchworku (gramatura ok 180 gr na metr kwadratowy), będzie nam mięciutko 🙂
c) gumka o szerokości 1-1,5 cm i długości 110 cm
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 1890-9.1/2″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka z centralnym prowadnikiem JANOME 200341002 (pasuje do chwytacza rotacyjnego)
– stopka z górnym transportem JANOME 200311003 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200310002 (chwytacz wahadłowy)
f) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebnePRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.eti-blog-o-szyciu-elementy-kocaKroimy trzy paski na wstawki o wymiarze 150 cm x 8 cm. Następnie zabieramy się za skrojenie 4 głównych paneli narzuty. Każdy o wymiarze 153 cm x 42 cm (żółty, czerwony, zielony oraz niebieski).

eti-blog-o-szyciu-material-nieprzemakalny-ortalion

Potrzebujemy jeszcze skroić warstwę spodnią o wymiarze 182 cm x 150 cm. Jak wspominałam wcześniej uszyje ją z tkaniny gumowanej więc wodoodpornej. Udało mi się ją dostać w sklepie „Bławatek”. 🙂

SZYCIE:

Zaczynamy od połączenia paneli ze wstawkami w zaplanowanej kolejności. Szyjąc na 1 cm od krawędzi.

Następnie tak, powstałe szwy rozprasowujemy, tworząc szew otwarty (jedna krawędź kierujemy w jedną stronę, drugą w drugą).

Całość układamy na wkładzie wypełniającym. Warstwy upinamy razem agrafkami.

eti-blog-o-szyciu-elementy-przygotowane-do-pikowania

Jeśli Wasza maszyna umożliwia zmianę płytki na płytkę do ściegu prostego to warto to zrobić. Dzięki czemu materiał będzie lepiej przytrzymywany podczas szycia co sprawia, że igła łatwiej się wbija w warstwy materiału.

eti-blog-o-szyciu-szycie-pikowanie-plytka-do-sciegu-prostego

Aby ułatwić sobie szycie w szwie podczas łączenia warstw razem przy maszynie montujemy stopkę z centralnym prowadnikiem. Szyjemy prowadząc stopkę oraz ścieg idealnie w szwie (dzięki czemu szycie to będzie nie widoczne, a przytrzyma nam warstwy razem). Proponuje zacząć od przyszycia środkowego paska i sukcesywnie kierować się w kierunku boków. Szyjemy w każdym łączniu warstw oraz przy krawędziach narzuty (patrz zdjęcie poniżej).

eti-blog-o-szyciu-szycie-w-szwie-za-pomoca-stopki

Przy takim pikowaniu ważne, aby naciągać warstwy podczas szycia (kierunek zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-pikowanie-jak-wykonac-to-najlepiej

Po wypikowaniu, ewentualny nadmiar wypełnianie odcinamy i wyrównujemy narzutę jeśli jest taka potrzeba. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linie po których połączyłam warstwy razem.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-w-calosc

Teraz, gdy całość jest przytrzymana na górę przykładamy spodnią warstwę narzuty (elementy są złożone prawą stroną do prawej). Na krawędziach upinamy wszystko gęsto szpilkami. Łączymy całość szyjąc na ok 1 cm od krawędzi, zostawiając otwór na środku jednego boku narzuty. Dzięki otworowi będziemy mogli wywrócić narzutę na prawą. Ja łączę narzutę stopką z górnym transportem, dzięki czemu warstwy są równo podawane.

eti-blog-o-szyciu-stopka-z-gornym-transportem

Tutaj już narzuta po połączeniu i wywróceniu na prawą stronę. Pozostaje nam zaszyć otwór i jeśli czujecie się na siłach to przepikować warstwy razem.

eti-blog-o-szyciu-pikowanie

Teraz zabieramy się za pikowanie, ale muszę przyznać, że ponieważ zdecydowałyśmy się na nie wykonywanie lamówką przy krawędziach narzuty, etap ten jest bardziej wymagający. Przy pikowaniu trzeba bardzo pilnować, aby spodnia warstwa nie wdała się i przez co nie przesunęła się.

Do pikowania po prostych liniach najlepsza jest stopka z górnym transportem, a więc ją wykorzystujemy. Dzięki temu, że unosi się ona nad warstwami materiału i je od góry przesuwa, wszystkie warstwy są lepiej przesuwane pod stopką. Stopka ułatwia, ale i tak musimy naciągać warstwy razem.

Jeszcze przed przystąpieniem do pikowania pisakiem krawieckim nanosimy linie pikowania. Linie znajdują się tylko na kolorowych jednolitych panelach. Wykonuje je co ok ok 40 cm.

eti-blog-o-szyciu-pikowanie-koncowe

Szyjemy wzdłuż nich ściegiem prostym, podczas szycia mocno naciągając wszystkie warstwy. Zaczynamy od wykonania mocowania w miejscu np. poprzez naciśnięcie przycisku rygla (zdjęcie poniżej). Jeśli nie mamy takiej funkcji wykonujemy je szyjąc w miejscy (5 uderzeń igły).

eti-blog-o-szyciu-rygiel-mocowanie-po-co

Na końcu panelu również wykonujemy mocowanie w miejscu.

eti-blog-o-szyciu-rygiel-w-miejscu

Teraz pikowanie poprzeczne, które przytrzyma również nam rączki. Rączki odszyjcie i po wywróceniu ich na prawą stronę, przypnijcie je w odległości jak na zdjęciu poniżej do lewej strony narzuty.

Teraz wykonujemy poziome przeszycie szyjąc 2 cm od brzegu. Szew ten przytrzyma nam wstępnie rączkę. To samo powtarzamy z drugiego końca narzuty, jednak po tej samej stronie (drugie zdjęcie poniżej).

eti-blog-o-szyciu-raczka

Teraz podwijamy rączki ku górze i tak je przytrzymujemy (zdjęcie poniżej). Jak widzicie przyszywamy je tuż przy krawędzi.

Narzuta skończona. Jeszcze tylko łączymy gumkę razem tak, aby nam ją przytrzymywała nam podczas noszenia. 🙂

eti-blog-o-szyciu-koc-narzuta-na-trawe

tagi: ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
goska

chciałabym uszyc koc na plaże, taki wodoodporny. Jaka tkanina bedzie najlepsza na wierzch??