Regulowany docisk stopki w maszynie do szycia – co zmienia podczas szycia i czy naprawdę jest taki ważny?

Blog o szyciu- czy wybrać maszynę z regulowanym dociskiem stopki

Każdy kto szył na maszynie do szycia doskonale zdaje sobie sprawę jak ważne jest właściwe ustawienie różnych parametrów maszyny w celu uzyskania idealnego efektu oraz komfortu szycia!

Dzisiaj skupie się na jednym z tych parametrów i opisze dla Was regulowany docisk stopki.

Funkcja ta odpowiada za stopień docisku stopki do ząbków transportera, czyli bezpośrednio wpływa ona na transport materiału pod stopką podczas szycia.

Na rynku wyróżniamy maszyny z :
– regulowanym dociskiem stopki manualnie
– z automatycznym dociskiem (występuje w bardzo zaawansowanych modelach maszyn komputerowych np. JANOME MC12000 )
– brakiem możliwości wykonania tej regulacji manualnie

Pokrętło regulacji docisku stopki jeśli występuje to zazwyczaj możemy je znaleźć nad stopką dociskową. Wyjątek stanowią zaawansowane maszyny komputerowe, w których wskaźnik regulacja docisku stopki może znajdować się w innym miejscu np. tak jak w naszym przypadku na wyświetlaczu maszyny (zdjęcie na górze wpisu w prawym dolnym rogu).

W zależności od modelu maszyny, funkcja docisk stopki posiada różny zakres skal np.: 3 stopniową, 6 stopniową, 9 stopniową. Im skala wyższa tym dokładniej możemy dostosować docisk stopki do szytego materiału. Dodatkowo im wyższa wartość docisku ustawiona przy maszynie tym docisk stopki większy i na odwrót.

Kiedy regulacja docisku stopki może okazać się bardzo przydatna funkcją?
Różne materiały (tkaniny, dzianiny, skóry) wymagają różnych ustawień docisku stopki podczas szycia, a więc regulacja docisku stopki będzie nam potrzebna wszędzie tam gdzie materiał, który będziemy szyć ma ponad standardową grubość lub w przypadku gdy jest mocno rozciągliwy (jak np w przypadku dzianin).

Przykładowe materiały, dla których regulacja będzie wskazana:
– przy tkaninach bardzo cienkich/delikatnych (żorżeta, jedwabie)- aby tkanina była płynnie przesuwana pod stopką, a jednocześnie aby ząbki nie uszkodziły jej delikatnej struktury
– przy materiałach bardzo grubych/sztywnych szczególnie na szwach (więcej warstw zszywanych razem)- aby nawet w tych trudnych miejscach maszyna była wstanie transportować tkaninę podczas szycia i zapewniła właściwy docisk/przytrzymanie tkaniny podczas wkuwania się igły w tkaninę
– przy skórach, skajach, powierzchniach powlekanych itp- aby ząbki nie zostawiły śladu na delikatnej powierzchni, a jednocześnie bez przeszkód przesuwały materiał pod stopka
– przy szyciu dzianin, tkanin rozciągliwych- aby materiał nie rozciągała się podczas szycia

Poniżej na zdjęciu przedstawiłam szycie z właściwym i niewłaściwym ustawieniem docisku stopki. Na przeszytej folii na dole zdjęcia widać ślady, gdzie ząbki transportera uszkodziły delikatną powierzchnię folii. Przy kolejnym przeszyciu wystarczyła delikatna korekta docisku stopki, a ząbki nie uszkodziały foli i  jednocześnie folia była dobrze transportowana podczas szycia (linia szycia na górze zdjęcia).

docisk stopki w maszynie do szycia 9wieloczynnościowej)To samo co widzimy na zdjęciu powyżej może mieć miejsce również na delikatnych tkaninach i skórach.

Podsumowując jeśli leży to w naszym zakresie cenowym to warto zainwestować w maszyny z regulowanym dociskiem stopki, gdyż zapewni ona nam większy komfort podczas szycia rożnych materiałów. Co nie oznacza, że bez tej funkcji szycie jest niemożliwe. W maszynie gdzie nie ma możliwości manualnej regulacji docisku jest on fabrycznie ustawiony na wartość średnią, która sprawdzi się świetnie przy szyciu standardowych, podstawowych materiałów.

Jeśli będziecie mieć pytania dotyczące regulacji docisku stopki, śmiało piszcie do mnie e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

3
Dodaj komentarz

1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kook

dzień dobry w mojej maszynie do szycia nie mam regulacji docisku stopki. Która stopka lepiej się sprawdzi krocząca czy do delikatnych tkanin i dzianin
bardzo proszę o odpowiedź