Poszewka na poduszkę z zakładkami i pikowaniem/haftowaniem z wolnej ręki (szycie krok po kroku)

etiblog-poszewka-na-poduszke-z-zakladkami-i-haftowaniem-1-z

Wiem, że już kilka modeli poszewek na poduszki gościło na moim blogu, ale uważam, że jest to świetny sposób na dekorację domu, a dodatkowo można ją stworzyć na mnóstwo sposobów. 🙂 Dzisiaj przedstawię Wam jak uszyć poszewkę na poduszkę z ozdobnymi zakładkami i pikowanym/haftowanym monogramem. To fajny sposób na spersonalizowanie poduszki bez konieczności posiadania hafciarki. Mój prezentowanym model ma wyhaftowaną literkę B, to pierwsza literka imienia mojej babci, bo to właśnie dla niej (z okazji dnia babci) powstała ta poszewka na poduszkę. 🙂

Wymiary gotowej poszewki to 45 x 45 cm.

Do uszycia poszewki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME TXL607.

* Materiały potrzebne do uszycia poszewki:
a) tkaniny główna: 60 cm bieżących gładkiej tkaniny
b) cienka flizelina do podklejenia części przodu 20 x 120 cm oraz 3 cm dwa paski o długości 48 cm
c) zamek kryty najlepiej 45 cm lub dłuższy
d) nici do szycia oraz haftu

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – FISKARS 1020415
d) linijka do patchworku – eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 118
g) pisak samoznikajacy -eti 120
h) tamborek do haftowania
i) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000  (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym),  JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do wszywania zamków krytych JANOME 200333001 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym), JANOME 941800000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do pikowania, haftowania i cerowania JANOME 200340001 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym), JANOME 200127000 (chwytacz wahadłowy)

j) żelazko i deska do prasowania

potrzebne do uszycia poszewki na poduszkePRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, dekatyzujemy (czyli poddajemy je działaniu temperatury i pary wodnej).

Po dekatyzacji zaczynamy kroić tkaninę. Na przód poszewki potrzebuje prostokąty o wymiarach: 33 x 50 cm oraz 20 x 120 cm. Ponieważ element 33 x 50 cm będę ozdabiać pikowaniem/ haftowaniem  (nabije go na tamborek), skroję go większego (wielkość tkaniny zależy od kształtu tamborka oraz miejsca, gdzie chcę umiejscowić haft).

krojenie przód poduszki

Na tył poszewki potrzebuje prostokąty o wymiarach: 48 x 38 cm oraz 48 x 13 cm. Miejsce, gdzie zamek zostanie wszyty wzmacniam flizeliną (przyklejam ją do lewej strony tkaniny, pasek flizeliny ma 3 cm szerokości)- na zdjęciu poniżej miejsce gdzie przykleiłam flizelinę zaznaczyłam jaśniejszym kolorem.

krojenie tyl poduszkiZaczynamy do wykonania zakładek na przodzie (ozdobnej stronie) poszewki.
Na najdłuższym skrojonym prostokącie przy pomocy pisaka krawieckiego nanosimy równoległe linie w odstępie 2,5 cm względem siebie.

Bardzo pomocna przy tym jest linijka do patchworku, wystarczy że przyłożyłam ją na linii 2,5 cm i rysowałam już kolejną linię.

linie rownolegle

SZYCIE:

Szycie rozpoczynam od wykonania stopką krawędziową 1/4″ ozdobnych zakładek. Składam tkaninę lewą stroną do lewej tak, aby linia pomocnicza znalazła się na krawędzi. Szyje 6 mm od krawędzi ściegiem prostym. W taki sposób wykonuje wszystkie zakładki.

zakladkiPo odszyciu zakładek na całym elemencie zaprasowuje wszystkie w jednym kierunku. Pierwsze przeszycie po wierzchu wykonuje szyjąc po zakładkach na samym środku elementu -patrz zdjęcie poniżej. Do tego przeszycia wybrałam ścieg dekoracyjny mode 3 nr 11, szyłam nitką do haftu, ale możecie zastosować standardowy ścieg stebnowy, efekt jest również bardzo fajny.

przytrzymywanie zakladekKolejne przeszycia wykonuje równolegle w stosunku do pierwszego w odległości 3,5 cm, szyjąc odginam zakładki w przeciwnym kierunku względem pierwszego przeszycia (zakładki te wcześniej delikatnie przeprasowałam).

zakladki szycie

Na samym końcu wykonuje dwa ostatnie przyszycia i tu również zakładki odginam w przeciwnym kierunku względem poprzedniego przeszycia (odległość również 3,5 cm).

zakladki gotowe

Zakładki gotowe, muszę jeszcze tylko dociąć element do wymiaru 19 x 48 cm.

Teraz przechodzę do wykonania pikowania/ haftu z wolnej ręki. Wybieramy dowolna literkę (ja swoją znalazłam w internecie i delikatnie zmodyfikowałam) i nanoszę ją przy pomocy pisaka krawieckiego na przód mojej tkaniny. Zwróćcie uwagę, aby umieścić literkę we właściwym miejscu, czyli w górnym lewym rogu (około 5 cm od krawędzi materiału).   Pod tak przygotowany element wkładam warstwę filcu (zamiast filcu można też z powodzeniem wykorzystać ocieplinę) i kolejną warstwę tkaniny (wystarczy najzwyklejsza, chodzi tylko o to aby od spodu mieć gładką powierzchnię, aby swobodnie móc manewrować elementem). Dla ułatwienia proponuje przygotowany materiał nabić na tamborek. Dzięki tamborkowi będziemy mieli wszystko równo naciągnięte, co zabezpieczy tkaniny przed zbyt dużym ściągnięciem podczas pikowania/haftowania. Dodatkowo znacznie łatwiej jest manewrować tkaniną.

wzor do haftu i tamborekTkanina gotowa do pikowania/haftowania, pozostaje mi jeszcze przygotować maszynę, w tym celu  montuje stopkę do pikowania, haftowania i cerowania, dzięki niej będę mogła swobodnie przesuwać tkaninę w dowolnym kierunku. Więcej informacji na temat pikowania/ haftowania, montażu stopki znajdziecie w zakładce porady na górze strony, link bezpośrednio do tej techniki.

Wybraną przeze mnie literkę wyszyję nitką do haftu, ma ona ładny połysk więc w efekcie będzie ładniej wyglądać. W maszynie wyłączamy transport dolny i ustawiamy ścieg prosty (stebnowy). Zaczynamy od obrysowania całego naszego wzoru zgodnie z naniesionymi liniami, a następnie wypełniany naszą literkę przesuwając tkaninę w przód, tył i na boki.

haft z wolnej reki wykonany przy pomocy maszyny do szycia

Gdy skończymy docinam tkaninę do wymiaru 31 x 48 cm (wiedziałam, że haft ściągnie tkaninę, a więc w fazie krojenia dodałam dodatkowy zapas, który na tym etapie należy obciąć). Łączę element z haftem z elementem ozdobionym zakładkami, zszywam je szyjąc na 1,5 cm.

laczenie haft i zakladkiPo połączeniu elementów, powstały szew wykańczam owerlokiem.  Od razu obrzucę również krawędzie tkaniny tyłu poszewki, gdzie planuje wszywać zamek (to te podklejone flizeliną).

Teraz przejdziemy do wszycia zamka krytego. Zamek upinam szpilkami (sposób ułożenia zamka pokazałam na zdjęciu poniżej). Spirala zamka znajduje się w odległości 1,5 cm od krawędzi tkaniny.

wszywanie zamka krytego

Zamek kryty wszywam stopką do wszywania zamka krytego. Zauważcie, że stopka przytrzymuje spiralę (ząbki) zamka odgięte co ułatwia nam właściwe wszycie zamka krytego. Wystarczy tylko na początku odpowiednio wprowadzić spiralę zamka w rowek stopki tak, aby środkowy element (wystający do przodu bolec stopki) przytrzymał spiralę zamka lekko odgiętą.

wszywanie zamka krytego stopcka do wyszywania zamka

Zamek po wszyciu powinien wyglądać następująco, zamek wygląda jak szew.

zamek kryty po wszyciu

Tył i przód poszewki przygotowane, a więc pozostaje połączyć poszewkę w całość. W tym celu składam je razem prawą stroną do prawej i upinam szpilkami. Lekko odpinam zamek, aby po zszyciu łatwo było go dalej odpiąć i wywrócić poszewkę na prawą stronę. Szyje  stopką uniwersalną z zapasem 1,5 cm od krawędzi. Następnie obrzucam krawędzie owerlokiem i wywracam poszewkę na prawą stronę.

laczenie przodu i tyluA tutaj już gotowa poszewka. 🙂

poszewka na poduszke z haftem i zakladkami eti blog szycie krok po kroku

tagi: ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gonia

Bardzo ładne, ja też zaczęłam szyć poduszki, wzoruję się na http://www.aczemunie.com.pl/, na razie się ucze wykonie jeszcze nie jest idealne, ale wszystko przede mną 🙂