Dla wszystkich, którzy podobnie jak ja mają problem z kupnem pokrowca na deskę do prasowania, przygotowałam wpis jak szybko uszyć całkowicie profesjonalny pokrowiec na deskę. Dodatkowo go trochę udekorujemy, także będzie oryginalny, a deska będzie jak nowa :). Do pokrowca doszyłam małą kieszonkę na akcesoria. 🙂
Do uszycia tego pokrowca potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL603. Dodatkowo ściegi owerlokowego wykonam na owerloku JANOME 744D (będzie szyć kilka warstw i całość będzie się lepiej trzymała). Jeżeli nie macie owerloka wykorzystajcie ścieg owerlokowy w maszynie do szycia i ścieg stebnowy.
* Materiały potrzebne do uszycia pokrowca na deskę:
Wszystkie materiały użyte do uszycia tego pokrowca muszą być odporne na wysokie temperatury, proponuje więc używać tkanin specjalistycznych lub wykonanych z włókien naturalnych odpornych na wysokie temperatury jak np. bawełna.
– tkanina podstawową (błękitna) – jest to profesjonalna tkanina stosowana na stołach prasowalniczych – ilość tkaniny zależy od wielkości deski do prasowania (mi wystarczył kawałek 50 cm bieżących).
– tkanina dodatkowa (w paseczki) – potrzebujemy odcinek o szerokości 16 cm i długości równej długości skrojonego obwodu pokrowca oraz mniejszego elementu pokrowca deski (tu również wystarczyło mi 50 cm bieżących tkaniny)
– pianka do prasowania – profesjonalna pianka, która znakomicie przepuszcza powietrze i parę z żelazka, a dodatkowo jest odporna na długie okresy zawilgocenia i tu również jej ilość zależy od wielkości deski do prasowania (50 cm bieżących pianki)
– mocny sznurek 2 m – posłuży do naciągnięcia pokrowca na deskę do prasowania
– sznurek na wypustkę kieszeni potrzebne 50 cm
– pliska skośna na wypustkę kieszeni potrzebne 55 cm
– duży arkusz papieru – na który odrysujemy kształt deski do prasowania
– nici do szycia (również odporne na wysokie temperatury)
* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -TITANIUM Ti912
d) linijka do patchworku -eti 975
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) agrafka
j) stopki:
– z centralnym prowadnikiem JANOME 200341002 – pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym
– stopka do wszywania wypustek JANOME 200314006 – pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym
– stopka z górnym transporterem JANOME 200311003 – pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200310002 – chwytacz wahadłowy)
k) żelazko i deska do prasowania
ETAPY
PRZYGOTOWANIE:
Na papierze kładziemy deskę do prasowania i odrysowujemy jej kształt.
Następnie wycinamy odrysowany kształt i rysujemy na nim linię tak, jak to zrobiłam na zdjęciu poniżej (linia czerwona). Według tej linii rozetniemy papierową formę, ale zanim to zrobimy najpierw skroimy piankę.
Dodatkowo z papieru wycinamy również formę na tunel pokrowca. Potrzebujemy 2 paski o szerokości 16 cm, których suma długość będzie równa obwodowi pokrowca plus 8 cm (8 cm uwzględnia już zapas na podłożenie i łączenie pasków).
KROJENIE:
Papierową formę (nierozciętą) przypinamy do pianki i obrysowujemy ją z zapasem 4 cm. Następnie wycinamy ją i dopiero teraz przecinamy papierową formę na dwie części (po czerwonej linii – zdjęcie powyżej).
Mając przygotowane papierowe elementy pokrowca przypinamy je do tkanin, a następnie obrysowujemy ich krawędzie odpowiednio dodając zapas na 4 cm i 2 cm w zależności od miejsca, patrz zdjęcia poniżej. Zwróć również uwagę, że poszczególne elementy skrojone są z różnych tkanin.
Następnie kroimy elementy kieszeni, patrz wymiary zdjęcie poniżej.
SZYCIE:
Zaczniemy od uszycia kieszonki. W tym celu zszywamy razem element w paski (6 x 25 cm) z elementem niebieskim (39 x 25 cm), szyjemy 1 cm od krawędzi i w ten sposób powstanie nam przód kieszenie.
Następnie na tym elemencie tworzymy małą zakładkę w tkaninie w paski tak, aby cały element po złożeniu miał długość 42 cm – patrz zdjęcia poniżej. Zakładkę zaprasowujemy żelazkiem.
Kieszonka będzie dookoła ozdobiona wypustką, także teraz przechodzimy do przygotowania wypustki. Przy maszynie montujemy stopkę do wszywania wypustek. Pliskę skośną i sznurek składamy razem jak na zdjęciu poniżej, następnie układamy pod stopkę i ściegiem stebnowym (prostym) przeszywamy cały odcinek. Więcej informacji na temat stopki do wypustek znajdziecie w naszym osobnym wpisie tutaj: https://etiblog.com.pl/stopka-do-wszywania-wypustek/
Tak przygotowaną wypustkę przypinamy do kieszeni przodu na odcinku 16 cm tak, jak na zdjęciach poniżej. Jest ona upięta w odległości 1 cm od krawędzi tkaniny. Zauważcie, że została ona na krawędziach w miejscach narożników kieszeni ponacinana, dzięki czemu jej ułożenie w tym miejscy jest możliwe.
Na tak przygotowany element przykładamy prostokąt niebieski o wymiarach 42 x 25 cm i spinamy elementy razem. Elementy są złożone prawą do prawej.
Elementy łączymy na na odcinku wypustki. Cały czas szyjemy stopką do wszywania wypustek.
Następnie stopką uniwersalna łączymy odcinki zaznaczone na zdjęciu poniżej czerwoną linią przerywaną. Szyjemy 1 cm od krawędzi.
Poniżej na zdjęciu efekt naszych zmagań, powoli zbliżamy się do końca pracy nad kieszonką:).
Pozostaje nam ściegiem stebnowym (prostym) przeszyć odcinek zaznaczony na zdjęciu poniżej (linia przerywana).
Kolejno łączymy boki kieszonki, w tym celu składamy ją tuż za wypustką, patrz zdjęcie poniżej.
Zszywamy boki szyjąc przez wszystkie warstwy- patrz zdjęcie poniżej. Następnie obrzucamy widoczną krawędź kieszeni owerlokiem, jeśli nie dysponujesz owerlokiem obrzuć krawędź ściegiem owerlokowym lub ściegiem zyg-zakiem.
Teraz przechodzimy do wykonania głównego elementu pokrowca. Szycie rozpoczynamy od połączenia elementów materiałowych razem. Szyjemy w odległości 2 cm od krawędzi.
Rozprasowujemy powstały szew na obie strony (tworzymy szew otwarty), główny element pokrowca powinien wyglądać tak jak na zdjęciu poniżej.
Teraz do tak przygotowanego elementu od spodu podkładamy wykrojoną wcześniej piankę. Ważne, ze względu na późniejsze ułożenie pianki względem pokrowca musi ona być delikatnie mniejsza. Najlepiej więc w fazie upinania rozciągnąć lekko piankę tak, aby wystawała ona o ok. 2-3 mm za krawędź góry pokrowca (patrz zdjęcia) i tak upinamy.
Na owerloku łączymy krawędzie razem (obetnie on nam nadmiar pianki i wyrówna krawędź). Jeżeli nie macie owerloka połączcie najpierw materiały razem ściegiem stebnowym, obetnijcie nadmiar pianki, a następnie przeszycie ściegiem owerlokowym czy zyg-zakiem.
Teraz stworzymy tunel na sznurek. Zszywamy skrojone paski (te o szerokości 16 cm), aby stworzyły jeden długi pasek, każdy szew rozprasowujemy. Połączony pasek składamy na pół (szwami do środka) i zaprasowujemy. Pasek po złożeniu i zaprasowaniu powinien mieć szerokość 8 cm.
Tak przygotowany pasek przypinamy do głównego elementu pokrowca deski. Moment rozpoczęcia upinania umieszczamy w tym samy miejscu co na zdjęciu (krawędzie początku i końca paska podwijamy do środka paska). Zszywamy szyjąc 1,5 cm od krawędzi. Ważne krawędzie paska w miejscach zaokrągleń deski/pokrowca należy ponacinać, aby pasek ładnie się układał na linii szycia.Wszystko co tutaj opisałam przedstawiłam na zdjęciach poniżej. Zalecam do tego łączenia wykorzystać stopkę z górnym transportem, gdyż ułatwi ona równy transport wszystkich warstw pod stopką. Jeżeli użyjemy stopkę uniwersalną to pianka będzie przesuwać się podczas szycia i łączenie to będzie kłopotliwe.
Po zszyciu wykonujemy przymiarkę pokrowca na deskę do prasowania, jeśli potrzebna jest korekta kształtu to wykonujemy ją teraz. Nasz pokrowiec leży idealnie, więc obrzucamy krawędź paska owerlokiem, a następnie przechodzimy do ozdabiania pokrowca i do doszycia kieszonki.
Do ozdabiania pokrowca wykorzystamy stopkę z centralnym prowadnikiem. Montujemy ją przy maszynie, zmienimy ścieg na ozdobny i szyjąc dokładnie w szwie ozdabiamy pokrowiec. Ważne, szew w trakcie szycia rozkładany na dwie strony (tworzymy szew otwarty).
Pozostaje nam doszycie kieszonki, upinamy ją i przyszywamy do szwu pokrowca.
Następnie wprowadzamy sznurek do tunelu za pomocą agrafki i na desce ściągamy pokrowiec.
Pokrowiec uszyty:)
Pochwalcie się swoimi pokrowcami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@maszynosfera.pl
Mam równiez nietypową deskę i problem z pokrowcem, bo już nie produkują 🙁 Ile musiałabym kupić tej specjalistycznej tkaniny spodniej na deskę 40cmx140cm ? Chyba musiałabym wziąć dwie długości… I jeszce jedno pytanie : tej niebieskiej tkaniny , która jest na wierzchu nie ma w sklepie – można zastąpić zwykłą bawełną?A może Pani się orientuje, kiedy ewentualnie będzie dostępna. Serdeczności, Małgorzata
Aby dobrze się prasowało pianka o którą Pani pyta powinna leżeć gładko na całej powierzchni prasowalniczej. W Pani przypadku brakuje tylko parę centymetrów pianki, a więc można się zastanowić czy doszyć brakujący kawałek (należy jednak pamiętać, aby łączenie to umiejscowić w obszarze gdzie nie będziemy prasować).
Niestety tkanina wierzchnia nie będzie już u nas dostępna, natomiast tak jak Pani pisała można zastąpić ją tkaniną bawełnianą (bawełna ma wysoką wytrzymałość na temperaturę), ważne aby była gęsto tkana (splot płócienny) i miała gładką powierzchnię. serdecznie pozdrawiam
Bardzo fajny opis. Nie bardzo rozumiem jednak zapis:” Potrzebujemy 2 paski o wymiarach 16 cm x długość obwodu pokrowca plus 8 cm na podwinięcie krawędzi i połączenie ich razem.” Dlaczego aż 2? Skoro jeden pasek ma 16 cm szerokości i długość równą obwodowi pokrowca + 8 cm? Do czego ten drugi? pozdrawiam serdecznie
Cieszę się, że opis jest pomocny. Co do pasków to oczywiście chodziło mi, aby suma ich długości była równa obwodowi deski +8 cm, już to poprawiłam. Czyli kroimy dwa o szerokości 16 cm w celu ich połączenia. dziękuje za zwróceniu uwagi
Witam serdecznie,
Ponieważ ani ta błękitna tkanina ani pianka zmiekczajaca nie są już dostępne w Państwa sklepie może mogłaby mi Pani podpowiedzieć czym mogłabym je zastąpić. Rozumiem,że jako tkaninę mogę wziąć bawełnę o gęstym splocie, ale jak powinnam znaleźć te piankę? Wyskakuje mi pod tą nazwą wątpliwa lub owada o różnych grubości ach, ale niestety nie mam pojęcia czy to rzeczywiście to samo. Byłabym bardzo wdzięczna za podpowiedz-:)
A przy okazji- bardzo podoba mi się Pani blog, na którym znalazłem wiele ciekawych projektów, które w najblizszym czasie planuje wykonac:)
Serdecznie pozdrawiam, Sylwia
Witam serdecznie, już podpowiadam. Tkanina może zostać zastąpiona bawełną, jak najbardziej! Co do pianki to watolina się nie sprawdzi w tym projekcie, bo się ubije. Potrzebujemy coś sprężystego oraz odpornego na wysokie temperatury oraz wilgoć, proszę poszukać produktu o nazwie: pianka silikowowa do prasy. To rzeczy bardzo wysokiej jakości, mimo ceny warto, bo będzie świetnie służyć długie lata.
Niezmiernie nam miło, że będzie Pani szyła „z nami” projekty umieszczone na blogu. :)))
Oczywiście jako nazwa pianki wyskakuje mi wątpliwa, a nie „watpliwa”:) wkradł się maly blad:)
Pozdrawiam, Sylwia
Watolina
Dziękuję serdecznie:)
Pozdrawiam,Sylwia
A jednak jeszcze jedno pytanie:) jakiej grubości powinna być ta pianka najlepiej?
Czy można zostawić starą piankę i metalizowaną tkaninę i na to dać nowe pokrycie bawełniane?
Jeżeli pianka jest stara i odciśnięta od używania (widać, w którym miejscu najczęściej prasujemy) to moim zdaniem nie ma sensu jej stosować.
Uszyłam. Pokrowiec wyszedł idealnie. Super opis, dokładny i czytelny szczególnie dla osób mocno początkujących przy maszynie do szycia. 🙂