Kontynuując wątek patchworku i pikowania postanowiłyśmy przygotować dla Was tutorial, który połączy te obie techniki szycia. Pokażemy Wam jak uszyć poszewkę na poduszkę składającą się z trzech kolorów ozdobioną jedną z popularniejszych metod pikowania – lot trzmiela. 🙂
Przy okazji szycia poszewki dowiecie się jak wszyć zamek z zakładką. 🙂
Poszewka nadaje się na wkład o wymiarach 40 cm x 40 cm.
Do uszycia poszewki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia ja wybrałam JANOME 5060DC. Dodatkowo jeśli dysponujecie owerlokiem to super, bo ładnie wykończymy środek poduszki, jeśli nie to nic nie szkodzi, wykorzystajcie wtedy ścieg owerlokowy waszej maszyny do szycia. Ja wybrałam do uszycia tego projektu owerlok JANOME 990D.
* Materiały potrzebne do uszycia poszewki:
a) tkaniny w trzech kolorach (wystarczy nam po kawałku 20 cm x 90cm z każdego koloru)
b) włóknina igłowana czy ocieplina odzieżowa, aby pikowanie było wypukłe
c) zamek 40 cm
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti912
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do pikowania JANOME 200340001 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym w modelach maszynach bez wbudowanego transportu górnego)
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Zaczynamy od skrojenia poszczególny elementów poszewki. Z tyły będziemy wszywać zamek, a wiec jeden element jest troszkę szerszy od pozostałych, aby zakrył zamek.
Materiały oczywiście przed skrojeniem należy zdekatyzowane czyli poddane działaniu temperatury oraz wilgoci.
SZYCIE:
Po skrojeniu elementów przechodzimy do ich połączenia razem. Ważne, aby zachować odpowiednią kolejność. Łączymy 3 paski o tej samej szerokości i powstaje nam przód. Natomiast na tyle łączymy tylko 2 paski o tej samej szerokości.
Na zdjęciu poniżej, przód połączony, tył również. Przechodzimy więc do wszycia zamka. Zamek wszyjemy na zakładkę, aby były niewidoczny.
Krawędź zaznaczoną na zdjęciu powyżej obrzucamy owerlokiem lub ściegiem owerlokowym.
Tak przygotowaną krawędź zaprasowujemy pod spód na 1 cm.
Upinamy zamek.
Przyszywamy go szyjąc ściegiem prostym z założoną stopką do wszywania zamka.
Pozostaje nam przygotowanie drugiej krawędzi materiału przy zamku. W tym celu pisakiem krawieckim nanosimy linię 1,5 cm cm od krawędzi. Następnie rysujemy kolejną linię w odległości 2,5 cm od poprzedniej linii.
Krawędź zaprasowujemy wzdłuż tych linii.
A następnie układamy go na połączonym elemencie tyły poszewki tak, aby środkowy element miał od szwu do zaprasowanej krawędzi 13,5 cm. Upinamy go szpilkami.
Teraz łączymy elementy razem wzdłuż poniższych linii. Ja dla ułatwienia pisakiem krawieckim sobie tą linie narysowałam, aby wyszła podczas szycia bardzo równo.
Podsumowując: tył mamy gotowy, więc wracamy do przodu, który będziemy pikować. 🙂 W tym celu pod gotowy element podkładamy ocieplinę i upinamy ją szpilkami lub agrafkami.
Do pikowania wybrałam wzór z wolnej ręki tzn. lot trzmiela, a więc przy maszynie montujemy stopkę do pikowania, haftowania i cerowania (będzie ona podnosić się nad warstwami podczas szycia co umożliwi nam przesuwanie pracy w dowolnym kierunku).
Ważne jest jej odpowiednie zamontowanie, poziomy element(bolec) musi znaleźć się nad śrubą mocowania igielnicy- zdjęcie poniżej.
Wybrałam stopkę z końcówka otwartą, która daje jeszcze lepsza widoczność podczas pikowania.
Ząbki transportera można zostawić lub opuścić jak kto woli (ja opuściłam). Przy pikowaniu wzoru „lot trzmiela” ja osobiście lubię wcześniej narysować sobie wzór (nie jest to konieczne, spróbujcie może bez tej fazy również wzory wyjdą wam ładne). Najłatwiej to zrobić pisakiem krawieckim.
Przechodzimy do pikowania, proponuje zacząć pikowanie od środka elementu i sukcesywnie przesuwać się w stronę krawędzi. Dzięki temu temu zabiegowi jeśli coś nam się przesunie to mniejszy kłopot bo stanie się to od krawędzi elementu.
Dla urozmaicenia każdy panel poszewki pikuje różną wielkością wzoru oraz innym kolorem nitki.
Tym sposobem mamy cały przód wypikowany. Teraz gotowe elementy łączymy razem. W tym celu składamy je prawą stroną do prawej i upinamy razem szpilkami (zamek odpinamy na odcinku choćby 5 cm- będzie łatwiej go odpiąć w fazie przewracania poszewki na prawą stronę).
Zszywamy elementy prawą stroną do prawej. Linie szycia umiejscawiamy tak, aby poszewka miała wymiary ok. 40 cm x 40 cm.
Obrzucamy krawędzie owerlokiem, wywracamy poszewkę i skończone. 🙂
Próbowałam pikowac na modelu 415 i co jakiś czas igła gubiła wbicia – nie wiem jak określić, igła wbijała się w materiał ale nitka nie zostawała w nim – co może być tego przyczyną??
poratujcie:)
Nitki się nie wiązały, czyli nie powstawał ścieg. Parę przyczyn przychodzi mi do głowy, proszę jeszcze tylko napisać jaka stopka była do tego użyta. I czy potem ścieg znów był normalnie wiązany??
Kolory boskie – raj dla moich oczu! Dzięki za tutorial!
:)) dziękujemy
Pytanie: Dlaczego materiały przed skrojeniem trzeba zdekatyzować?
Materiał nie zdekatyzowany przy pierwszym praniu/prasowaniu może skurczy się.
Najbardziej narażone na zmianę wymiarów są tkaniny z włókien naturalnych.
Stopka do pikowania i cerowania. tak potem ponownie wiązało:)
Ok, to chyba wiem skąd mogły brać się problemy. Przy pikowaniu z wolnej ręki ważne jest zgranie prędkości szycia (wbijania się igły w materiał) do prędkości przesuwania elementem pikowanym pod maszyną. Wygląda na to, że wystarczy mocniej nacisnąć na pedał (maszyna musi zacząć pracować szybciej, aby nadążyć za szybkością przesuwania elementu pikowanego). powodzenia 🙂
Dzięki, dzięki:) będę dalej walczyć:)
Raz próbowałam pikowania z wolnej ręki – ciężka sprawa. Szyłam szybko, bo tak wyczytałąm, ale ściegi wychodziły mi długie.
Trzeba nabrać tym trochę wprawy, ale na pewno warto. Jeśli ścieg wyszedł zbyt długi to warto docisnąć pedał mocniej lub troszkę wolniej przesuwać materiał pod stopką. powodzenia 🙂
witam .Proszę napisać jak ustawić maszynę to znaczy pokretło ściegu ijaka grubość igły. gzie można kupić linijkę z tym wzorem. pozdrawiam LUCYNA.
Ja najczęściej szyje grubością igły 80.
Co do ustawień naprężenia to proszę zacząć od standardowych, powinno się udać. Najlepiej zrobić próbę na łatce.
Nie widziałam takich linijek, ale wzór po chwili rysowania wychodzi naprawdę fajnie. Proszę spróbować.