Pokazywałam Wam już jak uszyć “standardowe” podkładki pod talerze, teraz chciałam Wam pokazać jak uszyć małą podkładkę pod kubek (chociaż małe ciasteczka też się na niej zmieszczą:)).
Podkładka jest bardzo praktyczna i idealnie pasuje do ławy czy małego stolika.
Wymiary gotowej podkładki ustalacie sami poprzez narysowanie elipsy porządnej wielkości, moja ma długość 21 cm, szerokość 18 cm.
Standardowo do uszycia naszego projektu potrzebujemy maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME XL 601.
* Materiały potrzebne do uszycia podkładki:
a) tkaniny- wykorzystujemy resztki pozostałe z innych projektów
b) flizelina
c) lamówka lub pliska skośna- po wszyciu widoczne 5 mm (długość to obwód zaprojektowanej przez Was podkładki)
d) ocieplina odzieżowa lub pianka jako warstwa wewnętrzna
e) nici do szycia
f) kartka A4 do przygotowania elementów podkładki
* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz – eti 098
c) nożyczki – 1863-7″ MUNDIAL
f) linijka do patchworku – eti 973
g) miara krawiecka uniwersalna – eti 105
h) szpilki – eti 118
i) pisak samoznikajacy – eti 120
j) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy)
k) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Standardowo wszystkie tkaniny z których będziemy szyć ten projekt należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej.
Przygotowanie rozpoczniemy od narysowania kształtu podkładki na kartce A4 (elipsa). Następnie dzielimy go równoległymi liniami. Na zdjęciu poniżej kształt podkładki oraz poszczególne jego elementy. Aby nie mieć problemu ze złożeniem elipsy w całość po rozcięciu proponuje ponumerować każdy element.
Po wycięciu papierowej elipsy (podkładki) w pierwszej kolejności z przygotowanego materiały i wypełnienia (pianki) kroimy spód podkładki. W tym celu przykładamy papierowy wzór elipsy, dodajemy zapas na krawędzi 1,5 cm i wycinamy.
Teraz rozcinamy narysowaną papierową podkładkę po zaznaczonych liniach, a poszczególne elementy rozmieszczamy na tkaninach zgodnie z projektem kolorystycznym podkładki. Tutaj również dodajemy zapasy na szew: 1 cm na linii rozcięcia poszczególnych elementów elipsy oraz 1,5 cm na krawędzi zewnętrznej elipsy.
SZYCIE:
Upinamy elementy podkładki zgodnie z zaplanowaną kolejnością. Na zdjęciu poniżej element nr 1 oraz 2. Zwróćcie uwagę w jaki sposób ułożyłam element jeden na drugim- zdjęcie poniżej.
Przy maszynie montujemy stopkę krawędziową i łączymy poszczególne elementy podkładki razem prowadząc ich krawędzie tuż przy prowadniku stopki. Po połączeniu każdy szew należy rozprasować.
Na zdjęciu poniżej elementy podkładki połączone w całość, szwy rozprasowane, a nawet wybrane kolory nici, którymi wykonamy równoległe przeszycia. Linie widoczne na podkładce na zdjęciu poniżej to ostateczny kształt podkładki, ale o tym za moment.
Składamy tak przygotowaną górę podkładki, ocieplinę odzieżową lub jak w moim przypadku piankę oraz spodnią warstwę podkładki. Wszystkie warstwy spinamy szpilkami. Dodatkowo na zdjęciu poniżej czarną linią przerywaną zaznaczyłam linię według której będziemy wykonywać ozdobne przeszycia.
Przy maszynie mamy stopkę krawędziową i nią będziemy wykonywać równoległe przyszycia o odległości 6mm. Wystarczy prowadzić prowadnik stopki w miejscu poprzedniego przeszycia.
Teraz gdy już wszystkie przeszycia gotowe możemy dopracować kształt naszej podkładki. Często podczas szycia materiał się zbiega, nasza podkładka jest niewielkich rozmiarów, posiada wiele przeszyć więc jest wielce prawdopodobne, że zmieniła ona delikatnie kształt w stosunku do pierwotnie zaplanowanego. A więc na tym etapie przykładamy papierową formę podkładki i pisakiem krawieckim obrysowujemy jej kształt. Na zdjęciu poniżej podkładka już wycięta.
Kształt podkładki gotowy, a więc pozostaje nam wykończenie jej krawędzi. Ponieważ lamówka jest bardzo wąska, a podkładka ma swoją grubość musimy sięgnąć po starsze metody i wykonać to zadanie bez specjalistycznej stopki, która niewątpliwie zaoszczędziłaby nam czas. Czyli ręcznie fastrygujemy 🙁 lamówkę do krawędzi podkładki.
W kolejnym kroku przyszywamy ją już maszynowo :), szyjemy stopką uniwersalną. Po przeszyciu lamówki pozostaje nam wyprucie fastrygi.
A tu już gotowa podkładka.
Pokażcie swoje podkładki uszyte na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na adres mailowy: e.szafranek@maszynosfera.pl, z przyjemnością opublikujemy je na naszym blogu.
Bardzo fajna podkładka 🙂 Mam pytanie do obszywania lamówką. Czy jeśli lamówka byłaby szersza (można wyciąć ją samemu, prawda?) można by było użyć lamownika? Czyli czy użycie lamownika wyklucza za wąska lamówka czy za gruby element do obszycia? Jakiej grubości materiał da radę obszyć lamownik?
Oczywiście, lamówkę można samodzielnie przygotować. Można ją przyszyć za pomocą prowadnika do zaprasowanej lamówki, posiada zakres regulacji 0,5-2,5 cm). Jeśli użyjemy lamownika do nieprasowanej lamówki, to mamy narzuconą szerokość lamówki po wszyciu i jest to ok 0,5 cm.
Zapasy na szew 6 mm, jak w opisie, czy 1 cm, jak na rysunku?
Kiedy przewracamy na prawą stronę?
Zapas na szew na 1 cm, czyli tak jak na rysunku. W tym projekcie złączonych elementów nie przewracamy na prawą stronę. Po połączeniu elementów razem dodajemy ocieplone odzieżową lub piankę, spodnią warstwę materiału i wykonujemy przeszycia. Krawędzie wykańczamy lamówką.