Dzisiaj chciałam Wam pokazać jak uszyć bardzo praktyczny organizer na małe i duże dziecięce skarby. 🙂
Mój organizer dopasowałam do wielkości dziecięcego łóżeczka, będzie miał wymiary 64 cm x 31 cm.
Do uszycia dziecięcego organizera będziemy potrzebowali dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam ponownie maszynę JANOME DC 6030 (obecnie dostępny na rynku jest jej wyższy model JANOME DC7100).
* Materiały potrzebne do uszycia organizera:
a) Tkaniny:
– element główny: 50 cm bieżących z pełnej szerokości (50 x 150 cm)
– kieszonki: tkanina ze wzorem wielkość uzależniona od rozmieszczenia wzoru (potrzeba skroić 4 prostokąty o wymiarze 11,5 x 13 cm (szer./wys.) oraz cztery kolory tkanin każda po 20 cm bieżących z pełnej szerokości (20 x 150 cm).
– aplikacja: tkanina z której wykroimy motyw ozdobny na aplikacje (ja wybrałam 3 zwierzaki)
b) tasiemki do przywiązania kieszonek: długość według uznania (ja wykorzystałam 2 m)
c) ocieplina odzieżowa 40 cm bieżących
d) nici do szycia
e) flizelina do podklejenia aplikacji
* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 445-8″ MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 117
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) nóż krążkowy o średnicy 45 mm – eti 918
j) mata podkładkowa 600 x 450 x 3 mm -eti 991
k) stopki:
– z centralnym prowadnikiem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 200341002
– z górnym transportem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 200311003 (JANOME 200310002– pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym)
– do aplikacji pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 820815002 (JANOME 200129002– pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym)
l) żelazko i deska do prasowania
ETAPY:
KROJENIE:
Element główny: z wybranej tkaniny (w moim przypadku jest to tkanina niebieska) i ociepliny odzieżowej kroimy prostokąt o wymiarach 70 x 40 cm. Będzie to wierzchnia warstwa naszego organizera, przygotowujemy ją trochę większą, ponieważ po pikowaniu jej wymiary ulegną zmianie, delikatnie się zmniejszą.
Z tego samego materiału przygotowujemy również warstwę spodnią, która nie będzie pikowana także kroimy prostokąt o wymiarze 68 x 35 cm.
Kieszonki górne: z 4 jednokolorowych tkanin (4 kolory- 4 kieszonki) kroimy prostokąt o wymiarach: 15,5 x 17 cm oraz 4 x 43 cm. Dodatkowo kroimy 4 prostokąty z tkaniny ze wzorem o wymiarach 11,5 x 13 cm (szer./wys.) każdy.
Kieszonki dolne: Kroimy trzy prostokąty z tkaniny głównej o wymiarach 16 x 12 cm oraz dodatkowo z wybranych trzech kolorów komplet elementów z każdego: jeden prostokąt 20 x 14 cm oraz dwa prostokąty 4 x 15 cm.
Dodatkowo przygotowujemy tkaninę na aplikację, ja moje aplikację wycięłam z tkaniny zadrukowanej wzorem. Jeżeli zrobicie tak samo, konieczne jest podklejenie flizeliną lewej strony aplikacji, dzięki klejowi z flizeliny krawędzie tkaniny po wycięciu nie powinny się strzępić.
Temperatura i czas prasowania/klejenia zależy od rodzaju flizeliny.
SZYCIE:
Pikowanie:
Szycie rozpoczynamy od przepikowania warstwy zewnętrznej (niebieskiej). W tym celu na prawej stronie tkanin głównej pisakiem krawiecki rysujemy wzór pikowania. Następnie tak, przygotowaną tkaninę upinamy do ociepliny odzieżowej prawą stroną tkaniny do góry.
Przy maszynie montujemy stopkę z górnym transportem, która dzięki swojej konstrukcji ułatwi nam przeszycie tkaniny wraz z ociepliną. Pikowanie warto rozpocząć od linii znajdujących się na środku elementu pikowanego, przesuwając się równomiernie w kierunku krawędzi, dzięki czemu warstwy powinny się równomiernie układać.
Z gotowej przepikowanej części wycinamy element o wymiarach 68 x 35 cm.
Kieszonki górne:
Szycie górnych kieszonek rozpoczynamy od zaprasowanie ich poszczególnych części:
– w tkaninie ze wzorem zaprasowujemy krawędzie do lewej strony tkaniny na 1 cm.
– w tkaninie jedno kolorowej krawędzie zaprasowujemy na 2 cm również do lewej. Następnie kładziemy zaprasowaną tkaninę lewą strona do góry. Odginamy zaprasowane krawędzie- zdjęcie pod spodem nr 1. Kolejno zagnamy narożnik tak jak na zdjęciu nr 2, linie zaprasowania powinny najść na siebie. Teraz pozostaje nam zagiąć krawędzie po linii zaprasowania jak na zdjęciu 3 i 4 oraz upiąć narożnik szpilkami.
Składanie to powtarzamy dla każdego narożnika, a następnie na tak przygotowany element układamy zaprasowany element kieszonki wykrojony z tkaniny ze wzorem. Zwróć uwagę, że elementy składamy stronami lewa do lewej.
Przypinamy je razem szpilkami.
Łączymy elementy razem szyjąc ściegiem stebnowym tuż przy krawędzi zaprasowanej tkaniny ze wzorem. Aby zrobić to naprawdę równo używamy stopkę z centralnym prowadnikiem, dzięki której łatwo uzyskać idealnie równe szycie. Po założeniu stopki należy dostosować pozycje igły (dla modelu DC6030 pozycje igły {szer. ściegu} – 2). Przy szyciu prowadzimy krawędź zaprasowaną tuż przy czarnym prowadniku stopki (zdjęcie poniżej), dzięki czemu na całej kieszonce uzyskamy idealnie równą stebnówkę.
Teraz przechodzimy do uszycia “głębokości” naszej kieszeni. Wcześnie przygotowane paski tkaniny (4 cm x 43 cm) obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zyg-zak. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do ściegu owerlokowego, dzięki niej ścieg będzie wykonamy idealnie równo od krawędzi, a sama krawędź będzie płaska i bardzo estetyczna.
Tak przygotowane paski zaprasowujemy do szerokości 2 cm- zdjęcie poniżej.
Zaprasowaną krawędzią przypinamy pasek do krawędzi kieszonki (stroną lewą do lewej). Dodatkowo krawędzie paska (bok) przy wlocie kieszeni podwijamy do środka tak, jak widać na zdjęciu poniżej.
Teraz z pomocą stopki z centralnym prowadzeniem, łączymy element przodu kieszeni z bokiem, szyjąc tuż przy krawędzi elementów.
W taki sam sposób wykonujemy pozostałe kieszonki górne.
Kieszonki dolne:
Kieszonki dolne uszyjemy z wcześniej wyciętych prostokątów.
Zaprasowujemy krawędzie zgodnie z wymiarami przedstawionymi na zdjęciu poniżej.
Krawędzie warstwy z tkaniny głównej (niebieskiej) zaprasowujemy do lewej na 1 cm, ale tylko jej trzy krawędzie-patrz zdjęcie poniżej.
Warstwy kieszeni kolorowe (spodnie warstwy kieszonek) zaprasowujemy na 2 cm do lewej (tu również tylko jej trzy krawędzie). Następnie górne dwa narożniki składamy i upinamy tak samo jak narożniki kieszonek górnych (szczegółowa instrukcja powyżej).
Następnie elementy nakładamy jeden na drugi.
I zszywamy je tuż przy krawędzi elementu mniejszego. Tu również korzystamy z pomocy stopki z centralnym prowadnikiem, aby szyć równo przy zaprasowanej krawędzi.
Kolejno przygotowujemy paski boczne, które stworzą głębokość naszej kieszeni (obrzucamy krawędzie i zaprasowujemy je tak, samo jak w przypadku kieszeni górnych), całość upinamy razem.
Doszywamy boki kieszonek.
Aplikacja:
Wcześniej wycięte i podklejone aplikację przyszyjemy teraz do tkaniny głównej naszego organizera.
Proponuje pisakiem krawieckim rozrysować umieszczeni kieszonek, ułatwi to nam najkorzystniejsze umieszczenie aplikacji.
Następnie układamy aplikację i upinamy ją szpilkami, aby mieć pewność, że nie przemieści się podczas szycia. U mnie zwierzaki tylko częściowo wystają ponad krawędź kieszenie.
Przyszywamy je gęstym ściegiem prostym, szyjąc tuż przy krawędzi aplikacji stopką do aplikacji. Dzięki użyciu tej stopki można łatwo manewrować przy przyszywaniu aplikacji. Ja podczas naszywania aplikacji skorzystałam z lupy, która powiększa 1,5 raza, jeśli tylko wasza maszyna jest w nią wyposażona warto z niej skorzystać.
Naszywanie kieszeni:
Przypinamy kieszenie w miejscach zaznaczonych na tkaninie.
Przyszywamy je szyjąc ściegiem stębnowym, wykonując na początku i końcu solidne mocowanie (szycie wstecz), aby wzmocnić miejsca narażone podczas użytkowania. Jak widać na zdjęciu poniżej tutaj również wykorzystałam stopkę z centralnym prowadnikiem.
Wykańczanie:
Nasz organizer będzie przywiązywany do łóżeczka za pomocą tasiemek.
Tasiemki przypinamy w trzech miejscach do prawej strony organizera. Zobacz na zdjęciu poniżej kierunek ich upięcia/ułożenia (przyszyjemy je podczas doszywania „tyłu” organizera).
Pozostaje nam jeszcze doszycie warstwy tyłu, w tym celu przykładamy wcześniej wykrojony prostokąt na spód prawą do prawej i upinamy wszystkie warstwy razem.
Przeszywam całość szyjąc na 1,5 cm od krawędzi, pamiętając o zostawieniu otworu na wywinięcie (ok. 15 cm na dolnej krawędzi). Proponuje w miejscach gdzie mamy upięte tasiemki przy górnej krawędzi wykonać mocowanie (dodatkowe szycie wstecz i w przód), dzięki czemu wzmocnimy dodatkowo te miejsca.
Po przeszyciu obcinamy narożniki i wywijamy element na prawą stronę przez otwór. Ręcznie zaszywamy otwór. Następnie spinam warstwy razem tuż przy krawędzi i stopkę z górnym transportem wykonujemy stebnowanie przy krawędzi elementu.
Organizer gotowe do powieszenia na łóżeczko. 🙂
Pochwalcie się swoimi projektami uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl
oh ah! piękna demonstracja! wszystko cudnie rozpisane itd 🙂 dzieki
dzięki 🙂
jaką gramaturę miała bawełna użyta do tego projektu?