Woreczek podróżny

eti-woreczki-podrozne-3

Już niedługo wakacje i pomyślałam, że pokaże Wam jak uszyć proste, poręczne woreczki np.: na bieliznę, które z pewnością przydadzą się w czasie podróży. 🙂

Woreczki chce ozdobić haftem także ja do tego projektu ponownie użyłam maszyno – hafciarki Janome MC 9900.

Gotowy woreczek będzie miał wymiary ok. 25 x 35 cm (szer./wys.).

* Materiały potrzebne do uszycia woreczka:

– tkaniny: główna (u mnie w paski) 35 x 150 cm, dwie tkaniny dodatkowe: różowa 15 x 60 cm oraz biała z której potrzebujemy wykroić prostokąt o wymiarach 10 x 27 cm (do haftu może być większy)
– nici do szycia
– jeśli haftujemy na woreczku to potrzebujemy dodatkowo flizelinę i nici do haftu

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 445-6″MUNDIAL
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 104
f) szpilki -eti 909
g) magnetyczna poduszka -eti 911
h) pisak samoznikajacy -eti 120
i) agrafka
j) stopki:
– z centralnym prowadnikiem JANOME 202087003– pasuje do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. Stopka pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002
– lamownik JANOME 202099008– pasujący do maszyny do 9 mm szerokości ściegu. JANOME 200313005 -pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym (wersja do chwytacza wahadłowego JANOME 200140009)
k) żelazko i deska do prasowania

potrzebneIIETAPY:

PRZYGOTOWANIE:

Szycie rozpoczynamy od zdekatyzowania wszystkich tkanin (jednym ze sposobów dekatyzacji jest przeprasowanie wilgotnych tkanin żelazkiem ustawionym na wysoką temperaturę).

Ponieważ zdecydowałam się wykonać woreczek z haftem to jeszcze przed skrojeniem elementów wykonam haft. Do maszyny Janome MC9900 zakładam moduł haftujący i wykonuje haft. 🙂
Jeżeli nie dysponujecie hafciarką to podobny napis możecie wykonać obszywając literki np. gęstym ściegiem zyg-zak.

haftowanie

KROJENIE:

wymiary krojenieNa jeden woreczek potrzebujemy skroić:
– z tkaniny w paski trzy prostokąty o wymiarach następujące prostokąty: 26 x 27 cm, 9 x 7 cm, 40 x 27 cm oraz dwa prostokąty o wymiarach 80 x 2,5 cm
– z tkaniny ciemno różowej prostokąt o wymiarach 12 x 27 cm oraz dwa prostokąty o wymiarach 27 x 4,5 cm
– z tkaniny białej potrzebujemy jeden prostokąt o wymiarach 9 x 27 cm

SZYCIE:

Uszycie takiego woreczka nie jest skomplikowane, więc polecam go szczególnie osobą początkującym. 🙂

Szycie rozpoczynamy od połączenia elementów głównych woreczka razem, szyjąc na centymetr od krawędzi. Należy zachować odpowiednią kolejność ułożenia elementów (jak na zdjęciu powyżej).

szycie ściegiem stebnowymPo zszyciu należy zaprasować wszystkie szwy w odpowiednim kierunku (kierunek zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

szwy kierunek zaprasowaniaNastępnie obrzucimy krawędzie zszytych  przed chwilą elementów ściegiem owerlokowym, w tym celu montujemy przy maszynie stopkę do ściegu owerlokowego, dzięki któremu krawędź będą wykończone bardzo estetycznie.

scieg owerlokowy ITeraz wykonamy stebnowanie, które przytrzyma zaprasowane wcześniej szwy na miejscu. Do tego celu najlepiej sprawdzi się stopka z centralnym prowadnikiem. Montujemy ja przy maszynie i dostosowujemy pozycję igły (ja ustawiłam ją tak, aby szyła 2 mm od krawędzi – ustawienie maszyny na 2.5).
W taki sposób przyszywamy wszystkie szwy.

stopka z centralnym prowadnikiem I

Elementy skrojone z różowej tkaniny (27 x 4,5 cm), zaprasowujemy według wymiarów jakie podałam na zdjęciu poniżej.

zaprasowany elementTak zaprasowane elementy przypinamy w oznaczonych na zdjęciu poniżej miejscach.

Szyjemy stopką z centralnym prowadnikiem, przyszywając tylko dolne krawędzie tunelu (czyli krawędzie od strony dna worka) – zdjęcie powyżej.

przyszywanie dolna krawedzNastępnie składamy worek na pół. I zszywamy boki oraz obrzucamy je ściegiem owerlokowym. Dodatkowo również górną krawędź worka obrzucamy ściegiem owerlokowym.

element spietyWoreczek wywracamy na prawą stronę i zaprasowujemy górną krawędź na 9 cm do wewnątrz.

krawedz zaprasowana do wewnatrzZdejmujemy stolik, aby skorzystać z wolnego ramienia maszyny i na niego wsuwamy worek. Przeszywamy górną krawędź tunelu i jednocześnie przeszywamy zaprasowaną krawędź worka.

krawedz przy maszynie IWorek prawie skończony, pozostaje nam tylko wykonać tasiemkę do związywania. W tym celu końce skrojonych pasków (80 x 2,5 cm) zaprasowujemy w sposób jak na zdjęciu poniżej, aby łatwiej było nam umieścić je w lamowniku- patrz zdjęcie poniżej.

tasiemka

Krawędź paska wprowadzamy w lamownik, a następnie montujemy go przy maszynie. Krawędź tasiemki musi zostać umieszczona pod stopką (nie tylko w prowadniku stopki, powinna wystawać za stopkę ok 2 cm). Szyjemy tasiemkę nie doszywając jej do końca tak, aby można było końce estetycznie podwinąć do wewnątrz tasiemki. Końce przeszywamy stopką uniwersalną.

tasiemka podczas szycia

Tasiemki wprowadzamy przy pomocy agrafki do tunelu worka i projekt skończony :).

upieteworeczek na bieliznePochwalcie się swoimi woreczkami, które zostały uszyte na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekamy pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o