Okładka na segregator

Moją kolejną propozycją do uszycia jest okładka na segregator.
Jako pierwsza powstała okładka na pieczołowicie gromadzone przepisy kulinarne, które potrzebują ładnej oprawy :).

Okładka będzie pasowała na segregator A4 o wymiarach: wysokość 31,6 cm, szerokość 27,7 cm oraz szerokość grzbietu 5 cm.

Do uszycia okładki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja moja okładkę uszyje na maszynie Janome QXL605.

* Materiały potrzebne do uszycia okładki:
– tkanina podstawowa: 25 cm bieżących (środek segregatora)
– tkanina dodatkowa: po 10 cm bieżących w trzech kolorach (kwadraty przy krawędziach okładki)
– tkanina na aplikację: wystarczą resztki tkanin
– flizelina (z klejem) kwadrat 30 cm *60 cm (do podklejenia tkanin z których wytniemy aplikacji oraz do usztywnienia miejsca gdzie ją naszyjemy)
– filc 35 cm *75 cm (wkład, aby okładka była grubsza i mięciutka)
– nici do szycia i ozdobna nitka
Wymiary wyszczególnionych powyżej tkanin zostały lekko zawyżone, chcemy mieć pewność, że będzie można z nich skroić odpowiednie prostokąty zgodnie z nitką prostą (więcej informacji na ten temat poniżej w sekcji krojenie).

* Przybory, akcesoria:
– obcinaczki –eti 097
– nożyczki –Ti712
– pisak krawiecki dwustronny samoznikający –eti 120
– linijkę do patchworku –eti 910
– szpilki –eti 909
– stopki: stopka krawędziowa JANOME 200318000 do chwytacza rotacyjnego (do maszyny z chwytaczem wahadłowym JANOME 200330008), stopka do aplikacji JANOME 820815002, stopka z prowadnikiem centralnym JANOME 200341002
– miara krawiecka –eti 104
– żelazko i deska do prasowania

ETAPY:
PRZYGOTOWANIE:

Przed rozpoczęciem krojenia dekatyzujemy tkaniny (jednym ze sposobów dekatyzacji jest przeprasowanie wilgotnej tkaniny żelazkiem ustawionym na temperaturę, którą później będziemy prasować gotowy projekt).

Przygotowanie aplikacji (ciasteczka)
Przyklejamy flizelinę do lewej strony tkanin, z których będziemy wycinać poszczególne elementy aplikacji.
Przyklejanie flizeliny- aby zrobić to właściwie, należy wyprasować tkaninę do której będziemy ją kleić (musimy rozprasować ewentualne zagniecenia), następnie przykładamy do lewej strony tkaniny flizelinę stroną z klejem i żelazkiem ustawionym na 1,5 kropki dociskamy flizelinę, tak przytrzymujemy ok 10 sekund – dokładną temperaturę i czas klejenia flizeliny zależy od jej rodzaju, najlepiej dopytać o szczegóły kupując flizelinę. Kolejno obrysowujemy poszczególne elementy aplikacji na podklejonych flizeliną tkaninach.

aplikacja-podklejona-flizelina
Pozostałą flizelinę wykorzystujemy do podklejenia nią lewej strony tkaniny, na której będziemy naszywać aplikację.

KROJENIE:
Rozpoczynamy od skrojenia poszczególnych elementów okładki według ilości i wymiarów umieszczonych na rozpisce poniżej (zapas na szwy został uwzględniłam w podanych wymiarach). Podczas krojenia należy pamiętać o zachowania nitki prostej tzn. rozmieścić poszczególne prostokąty na tkaninie tak, aby ich boki biegł wzdłuż nitek tkaniny- zdjęcie poniżej.

tkanina podstawowa:
– różowa- prostokąt o wymiarach 93,1 cm *23,6 cm
tkaniny dodatkowe:
– biała- dwanaście prostokątów o wymiarze 6 cm *8 cm oraz dwa prostokąty o wymiarach 6,7 cm *8 cm (prostokąty przypadające na grzbiet segregatora)
– brązowa- dwanaście prostokątów o wymiarze 6 cm *8 cm
– w prążki- dwanaście prostokątów o wymiarze 6 cm *8 cm
– elementy aplikacji wycinamy z podklejonych wcześniej tkanin

Aby nasz okładka byłam miękka i ładniej się prezentowała od lewej strony podszyjemy ją filcem, aby go właściwie wykroić należy położyć na nim otwarty segregator, a następnie odrysować go przedłużając ok 2 cm jeden bok, jak na zdjęciu poniżej.

Teraz zamykamy segregator z nałożonym filcem i jeśli to konieczne docinamy go tak, aby nie wystawał za krawędzie segregatora (zdjęcie poniżej). Ważne- długość krawędzi segregatora nieznacznie się wydłuży, gdy zamkniemy segregator, dlatego koniecznym jest wykonanie kontroli wymiaru na zamkniętym segregatorze.

SZYCIE:
Elementy łączyć będziemy ściegiem stebnowym (prostym).

kolory malych elementowSzycie rozpoczynamy od ustalenia i spięcia w zaplanowanej kolejności małych prostokątów (dłuższymi bokami do siebie), będą one znajdować się na górze i dole okładki (zaproponowana przez nas kolejność na rysunku powyżej). Przy jakichkolwiek zmianach ułożenia kolejności ważne, aby prostokąty przypadające na grzbiet segregatora (szersze elementy) znalazły się na środku.

elementy spiete razemPrzy maszynie montujemy stopkę krawędziową i zaczynamy łączyć prostokąty razem szyjąc 0,6 cm od krawędzi, czyli prowadzimy krawędzie tkanin wzdłuż prowadnika stopki.

laczenie stopka krawedziowaZaprasowujemy szwy w powstałych paskach tworząc szew otwarty- zdjęcie poniżej.


Po zszyciu małych prostokątów przechodzimy do naszycia aplikacji na środkowy elemencie naszej okładki (różowej tkaninie). Zakładamy przy maszynie specjalna stopkę do aplikacji, ułatwi ona nam naszywanie aplikacji na tkaninę (specjalny kształt stopki sprawia, że z dużą łatwością przemieszcza się ona po nierównościach aplikacji oraz daje dobrą widoczność krawędzi aplikacji pod stopką).
Na różowej tkaninie zaznaczamy obszar przypadający na przednią część segregatora i na nim rozmieszczamy wszystkie elementy aplikacji.

Linie wyznaczające przednią część segregatora znajdują się na linii łączenia prostokątów 3 i 4 oraz 9 i 10 (znajdujących się na górze i dole okładki)- zdjęcie poniżej.

Przyszywanie aplikacji rozpoczynamy od dolnej części ciastka tj. elementu leżącego na samym spodzie aplikacji. Proponuje przypiąć go szpilkami, aby podczas szycia się nie przesunął. Aplikację przyszywamy ściegiem zygzak stopką do naszywania aplikacji, ustawionym na szycie bardzo gęstym ściegiem (ustawienie mojej maszyny szerokość 3.0, długość ściegu 0.2). Szyjemy wzdłuż krawędzi aplikacji tak, aby została ona całkowicie schowana pod ściegiem- zdjęcie poniżej.

Nie widać tego na zdjęciu, ale górna krawędź brązowego elementu aplikacji nie została doszyta (gdyż nie ma takiej potrzeby), będzie ona całkowicie zakryta poprzez element znajdujący się na nim (element w paski- góra ciasteczka).

Kolejno w taki sam sposób przyszywamy pozostałe elementy aplikacji, a na końcu wykonujemy łodygę (powstała ona poprzez przeszycie ściegiem zygzak o rosnącej szerokości ściegu, szycie rozpoczynamy od owocu z szerokością ściegu od 0 do 2.0 o stałej długości ściegu 0.2).

Gdy aplikacja jest gotowa, standardową stopką łączymy elementy środka okładki z paskami na dole i górze, szyjąc w odległości 1 cm od krawędzi.

laczenie na 1 cmlaczenie okladkiPo przeszyciu podobnie jak wcześniej należy rozprasować szwy.
Następnie przechodzimy do łączenia filcu z tkaniną. W tym celu podkładamy filc pod okładkę i upinamy całość szpilkami (ważne, aby umiejscowić go na środku okładki- patrz zdjęcie poniżej). Krawędzie filcu powinny znaleźć się na linii łączenia prostokątów 3 i 4 oraz 16 i 17.

filc przypietyAby dodatkowo „ożywić” okładkę zdecydowałam się obszyć aplikację ściegami stebnowymi i dodać ściegi ozdobne. Dla ciekawszego efektu zastosowałam nitkę metaliczną do haftowania (Madeira FS No. 40).

Stopką do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych wykonujemy kilka przeszyć bardzo blisko siebie ściegiem stebnowym (prostym). Efekt widoczny na zdjęciu poniżej.

Zmieniamy stopkę przy maszynie na stopkę z centralnym prowadnikiem i ściegiem ozdobnym (zastosowałam ścieg nr 25 – szerokość 4 mm, długość 0.2) ozdabiamy łączenie małych prostokątów ze środkiem okładki (różową tkaniną) – zdjęcie poniżej.
Prowadnik stopki „wchodzi” w miejsce łączenia tkanin i ułatwia nam jej właściwe prowadzenie idealnie w szwie.

Gdy prawą stronę okładki mamy gotową, przechodzimy do etapu wykończenia okładki.

Zaprasowujemy górną i dolną krawędź okładki na około 2 cm (chcemy, aby okładka lekko wystawała za segregator z obu stron (po 1 mm) w tym celu najlepiej przyłożyć ją do segregatora i w taki sposób ustalić wysokości zaprasowani).  Następnie ściegiem zygzak lub owerlokowym obrzucamy zaprasowane krawędzie.

zaprasowana krawedz II

Następnie zaprasowujemy pozostałe boki okładki na 2 cm i przeszywamy je, szyjąc 1,7 cm od krawędzi – ważne, aby odgiąć uprzednio zaprasowane krawędzie góry i dołu okładki.

podwiniete bokiTak przygotowaną okładkę składamy prawa do prawej na linii łączenia 3 i 4  prostokąta z góry i dołu oraz na linii łączenia 16 i 17 prostokąta, również z góry i dołu (zdjęcie poniżej). Warto zwrócić uwagę, aby linie łączenia prostokątów pokrywały się. Szyjemy szyjąc bliżej krawędzi w odległości ok 2 mm od linii zaprasowania.

boki segregatoraszycie

W powyższy sposób przeszywamy 4 narożniki.

Wywracamy okładkę na stronę prawą i projekt gotowy:)

Pochwalcie się swoimi okładkami wykonanymi na podstawie tego wpisu, przysyłajcie do mnie swoje projekty, opublikujemy je na naszym blogu. Mój adres mailowy: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o