Akcesoria do patchworku

Pierwszym krokiem tworzenia patchworku jest projekt, zaraz po nim przychodzi krojenie i szycie. Jak zapewne wielu z was się przekonało, krojenie może być w przypadku patchworku procesem bardzo żmudnym i pracochłonnym, dlatego warto wykorzystać akcesoria, które skrócą czas na to poświęcony do minimum i sprawią, że krojenie nawet najbardziej skomplikowanych patchworków będzie łatwiejsze i przyjemniejsze.

Przydatne akcesoria podczas tworzenia patchworków:
a) noże krążkowe
b) maty podkładowe samoregenerujące
c) linijki do patchworku
d) uchwyty do linijek
e) łopatki do ręcznego wygładzania szwów oraz wyznaczania linii zagięć i szycia
f) małe żelazka do precyzyjnych operacji

Przy pomocy takiego zestawu akcesoriów możemy kroić również standardowe wykroje. Jak się przekonacie ręce wcale nie muszę być zmęczone od krojenia nożyczkami, wystarczy przycisnąć nóż do maty i kroić, kroić, kroić, bez obciążania dłoni.

ad. a Noże krążkowe:
Noże występują w różnej formie i o różnym rozmiarze. Małe ostrza np. 18 mm idealnie sprawdzają się podczas cięcie po łukach i po okręgu, natomiast większe ostrza np. 45 mm sprawdzą się przy krojeniu większej ilości warstw materiału.

Do krojenia na większą skalę polecamy nóż krążkowy z ostrzem o średnicy 28 mm osadzonym na łożysku kulkowym, aluminiowej płytce nośnej i rączce z drewna bukowego – ABSOLUT HEAVY DUTY .

Standardowo krojenie nożem krążkowym musi odbywać się na macie podkładowej, która współpracuje z ostrzem noża w trakcie cięcia oraz zabezpiecza je przed uszkodzenie.

Wyjątek stanowi nóż z prowadnikami, które to poniekąd zastępują matę podkładową. Przewagą tego noża jest brak konieczności posiadania maty podkładowej, dodatkowo nóż ten wykorzystuje się w technice „chenille”, wadą jest natomiast brak możliwości uzyskania docisku z góry, jak ma to miejsce w przypadku pracy z matą podkładową i nie każdą tkaninę i ilość warstw da się w ten sposób rozciąć.

Na zdjęciu poniżej typowy nóż krążkowy o średnicy ostrza 28 mm.

noz krazkowyad. b Maty podkładowe:
Maty podkładowe pełnią podwójna funkcje, po pierwsze zabezpieczają blat stołu przed ostrzem noża krążkowego, a po drugie umożliwiają jego właściwą eksploatację na miękkiej powierzchni.

Dodatkową zaletą mat jest nadrukowana skala centymetrowa i calowa, a także różnego rodzaju kąty. Oznaczenia te przydadzą się przy cięciu jak i mogą być wykorzystane przy rysowaniu oraz do kontroli wymiarów gotowych elementów.

Tworzywo z jakiego wykonana jest mata umożliwia jej samoregenerację (zasklepia się), przez co może być wykorzystywana przy wielu projektach.

mata strona 534Wskazówki używania i przechowywania mat podkładowych:
– nie należy wystawiać maty na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
– najlepiej przechowywać je „na płasko”
– cięcie w różnych miejscach maty przedłuży jej żywotności

ad. c Linijki do patchworku:

linijki1Warte uwagi są również linijki do patchworków, dzięki którym zaznaczymy lub od razu odkroimy pożądane odcinki czy katy, a wszystko bez uprzedniego odmierzania.

Chcąc wykroić np. pasek o wymiarach 4,2 cm na 30 cm wystarczy tylko przyłożyć linijkę i od razu odkroić prostokąt o zaplanowanym wymiarze- zdjęcie poniżej.

krojenie1Linijki przydadzą się również przy skracaniu odzieży, aby równo odciąć pożądany odcinek bez uprzedniego odmierzania, przy rysowaniu konstrukcji odzieży i wielu innych zadaniach.

Posiadamy również linijki specjalne, które służą do zaznaczania lub cięcia po łuku i po okręgu (rozmiar linijki 32 cm * 26 cm). Linijka posiada skalę w centymetrach i calach, na linijce zostały również zaznaczone kąty. Posłużą one nam do narysowania estetycznych linii pikowania czy ozdabiania, znajdą swoje zastosowanie przy krojeniu elementów patchworku w szczególności tych po łukach.

linijka-do-lukowwad. d Uchwyty do linijek:
W celu łatwiejszego oraz szybszego manewrowania linijkami warto zaopatrzyć się w specjalne uchwyty. Na zdjęciu w akapicie dotyczącym linijek widać dwa dostępne rodzaje (pojedynczy, podwójny).

ad. e Łopatki do ręcznego wygładzania szwów oraz wyznaczania linii zagięć i szycia.
W zależności od wybranego modelu służą do:
– „zaprasowywania” szwów i śledzenia detali wzoru

–  do robienia mikro wgnieceń (linii) na tkaninach w celu zaznaczenia np.: miejsc planowanego naszycia aplikacji, linii szycia np.: pikowania itd.

lopatka do zaznaczaniaad. f Małe żelazka do precyzyjnego zaprasowywania
Profesjonalnie wykonany patchwork wymaga dokładności na każdym kroku, co oznacza, że każdy nawet najbardziej niedostępny szew musi być rozprasowany. Na przeciw tej potrzebie wychodzi małe żelazko, dzięki któremu jesteśmy wstanie dostać się bez trudu w każde miejsce i wygładzić każdy szew.

male zelazko

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami “ETI Radość szycia” tel. 61 84 20 330.

tagi:

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o