Książeczka sensoryczna (edukacyjna) dla dziecka (opis jak uszyć + wykrój do pobrania)

sensoryczna-ksiazeczka-dla-dziecka-szycia jak-uszyc-edukacyjna-ksiazke-dla-dziecka nauka-szycia-miekkiej-ksiazeczki-dla-dziecka instrukcja-szycia-ksiazeczki-dla-dziecka szycie-ksiazeczki-sensorycznej-dla-dziecka jak-uszyc-miekka-ksiazeczka-dla-dziecka

Pomysł na uszycie tej książeczki chodził nam po głowie już od dłuższego czasu. Cieszymy się, że w końcu udało nam się go zrealizować. 🙂 Uszyłyśmy i opisałyśmy jak wykonać książeczkę sensoryczną tzw. „cichą książeczkę”, przy której razem z dzieckiem siadamy i rozwijamy jego umiejętności zarówno manualne jak i poznawcze, a wszystko to łącząc zabawę z nauką.
Mamy nadzieje, że nasz pomysł przypadnie Wam do gustu i spróbujecie uszyć podobną książeczkę dla swoich lub bliskich Wam maluszków.

Bierzmy się do pracy. 🙂

Do uszycia książeczki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wykorzystuję maszynę JANOME 525S.

Wymiary gotowej książeczki to ok 19 cm x 25 cm.

* Materiały potrzebne do uszycia książeczki:
a) tkaniny na strony książeczki w 3 kolorach o wielkości: 39 cm x 27 cm oraz dwie o wymiarach 21,5 cm x 27 cm. Tkaniny na okładkę 50 cm x 60 cm.
b) filc miękki do stworzenia aplikacji w kilku kolorach. Ja wykorzystałam ich sporo, ale akurat miałam dostęp do dużej ilości kolorów (jasno różowy, brązowy jasny i ciemny, fioletowy, niebieski, zielony jasny i ciemniejszy, cielisty, żółty, biały, czarny, czerwony oraz szary w dwóch odcieniach; na pewno jeśli ktoś chce to tą ilość można z powodzenie zredukować
c) usztywnienie stron np.: sztywnik krawiecki (ja wykorzystałam sztywnik 60 cm x 90 cm). Potrzebujemy też papierowa flizelina (do podłożenia każdej strony, 60 cm bieżących mi wystarczyło). Flizelina ta daje usztywnienie i nie pozwoli ściągnąć się podczas naszywania dodatkowych elementów, można ją usunąć łatwo wydrzeć po naszyciu aplikacji.
d) dodatki:
– gumka kapeluszowa do przygotowania zamknięcia szafy (potrzebujemy dosłownie 5 cm);
– rzep 50 cm o szerokości ok 1,5 cm;
– zamek o długości ok 20-22 cm;
– tasiemki w dwóch kolorach do zawiązania księżniczki oraz jako sznurówki;
– magnesy neodymowe te najmniejsze (allegro)
e) igła do szycia ręcznego
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp
a) nożyczki krawieckie
b) miarka krawiecka
c) szpilki
d) pisak samoznikajacy do oznaczeń
e) stopki:
– stopka do naszywania aplikacji
– stopka do wszywania zamków
f) cęgi na nabijania oczek – eti 900
g) żelazko i deska do prasowania

1-etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-co-jest-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I SZYCIE:

eti-blog-o-szyciu-ksiazeczka-sensoryczna-do-pobrania-pdfZaczynamy od pobrania i wydrukowania wykroju poszczególnych stron książeczki (wystarczy kliknąć rysunek powyżej i zapisać plik pdf). Elementy będziemy kroić po kolei zgodnie z kolejnością powstawania stron naszej książeczki sensorycznej, aby nie pogubić się w mnogości elementów.

Zaczynamy od skrojenia usztywniania stron książeczek, a więc kroimy 2 kwadraty o wielkości 36 cm x 24 cm oraz jeden na okładkę o wielkości 43 cm x 26 cm.

Następnie kroimy poszczególne strony z materiału. Wymiary ich to usztywnienie plus zapas na szew 1,5 cm z każdej ze stron (39 cm x 27 cm). Potrzebujemy 3 takie prostokąty. Dodatkowo potrzebujemy skroić 1/2 strony (na pierwsza i ostatnią stronę książeczki), kroimy 2 prostokąty, ich wymiary 21,5 cm x 27 cm (na stronę z układanką oraz na tenisówkę). Na okładkę kroimy również dwie warstwy o wymiarze 46 cm x 29 cm ( u mnie jedna strona szara w groszki, druga zadrukowana kolorowym wzorem).

Tej samej wielkości lub troszkę większą kroimy papierową flizeliną, która usztywni strony podczas naszywania elementów, a więc przed przystąpieniem do tworzenia każdej strony podłóżcie ją pod tkaninę.

Od razu proponuje narysować linię dzielącą stronę na pół, będzie to nasz punkt orientacyjny. Dodatkowo rysujemy od krawędzi strony linie w odległości  2,5 cm, aby dokładnie wiedzieć, gdzie rozmieszczać elementy książeczki.

Strona z małpką, numer strony 1

Na zdjęciu powyżej strona, którą będziemy teraz przygotowywać.

etiblog-wykroj-aplikacja-malpka

Umieścimy tutaj układankę: małpkę. Zaczynamy od wycięcia kwadratu z filcu o wymiarach 16 cm x 22 cm. Na tym elemencie rozmieszamy elementy wyciętej małpki i upinamy je. Zauważcie, że element małpki brązowy skrojony jest w całości, na niego nałożone są kolejne elementy.

etiblog-wykroj-aplikacja-malpka-aplikacja

Do naszywania elementów wykorzystujemy stopkę do naszywania aplikacji, jest ona krótsza od stopki standardowej i ma zaokrąglony kształt co umożliwia ładne, płynne szycie/ manewrowanie nawet na tak małych elementach. Naszywanie zaczynamy od elementu leżącego na spodzie czyli od tułowia małpki. Dalej przyszywamy kolejne elementy.

etiblog-wykroj-aplikacja-malpka-aplikacj-rozcinanie

Gdy aplikacja jest naszyta, pisakiem krawieckim dzielimy ją liniami na 4 wiersze oraz 3 kolumny (linie znajdują się w odległości 5,5 cm i co 5,3 cm). Po nich rozcinamy element.

etiblog-wykroj-aplikacja-malpka-puzzle-gotowe-puzle

Następnie naszywamy wycięte kwadraciki na różowy filc, pod spód dokładamy jeszcze pasek rzepu (widać go na obróconym kwadraciku na zdjęciu powyżej). Elementy obszywamy po obwodzie każdego z kwadracików.

etiblog-wykroj-aplikacja-malpka-aplikacj-puzzle-flizelina

Teraz odkładamy puzzle i tworzymy arkusz do którego będziemy mogli je przypinać. Na „1/2 strony” (21,5 cm x 27 cm) naszywamy filc o wielkości 16 cm x 22 cm od razu dzielimy liniami go na taką samą ilość kwadratów co nasze puzzle. Po tych liniach doszywamy filc do naszej strony, aby linie te były fajnie widoczne proponuje wybrać ścieg potrójny prosty.

Tutaj mamy już stronę gotową do połączenia jej w całość. Rzep całkiem dobrze łapie się do filcu, a wiec w tym przykładzie nie doszywamy drugiej części rzepu. 🙂

Strona z dziewczynką, numer strony 2 i 3

Teraz przygotujemy strona z dziewczynką i jej garderobą.

etiblog-wykroj-aplikacja-dziewczynka-krojenie

Wycinamy ciało dziewczynki oraz odzież. Zauważcie, że ta ostatnia powstanie z podwójnej warstwy, aby było odpowiednio sztywna i przetrwała zabawę. Wycinamy, dany kształt odzieży oraz większy kształt, na którym się ona zmieści. Przykład zielony sweterek na zdjęciu poniżej.

Na tym etapie wycinamy wszystkie elementy odzieży w przedstawiony powyżej sposób.

etiblog-wykroj-aplikacja-dziewczynka-krojenie-odziez-szycie

Wracamy do przykładu sweterka. Tutaj również pracujemy ze stopką do naszywania aplikacji. Obszywamy dany kształt do około szyjąc przy krawędzi.

etiblog-wykroj-aplikacja-dziewczynka-krojenie-odziez-uszyta

Następnie odcinamy nadmiar materiału. I doszywamy rzep (to te kwadraciki na elementach odzieży na zdjęciu powyżej). Na elementach odzieży na górną część ciała rzep jest w jednym konkretnym miejscu i tak samo na odzieży na dolną cześć ciała. Dzięki czemu, umieszczając jedne większy rzepy na ciele dziewczynki w analogicznym miejscach będzie można przyczepiać odzież.

etiblog-wykroj-aplikacja-dziewczynka-strona

Gdy skończymy szycie odzieży, przechodzimy do naszycia szafy oraz ciała dziewczynki na jeden z wyciętych z materiału prostokątów (39 cm x 27 cm). O wyznaczeniu linii strony już pisałam wcześniej, ale dla przypomnienia obrysowujemy stronę w odległości 2,5 cm od krawędzi. Warto również nanieść grzbiet, ma on 2 cm i jest umieszczony na środku strony – zdjęcie powyżej. Narysowane właśnie linie pokazują nam wielkość stron po skończeniu szycia z małym marginesem. Rozmieszczamy naszywane elementy tak, aby nie wychodziły poza narysowane pisakiem krawieckim linie.

Naszywamy ciało dziewczynki, jej twarz i włosy oraz rzep do przypinania odzieży.

etiblog-wykroj-aplikacja-szafa

Szafa ma prosty kształt, a więc już nie przygotowywałam go do pobrania w pliku. Wytnijcie szafę tak, aby zmieściła się na stronie. Drzwi kroimy podwójnie zgodnie z techniką pokazaną powyżej przy okazji szycia zielonego sweterka.

Przy odszywaniu drzwi szafy jednej części pomiędzy warstwy filcu wprowadzamy gumkę kapeluszową dostosowaną długością do guzika, który znajduje się na drzwiach obok. Zróbcie spore mocowanie, aby gumka nie wysunęła się z pod szwu.

etiblog-wykroj-aplikacja-dziewczynka-szafa-gotowe

Zauważcie też, że drzwi przyszyte są do szafy tylko po ich bokach, dzięki czemu odzież będzie mogła być tam przechowywana. Na zdjęciu powyżej wszystkie elementy tej strony gotowe. Jeśli u Was również to przechodzimy do kolejnej strony.

Strona z twarzą, numer strony 3 i 4

Tutaj na kolejnej stronie naszyjemy z lewej strony kieszonkę, z prawej twarz człowieka. Więc jak poprzednio potrzebujemy oznaczyć dokładnie liniami obszary strony.

Krojenie: wycinamy wszystkie elementy z filcu, dodatkowo jeśli są one zdejmowane (włosy, kapelusz, oczy, usta, okulary, wąs) to kroimy też drugą warstwę, czyli postępujemy identycznie jak pokazałam na przykładzie zielonego sweterka.

etiblog-wykroj-aplikacja-glowa-magnesy

Zaczynamy od naszycia twarzy, koniecznie pod nią wsuwamy w zaplanowanych miejscach magnesy. Najlepiej przykleić je taśmą klejącą, dzięki czemu nie będą się przesuwać. Na dwóch kolejnych zdjęciach przedstawiłam ich  sposób wszycia oraz rozmieszczenie.

etiblog-wykroj-aplikacja-glowa-korona-szycie

Powyżej na zdjęciu widać jak szyje koronę (dwie warstwy jedna dokładnie wycięta zgodnie z wykrojem, druga warstwa większa). Magnesy ustawiam w takiej odległości, aby zgrały się z magnesami na głowie aplikacji. Na zdjęciu powyżej nie widać, ale przykleiłam je do filcu taśmą klejącą, bo inaczej nie utrzymałby się w zaplanowanym miejscu. Zszywamy koronę tuż przy jej krawędziach i odcinam nadmiar filcu.

etiblog-wykroj-aplikacja-glowa-magnesy-szycie

Na zdjęciu powyżej u mnie głowa już gotowa, zaznaczyłam miejsca, gdzie powinny znajdować się magnesy.

etiblog-wykroj-aplikacja-glowa-elementy

Gdy element ten strony są skończone to przechodzimy do naszycia kieszonki.

etiblog-wykroj-aplikacja-kieszonka-krojenie

Zaczynamy od wycięcia jej z filcu (wymiary na zdjęciu powyżej). Następnie będziemy doszywać zamek do krawędzi o wymiarze 22 cm.

W tym celu przy maszynie montujemy stopkę do przyszywania zamków. Montujemy ją tak, aby igła znajdowała się bliżej ząbków zamka (widać to dokładnie na powiększeniu w rogu zdjęcia powyżej). Filc układamy na taśmie zamka i przyszywamy go.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-kieszonka-naszywanie

Tak przygotowaną kieszeń upinamy na wyrysowanym prostokącie. Zauważcie, że u dołu w narożnikach robimy małe zakładki, dzięki czemu kieszeń będzie wypukła, a wiec bardziej pakowna. Przyszywamy kieszonkę na około, dodatkowo zamek po obcięciu zakrywamy małym prostokątem, aby zakryć odcięcie (zdjęciu powyżej mały kwadracik). Chyba że Wasz zamek ma idealną długość to nie ma potrzeby przyszywać tego kwadracika.

etiblog-wykroj-aplikacja-dziewczynka-odziez-szycie-1

Tak prezentuje się kieszonka po doszyciu i głowa z dopiętymi włosami dziewczynki.

Strona z kształtami, numer strony 4 i 5

Teraz strona z kształtami i kolorami.

etiblog-wykroj-aplikacja-ksztalty-krojenie

Wycinamy kształty z kolorowych filców. Też wykonujemy je z podwójnie wyciętych filców, techniką jaką wykonaliśmy poprzednie elementy.

etiblog-wykroj-aplikacja-ksztalty

Na wyciętym prostokącie pisakiem krawieckim nanosimy przed chwilą wykonane kształty.

Następnie stopką do naszywania aplikacji lub do ściegów ozdobnych, ściegiem potrójnym odszywamy każdy kształt. Fajnie, aby do tego użyć nitki w kolorze wyciętego elementu. Dzięki czemu nie tylko po kształcie, ale również po kolorze dzieci będą mogły dopasowywać elementy.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-ksztalty

Elementy jak i ich obrys gotowy, a więc idziemy dalej i przechodzimy do przygotowania kieszonki na lewej stronie arkusza.

Na tym etapie kroimy kieszonkę, gdzie dodatkowe kształty będą mogły być chowane. Powyżej na zdjęciu elementy, które potrzebujemy wyciąć: z lewej klapa zamykająca (będzie wykonana z podwójnej warstwy filcu, z prawej główny element kieszonki).

Kieszeń jest większa od miejsca przeznaczonego na nią na stronie, upinamy ją tak, aby jej krawędzie nie wystawały za wyznaczone linie narysowane na stronie. W tym celu na jej środku formujemy zakładkę. Przyszywamy ją szyjąc tuż przy krawędzi filcu (czarna przerywana linia). Dodatkowo, aby się nie odginała ręcznie przyszywamy zakładkę na górze kieszonki.

W miedzy czasie tworzymy klapę kieszonki, którą wykonujemy dobrze znaną nam techniką, czyli tak jak odzież, elementy twarzy w projektach powyżej.

Teraz naszywamy klapę kieszonki oraz tasiemkę.

Strona z trampkiem, strona 6

Ostatnia już strona przed nami do przygotowania. Zaczynamy od skrojenia elementów trampka. Zauważcie, że elementy, gdzie będziemy nabijać oczka skrojone są podwójnie. Odszywamy je znaną nam już techniką, a następnie nabijamy po 3 lub 4 oczka na danym elemencie (w zależności od wielkości oczek, które macie). Opis jak dokładnie nabić oczka znajdziecie na opakowaniu zestawu do nabijania.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-trampek-krojenie

Teraz nabijamy oczka, a następnie przyszywamy elementy do naszytych trampek (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej).

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-trampek-naszywanie

Wprowadzamy tasiemkę czy sznurówkę.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-trampek-gotowy

Poszczególne strony mamy przygotowane, a więc teraz możemy przejść do połączenia ich w całość.

Łączenie stron  książeczki dla dziecka.

etiblog-wykroj-laczenie-stron

Na stronach podwójnych oznaczamy ich środek/”grzbiet” (na zdjęciu powyżej to miejsca oznaczone szpilkami)- to bardzo ważne.

Składamy strony prawą do prawej po kolei stronami i upinamy szpilkami.

etiblog-wykroj-laczenie-stron-II

Zszywamy je razem szyjąc na 1,5 cm od krawędzi. Rozpoczynając i kończąc szycie 1 cm przez środkiem strony (linie szycia zaznaczona na zdjęciu powyżej). Po zszyciu obcinamy narożniki i wywracamy stronę na prawą, następnie przypinamy kolejną stronę.

etiblog-wykroj-laczenie-stron-III

Na zdjęciu powyżej jedna strona już wykonana (z kieszonkę). Więc obok kładziemy kolejną i tą samą techniką ją zszywamy. Tutaj też zostawiamy 1 cm od środka strony nie doszyty. W sumie grzbiet na środku jest niezszyty na odcinku 2 cm.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-laczenie-stron

Na zdjęciu powyżej łączenie kolejnych stron. Połączcie je wszystkie w całość.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-laczenie-stron-gotowa

Na zdjęciu powyżej już wszystkie strony połączone. Na tym etapie zaprasowujemy również krawędzie pierwszej i ostatniej strony na ok 1,5 cm do środka książeczki.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-laczenie-stron-gotowa-zdjecie

Wprowadzamy usztywnienie do książeczki (oczywiście jeśli potrzeba to je delikatnie docinamy do kształtu jaki nasze strony uzyskały).

Na tym etapie książeczkę odkładamy i przechodzimy do przygotowania okładki.

Okładka książeczki sensorycznej

Kroimy litery z imieniem, niech będzie wiadomo do kogo należy książka. 🙂 Dodatkowo naszyjemy serduszko. Zachęcam do narysowania samodzielnie literek z imieniem oraz serduszka, to łatwe.

Literki naszywamy ściegiem prostym, dzięki czemu pójdzie to sprawnie. Następnie tak przygotowany kwadracik po wycięciu do wymiar 16 cm na 16 cm przypinamy do okładki, a na linii krawędzi podkładamy tasiemkę zygzak. Zauważcie, że zaznaczyłam linię strony okładki, aby wiedzieć jak rozmieścić element ozdobny.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-okladka-przyszywanie

Przyszywamy go szyjąc tuż przy krawędzi białego kwadratu (linia szycia na zdjęciu powyżej).

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-okladka-wstazkaTeraz na środku wsuwam taśmy i na to przykładamy drugą cześć okładki (zdjęcie poniżej).

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-okladka-laczenie

Po skończeniu ozdabiania przechodzimy do połączenia okładki. Składamy elementy prawą stroną do prawej i zszywamy je pamiętając o pozostawieniu otworu na wsunięcie usztywnienia oraz wywrócenie elementu na prawą stronę. Dodatkowo pomiędzy warstwy wsuwamy tasiemki, aby można było zamknąć książkę zawiązując kokardę.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-reczne-zaszywanie-otworu

Ręcznie zaszywamy otwór w okładce, aby nie był widoczny. Wystarczy złapać dosłownie po parę nitek tkaniny z jednej ze stron, a następnie z drugiej i tak zaszywamy otwór. Im mniej nitek przy krawędzi przy zszywaniu będziemy brać, tym lepiej otwór będzie zaszyty.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-okladka-grzbiet

Gdy okładka jest gotowa oznaczamy jej środek, a następnie po wewnętrznej jej stronie zaznaczamy linie w odległości 2 -2,5 cm od środka w lewo i prawo (zróbcie przymiarkę książki i zobaczcie jaki wymiar jest lepszy). Będzie to masz grzbiet książki. U mnie wyszło po 2 cm, a więc mój grzebie ma 4 cm -zdjęcie powyżej. Linie te zaznaczcie od wewnętrznej części książeczki.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-okladka-doszywanie-I

Teraz na narysowane linie przykładam zaprasowaną krawędź pierwszej strony książeczki i upinam ją.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-okladka-doszywanie-II

Tak samo postępuje ze stroną ostatnią.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-srodek

Proponuje zrobić jeszcze ostatnie przeszycie na środkowej stronie, aby dobrze przytrzymać książeczkę do okładki.

Następnie przyszywamy je po wyznaczonych liniach. Najwygodniej to zrobić stopka do wszywania zamków.

I tym sposobem książeczka została skończona.

etiblog-ksiazeczka-sensoryczna-okladka-gotowa-I

tagi: ,

96
Dodaj komentarz

47 Comment threads
49 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
44 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Śliczna 🙂 Szyłam taką w wersji zimowo- świątecznej na ubiegłoroczne Boże Narodzenie 😀 Jeżeli można, to chętnie się pochwalę 🙂

PatchTworki

Suuuuper 😀 !!!!

Marysia

Fantastyczny pomysł

Małgorzata

Wysłałam do Państwa e-mail ze zdjęciami mojej pracy. Pozdrawiam 🙂

Joanna

Szukam inspiracji ) moze mogłaby mi Pani rowniez przesłac fotki tej ksiazeczki zimowo-swiatecznej? mój e-mail: joan198004@gmail.com Dziekuje z gory 🙂

Małgorzata

Dziękuję 😀 Cieszę się, że się podoba. Przed szyciem oglądałam sporo różnych wersji w necie, ale chciałam inaczej niż te, które widziałam, no i wymyśliłam sobie, że moja książeczka będzie świąteczno- zimowa 🙂 Rzeczywiście pracy było sporo, ale uważam, że było warto 🙂 🙂 🙂

aga

Genialne, bardzo mi się podoba

Natalia

Cudowna książeczka. Od dawna taka chodzi mi po głowie, ale jakoś się nie mogę do tego zabrać. Teraz mam tutorial i jeszcze gotowe wzory do druku – super 🙂 Dziękuję!

Aleksandra

Jedna z piękniejszych jakie widziałam, gratuluję zdolności 🙂 dla dzieci w jakim wieku mogłaby Pani polecić taką książeczkę?
Pozdrawiam serdecznie 🙂

sciurr

Wow! Świetny pomysł. Urzekł mnie materiał na okładkę – skąd można taki uzyskać? 😀

Iwona

Świetne! A nie planujecie wrzucic tutka jak uszyc wkładk e do wózka? Brdzo by się przydał 🙂

Iwona

Czekam z niecierpliwością. Teraz to bardzo popularne 🙂

LUCYNA

Dziękuję za ten opis.Książeczka śliczna:) Szczególnie jestem wdzięczna za te pomysły z magnesem. Zabierałam się do uszycia takiej na prezent ale nie wiedziałam jak przymocować te elementy żeby były ruchome. Bardzo się cieszę że znalazłam Waszą stronę. Pozdrawiam!Lucyna

Asia

Gdzie mozna dostac ta flizeline papierowa oraz to wypelnie nie moge nigdzie znalezc. A ksiazeczka mega fajna wlasnie kompletujemy wszytko razem i.bedziemy szyc

Joanna

Przepiękne. Ja też się noszę z zamiarem takiej książeczki ale jakoś nie mogę się zebrać;) jakiego materiału używałaś? to bawełna? bo nie wiem jaki kupować. Proszę o pomoc..

Karolina

mam pytanie o filc. jakiej on jest grubości? ?

Monika

Cudo 🙂 pomysł prześwietny 🙂 Musze cos takiego uszyc ale wersje dla chłopaka 😉

DIYmagdencja

Szczegółowa instrukcja, super pomysły. Piękne wykonanie 🙂

Magda

Czy można kupić takie ksiazeczki???

ania

Wczytując się dokładnie to widać tu pewne nieścisłości jeśli chodzi o wymiary:

Materiały potrzebne do uszycia książeczki:
a) tkaniny na strony książeczki w 3 kolorach o wielkości: 39 cm x 27 cm oraz dwie o wymiarach 21,5 cm x 27 cm. Tkaniny na okładkę 50 cm x 60 cm.

Na okładkę kroimy również dwie warstwy o wymiarze 46 cm x 29 cm

Gdy skończymy szycie odzieży, przechodzimy do naszycia szafy oraz ciała dziewczynki na jeden z wyciętych z materiału prostokątów (46 cm x 29 cm)

Więc jak to powinno być?

karolina

-nie moge wyliczyć jak doszłaś do wymiaru 21,5?
39cm na podwójną stronę to jest z 2 cm na „grzbiet” i 3 cm na 1,5cm zakłądki po prawej i lewej.

na pojedynczej stronie nie ma grzbietu 39-2=37
odejmimy podwójną zakladkę 37-3=34
34:2 = 17 -> pojedyncza strona
jak dodam 1,5cm zakładki po lewej i prawej = 17+3=20

gdzie zgubiłąm 1,5cm?

ania

Czy filc akrylowy nadaje się do uszycia takiej książeczki?

grazynka

mysle,ze bardzo duzo mi pomoglas,jestem zadowolona i zrobie podobna,serdecznie pozdrawiam

Kasia

Można wiedzieć w jakim programie tworzyła Pani grafikę , z której powstały szablony ?
Pozdrawiam

Paulina

Prze-pięk-na!! jestem bardzo zainspirowana, właśnie zaczęłam kompletować materiały 🙂

Helena

To, czym się wyróżnia prezentacja tej książeczki, to fachowe, poglądowe przedstawienie całego procesu technologicznego. Na you tube prezentuje się przeważnie sam efekt pracy, a diabeł, jak wiadomo, tkwi w szczegółach. Obejrzałam sporo takich książeczek, nabrałam ochoty, bo wnusie aż piszczą, by mieć taką książeczkę (ja także!), Pani wskazówki sprawiły, że nabrałam odwagi… Pozdrawiam serdecznie!

Joanna

Czy moglby nam ktos uszyc taka ksiazeczke za oplata ? Nie mam zdolnosci manualnych ani nawet maszyny. Prosze o kontakt asia_biezynska@wp.pl z gory dziekuje za odpowiedz

Magda

Czy używała Pani sztywnik krawiecki z klejem czy bez kleju ?

Małgorzata

Dziękuję za wykroje do książeczki, własnie skończyłam szyć dla wnuczki, dodałam trochę od siebie, ale wymiary i część pomysłów wykorzystałam. Wyszła nie tak ładna jak tutaj, ale jestem bardzo z niej zadowolona.

Magdalena

Witam, zabietam się za szycie swojej wersji książeczki ???? Mam jednak pytanko, czy fizelinę mam naprasować na każdą stronę?

Magda

Cud miód !

Daria

Jakiego rodzaju są to tkaniny?

Daria

mogą być takie zwykłe jak np na poszewki?

Kasia

Witam jakich rozmiarów są te magnesy neodymowe ?

Halina

Proszę o wyjaśnienie czy flizelina idzie pod małpka czy pod różowy materiał?

ziarenko

Chciałam sie dowiedzieć jakim sciegiem przyszywane sa aplikacje , z tego co widze to nie zygzakiem?
Mam jeszcze pytanie o magnesy , czy trzeba je przyklejać tasmą z podwójnym klejem, zwykła moze sie przecież odkleić ?

Halina

Będę wdzięczna za informację jak zszywaane są 2 strony po wywinueciu, z kazdej strony pozostał margines 1 cm w poziomie + 1 krawędź wewnętrzna nie zszyta, chodzi mi o krawedz szycia

Ania

N I E S A M O W I T E !!!! Coś wspaniałego, jestem niebotycznie zachwycona i gratuluje pomysłu i tak rewelacyjnie prostego przedstawienia, tej skądinąd trudnej i pracochłonnej książeczki 🙂

Paula

Wspaniała ta książeczka. Nie mam dzieci, lecz jeśli kiedykolwiek będę mogła jakiemuś taką książkę sprezentować to na pewno ją uszyję. Jestem pod wrażeniem geniuszu tego rozwiązania.

Ewa

Mam takie głupie pytanie, czy można taką książeczkę zrobić ręcznie bez użycia maszyny do szycia? 🙂

Aga

Dzień dobry, tak się zastanawiam, czy taka książeczkę bawełniano filcową można uprac w pralce? Uszyłam strony z bawełny, aplikacje z filcu, w środku stron owata. Materiał wcześniej uprałam, ale przed daniem dziecku chciałam jeszcze jakoś ten filc może uprać.

Anna

Przeglądałam na stronie eti.com dostępne maszyny, czy mogłabyś polecić któraś maszynę dla powiedzmy amatora, który chciałby spróbować stworzyć książeczkę.

Joanna

Nie rozumiem kiedy i w jakim miejscu wszywa się usztywnienie strony. Czy usztywnienie ma być wszyte do każdej strony? Nie zauważyłam żeby była o tym mowa w tekście i dlatego nie bardzo wiem

Renata

Fantastyczna ksiązeczka i pięknie czytelnie opisana.
Mam w planie uszyć taka dla wnusi i zbieram materiały. Mam zwiazane z tym pytanie. Proszę o podpowiedź gdzie mogę kupić takie magnesy ? I jeszcze jedno mnie nurtuje, widziałam na jakiś filmikach jakby zastosowane tkaniny czepliwe, rzepowe w róznych kolorach, większe płaszczyzny w takich ksiazeczkach. Nie mam pojęcia gdzie coś takiego kupić i jak się fachowo nazywa.
Bardzo proszę o podpowiedć.
Dodam,że wzorując się na instrukcji szycia tipi, uszyłam dla wnusi i juz się nim cieszy. Dodałam okienka i fikuśna firankę i wyszło fajnie.
Bardzo dziękuję za inspirację

nika

Dzień dobry, szyję książkę sensoryczna i nie mam pewności jak teraz połączyć strony książki. 1) Czy wszyć lamówkę i każda strona będzie podwójna, ale jakby osobna z dziurka wykonana przez oczko z podkladkami, która bedzie mozna przekladac jak tylko sie chce? 2) Czy też grzbiet książki będzie z materiału, poniewaz dwie strony mieszcza sie na jedym kawalku materialu z przerwa przeznaczona na grzbiet. Jednakże nie wiem jak mam wtedy zszyć takie dwie strony , aby stworzyc jedna „kartke”? Oczywiście szyc po lewej stronie, ale nie będę widziec podczas szycia jak zszywam drugą strone i mogę nie szyc w linii. Czy… Czytaj więcej »

Karolina

mozna gdzies zakpuic te ksiązkę?

Jejciu ile tutaj jest pracy włożone… Podziwiam tym bardziej, że ja do szycia mam dwie lewe ręce. Tymczasem tutaj widzę takie śliczności 🙂

Justyna

Jakiej maszyny do szycia Pani użyła?