Kocyk do wózka dla dziecka z aplikacją i haftem (opis jak uszyć i jak przygotować wykrój)

eti-blog-jka-uszyc-kocyk-do-wozka

eti-blog-jak-uszyc-kocyk-na-zimeeti-blog-jak-uszyc-kocyk-dla-dziecka

Na dworze robi się coraz chłodniej więc w trosce o najmłodszych postanowiłyśmy pokazać Wam jak uszyć ciepły kocyk do wózka, którym przykryjecie Wasze pociechy podczas jesiennych lub zimowych spacerów. Kocyk od lewej strony jest wykończony materiałem minky, a na prawej stronie ma dużą, kolorową aplikację bałwanka i wyhaftowanie płatki ściegu. Dodatkowo pomiędzy warstwy dałyśmy grubą ocieplinę, także jest naprawdę ciepły. 🙂

Wymiary gotowego kocyka to ok. 75 cm x 100 cm.

Do uszycia kocyka potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME HD 1800. Przy tym projekcie przyda się, ale nie jest konieczna hafciarka. Ja moje gwiazdki wyszyłam na hafciarce JANOME 350E, ale na każdej możecie je wykonać. Plik dla Was do pobrania wzoru gwiazdek znajduje się w treści wpisu, poniżej. Jeśli nie macie hafciarki to nic nie szkodzi, pokarzę jak zrobić je na maszynie do szycia, też się da! 🙂

* Materiały potrzebne do uszycia kocyka:
a) tkaniny potrzebujemy 106 cm x 81 cm skrojone z tkaniny wierzchniej (bawełniana) i spodniej (minky). Dodatkowo potrzebne są tkaniny na aplikacje (ich ilość zależy od wielkości aplikacji, potrzebujecie sami określić ich zużycie w zależności od zaplanowanego wzoru i jego wielkości)
b) flizelina do podklejenia materiałów z których wytniemy aplikację
c) pliska skośna lub lamówka o długości 4 m
d) włóknina bawełniana lub poliestrowa 106 cm x 81 cm
e) papier do narysowania wzoru aplikacji
f) papierową flizelinę do haftów
g) nici do szycia i jedna np.: srebrna do haftowania

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka z górnym transportem JANOME 200311003 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym), JANOME 200310002 (chwytacz wahadłowy)
-stopka do naszywania aplikacji  JANOME 820815002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym)
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy)- potrzebna tylko w przypadku, gdy nie dysponujecie hafciarką
f) klej tymczasowy do przyklejenia aplikacji – SPIRIT 5
g) agrafki
h) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wycinamy z tkaniny wierzchniej prostokąt o wymiarach 106 cm x 81 cm. Dodatkowo kroimy taki sam z minky i włókniny.

Teraz tworzymy aplikację, rozpoczynamy od narysowania jej na kartce papieru w skali 1:1. Na pewno Wam się uda, wzór jest prosty.

Następnie wycinamy poszczególne elementy z papieru, najlepiej skroić je w całości. Zwyczajnie będziemy naszywać je, jeden element na drugi.

Jak upewnimy się, że cała aplikacja w papierze prezentuje się dobrze, to przechodzimy do wycięcia poszczególnych elementów z podklejonej flizeliną tkaniny. Dzięki czemu krawędzie materiału się nie będą strzępiły, a elementy będą trzymały swój kształt podczas naszywania ich.

Po wycięciu elementów układamy je na prostokącie wyciętym z materiału czyli wierzchniej warstwie kocyka. Kontrolując w ten sposób czy wszystko się udało. Dodatkowo ustalamy w ten sposób dokładne miejsca w którym poszczególne części aplikacji się znajdą.

Wstępnie wzór aplikacji wygląda tak.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-aplikacja-elementy

SZYCIE:

Zacznę od aplikacji. Na początku należy przemyśleć dobrze kolejność naszywania elementów. Zaczynamy od drobnych elementów znajdujących się na „górze” czyli: guzików, paska na kapeluszu itp. Szczegółową kolejność naszywania znajdziecie poniżej, a teraz kilka szczegółów dotyczących pracy z aplikacjami.

Poszczególne elementy aplikacji możemy przykleić do materiału lub upiąć je szpilkami.

Szczególnie na drobnych elementach warto ułatwić sobie pracę podklejając je przy pomocy kleju tymczasowego. Nie będą się przy szyciu przesuwać.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-aplikacja-klejenie

Jeśli nie dysponujecie klejem to można elementy poprzypinać szpilkami. Jednak warto wiedzieć, że przewagą kleju jest idealnie przytrzymana krawędź. Dzięki czemu podczas szycia się nie podnosi i nie ma ryzyka zrobienia zakładek przy naszywaniu aplikacji.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-przypinanie

Aplikację przyszywamy ściegiem zygzak o paramentach: długość ściegu prawie 0, szerokość ściegu 2,5 (ustawienie maszyny zdjęcie poniżej)- wykorzystujemy te parametry przy naszywaniu mniejszych elementów. Przy większych zwiększamy szerokość ściegu do 4,5.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-aplikacja-ustawienie-parametrow-maszyny

Do przyszywania aplikacji służy stopka do naszywania aplikacji, a więc montujemy ją przy maszynie. Jest ona stosunkowo krótka oraz zaokrąglona, dzięki czemu bardzo łatwo jest manewrować nawet przy naszywaniu małych elementów. Dodatkowo jest ona wykonana z przezroczystego plastiku, co wpływa na jeszcze lepszą pracę z tą stopką, lepszą widoczność.

Zauważcie, że pod element aplikacji podłożyłam papierową flizelinę. Ładnie usztywnia ona materiał i aplikacja wyjdzie dużo estetyczniej. Po przyszyciu aplikacji wydzieramy ją.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-stopka-do-aplikacji

Dodatkowo warto zauważyć, że stopka ma mały wypukły znacznik, który wskazuje jak prowadzić krawędź aplikacji, aby ścieg tworzył się idealnie na jej krawędzi.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-stopka-do-aplikacji-jak-prowadzic-krawedz

Ok, na tym etapie macie już sporo informacji jak zacząć, a więc przystępujemy do naszycia aplikacji:
– naszywamy guziki na elementy bałwanka oraz elementów kolorowych szalika na szalik
– oczy i uśmiech
– łapy, kapelusz z naszytym paskiem oraz śnieg na którym stoi nasz bałwan
– głowę i pozostałe kulki bałwana
– rękawiczki, nos i szalik

Gdy aplikacja jest gotowa przechodzimy do wyhaftowania gwiazdek. Zaznaczam od oznaczenia miejsc gdzie mają one powstać, np.: pisakiem krawieckim (sumie 16 gwiazdek). Miejsca zaznaczyłam na zdjęciu poniżej.

Gwiazdki można wyhaftować na hafciarce lub zrobić je na maszynie do szycia.

Najpierw opiszę jak zrobić je na hafciarce.

Po kliknięciu w obrazek poniżej będziecie mogli pobrać pliku do haftu (format pliku JEF):
eti-blog-o-szyciu-program-do-projektowania-haftow-IPrzygotowaliśmy dla Was 2 rodzaje gwiazdek, każdy w 3 wielkościach.

Aby dobrze wyhaftować wzór, pod materiał wsuwamy papierową flizelinę, następnie materiał wygładzamy i nabijamy na tamborek. Po nabiciu, materiał raz jeszcze naciągamy i wtedy dokręcamy śrubę tamborka.

Rozpoczynamy haftowanie, maszyna zatrzyma się po wyhaftowaniu jednej gwiazdki, po zmianie miejsca nabicia tamborka ponownie naciskamy start i maszyna wyhaftuje kolejną gwiazdkę. Powtarzamy te czynności, aż powstanie nam zaplanowana ilość gwiazdek.

Teraz przejdę do pokazania Wam jak wykonać gwiazdki na maszynie do szycia bez pomocy hafciarki.

Tutaj będzie troszkę więcej pracy, ale gwiazdki też wyjdą super! Najpierw pisakiem rysujemy na materiale w zaplanowanym miejscy gwiazdkę. Aby wyszła ładna, możecie zacząć od narysowania okręgu i podzielenia go na 6 równych części. Następnie na na narysowanych liniach dodajemy małe dodatkowe linie (to te w kształcie litery V), jak te u mnie (patrzcie pierwsze i drugie zdjęcie poniżej).

Wyszywam płatek śniegu ściegiem zygzak. Dla ułatwienie montujemy przy maszynie stopkę do ściegów ozdobnych, aby jej czerwony znacznik pokazywał nam dokładnie drogę, którędy prowadzić ścieg. Dodatkowo stopka ta ma podcięty dół, a więc nawet przy gęstym ściegu materiał nie blokuje się pod stopką.

Ściegiem zygzak ustawionym gęsto szyjemy po narysowanych liniach (ustawienie maszyny jak przy naszywaniu aplikacji, mniejsze gwiazdki ściegiem o szerokości 2,5 i większych 4,5).

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-wyszywanie-wzoru-bez-hafciarki

Po chwili pracy gotowy płatek prezentuje się tak (haft wykonany za pomocą maszyny do szycia). Wyszło całkiem nieźle 🙂

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-wyszywanie-wzoru-bez-hafciarki-gotowa

Tak prezentuje się przód (warstwa wierzchnia) z aplikacją oraz haftem. Na tym etapie pod warstwę wierzchnią wsuwamy włókninę, a pod nią jeszcze warstwę minky (prawą strona na zewnątrz). Więc, od góry i od spodu kocyk jest ładny.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka

Gdy warstwy mamy ułożone, agrafkami wszystkie razem je spinam, a następnie przy krawędzi ściegiem prostym zszywam. Ponieważ warstw jest kilka, mamy tkaninę, minky i włókninę, każda z nich trochę inaczej się zachowuje przy szyciu, wykorzystujemy do ich połączenia stopkę z górnym transportem, która pomoże w transporcie wszystkich tych materiałów. Będzie się nam dobrze szyć, a materiał nie będzie się zbierać pod stopką.

Na tym etapie wyrównujemy kocyk, aby miał ładny kształt. Przy tylu warstwach, aplikacji oraz hafcie, mógł on troszkę go zgubić. Jednak mamy zaplanowany spory, 3 cm zapas z każdej strony, więc na pewno uda się uzyskać ładny kształt.

Aby jeszcze lepiej nam się przyszywało pliskę to dodatkowo ściegiem zygzak łączymy warstwy przy krawędzi (szyjąc cały czas na stopce z górnym transportem). Na tym etapie krawędź prezentuje się tak i jest gotowa do kolejnego kroku.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-krawedz-jak-wykonczyc-lamowka

Układamy na niej pliskę skośną, składając warstwy prawą stroną do prawej. Przyszywamy ja szyją na ok 0,8 cm od krawędzi.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-lamowka-etapy-powstawania

Pewnie zastanawiacie się jak estetycznie wykonać lamowanie w narożnikach?

Doszywanie pliski kończymy 0,8 cm przed końcem – patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-lamowka-naroznikach

Następnie układam pliskę na kolejnym boku, formując narożnik pod kontem 45 stopni (linia przerywana dłuższa rozdzielona dwoma kropkami). Następnie układamy pliskę na równi z krawędzią (linia kropkowana) i już wzdłuż kolejnego boku.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-lamowka-naroznikach-I

Przyszywamy pliskę szyjąc na kolejnym boku (linia przerywana długa)- zdjęcie powyżej.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-lamowka-naroznikach-II

Na zdjęciu powyżej narożnik po doszyciu pliski.

Teraz całą pliskę zaprasowujemy pod spód. Następnie od spodu krawędź podwijamy na ok 0,8 cm i upinamy tak, aby lewa strona wyglądała identycznie jak prawa (patrz pierwsze oraz drugie zdjęcie poniżej).

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-lamowka-naroznikach-III

Tak wygląda kocyk z upiętą lamówką, która zaraz przyszyje.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-lamowka-naroznikach-IV

Przyszywamy szyjąc stopką z górnym transportem ściegiem prostym. Szyje po prawej stronie, szyjąc po lamówce, ok 1 mm od krawędzi- zdjęcie poniżej. Ważne, aby załapać (przyszyć) lamówkę na prawej jak i na lewej stronie.

eti-blog-jak-uszyck-kocyk-dla-dziecka-lamowka-przyszywanie

I tym sposobem niepowtarzalny kocyk jest gotowy. 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-kocyk-dla-dziecka-aplikacja-haft

tagi: , ,

8
Dodaj komentarz

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ewa

szkoda ze moja wnuczka wyrosla juz z wozka -bo napewno bym skorzystala z okazji i uszyla jej take cudo. Pozdrawiam !!!

Renik

Piękny kocyk! Jestem bardzo początkującą „krawcową”, bardzo dobrze wszystko opisałaś, może kiedyś spróbuję podjąć wyzwanie uszycia takiego kocyka.

Sylwia

A mozna jakies wskazowki do uszycia tak jakby spiwora na sanki?

Ania

Błagam pomocy – chciałam uczyć małemu taki prosty zwykły kocyk – tylko zszyte dwie warstwy – minky i bawełna, ale z racji tego że strona minky mi się wyciąga nie mogę uszyć kocyka, bo albo bawełna wystaje, albo kocyk jest mega krzywy. Proszę o rady, gdyż już 4 raz próbuję 🙁