Dzianinowa bluzka z dekoltem z żorżety (opis jak uszyć i jak przygotować wykrój)

blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluzke-z-dzianinyblog-o-szyciu-jak-uszyc-bluzke-damska blog-o-szyciu-szycie-bluzki-z-dzianiny

W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak uszyć z pozoru zwykłą, dzianinową bluzkę  z długiem rękawem. Nie będzie ona całkiem zwykła, ponieważ w modelu dodałyśmy delikatne wstawki z żorżety. 🙂 Jedna znajduje się przy dekolcie, a druga na dole bluzki. Oba elementy nasze bluzki (dzianina i żorżeta) jest w tym samym kolorze, ale nie muszą być. Możecie „bawić się kolorem” i podczas szycia bluzki dla siebie połączyć np. kremową dzianinę z białą żorżetą. Możliwości jest bardzo dużo. 🙂

Wykrój bluzki odrysujemy od innej dzianinowej bluzki, najlepiej takiej przeznaczonej na wyrzucenie. Pamiętajcie, że szyjąc z dzianiny i odrysowując formę od innej dzianiny mogą wystąpić drobne przesunięcia, które na szczęście dzianina nam „wybaczy”. 🙂

Nikogo nie zaskoczymy faktem, że do szycia bluzki potrzebujecie maszynę, ja dziś wybrałam komputerową maszynę do szycia JUNO by JANOME E1050. Dodatkowo bluzkę będę łączyć i jednocześnie wykańczać na owerloku, JANOME 990D. Jeśli nie dysponujecie owerlokiem to nic nie szkodzi, skorzystajcie z ściegu owerlokowego w Waszej maszynie do szycia. Dodatkowo pokażę Wam jak profesjonalnie podwijać krawędzie dzianiny, czyli wykorzystam do tego celu coverloka (renderkę) JANOME 1000CPX (obecnie w ofercie JANOME 2000CPX).

To zaczynamy szycie. 🙂

* Materiały potrzebne do uszycia bluzki:
a) materiały: dzianina o długości bluzki oraz rękawa (ok. 1,3 m bieżącego- wielkość ta zależy od rozmiaru i zaplanowanych długości bluzki oraz rękawa) oraz na wstawkę tkanina prześwitującej np.: z żorżety, szyfon itp (potrzebujemy 0,5 m bieżącego-wielkość ta zależy od ilości warstw oraz głębokości dekoltu oraz długości elementu dołu). Przygotujcie najpierw wykrój i sprawdźcie zużycie materiału dostosowane do Waszego konkretnego przypadku.
b) flizelina w taśmie o szerokości ok 1,5 cm, potrzebujemy ok 150 cm
c) papier do narysowania wykroju bluzki (2 duże arkusze papieru)
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igła podwójna do szycia stretchu- eti 014 -jeśli nie dysponujecie coverem
f) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do ściegu owerlokowego JANOOME 822801001 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME  200132008 (chwytacz wahadłowy) – jeśli nie dysponujecie owerlokiem

g) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od przygotowania wykroju bluzki. W celu, jak zapowiadałam potrzebujemy bluzkę na wzór. Najlepiej jakby nie była obcisła, szczególnie na linii dołu, gdzie doszywamy nieelastyczną wstawkę.

Przygotowanie formy bluzki zaczynamy od zaznaczenia na rękawie, w którymi miejscy wypada szew ramieniowy. Dodatkowo na przodzie bluzki i rękawie nanosimy punkt kontrolny (zdjęcie poniżej).

Teraz możemy przystąpić do rozcięcia jej na poszczególne elementy. Wystarczy jak rozetniemy bluzkę na pół i tylko jedną część potniemy na elementy. Zwyczajnie odcinamy szew, krojąc tuż przy linii szycia.

Potrzebujemy mieć cały rękaw, połowę przodu oraz połowę tyłu. Te elementy przerysowujemy na papier.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-bluzki-potrzebne-elementyTeraz nanosimy zmiany/poprawki:
– przede wszystkim zmieniamy linię dekoltu. Ja mój pogłębiłam do głębokości 14 cm. Dodatkowo na ramieniu naniosłam punkt w odległości 2,5 cm od szyi.  Oba punkty połączyłam linią (to ta czarna przerywana na zdjęciu poniżej).

Przy powiększaniu dekoltu należy skrócić krawędź dekoltu, a więc tworzymy małą zakładkę na linii dekoltu. To założenie na ok 2-3 mm, dobrze je wykonać mniej więcej na środku dekoltu- zdjęcie poniżej. Po wykonaniu zakładki raz jeszcze łączymy punkty, to ostateczna linia dekoltu- czerwona na zdjęciu poniżej. Wykonuje to ponieważ dzianina jaką wybrałam jest dość ciężka, a wstawka w dekolcie bardzo lekka, a więc wole, aby bluzka na linie dekoltu (dzianinowego) leżała blisko ciała.

Formę papierową rozcinamy wzdłuż linii czerwonej, zostawiając sobie wszystkie części. Bluzkę przodu kroimy z zamkniętą zakładką.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-bluzki-powiekszanie-dekoltu

– zmieniamy długość bluzki, skracając ją o 5 cm, względem długości zaplanowanej. Te 5 cm zastąpimy innym materiałem. Ważne, aby linia doły była linią prostą, więc jeśli przód jest zaokrąglony to najpierw go wyrównujemy. Następnie odcinamy 5 cm.

Jest jeszcze jedna rzecz, którą sprawdźcie w waszej formie bluzki. Chodzi o talię, która w tym modelu nie jest mocno wcięta. Ja odrysowałam formę od bluzki, która prawie nie miała wcięcia w talii. Jeśli Wasza bluzka ją ma, to wystarczy jak przy krojeniu, ją zignorujecie, zwyczajnie poprowadźcie bok bluzki jako linię prostą.

Przechodzimy do krojenia bluzki:

Elementy układamy na materiale, rozmieszczając je tak, aby mieć, gdzie dodać zapas na szew. Proponuje przód i tył dosunąć do linii złożenia dzianiny-patrz zdjęcie poniżej.

U mnie zapasy kształtowały się następująco: wszędzie zapas 1,5 cm za wyjątkiem krawędzi dolnej rękawa oraz bluzki tam dodałam zapas 3 cm.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-bluzki

Zauważcie, że na planie powyższym mam ułożony tylko jeden rękaw. Potrzebujemy więc skroić kolejny, ważne, aby skroić drugi, nie chcemy przecież dwóch lewych, czy prawych. Czyli po wycięciu rękawa kładziemy go, raz jeszcze na materiale układając go prawą stroną do prawej materiału i to da nam gwarancję, skrojenia lewego i prawego rękawa. 🙂

Potrzebujemy dodatkowo z dzianiny skroić pasek o szerokości 5 cm i długości linii dekoltu tyłu bluzki. Ważne, aby elementy był elastyczny na długości. Będzie to pasek, który posłuży nam do wykończenia krawędzi dekoltu tyłu.

Teraz kroimy elementy z prześwitującego materiału:

Formę papierową wstawki na dekolt mamy już przygotowaną (odciętą od przodu bluzki), wystarczy odpowiednią ją skroić. Przykładamy ją więc, do linii złożenia materiału.
Zauważcie, że zakładka nadal jest złożona na linii dołu, a na górze ją otwieramy. Ważne jest, aby przy dokładaniu zapasu na szew wygładzić jej kształt. Zapas mam 1,5 cm. Potrzebujemy skroić minimum dwa takie elementy (ja skroiłam 3, aby dekolt nie był tak bardzo prześwitujący).

eti-blog-o-szyciu-wstawka-z-przeswitujacego-materialu

Nasza bluzeczka ma też wstawkę na linii dołu. Kroje więc prostokąty o szerokości gotowego przodu oraz tyły + zapasy po 2 cm z każdego boku. Długość elementów to długość zaplanowanej elementy (tj 5 cm) + zapas na szew 3 cm (od strony bluzki)+ 4 cm (od dołu elementu). Mój element ma długość 12 cm i szerokość 52 cm (tył i przód są identyczne). Na zdjęciu poniżej element wstawki jaki kroję, w nawiasach przedstawiłam wartości zapasów w konkretnych miejscach.

Przed przystąpieniem do szycia, potrzebujemy jeszcze podkleić elementy flizeliną, aby je wzmocnić. Podklejamy linie ramion oraz dekolt. Tą ostatnią podklejamy 1,5 cm od jej krawędzi- zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-podklejanie-dkoltu-bluzki-dzianinowej

SZYCIE:

Zaczniemy od wykończenia dekolty w bluzce, a więc dość nietypowo. Najpierw przygotujemy wstawkę z żorżety. Składamy dwie (trzy) warstwy prawymi stronami do siebie i zszywamy. Ważne, aby przed rozpoczęciem szycia założyć przy maszynie do szycia świeżą ostrą igłę (rozmiar 70 będzie odpowiedni). Jeśli będziemy szyć zbyt gruba i tępą igłą to uszkodzimy delikatną strukturę materiału.

Można to wykonać na maszynie do szycia lub na owerloku. Ja postanowiłam przy tej operacji zdecydować się na maszynę do szycia, a więc poza zmianą igły montuje przy maszynie stopkę do ściegu prostego. Ustawiamy ścieg na bardzo gęsty np 2 i szyjemy wzdłuż linii dekoltu, 1,5 cm od jej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-wstawka

Szew mocno wycieniowujemy. Ja zostawiłam 4 mm. Dodatkowo ponacinałam na łuku ten szew, tnąc każdorazowo tylko przez jedną warstwę, aby nie było widać przestrzeni pomiędzy nacięciami, gdy szew zaprasujemy.

eti-blog-o-szyciu-szycie-szew

Następnie szew ten zaprasowujemy na stronę spodniej warstwy dekoltu. Czyli możecie zaprasujcie jak ja, na lewą stronę (niezależnie czy macie 2 czy 3 warstwy).

eti-blog-o-szyciu-dekolt

Szew przeszywamy szyjąc tuż przy linii łączenia. Szyjemy po warstwie spodniej dekoltu i całym szwie. Dzięki czemu linia dekoltu będzie bardziej podwijać się pod spód i spowoduje, że na linii tej nie będzie widać linii szycia/łączenia.

Ważne, aby przy szyciu przytrzymywać warstwy i tym samym spłaszczać szew- kierunek przytrzymania zaznaczyłam na zdjęciu poniżej białymi strzałkami.

eti-blog-o-szyciu-dekolt-szycie

Po przeszyciu krawędź dekoltu zaprasowujemy. U mnie z bliska prezentuje się ona tak. Ten element na moment odkładamy, aby przygotować linię dekoltu w dzianinowej bluzce.

eti-blog-o-szyciu-dekolt-gotowy

Linię dekoltu w dzianinie mamy już podklejoną 1,5 cm od krawędzi (na zdjęciu poniżej to ten żółto zielony obszar). Potrzebujemy jeszcze wzmocnić obszar, gdzie natniemy dekolt czyli okolice, żółtego okręgu, zaznaczonego na zdjęciu poniżej.

Na tym etapie wykonujemy przeszycie ściegiem prostym tuż przy krawędzi podklejenia, czyli na 1,5 cm od krawędzi (białą linia przerywana). Szyjemy ściegiem prostym, z naprężeniem nitki górnej, poniżej ustawienia normalnego. To przeszycie pozwoli nam uzyskać łatwo prostą, estetyczną linię zaprasowania dekoltu. Koniecznie pamiętajcie o powrocie naprężenia nitki górnej do ustawienia standardowego.

Dodatkowo na tym etapie potrzebujemy wykonać nacięcie na głębokość ok 1,1- 1,2 cm (czarna linia na rysunku poniżej). Lepiej naciąć mniej, zawsze można pogłębić nacięcie!

eti-blog-o-szyciu-dekolt-rodzaje-wykonczenia-naciecie

Teraz zaprasowujemy tą krawędź pod spód wzdłuż linii przeszycia, zobaczycie jak to łatwo się robi, za sprawą tego pomocniczego przeszycia. Jeśli dekolt w okolicy nacięcia nie układa się ładnie to najprawdopodobniej należy delikatnie mocniej naciąć go w tym miejscu.

eti-blog-o-szyciu-dekolt-po-zaprasowaniu

Na zdjęciu poniżej mamy już krawędź dzianinową zaprasowana pod spód, z podłożoną pod nią, wcześniej przygotowaną wstawką. Element spodni na ramieniu wystaje 2,5 cm (na tej wysokości go odcięliśmy z papierowego wykroju bluzki).

Przód już prezentuje się ciekawie. 🙂

Teraz oba elementy przyszywamy ręcznie, szyjąc tuż na krawędzi dzianinowego dekoltu. Moją fastrygę widać w postaci białych delikatnych linii na zdjęciu poniżej.

Po połączeniu ich ręcznie, możemy swobodnie odgiąć krawędź dzianiny i połączyć elementy szyjąc już na maszynie do szycia. Szyjemy dokładnie w linii zaprasowania. Następnie zdejmujemy fastrygę i jeśli gdzieś jest widoczne to również pierwsze przeszycie pomocnicze (to, dzięki któremu tak sprawdzi i dokładnie poszło zaprasowanie krawędzi dekoltu).

eti-blog-o-szyciu-dekolt-fastryga

Jeśli wszystko udało się nam estetycznie, to element wygląda idealnie.

eti-blog-o-szyciu-dekolt-rodzaje-wykonczenia-I

Teraz obrzucimy krawędzie wykonanego przed chwilą dekoltu. Poniżej opisałam jak to wykonać na owerloku oraz wieloczynnościowej maszynie do szycia.

Jeśli jak ja macie dostęp do owerloka to wystarczy zrobić próbę na łatce, sprawdzając czy krawędź po przeszyciu leży płasko, nie jest naciągnięta itp. Jeśli nie to wykonujemy korektę ustawienia mechanizmu różnicowego. Następnie obrzucamy linię dekoltu. Zauważcie, że szyjąc na owerloku delikatnie wyrównałam tą krawędź.

Przy szyciu na maszynie wieloczynnościowej zakładamy stopkę do ściegu owerlokowego, aby krawędź nam się nie pomarszczyła podczas szycia. Pamiętajcie tylko, że przy szyciu tą stopką szerokość ściegu musi być ustawiona na min 5 mm, aby igła wbijała się z lewej i z prawej strony od bolców stopki, które mają za zadanie przytrzymać materiał i nitki.

Szyjemy tak, aby ścieg z lewej strony powstał 1,5 cm od krawędzi materiału.

eti-blog-o-szyciu-szycie-scieg-owerlokowy-jak-najestetyczniejszy

Ja szyłam ściegiem nr 14 (model JUNO by JANOME E1050) o parametrach szerokość 5 i długości 2.5.eti-blog-o-szyciu-szycie-scieg-owerlokowy-jak-najestetyczniejszy-ustawienia

Nadmiar materiału odcinamy, tnąc blisko powstałego ściegu.

eti-blog-o-szyciu-szycie-scieg-owerlokowy-jak-najestetyczniejszy-odcinanie

Temat obrzucania krawędzi zamykamy, będę oczywiście w dalszej treści się na niego powoływać, ale z pewnością już dokładnie wiecie jakim sposobem ją wykonacie.

Teraz przechodzimy do wykończenia linii dekoltu tyłu bluzki. W tym celu do linii dekoltu przykładamy pasek o szerokości 5 cm. I przyszywamy go szyjąc na 1,5 cm od krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-dekolt-dzianina-tyl-bluzki

Następnie szew będziemy obcinać. Najpierw obetniemy krawędź znajdującą się najbliżej bluzki i obcinamy ją do 4-5 mm od linii szycia. Kolejną obcinamy do 1 cm od linii szycia. Pozostaje nam już tylko skrócenie przyszytego paska do szerokości ok 1,7 cm od linii szycia.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonczyc-krawedz-bluzki

Po obcięciu szwów, będziemy je przytrzymywać. Szew kierujemy w stronę doszytego paska (patrz zdjęcie poniżej). I tak wszystkie warstwy przytrzymujemy, szyjąc tuż przy krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonczyc-krawedz-bluzki-dzianinowej

Oczywiście tutaj też najlepsza będzie do tego zadania, stopka do ściegu prostego. Stopka ta, lepiej niż stopka uniwersalna, przytrzyma warstwy materiału, dzięki czemu łatwiej maszynie wbić igłę, związać nitki i szyć.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonczyc-krawedz-bluzki-dzianinowej-szycie

Po wykonaniu tego przeszycia, doszyty pasek zwijamy tak, aby zakrył on szew. I gęsto upinamy go szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonczyc-krawedz-bluzki-dzianinowej-dekolt

Szyjąc cały czas stopką do ściegu prostego przeszywamy paseczek, szyjąc tuż przy założonej krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonczyc-krawedz-bluzki-dzianinowej-dekolt-maszyna-do-szycia

Gdy tył mamy gotowy, przechodzimy do połączenia przodu i tyłu bluzki na wysokości ramienia. W tym celu składamy przód z tyłem i zszywamy szyjąc na 1,5 cm od krawędzi. Dobrze jest rozpoczynać szycie od strony dekoltu bluzki, aby na tym odcinku idealnie spasować punkt styku przodu z tyłem.

eti-blog-o-szyciu-szew-ramieniowy

Tak prezentuje się połączone elementy na linii ramienia. Jeśli wszystko się zgadza to szew ten obrzucamy na owerloku lub ściegiem owerlokowym.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-ramienia-efekt-po-zszyciu

Następnie łączymy boki bluzki razem.

eti-blog-o-szyciu-obrzucanie-krawedzi-owerlok

Łączymy również rękawy.

eti-blog-o-szyciu-szycie-na-owerloku-laczenie-rekawa

Bluzka na tym etapie prezentuje się następująco:

eti-blog-o-szyciu-jak-przyszyc-rekawy

Zauważcie, że rękawy bluzki już właściwie ułożyłam. Pomogły mi w tym oznaczenia, które zrobiliśmy przy rozcinaniu bluzki. Wystarczyło, że teraz ułożyłam je tak, aby zgrać oznaczenia na bluzce i rękawie.

Przyszywamy rękawy, zaczynając od upięcia szwów pod pachą, a następnie kolejnych punktów kontrolnych. Zauważcie, że rękawa jest więcej, a więc należy go zebrać. Przy małej różnicy wystarczy równomiernie rozłożyć obwód rękawa i upiąć go szpilkami. Nadmiar rękawa rozmieszczamy w jego górnej części (miejsce, gdzie go nie wdajemy zaznaczyłam na zdjęciu poniżej, białą ciągłą linią). Przy dużej różnicy obwodów, najlepiej rękaw przy górnej krawędzi zebrać dodatkowym przeszyciem (przykład przedstawiałam krok po kroku tutaj: jak uszyć koszulę). W dzianinie zdarza się to rzadziej, ale wolałam o tym wspomnieć, gdybyście mieli właśnie taki przypadek.

eti-blog-o-szyciu-jak-wszyc-rekaw

Tak prezentuje się mój rękaw po upięciu go-zdjęcie powyżej. Teraz przystąpimy do przyszycia go. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z szyciem to przyszyjcie go ręcznie, a jeśli przymiarka wyjdzie pomyślnie, to przyszyjcie go na maszynie. Najlepiej na owerloku lub na maszynie wieloczynnościowej ściegiem owerlokowym (jeśli szyjecie na maszynie to warto wcześniej podkleić jeszcze całą pachę flizeliną, aby podczas szycia się ona nie rozciągnęła).

eti-blog-o-szyciu-jak-wszyc-rekaw-gotowy

Teraz przygotujemy dół bluzki czyli podwijamy krawędź dolną na 3 cm i upinamy szpilkami.

Do tak przygotowanej krawędzi dopniemy dół bluzki z żorżety czy innego wybranego przez Was materiały. Potrzebujemy najpierw ją jednak przygotować.  Mamy skrojone po dwie lub nawet trzy warstwy przodu oraz tyłu. Składamy razem przody i osobno tyły.

Zaprasowujemy boki na 1 cm i raz jeszcze na 1 cm. Następnie zaprasowujemy linię dołu, raz zaprasowując na 2 cm, następnie raz jeszcze na 2 cm.

eti-blog-o-szyciu-dolna-krawedz-szycie-I

Element upinamy do krawędzi dołu bluzki, aby wystawał na ok 5 cm.

eti-blog-o-szyciu-dolna-krawedz-szycie-upiecie

Tak przygotowany element jest gotowy do doszycia go do bluzki. Przyszycie to powinno być wykonane ściegiem elastycznym, a więc np.: za pomocą maszyny o nazwie cover, który jest stworzona do wykańczania krawędzi dzianin. Można to wykonać również na maszynie wieloczynnościowej, szyjąc igłą podwójną. Na coverze ścieg będzie estetyczniejszy i możemy regulować stopień jego elastyczności, więc ma przewagę nad szyciem przy pomocy igły podwójnej na maszynie wieloczynnościowej do szycia. Jednak przy zastosowaniu się do pewnych zasad również to się uda.

Nanosimy pisakiem krawieckim linię szycia na zaprasowanej linii bluzki.

Zacznę od przedstawienia przyszycia tej krawędzi na coverze (Janome 1000 CPX). Maszyna ta, daje nam możliwość szycia 3 lub 2 igłami. Ja wybieram dwie igły bliżej siebie. Będę szyć tak, aby krawędź znalazła się pomiędzy igłami. Wtedy ścieg od spodu ładnie zakryje i zabezpieczy tą krawędź.

eti-blog-o-szyciu-na-coverze

Na zdjęciu poniżej widać efekt przeszycia na coverze (nas stronie prawej/wierzchniej oraz lewej/spodniej). Jak widać przy szyciu na coverze nie ma potrzeby wcześniejszego wykańczania krawędzi.

Gdy krawędź tą podwijamy na maszynie do szycia, należy najpierw obrzucić krawędź na owerloku lub ściegiem owerlokowym. Następnie przy maszynie montujemy igłę podwójną z wybranym przez siebie rozstawem igieł np.: 4 mm. Sprawdzamy czy mamy przy maszynie stopkę uniwersalną i ścieg prosty- to warunki konieczne. W przeciwnym wypadku, złamiemy igłę. Jeśli wszytko skontrolowane to szyjemy.

eti-blog-o-szyciu-szycie-igla-podwojna

Ostatnie co nam zostało to podwinięcie rękawów. Wykonujemy je identycznie jak linię dołu, jedynie nie podkładamy tam dodatkowej warstwy.

A tak prezentuje się nasza bluzka. 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluzke-z-dzianiny

Bądź na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na naszym blogu ETI-radość szycia.
Podaj swój adres e-mail w polu poniżej.

tagi: ,

2
Dodaj komentarz

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Renik

Bardzo ładna, prosta i elegancka.