Jak przerobić dziecięce spodenki (szycie krok po kroku)

Dzisiaj coś nietypowego na naszym blogu. 🙂 Pokaże Wam jak w szybki i prosty sposób można “przywrócić życie” za małym dziecięcym spodenkom. 🙂

Do wykonania tego projektu użyłam maszyno hafciarkę JANOME MC9900 oraz owerlok JANOME 990D (jeśli nie dysponujesz owerlokiem to możecie wykorzystać ścieg owerlokowy w swojej maszynie do szycia).

Do przerobienia spodenek potrzebujemy kawałek dzianiny. Najlepiej wybrać taką, której grubość jest podobna do oryginału spodenek. Długość dodatkowej dzianiny zależy do tego o ile chcemy wydłużyć przerabiane spodenki.

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 437-7″ MUNDIAL
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
e) szpilki -eti 118
f) pisak samoznikajacy -eti 120 0
g) igły: igły do dzianin eti 205 (tylko jeśli nie dysponujesz owerlokiem) oraz igła podwójna do stretchu eti 026
h) stopki:
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 200129002 (chwytach wahadłowy)
i) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I SZYCIE:

Po pierwsze odcinamy stopki w spodenkach (jeżeli nie macie stopek to odcinacie ściągacz przy nogawce), miejsce odcięcia zaznaczyłam żółtą przerywaną linią na zdjęciu powyżej. Zauważcie, że linia ocięcia stopek jest prostopadła do linii biegnącej wzdłuż nogawki (na zdjęciu zaznaczona zieloną przerywaną linią).

Teraz ustalamy potrzebną długość spodenek, proponuje zmierzyć wymiar wewnętrzny nogawki (od kroku do dołu) oraz długość od talii do dołu, aby zorientować się ile dodatkowej nogawki zostanie doszyte. Gdy już mamy wstępnie określoną długość dodatkowej nogawki na tym obszarze planujemy motyw ozdobny. Może to być naszyta aplikacja, haftu czy doszycie kolorowych tasiemek. Ja zdecydowałam się na wykonanie haftu. Pamiętajcie, że imię możecie również wyszyć bez użycia hafciarki, możecie je wykonać gęstym i wąskim ściegiem zyg-zak.

Zaczynam więc od wyhaftowania napisu (jeżeli zdecydowaliście się na wykonanie innego zdobienie to możecie wykonać je w tym momencie lub później na doszytej nogawce, wszystko zależy czy wybrana przez Was technika na to pozwala).

Gdy nogawka jest już ozdobiona wycinamy dwa prostokąt według obliczenia, które należy wykonać samodzielnie w oparciu o dane, które umieściłam na zdjęciu poniżej oraz informację jaką długość chcecie uzyskać.

eti-blog-o-szyciu-obliczanie-długości

Po wycięciu nogawki przechodzimy do ich połączenia. Ja nogawki zszywam za pomocą owerloka, jeśli nie dysponujecie owerlokiem proponuje wykonać to łączenie ściegiem owerlokowym swojej maszyny wieloczynnościowej. Pamiętajcie, aby założyć wówczas igłę do szycia dzianin (igła z kulką). 

Gdy nogawki mamy już połączone przechodzimy do doszycia ich do spodenek. W tym celu wsuwamy zszyte nogawki na spodenki (składając je stroną prawą do prawej) i upinamy szpilkami.

Nogawki również łączę za pomocą owerloka.

Na zdjęciu poniżej nogawki już doszyte. Proponuje sprawdzić raz jeszcze długość jaką chcemy uzyskać (u mnie to 20 cm) i przechodzimy do upięcia krawędzi dołu.

Upiętą krawędź przyszyjemy przy użyciu maszyny do szycia, należy to wykonać podwójną igłą (dzięki temu ścieg będzie elastyczny). W tym celu montujemy igłę podwójną przy maszynie oraz trzpień na dodatkową nitkę, nawlekamy maszynę. Wybieramy ścieg prosty i szyjemy dookoła nogawki, ja dla ułatwienie pisakiem krawieckim zaznaczyłam sobie linie szycia (zdjęcie poniżej).

U dołu moich spodenek będzie gumka, a więc zostawiam mały niedoszyty odcinek, który po wprowadzeniu gumki zaszywamy.

Spodenki gotowe. 🙂

tagi: , , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o