Elegancka torebka kopertówka z ozdobną koronką (szycie krok po kroku)

etiblog-elegancka-kopertowka-1-z

Torebka kopertówka to rodzaj torebki, która wyjątkowo przypadła mi do gustu i stanowi częsty element mojego weekendowego stroju (na co dzień noszę za dużo różnych rzeczy i potrzebuje dużej, bardzo pojemnej torby :)).
Jakiś czas temu pokazywałam Wam już jak uszyć codzienną kopertówkę (dla przypomnienia – https://etiblog.com.pl/torebka-kopertowka/), dzisiaj chcę Wam pokazać jak uszyć klasyczna, elegancką, czarną torebkę kopertową, która sprawdzi się przy każdej eleganckiej stylizacji. Może zbliżający się sylwester będzie dobrym momentem do jej przetestowania. 🙂

Moja torebka będzie miała wymiary: 29 cm x 19 cm
Dodatkowo (dla ciekawszego efektu) ozdobie ją koronkowym materiałem, który bez problemu kupicie w sklepie z tkaninami „Bławatek”. We wnętrzu torebki umieszczę małą kieszonkę na telefon. 🙂

Zaczynamy 🙂

Do uszycia jej potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME XL 601.

* Materiały potrzebne do uszycia kopertówki:
a) tkaniny główna: 50 cm x 150 cm, tkanina dodatkowa dekoracyjna 21 x 64 cm
b) wkład klejony (włóknina) do usztywnienia torebki- sztywny 29 cm x 64 cm (lub dwa razy więcej, zależy jaką sztywność chcemy uzyskać)
c) magnetyczne zapięcie
d) papier do przygotowania wykroju kartka A5
e) sznurek 30 cm o średnicy ok 5 mm
f) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – 437-7″ MUNDIAL
d) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
e) szpilki -eti 118
f) pisak samoznikajacy -eti 120
g) stopki:
– przeźroczysta stopka z prowadnikami JANOME 200449001 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm)
– stopka do wszywania wypustki JANOME 200314006 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm)

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Tak jak zawsze, jeżeli szyjemy z tkanin z włókien naturalnych dekatyzujemy je, czyli poddajemy je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Krojenie rozpoczynamy od wycięcia dekoracyjnej, koronkowej wstawki, kroimy prostokąt o wymiarze  21 cm x 64 cm.

Dodatkowo kroimy dwa kwadraty z tkaniny głównej o wymiarze 31 cm x 64 cm, będą to główne elementy torebki (jej warstwa zewnętrzna i wewnętrzna).

Z tkaniny głównej wycinamy prostokąt o wymiarze: 16 cm x 20 cm, z którego wykonamy kieszonkę wewnętrzną kopertówki.

Dodatkowo z tkaniny głównej kroimy dwa kawałki, którymi wykończymy krawędzie tkaniny koronkowej: 2 cm x 64 cm oraz prostokąt o wymiarze 3 cm x 33 cm, który wykorzystamy do przygotowania wypustki na krawędzi klapy torebki.

Aby kopertówka ładnie trzymała kształt, musimy usztywnić ją wkładem (ja do usztywnienia kopertówki wykorzystałam bardzo grubą flizelinę odzieżową). Kroimy więc prostokąt o wymiarze: 29 cm x 62 cm i przypinamy do głównego elementu torebki.
Zauważcie, że wkład zmniejszony jest o zapasy na szwy względem elementu głównego kopertówki (usztywniamy tylko korpus kopertówki).

Musimy jeszcze skroić boki kopertówki, w tym celu na papierze rysujemy kwadrat o wymiarach 7 cm x 21 cm i w niego wrysowujemy kształt boku- wymiary i kształt patrz zdjęcie poniżej.

Papierowy bok zawiera zapas na szew, potrzebujemy skroić cztery takie sztuki z tkaniny głównej.

Wszystkie elementy mamy wykrojone, przechodzimy więc do szycia.

SZYCIE:

W pierwszej kolejności wykańczamy krawędzie elementu dekoracyjnego torebki (koronki). W tym celu do skrojonego elementu tkaniny dekoracyjnego doszywamy po każdej ze stron kawałki tkanin skrojone na wykończenie krawędzi (2 cm x 64 m), doszywamy je szyjąc na 6 mm od krawędzi. Proponuje do tego celu wykorzystać stopkę z prowadnikiem, która ułatwia to zadanie.

Następnie krawędź (szew) obcinamy pozostawiając ok do 2-3 mm krawędzi od linii szycia. Lamówkę (czarny wąski element) podwijamy pod spód tkaniny koronkowej– patrz zdjęcie poniżej. Jak część z Was zauważyła, stopka ta ma również prowadnik umożliwiający szycie bliżej od krawędzi (na 3 mm), ale wtedy szansa, że krawędź się wystrzępi będzie o wiele większa, dlatego szyjemy dalej od krawędzi, a następnie precyzyjnie ją docinamy. Tak przygotowana lamówkę upinamy szpilkami.

Ozdobny pasek z upiętymi krawędziami układamy na środku głównego elementu torebki (31 cm x 64 cm), po bokach zostawiamy ok 4,5 cm. Pod element główny wkładamy również usztywniacz (29 cm x 62 cm). Przy upinaniu tego paska cały czas kontrolujemy, aby krawędzie lamówki były podwinięte pod pasek dekoracyjny.

Przy maszynie mamy zamontowaną stopkę z prowadnikiem krawędziowym, który wymieniamy na prowadnik centralny (oba prowadniki w zestawie ze stopką).  Szyjąc prowadzimy bok lamówki przy krawędzi prowadnika stopki- patrz zdjęcie poniżej. Linia szycia powstaje na materiale z koronką tuż przy krawędzi lamówki.

A tak wygląda element główny kopertówki po naszyciu koronkowego materiału i lamówki.

Przechodzimy do przygotowania wypustki, która znajdzie się na krawędzi klapy kopertówki. W tym celu montujemy przy maszynie stopkę do wszywania wypustki. Sznurek wprowadzamy do środka prostokąta (3 cm x 33 cm), początek i koniec estetycznie podwijamy do środka. Wypustka po podwinięciu krawędzi mam mieć długość klapy torebki czyli dokładnie 29 cm.

Wypustkę przypinamy do krawędzi kopertówki na odcinku 29 cm.

Przyszywamy ją szyjąc stopką do wszywania wypustek. Wypustka estetyczną krawędzią skierowana jest w kierunku środka kopertówki.

Teraz połączymy główne elementy torebki (prostokąty o wymiarach 31 cm x 64 cm), najpierw jednak na element wewnętrzny kopertówki naszywamy kieszeń. W tym celu zaprasowujemy górną krawędź prostokąta skrojonego na kieszeń (na 1 cm, a następnie na 2 cm). Krawędź tą przyszywamy stopką uniwersalną.

Następnie pozostałe boki kieszeni zaprasowujemy na 1 cm. I tak przygotowaną kieszeń przypinamy w miejscu oznaczonym na zdjęciu poniżej. Przyszywamy ją szyjąc 3 mm od zaprasowanej krawędzi.

Teraz elementy główne kopertówki (zewnętrzny i wewnętrzny) łączymy razem. Składamy je prawymi stronami do siebie tak, aby krawędź z lamówką znajdowała się od strony wlotu kieszeni.

Element zszywamy szyjąc w odległości 1 cm od krawędzi, szyjemy stopką do wszywania wypustki. Otwór na wywrócenie należy umiejscowić na wysokości tyłu kopertówki. Wycieniowujemy narożniki elementu i wywracamy go na prawą stronę, a następnie zaprasowujemy go. Poniżej na zdjęciu element wywrócony na prawej stronie.

Na tym etapie jeśli potrzeba dodatkowo usztywnić kopertówkę to wykonujemy to teraz. Ja włożyłam do środka jeszcze jeden sztywny wkład, wkład ten powinien być delikatnie krótszy od naszego elementu (ok 5 mm). To czy należy umieścić dodatkowy wkład zależy od rodzaju tkanin i grubości usztywnienia jakie wykorzystaliście do uszycia tego projektu.

Przechodzimy do przygotowania boków kopertówki. Składamy po dwa elementy prawymi stronami do siebie i zszywamy je szyjąc na 1 cm od krawędzi. Na zdjęciu poniżej zaznaczyłam linie szycia oraz otwór.

Po odszyciu obu boków ich szwy delikatnie wycieniowujemy (obcinamy), a następnie wywracamy elementy na prawą stronę. Krawędzie otworu zaprasowujemy do środka elementu.

Elementy kopertówki gotowe, w zasadzie pozostaje nam połączyć kopertówkę w całość, zamontować zapięcie magnetyczne i kopertówka gotowa. 🙂

Upinamy pierwszy bok do elementu głównego kopertówki. Upinanie rozpoczynamy od przodu kopertówki (czyli krawędzi bez wypustki). Ponieważ nie mamy jeszcze zamontowanego zapięcia na elemencie głównym kopertówki nie zaszywamy na tym etapie boku z otworem.

Następnie element zszywamy szyjąc przeźroczystą stopką z zdemontowanymi prowadnikami, prowadząc krawędzie kopertówki tuż przy linii pomocniczej stopki (szyjemy 3 mm od krawędzi).

Teraz sprawdzamy miejsce, gdzie należy zamontować zapięcie magnetyczne i montujemy je do kopertówki.

Doszywamy drugi bok, jednocześnie zaszywając otwór w boku torebki.

Kopertówka gotowa 🙂

Pochwalcie się swoimi kopertówkami uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

2
Dodaj komentarz

2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szyjzmilli.blogspot.co.uk

śliczna kopertówka:-) i naprawde wyczerpujący opis:-)