.
Przy użyciu tego lamownika z łatwością można wszyć lamówkę zaprasowaną i niezaprasowaną.
– lamówka niezaprasowana: szerokość od 25 do 30 mm
– lamówka zaprasowana: szerokość od 10 do 14 mm
Po wszyciu lamówka niezależnie od rodzaju będzie miała szerokość ok 5,5 mm.
Dodatkowo przy użyciu tej stopki można tworzyć „tasiemki”.
Lamówki można wszywać ściegiem stebnowym oraz większością ściegów ozdobnych (nie mogą to być ściegi, gdzie maszyna tworząc ścieg wykonuje transport w tył). Maksymalna szerokość ściegu ozdobnego dla stopki dla chwytacza wahadłowego to 5 mm, a chwytacza rotacyjnego 7 mm).
Praca z tą stopką różni się w zależności od rodzaju wszywanej lamówki:
A) Lamówka niezaprasowana:
1. Możemy stosować lamówkę niezaprasowaną o szerokości od 25 do 30 mm. Szerokość uzależniona jest od rodzaju tkaniny (grubości, sztywności) w celu dobrania optymalnej szerokości najlepiej wykonać próbę na łatce materiału.
Lamówkę przed wprowadzeniem do lamownika należy odpowiednio przygotować, w tym celu początek lamówki ok 2 cm zaprasowujemy, a następnie obcinamy w szpic (patrz zdjęcie poniżej).
Tak przygotowaną lamówkę wprowadzamy do lamownika kierując ją w kierunku pod stopkę, cały czas zwracając uwagę na właściwe ułożenie lamówki w lamowniku (krawędzie zwijają się do wnętrza oraz środek lamówki pokrywa się ze środkiem lamownika)- patrz zdjęcie poniżej. Pliskę/lamówkę wysuwamy na ok 1,5 cm za stopkę.
2. Montujemy stopkę z lamówką przy maszynie.
3. Ustawiamy ścieg oraz pozycję igły tak, aby podczas szycia igła wbijała się co najmniej w krawędź lamówki, jeśli jest to niemożliwe można przesunąć lamownik względem stopki. W tym celu poluzowujemy śrubę mocującą, wykonujemy korektę ustawienia i dokręcamy śrubę (patrz zdjęcie poniżej).
4. Tkaninę, do której chcemy doszyć lamówkę wsuwamy w szczelinę do lamownika tak, aby lamówka obejmowały krawędź tkaniny. Szyjemy powoli, cały czas obserwując czy lamówka ładnie się układa oraz pilnujemy, aby krawędź była maksymalnie dosunięta do wnętrza lamownika.
B) Lamówka zaprasowana:
1. Możemy stosować lamówkę zaprasowaną o szerokości 10-14 mm. Wprowadzamy ją do najwyższego otworu po prawej stronie w lamowniku.
Przy pomocy ostrza nożyczek przesuwamy lamówkę w kierunku pod stopkę, cały czas zwracając uwagę na właściwe ułożenie lamówki w lamowniku (krawędzie zwijają się do wnętrza oraz środek lamówki pokrywa się ze środkiem lamownika). Lamówkę wysuwamy na ok 1,5 cm za stopkę.
2. Montujemy stopkę z lamówką przy maszynie.
3. Ustawiamy ścieg oraz pozycję igły tak, aby podczas szycia igła wbijała się co najmniej w krawędź lamówki, jeśli jest to niemożliwe można przesunąć lamownik względem stopki. W tym celu poluzowujemy śrubę mocującą, wykonujemy korektę ustawienia i dokręcamy śrubę.
4. Tkaninę, do której chcemy doszyć pliskę wsuwamy w szczelinę do lamownika tak, aby lamówka obejmowały krawędź tkaniny. Szyjemy powoli, cały czas obserwując czy lamówka ładnie się układa oraz pilnujemy, aby krawędź cały czas była dosunięta do prawej krawędzi lamownika.
Tasiemka
Aby stworzyć własną tasiemkę postępujemy jak powyżej zgodnie z rodzajem lamówki, tylko nie wprowadzamy dodatkowej tkaniny w szczelinę prowadnika (pomijamy pkt nr 4 z powyższych opisów).
Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
– Janome 200313005
– Janome 202099008 – pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm
Stopka pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200140009
Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)
Podobne wpisy: stopka do wszywania zaprasowanej lamówki
W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.
[…] Podobne wpisy: lamownik […]
Witam, kupiłam lamownik mm i mam mały kłopocik, bo nie chce mi ładnie przyszywać niezaprasowanej lamówki 25/28 mm.
Co robić?
Pozdrawiam
Joanna
Witam
A jaki lamownik Pani kupiła? Oryginalny Janome?
Proszę opisać co dokładnie się dzieje.
Pozdrawiam
Czy stopki można używać do lamowania lamówką z lycry? I jak wtedy zaprasować elementy?
Niestety nie wszywałam lycry przy pomocy lamownika, także nie wiem jak ona się zachowa, ale warto spróbować.
Co do zaprasowywania elementów to nie trzeba tego robić, ponieważ tym lamownikiem można wszytwać zarówno lamówkę zaprasowaną, jak i nie zaprasowaną. 🙂