W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak łatwo i szybka uszyć wesołą myjkę w kształcie żabki dla dziecka. 🙂 Mamy nadzieje, że z tą myjką kąpiel będzie samą przyjemnością. 🙂
Wykrój na żabkę znajdziecie we wpisie. Cała żabka jest uszyta z materiału typu frotte i ma drobne dodatki z tkaniny bawełnianej.
Generalnie projekt jest łatwy do uszycia za wyjątkiem łapek żabki. Jeśli zaczynacie swoją przygodę z szyciem to proponuje delikatnie je zmodyfikować. Ale jeżeli macie trochę wprawy w szyciu i więcej cierpliwości to koniecznie je zróbcie, to one dopełniają postać żabki. Jednak pamiętajcie, że w procesie nauki nie ma co się zbytnio śpieszyć, aby się nie zniechęcić.
Myjkę uszyje na mechanicznej maszynie do szycia JANOME JUBILEE 60507 (maszyna z chwytaczem rotacyjnym).
Materiały i przybory wykorzystane do uszycia myjki do kąpieli (żabki):
- tkanina frotte (tkanina z pokrywą pętelkową). My wykorzystałyśmy ręcznik o wymiarach 50 cm x 100 cm (zielony)
- kawałki czarnej i białej tkaniny na oczy oraz kolorowej np.: czerwonej ze wzorem
- flizelina z klejem do podklejenia elementów z tkanin oraz papierowa
- nici do szycia
- nożyczki – TitaniumTi 812
- miara krawiecka uniwersalna -eti 105
- szpilki -eti 909
- pisak samoznikajacy -eti 120
- igły do szycia dzianin – JANOME 990211000B
- stopki:
– stopka owerlokowa JANOME 822801001 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym) lub JANOME 200132008 (pasująca do maszyn z chwytaczem wahadłowym)
– stopka do naszywania ozdobnych sznurków JANOME 200345006 (chwytacz rotacyjny) lub JANOME 200126009 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do ściegów ozdobnych i naszywania aplikacji JANOME 822804129 lub stopkę do aplikacji JANOME 820815002 -obie się sprawdzą przy tym projekcie, obie pasują do maszyn z chwytaczem rotacyjnym - żelazko i deska do prasowania
Przygotowanie i krojenie (plik pdf z wykrojem do pobrania):
Po pobraniu i wydrukowaniu pliku pfd, wycinamy jego poszczególne elementy (w celu pobrania kliknijcie w rysunek powyżej).
Proponuję wycinanie rozpocząć od głównych elementów myjki. Zauważcie, że przykładamy je do oryginalnej krawędzi ręcznika. Do pozostałych boków dodajemy zapas 1,5 cm (czerwona przerywana linia).
Kroimy elementy z frotte z zapasem na szew. Wyjątek stanowi wspomniana powyżej krawędź dolna myjki.
Zauważcie, że łapy skroiłam z mniejszą dokładnością, po zszyciu wytniemy je dokładniej (zdjęcie powyżej).
Potrzebujemy po cztery warstwy na łapy, oczy oraz dwa główne elementy z frotte. Dodatkowo kroimy dwa elementy białe i czarne na oczy oraz na nos (tkanina podklejona flizeliną).
Dodatkowo, aby żabka była bardziej kolorowa wycinamy jej brzuszek z kolorowej tkaniny (zróbcie to „na oko”). Ważne, aby wyciąć go z podklejonej flizeliną tkaniny. Dzięki czemu krawędzie nie będą się strzępić.
Szycie:
Zaczynamy od naszycia oczu. najlepiej ułożyć je na kawałku papieru np.: hafciarskiego.
Naszywamy kolejno ściegiem prostym białe elementy, następnie czarne. Na tym etapie dobrze jest założyć przy maszynie stopkę do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych lub wykorzystać stopkę do naszywania aplikacji. Dzięki nim zwiększamy widoczność pod stopką i jest nam zwyczajnie łatwiej wykonać naszycie elementów.
Po naszyciu oczu przechodzimy do połączenia ich. W tym celu składamy po dwa elementy razem i zszywamy je razem szyjąc na 1 cm od krawędzi (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej). Elementy oczywiście składamy prawą stroną do prawej.
Skończone oczy po wywróceniu na prawą stronę.
Na tej samej zasadzie tworzymy pozostałe elementy. Ten jest najtrudniejszy, ale też bardzo charakterystyczny dla żabki, a więc warto pomęczyć się przy obracaniu go na prawą stronę.
To moje łapki, ich wywrócenie zajęło mi sporo czasu, ale się udało!
Z tymi elementami było już znacznie łatwiej. 🙂
Drobnym zygzakiem przytrzymujemy łapkę w dwóch miejscach (zaznaczyłam ją przerywaną linią na zdjęciu powyżej). Ustawienie maszyny- zygzak: szerokość ściegu 3, gęstość pomiędzy 0, a 1.
Naszywamy ściegiem prostym nos, wykonujemy to identyczną techniką jak naszyliśmy oczy. Od razu rysujemy pisakiem krawieckim uśmiech.
Aby uśmiech był ładnie widoczny na fortt’cie to pod nią podkładamy papierową flizelinę. Bierzemy mulinę i za pomocą stopki do naszywania ozdobnych sznurków naszywamy ją gęstym zygzakiem (ustawienie szerokości ściegu 3, długość minimalnie ponad 0).
Naszywamy brzuszek żabce i możemy przechodzić do kolejnego etapu (brzuszek żabki jest przyszyty ściegiem prostym jak oczy i nos).
Na tym etapie tak prezentuje się moja myjka. Potrzeba delikatnie naciąć podstawę oczu, aby w kolejnej fazie ładnie się ułożyły. Wystarczy nacięcie zrobić na ok 5 mm.
Upinamy elementy do prawej strony myjki.
Składamy główne elementy razem. Zszywamy myjkę szyjąc ok 1 cm od krawędzi ściegiem prostym.
Po zszyciu i sprawdzeniu, że wszystkie elementy ładnie się układają na prawej stronie krawędź wewnętrzną obrzucamy ściegiem zygzak. W tym celu wykorzystujemy stopkę do ściegu owerlokowego i maksymalną szerokość ściegu zygzak czy owerlokowego.
Żabcia-myjka gotowa i muszę przyznać, że gdyby nie element taki jak łapki to byłby to banalnie prosty i szybki projekt szyciowy. Miłego szycia i cierpliwości w wywracaniu łapek. 😉
Dodaj komentarz