Wpis z opisem jak uszyć czapkę dla dziecka cały czas cieszy się dużą popularnością, założyłam więc, że czapka dla osoby dorosłej również Was zainteresuje. Czapka ma prostą formę więc jej efekt zależy od tego jakie kolory do uszycia czapki wybierzecie oraz jakie ściegi ozdobne/elastyczne wykorzystacie.
Dla przypomnienia link do tutorialu jak uszyć czapkę dla dziecka.
Do uszycia czapki potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME JUBILEE 60507.
* Materiały potrzebne do uszycia czapki:
a) dzianina (granatowa) potrzebujemy prostokąt 55 cm na 40 cm (choć dokładne wymiary zależą od wielkości i długości szytej przez Was czapki); na odcinku 55 cm dzianina musi się ciągnąć/ być elastyczna
b) dzianina (turkusowy) na 55 cm na 20 cm; tutaj również na odcinku 55 cm dzianina musi być rozciągliwa
c) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – Mundial 660-8.1/2″ SR
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) kreda krawiecka znikająca -eti 119
d) igły Schmetz z kulką (do szycia dzianin)- eti 005
e) stopki:
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Przygotowanie zaczynamy od zmierzenia obwodu głowy (jak szyje na obwód 54 cm). Od tego obwodu odejmujemy 1 cm (chcemy przecież, aby czapka trzymała się głowy, a więc musi być mniejsza. Do tego wymiaru nie dodajemy zapasu na szwy, a więc różnica w obwodzie gotowej czapki, a głowy będzie wynosić 3 cm.
Jeśli obwód czapki po zszyciu będzie zbyt duży to będzie czas na jej zwężenie.
Teraz możemy przystąpić do krojenia poszczególnych elementów czapki (zdjęcie powyżej). Jedyne wymiar 53 cm podmieniacie na wyliczoną swoją liczbę.
Ważne przy rozmieszczeniu elementów: dzianina musi bardziej rozciągać się na obwodzie czapki tj przy krojeniu odcinek „53 cm” to ten bardziej elastyczny.
SZYCIE:
Gdy wszystko mamy skrojone przechodzimy do szycia. Zaczynamy od połączenia ściegiem elastycznym dwóch prostokątów: 27,5 cm x 53 cm oraz 20 cm x 53 cm, łączymy je razem na odcinku 53 cm.
Łączenie to musi być elastyczne, a więc wykonujemy je ściegiem elastycznym np.: ściegiem prostym potrójnym (zaznaczyłam go w powiększeniu na zdjęciu poniżej).
Po zszyciu szew zaprasowujemy na stronę jasnego elementu, czyli wewnętrznej części.
W między czasie mały prostokąt skrojony z granatowej dziany zaprasowujemy do szerokości 6 cm, czyli po 1,5 cm z każdej krawędzi. Aby ułatwić sobie zaprasowanie proponuje przygotować sobie tekturkę o szerokości 6 cm i na niej zaprasować krawędzie elementu.
Tak przygotowany układamy na połączonym elemencie czapki na zaprasowanym szwie ok 2-3 mm od linii łączenia.
Do przyszycia tego elementu również musimy wybrać ścieg elastyczny, ja wykorzystałam do tego ścieg F o szerokości 3 i długości 1.
Aby wszystko wyszło równo montuje przy maszynie stopkę przezroczystą do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Szyje ok 1 mm od krawędzi granatowego elementu. Teraz przyszywamy element tylko ze strony od linii łączenia.
Z drugiej strony paska musimy inaczej upiąć warstwy. Podwijamy jasną (u mnie turkusową) dzianinę pod spód (pod granatową) zostawiając tylko delikatnie wystającą wypustkę o szerokości ok 2-3 mm. Szyć będziemy przez wszystkie warstwy czapki. W przypadku wybrania ściegu takiego jak ja. Warto tak, włożyć tkaninę pod stopkę, aby ścieg był odbiciem lustrzanym poprzedniego.
Przyszywamy szyjąc z ustawieniami takimi samymi jak przy przyszywaniu drugiej krawędzi.
Ozdobny element czapki gotowy.
Teraz składamy czapkę prawą stroną do prawej i ściegiem prostym potrójnym zszywamy ją. Ważne, aby nie przyszyć wypustki (na tym odcinku czapka będzie niezszytyta). Przy upinaniu zwróćcie uwagę na równe upięcie czapki, a w szczególności, aby ozdobny pasek wypadł na tej samej wysokości po połączeniu.
Teraz sprawdzamy obwód czapki i jej długość. Ewentualne obwód dostosujemy/ nadmiar obcinamy. Ja skróciłam moją o 3 cm, jednak jej długość zależy od właściwości dzianiny i indywidualnych preferencji.
Przed nami ostatnie zadanie: zaszycie górnej części czapki. W tym celu dzielimy obwód naszej czapki na 4 równe odcinki, które zaznaczamy na czapce (kolor na zdjęciu poniżej zielony). Najlepiej oznaczyć je ok. 10 cm od górnej krawędzi. Następnie odcinki te dzielimy jeszcze na pół i zaznaczamy je 1 cm od górnej krawędzi (kolor na zdjęciu poniżej żółty). Łukiem łączymy powstałe punktu (patrz zdjęcie poniżej biała linia przerywana- to linia szycia). Dodajemy zapas na szew 1 cm (czerwona linia przerywana), będzie to linia po której odetniemy nadmiar dzianiny.
Obcinamy nadmiar dzianiny. I upinamy razem elementy, sąsiednimi bokami- patrz zdjęcie poniżej.
Zszywamy je szyjąc ściegiem prosty (kończymy szycie 1 cm przed krawędzią dzianiny), czyli szyjemy dokładnie po linii szycia (zaznaczonej na drugim zdjęciu powyżej).
Tutaj już zszyta zewnętrzna strona czapki.
Szwy wewnętrzne obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zygzakiem. Oczywiście jeśli dysponujecie owerlokiem to użyjcie go. 🙂
Teraz zajmiemy się niedoszytą wypustką, kierujemy ją w jedną stronę, starając się estetycznie ułożyć również warstwę wewnętrzną. Przyszywamy szyjąc przez wszystkie warstwy- patrz zdjęcie poniżej. Jeśli potrzeba to delikatnie podpójcie ścieg.
Pozostaje nam zaprasowanie wewnętrznej części czapki do szerokości 7 cm i ręczne doszycie jej do czapki.
I tym sposobem mamy koniec projektu czapka.
Fajny tutek, prosty i przejrzysty. Chyba sobie sprawie taką czapkę 😉
Nie ma to jak uszyta przez siebie czapka, na 100% na ulicy nie spotka się osoby w takiej samej :). powodzenia
Świetna czapa 🙂
dzięki 🙂
Bardzo fajna czapeczka, postaram się uszyć taką lub podobną 🙂
Czy konieczne przy szyciu dzianin jest używanie nici elastycznych?
Moim zdaniem nie, jednak trzeba wtedy szyć przy pomocy ściegu elastycznego.
A co zrobić zeby maszyna nie „wciągała” elastycznej dzianiny przy obszywaniu ściegiem overlockowym? Mam janome dxl 603..zszylam dziubek tej czapki ale brzegow obrzucic nie mogę bo wciaga mi w transporter material. Pierwszy raz szyje dzianine.. mialam taka jak na t-shirty.
Najlepiej szyć dalej od krawędzi (stopką owerlokową) lub połączyć ściegiem np.: potrójnym stebnowym, a dopiero potem obrzucić krawędzie.
Link do wpisu, w którym znajduje się sporo wskazówek jak szyć dzianiny na maszynie wieloczynnościowej.
A tutaj jaka konkretnie dzianina jest użyta? Gdy ostatnio szyłam podobną czapkę z dresówki, to w miejscu, gdzie zszywałam górę czapki, na końcach ściegu powstały takie brzydki rogi. Nie było ładnego zaokrąglenia, tylko rzucało się w oczy, gdzie kończy się szycie. Proszę o poradę 🙂
Tutaj była użyta dzianina jednołożyskowa. Dodatkowo przy odszywaniu takich narożników, należy końce odszyć 0,5 mm od krawędzi (zgubić je maksymalnie blisko krawędzi). Wtedy zebranie płynnie jest zgubione. powodzenia
Dzień dobry, wspaniała czapka i bardzo fajny tutorial, uszyłam tę czapkę tylko w wersji dla mojego rocznego synka, ale muszę uszyć drugi raz, bo chyba nie do końca wszystko zrozumiałam i nie wyszło to zbyt pięknie wewnątrz. Mam do Pani pytanie, bo nadal nie do końca rozumiem o co chodzi z tym niedoszywaniem w miejscu wypustki? I jeszcze jedno, tylko nie wiem jak to wyjaśnić, jeżeli składam już tę czapkę prawymi stronami i zszywam (zdjęcie 9) to składam ją tak że tak turkusowa dzianina leży jakby obok tej granatowej czy zawinięta jest na? Bo wcześniej się robi wypustkę wsuwając turkusowy… Czytaj więcej »
Z tego co Pani napisała zaczyna Pani swoją przygodę z szyciem, a więc zaproponuje Pani małe uproszczenie tego projektu. My w tym projekcie chciałyśmy połączyć kilka rzeczy, niektóre elementy dodałyśmy dość późno i stąd wyszło małe utrudnienie z wypustką na krawędzi czapki. Już wszystko piszę. Proponuje najpierw uszyć czapkę bez elementu ozdobnego (u nas granatowego wąskiego paska). Wtedy nie będzie Pani miała utrudnienia z wypustką. Przy łączeniu czapki (Pani pytanie) składamy ją całą wzdłuż, czyli za jednym razem zszywamy zewnętrzną warstwę oraz wewnętrzną, tworząc szew boczny czapki. Dopiero teraz jeśli będzie ochota to proszę ozdobić czapkę dodatkowym paskiem. Mam nadzieje,… Czytaj więcej »