Stopki do obszywania dziurek Janome – Jak używać?

.

W zależności od rodzaju maszyny do szycia mamy różne możliwości obszywania dziurek: automatyczne i półautomatyczne.

Na zdjęciu powyżej mamy trzy rodzaje stopek do obszywania dziurek:

A) do maszyny z automatycznym obszywaniem dziurki
B) do maszyny z półautomatycznym obszywaniem dziurki (czterostopniowym)
C) do maszyny z chwytaczem rotacyjnym do dziurek dowolnej długości (dziurek dłuższych niż 2,5 cm)

Przed przystąpieniem do wykonywania dziurek na gotowym wyrobie, warto za każdym razem zrobić próbę na łatce materiału!

Dziurka automatyczna (najłatwiejszy oraz jednocześnie najszybszy sposób).

1. Należy wzmocnić miejsce na tkaninie, w którym planujemy wykonać dziurki. Proponuje do tego celu wykorzystać flizelinę i podkleić nią lewą stronę obłożenia. Natomiast na prawej stronie zaznaczamy miejsca, gdzie chcemy wykonać dziurki (patrz zdjęcie poniżej).

2.Wybieramy na maszynie program do szycia dziurek. Jeśli pracujemy na maszynie sterowanej mechanicznie musimy również odpowiednio ostawić długość i szerokość ściegu. W przypadku maszyny sterowanej komputerowo oba parametry zostaną ustawione automatycznie po wybraniu ściegu dziurki. W przypadku wątpliwości zajrzyj do instrukcji obsługi maszyny.

3. Następnie opuszczamy dźwignię obrzucania dziurki, jeżeli tego nie zrobimy maszyna wykona kilka wkłuć i zatrzyma się lub wykona tylko jedną krawędź dziurki nie właściwej długości (dźwignia do obrzucania dziurki najczęściej znajduje się za nawlekaczem igły).

4. Guzik wkładamy do obsadki w stopce i zasuwamy ją (dzięki temu maszyna będzie mogła wykonać dziurkę zgodnie z wielkością guzika). Następnie montujemy stopkę przy maszynie.

5. Tkaninę umieszczamy pod stopką dociskową tak, aby znacznik na stopce znalazł się na początku zaznaczonego na tkaninie miejsca dziurki (patrz zdjęcie poniżej).

6. Rozpoczynamy szycie. Dziurka zostanie obszyta w całości automatycznie. Jeśli szyjesz na maszynie sterowanej komputerowo to maszyna sama zatrzyma się po skończeniu obszywania dziurki. Natomiast jeśli szyjesz na maszynie sterowanej mechanicznie należy  zatrzymać obrzucanie w momencie, gdy maszyna wróci do miejsca, gdzie rozpoczęła szycie, a następnie wybieramy ścieg stebnowy i ustawiamy długość ściegu na „0”,  wykonujemy ok. 5 uderzeń igłą (maszyna będzie szyła w miejscu i tym samym wykona mocowanie).

7. Wyjmujemy materiał z pod stopki i obcinamy nitki.

8. Pozostaje nam rozcięcie dziurki przy pomocy rozpruwacza. Zwróć uwagę, że można bolec rozpruwacza wprowadzić w tkaninę i od razu wrócić nim na prawą stronę, przecinając tkaninę tylko wtedy, gdy mamy pewność, że nie uszkodzimy wykonanego wcześniej obrzucania dziurki.

9. Jeżeli chcemy wykonać kolejną dziurkę i posiadamy maszynę komputerową zwyczajnie rozpoczynamy szycia nowej dziurki. Natomiast jeżeli szyjemy na maszynie mechanicznej należy zrestartować dziurkę, tzn. przekręcić pokrętło wyboru ściegów do momentu uzyskania sygnału dźwiękowego lub wybrać inny ścieg na maszynie i ponownie wybrać program dziurki.

Dziurka półautomatyczna (czterostopniowa):

1. Należy wzmocnić miejsce na tkaninie, w którym planujemy wykonać dziurki. Proponuje podkleić lewą stronę obłożenia flizeliną. Natomiast na prawej stronie zaznaczamy miejsca, gdzie chcemy wykonać dziurki oraz nanosimy ich długość (patrz zdjęcie poniżej). W przypadku dziurki półautomatycznej nie ma ograniczenia długości dziurki.
Koniecznie wykonaj próbną dziurkę na łatce tkaniny, aby sprawdzić czy długość dziurki została dobrze dobrana.

2. Wybieramy na maszynie symbol dziurki oraz odpowiednią długość i szerokość ściegu.

3. Montujemy stopkę przy maszynie.

4. Tkaninę umieszczamy pod stopką dociskową, zaznaczonym śladem długość dziurki w kierunku do siebie. Przesuwamy suwak stopki maksymalnie w kierunku do siebie (patrz zdjęcie poniżej).

5. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „1”. Szyjemy do przodu, aż do początku zaznaczonej dziurki.

6. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „4/2”. Szyjemy ok. 5 ściegów. Tak powstaje rygiel dziurki.

7. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „3”. Szyjemy do tyłu, aż do momentu, gdzie maszyna zacznie szyć w miejscu, czyli do końca zaznaczonego śladu dziurki.

8. Ustawiamy pokrętło wyboru ściegu na „4/2”. Szyjemy ok. 5 ściegów. Tak powstaje rygiel dziurki.
Igłę podnosimy do góry, zmienimy ścieg na stebnowy i ustawiamy długość ściegu na „0″,  wykonujemy ok. 5 uderzeń igłą (maszyna będzie szyła w miejscu i wykona mocowanie).

9. Wyjmujemy materiał z pod stopki i obcinamy nici.

10. Pozostaje nam rozcięcie dziurki przy pomocy np. rozpruwacza. Patrz wyżej punkt 8 opis dziurki automatycznej.

11. Aby wykonać kolejną dziurkę należy zrestartować ustawienie maszyny, tzn. przekręcić pokrętło ze ściegiem do momentu uzyskania sygnału dźwiękowego lub wybrać inny ścieg na maszynie i ponownie wybrać program dziurki.

Dziurka dłuższe niż 2,5 cm:

Na tkaninie rysujemy całą długość dziurki jaką chcemy uzyskać. Następnie montujemy stopkę specjalną do długich dziurek i postępujemy tak samo jak w przypadku automatycznego obszywania dziurki, z małym wyjątkiem. Należy samemu nacisnąć na dźwignię obrzucania dziurki w momencie, gdy chcemy zmienić kierunek szycia (przy stopce do automatycznego obrzucania dziurki dźwignia dziurki jest przez nią naciskana automatycznie).

W rozbudowanych modelach maszyn takich jak: Janome MC7700QCP, JANOME MC8900QCP SE została wprowadzona dodatkowa funkcja, przy wyborze ściegu dziurki MEN nie ma konieczności opuszczania dźwigni, a zmianę kierunku wymuszamy przez naciśnięcie przycisku mocowania.

Szycie wzmocnionej dziurki z kordu.
Postępujemy tak samo jak przy standardowym obrzucaniu dziurki, należy jedynie w fazie przed rozpoczęciem szycia zahaczyć kord o wystający bolec na tyle stopki, przeprowadzić go dalej w kierunku do siebie i zawiązać na bolcu z przodu stopki. Teraz możemy wykonać obszycie dziurki. Po zakończeniu szycia przeciągamy końce kord na lewą stronę tkaniny, następnie ciągniemy za końce kordu  w celu zlikwidowania luzów i zabezpieczamy ich końce.


Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem rotacyjnym:
Janome 820801016- stopka do dziurek dowolnej długości
– Janome 753801004- stopka do dziurki automatycznej

Stopki pasujące do maszyny z chwytaczem wahadłowym:
– Janome 200123006- stopka do dziurki półautomatycznej

Uniwersalna:
– Eti 053 – stopka do dziurki półautomatycznej

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)

W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami „ETI – radość szycia” tel. 61 8420 330.

tagi:

Opinie, komentarze (19):

  1. Marianna pisze:

    Albo ja coś robię nie tak albo coś ze stopką jest nie tak …… bo po włożeniu guzika do stopki …. wychodzi mi za duża dziurka w porównaniu do wielkości guzika ….ustawiam wielkość na oko bez guzika …

    • Rozumiem, że mówimy o automatycznym obszywaniu dziurki w jednej operacji? Jeśli tak to, guzik w stopce musi być zamknięty do samego końca i wtedy dziurka wyjdzie w sam raz, wyjątek stanowią guziki wysokie (wtedy potrzebna jest większa dziurka niż z automatu jest tworzona przez stopkę) oraz te ekstremalnie cienkie (np. z masy perłowej z muszli). W takich przypadkach należy dostosować długość dziurki samodzielnie. pozdrawiam

  2. Iwona pisze:

    O co chodzi z tym kordem 😉 mogę prosić jaśniej? Co to jest ten kord i czy to tylko wybrane modele maszyny maka taka funkcje obszywanie wzmocnionego??

    • Jasne! Kord to włókno stosowane jako wzmocnienie, u mnie był to po prostu sznurek. Na każdej maszynie można obszyć dziurkę z kordem pod warunkiem, że stopka ma bolce o które zahaczamy kord. Mam nadzieje, że to wszystko wyjaśnia. pozdrawiam

  3. Alpio pisze:

    Mam problem z dziurkami na stopce automatycznej – jak szyję próbnie (materiał bez zgrubień) jest super (choć faktycznie dziurka za duża), natomiast jak pojawia się jakiekolwiek zgrubienie (np. podłożenie paska w spódnicy) stopka się blokuje i nie ma możliwości wyszycia dziurki prawidłowo:( czy jest na to jakaś rada? Pozdrawiam

    • Co do wielkości dziurki to czy guzik w stopce jest maksymalnie w niej „zamknięty/zasunięty”? Mi bardzo sporadycznie, gdy guzik jest bardzo gruby, zdarza się, że dziurka jest za krótka. Pierwszy raz spotykam się z odwrotną sytuacją, stąd pytanie.
      Co do szycia dziurki na nierównościach to rzeczywiście zrobienie dziurki bywa problematyczne. Po pierwsze musimy ustawić docisk stopki na maksymalny. To często pomaga. Jednak jeśli jeszcze dziurka nie wyjdzie idealna to podkładam pod spód hydrofolię, aby ona wyrównała poziom. Ważne jest, aby stopka równo opierała się na materiale, na całym jej odcinku. W części modeli maszyn dostępne są teraz bardziej rozbudowane stopki do obszywania dziurek z płytką stabilizującą, wtedy znacznie łatwiej jest zrobić dziurkę na nierównościach, do części modeli maszyn można ją swobodnie dokupić.
      Chętnie też poznam Wasze sposoby na radzenie sobie z szyciem dziurki na nierównościach, piszcie.

  4. Krystyna pisze:

    Pytanie jaka maszyna do robienia dziurek do szycia mam przemysłową maszynę ale poszukuje do dziurek najlepiej automatyczna tylko jaka proszę o pomoc

    • Jasne, już doradzam, proszę tylko napisać czy dziurki będą wykonywane w jakimś konkretnym materiale głównie? Chciałabym najlepiej dobrać siłę maszyny do tego zadania.

  5. Krystyna pisze:

    Raczej średniej grubości spódnice spodnie

    • Polecę szczególnie dwa modele, jedną komputerową bardziej rozbudowaną maszynę oraz jedną mechaniczną znacznie prostszą. Oba modele przeznaczone również do pracy chałupniczej,posiadają 7 stopniowy transporter i regulację docisku stopki (co wpłynie na wykonanie ładniejszych, bardziej precyzyjnych dziurek):
      – komputerową maszynę JANOME DC6100– ma aż 8 rodzajów dziurek, które maszyna wykona w jednym cyklu. Można zaprogramować automatyczne obcinanie nici po skończonym ściegu. W komplecie specjalną stopkę do robienia dziurek z dodatkową płytką stabilizującą, dzięki której dziurki wyjdą jeszcze bardziej precyzyjnie.
      – mechaniczna maszyna JANOME EASY JEANS HD1800 – wykona dziurkę w jednym cyklu (bieliźniana/kwadratowa). Mocna, prosta w obsłudze.

      I jeszcze wersja ekonomiczna: JANOME 419S.

  6. Krystyna pisze:

    Bardzo dziękuję za pomoc????

  7. Krystyna pisze:

    Nie wiem dlaczego zapisały się te pytajniki dzięki jeszcze raz pozdrawiam

  8. Barbara pisze:

    Kupiłam maszynę Łucznik Dorota i mam pewien problem.Otóż do stopki która robi dziurki wkładam guzik i gdy stopka jest umocowana zaczynam szyć i co i nic szyje w miejscu i nie chce się przesuwać ani do tyłu ani do przodu ,nad mieniam że ściegi są ustawione na znakach do zrobienia dziurek, dźwignia opuszczona Proszę o radę czy coś robię nie tak czy jest to feler maszyny.

    • Możliwe, że długość ściegu jest ustawiona na 0 i stąd maszyna szyje w miejscu??
      Proponuje na stronie Łucznika zadać im to pytanie, bo pewnie oni najlepiej znają ten konkretny model. My specjalizujemy się w JANOME oraz ELNACH. 🙂

  9. Barbara pisze:

    Dziękuję za informacje .

  10. Kasia pisze:

    Mam problem z robieniem dziurki w maszynie Janome 525S chodzi o dziurke automatyczną, zrobi zakonczenie z przodu, potem lewa strona stona, zakonczenie z tyłu i jak robi prawa strone nie robi zygzaka tylko drobi i szyje prostym sciegiem

    • Witam, wszystko jasne, maszyna jest rozregulowana i potrzebna jest korekta jej ustawienia. Może ją wykonać mechanik, a w wielu modelach maszyn również użytkownik. Proszę dać mi chwilę (w poniedziałek zapytam mechaników) i dokładnie odpiszę jak jest w modelu Janome 525S.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *