Mikołajki coraz bliżej więc czas pomyśleć nad jakimś małym prezentem dla dziecka Co powiecie na kręgle z filcu? Miękka zabawka, którą Wasze maluchy będą mogły swobodnie bawić się w domu. Dzięki temu, że są z filcu nie będziecie obawy, że uszkodzą coś w trakcie zabawy. 🙂 Dodatkowo szyje się je bardzo szybko, wykrój do pobrania (pdf.) na kręgle i piłkę znajdziecie w opisie tutorial więc nie ma co czekać, tylko szyjemy. 🙂
Do uszycia kręgli potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę do szycia JANOME 423S.
* Materiały potrzebne do uszycia zestawy kręgli:
a) filc w różnych kolorach, jedne arkusz 29 cm x 39 cm na 1 kręgiel oraz 1 arkusz na kulę (jest to standardowy rozmiar arkuszu filcu dostępnego w pasmanterii lub w sklepie papierniczym)
b) gruby filc szewski lub kawałki grubej tektury, do skrojenia dna kręgli
c) kulki silikonowe do wypchania kręgli lub innego rodzaju wypełnienie. Ja zużyłam kulki z dwóch małych poduszek.
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria do szycia:
a) nożyczki – FISKARS 1005151
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200330008 (pasuje do maszyn z chwytaczem wahadłowy) lub JANOME 200318000 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm).
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Zaczynamy od wydrukowania pliku pdf z wykrojem na nasze kręgle oraz kulę. Aby pobrać wykrój, wystarczy kliknąć rysunek poniżej.
Po wycięciu elementów z papieru przechodzimy do krojenia ich z filcu. Elementy mają już dodany zapas na szew.
Na kręgla (1 sztukę) potrzebujemy skroić 5 elementów C, jeden element B- wszystko to z cienkiego filcu. Dobrze jest dodać przy dwóch elementach C mały zapas u dołu kręgla na wykonanie otworu, dzięki czemu wygodniej będzie nam go zaszyć.
Dodatkowo potrzebujemy skroić jeden element A z grubego filcu szewskiego lub z kartonu czy innego usztywnienia, dzięki czemu mimo wypchania kręgiel będzie ładnie stał.
Z filcu przeznaczonego na kulę kroimy sześć elementów D. Z czego proponuje do dwóch z nich dodać mały nadmiar- jak na zdjęciu poniżej (również ułatwi to nam zszywanie elementu).
Wszystko skrojone, a więc przechodzimy do szycia. Oczywiście jeśli, jak ja chcecie mieć więcej kręgli to kroicie ich odpowiednią ilość więcej. Ja uszyłam dziesięć sztuk.
SZYCIE:
Zaczynamy od zamontowania przy maszynie naszego głównego pomocnika przy tym projekcie, a mianowicie stopki krawędziowej, która to ułatwi nam szycie na 6 mm od krawędzi, a nawet więcej, ale o tym za moment.
Składamy dwa element razem i upinamy je szpilkami.
Dodatkowo kształt kręgla wymaga, aby szycie rozpocząć 6 mm za krawędzią oraz kończąc 6 mm przed krawędzią. Zabieg ten umożliwi ładne połączenie wszystkich elementów na górze oraz dole kręgla.
Zauważcie, że polecana przeze mnie stopka ma oprócz prowadnika, małe oznaczenia na stopce, informują one, gdzie znajduje się igła oraz jeszcze dwa inne oznaczenia tzn.: 6 mm przed igłą oraz 6 mm za igłą. Oznaczenia te przydają się, gdy robimy obroty na igle oraz gdy zaczynamy i kończymy 6 mm od krawędzi. Zobaczcie jak ja sobie z tym poradziłam na zdjęciach poniżej.
Zaczynamy łączenie elementu 6 mm od krawędzi.
Kończymy szycie 6 mm przed końcem elementu.
W jednym elemencie potrzebujemy zostawić otwór na wywrócenie zszytego elementu.
Dodatkowo staramy się, aby elementy łączyły nam się w jednym punkcie.
Teraz, gdy wszystkie elementy są połączone, upinamy dno do naszego kręgla. Te niedoszyte elementy ułatwiają nam teraz bardzo ułożenie oraz doszycie dna kręgla.
I doszywamy dno za jednym razem.
Odwracamy element na prawą stronę i do środka wsuwamy usztywnienie dna. Ważne, aby szew na dole kręgla nie znajdował się pod usztywnienie, raczej skierujcie go na boki. Dno ma być idealnie równe.
Następnie wypychamy kręgla mocno kulkami silikonowymi czy ociepliną odzieżową i ręcznie go zaszywamy.
Teraz ozdabiamy kręgle paskami, aby jeszcze fajniej się prezentowały. Z resztek kroimy dwa 1 cm paski i je przyszywamy do kręgla. Proponuje przyszyć je ręcznie.
Tutaj gotowe kręgle. 🙂
Kula powstaje w zasadzie w identyczny sposób, poniżej na zdjęciach etapy jej powstawania.
Łącze elementy, pamiętając o zostawieniu otworu na wywrócenie elementu po zszyciu. Tutaj również szyjemy 6 mm od krawędzi i kończymy łączenie 6 mm przed jej końcem.
Po wywróceniu elementu (kuli/piłki) wypychamy ją i zaszywamy ręcznie.
A tutaj już zestaw zabawek gotowy do testowania. 🙂
Nareszcie wykrój na kręgle! Kiedyś chciałam uszyć, ale nigdzie nie umiałam znaleźć konkretnego wykroju. Może jeszcze zdążę uszyć na Święta pewnemu małemu człowiekowi 🙂 Super, dziękuję serdecznie 😀
To trafiłyśmy idealnie, cieszymy się bardzo. 🙂 Kręgle szyje się bardzo szybko więc z pewnością Pani zdąży. 🙂
Moje drogie Panie,
rzecz jasna mam zamiar zamówić filc w internecie i zastanawiam się jaką grubość filcu powinnam kupić, a może znacie gramaturę?
Ten na zdjęciach wygląda na ładny, dość gęsty, ale miękki i właśnie takiego szukam, ale gdy nie można wziąć materiału do ręki nie jest to prosta kwestia. Jakaś rada?
My wykorzystałyśmy filc poliestrowy, gramatura 100 gram, grubość ok 7 mm. To powinno pomóc. 🙂
Od czego zależy że kula ma sześć kawałków a kregiel tylko pięć?
Przy przygotowaniu wykroju nie skupiłam się na ilości kawałków danego elementu, a na ładnym zgrabnym ich kształcie. 🙂
WItam, a jak wyliczyłaś te lezki na piłkę?
lezki, paski? Wpis ten pisałam dawno i dokładnie nie pamiętam już. 🙁
Witam. Piękna praca widać, że dużo serca w nią wkładasz. Ja zaczynam dopiero przygodę z filcem i wiem, że filc filcowi nierówny. Jakiej firmy najlepiej kupować filc? Nie chcę się rozczarować w trakcie szycia lub po, że filc się gniecie czy marszczy. Będę wdzięczna za polecenie mi konkretnych firm. Pozdrawiam.
Witam. My korzystałyśmy z filcu w arkuszach, niestety nie znam jego producenta. Jednak z tego co zauważyłam, ten filc w arkuszach ma zawsze podobną gramaturę. Może ktoś inny może polecić nam jakąś konkretną markę??
Serdecznie dziękuję, potrzebowałam czegoś takiego na rewalidację. Jest to obecnie moja ulubiona strona poświęcona krawiectwu.
Proszę o więcej!