Worek na zabawki dla dzieci

etiblog-worek-dla-dzieci

Przy okazji tego projektu chciałam wam pokazać, że na maszynie do szycia poza tkaninami czy dzianinami możemy szyć również inne materiały. Wystarczy, że zastosuje się odpowiednią stopkę i zszywanie klejącej się przezroczystej ceraty nie stanowi żadnego problemu.

Do uszycia tego projektu potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME MC5200.

* Materiały potrzebne do uszycia worka:
– tkanina podstawowa (zwierzaki) – 50cm bieżących tkaniny (szerokość co najmniej 140cm)
– tkaniny dodatkowa (żółta) – 15cm bieżących tkaniny (szerokość co najmniej 100cm)
– przezroczysta cerata- 30cm bieżących (szerokość co najmniej 110cm)
– sznurek lub biza o średnicy ok 6mm, długości 160cm (na wypustkę)
– stoper
– nici

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki -eti 097
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki -Ti712

d) linijka do patchworku -eti 974
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 909
g) stopki:
stopka owerlokowa JANOME 822801001– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200132008– chwytacz wahadłowy)

– stopka podwijania (obrębiająca) JANOME 820809014
– stopka do wypustek JANOME 200314006
– stopka do wszywania zamka JANOME 829801002– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 940290000– chwytacz wahadłowy)
– stopka teflonowa JANOME 200329004– pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym (JANOME 200141000– chwytacz wahadłowy)
h) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

ETAPY
KROJENIE:

1. Tkanina podstawowa (zwierzaki):
a) prostokąt o wymiarach 79 cm * 6 cm (dolny zewnętrzny element)
b) prostokąt o wymiarach 79 cm * 7 cm (dolny wewnętrzny element)
c) prostokąt o wymiarach 79 cm * 22 cm (góra worka)
c) koło o średnicy 26,5- kroimy dwa razy (dno)
2. Tkanina dodatkowa (żółta):
a) prostokąt o wymiarach 81 cm * 3 cm- kroimy dwa razy (wypustka)
b) prostokąt o wymiarach 76 cm * 4 cm (tunel)
c) prostokąt o wymiarach 95 cm * 2,3 cm (sznureczek)
3. Przeźroczysta cerata:
a) prostokąt o wymiarach 79 cm * 17,5 cm (element główny)
b) koło o średnicy 24,5

SZYCIE:
Rozpoczynamy od połączenia prostokątów z tkaniny podstawowej, każdy z osobna składamy prawą do prawej wzdłuż krótszego boku i łączymy szyjąc 1 cm wzdłuż krawędzi.

paski spiete szpilkamilaczenia na 1 cm

Szew rozprasowujemy na obie strony tworząc szew otwarty, patrz zdjęcie poniżej.

szew rozprasowanyKrawędzie szwu elementu górnego (największy, który właśnie połączyliśmy) obrzucamy ściegiem owerlokowym. Używamy do tego stopki do ściegu owerlokowego, szyjemy ściegiem owerlokowym z maksymalna szerokością.

obrzucanie krawedziTeraz podobnie jak elementy powyżej zszywamy ceratę, wyjątek stanowić będzie jej złożenie. Na zdjęciu poniżej pokazałam jak ją właściwie złożyć. Cerata nachodzi na siebie na 2 cm, zszywamy ją szyjąc po środku założenia. Aby cerata bez problemów przesuwała się pod stopką warto przy maszynie zamontować stopkę do materiałów trudnych w transporcie. Ja wybrałam stopkę teflonową, dzięki której cerata pod stopką jest płynnie transportowana nie „klei się”.

zszywanie ceraty

Następnie oznaczamy na połączonych elementach cztery równe odcinki.

1 4 pasekIIITeraz przygotowujemy dna worków i również oznaczamy na nich cztery równe odcinki.

1 4 koła

Spinamy szpilkami prawą do prawej dno worka oraz dolny zewnętrzny element tak, aby oznaczone odcinki nachodziły na siebie. Dodatkowo należy ponacinać krawędź dolnego zewnętrznego elementu co około 2 cm na 0,5 cm w głąb elementu (zdjęcie poniżej). Zszywamy elementy razem szyjąc 1 cm od krawędzi. Całą operacje powtarzamy dla dna i wewnętrznego dolnego elementu.

doszywanie dna

Teraz przy pomocy specjalnej stopki do wypustek będziemy tworzyć wypustkę i jednocześnie doszywać ją do krawędzi materiału. W tym celu bierzemy sznurek i wsuwamy go w środek tkaniny skrojonej na wypustkę (tkanina żółta) i tak przypinamy do krawędzi elementu zewnętrznego, do którego mamy przyszyte dno worka- patrz zdjęcie poniżej. Szyjemy ściegiem stebnowym.

wszywanie wypustki II

Operacje przyszycia wypustki powtarzamy przy dolnej krawędzi elementu góry worka. Poniżej na zdjęciu pokazałam jak można estetycznie zakończyć wypustkę.

wszywanie wypustki łaczenieTeraz zaprasowujemy tkaninę na tunel, z każdej strony zaginamy i zaprasowujemy żółty materiał na 1 cm. Tak, zaprasowany element przypinamy w odległości 5,5 cm od górnej krawędzi góry worka. Przyszywamy go szyjąc wzdłuż przy jego górnej i dolnej krawędzi. Krótkie krawędzie (poprzeczne) zostają niezszyte (tu będziemy wprowadzać sznureczek).

tunel-naszywanieII3Krawędź tkaniny wewnętrznej, do której mamy już doszyty dół zaprasowujemy na 2 cm.

dno podwiniete krawedzie IIPrzy maszynie montujemy stopkę do podwijania (obrębiania) i podwijamy krawędź górnego elementu worka. Szyjemy ściegiem prostym, dostosowujemy pozycję igły tak, aby łapała ona podwinięta krawędź. Podwinięcie może być dowolnej wielkości, ja podwinęłam na 3 mm.

obrebianieKładziemy zewnętrzny dół worka prawą stroną do dołu (element z wypustką), wkładamy do niego wycięte z ceraty koło i kolejno lewą stroną do doły wnętrze worka. Pomiędzy warstwy wsuwamy do samego dołu połączoną ceratę, wszystko spinamy szpilkami jak na zdjęciu poniżej.

worek z przyszyta cerataPrzy maszynie montujemy stopkę do wszywania zamków i zszywamy wszystkie warstwy razem szyjąc blisko wypustki po tkaninie podstawowej-patrz zdjęcie poniżej. Zwróć uwagę na sposób montaży stopki, ponieważ możliwe są dwa sposoby montażu.

wypustka przyszywanie

Teraz do drugiej krawędzi ceraty przypinamy górę worka stroną z lamówką i postępujemy podobnie jak powyżej.

przyszywanie ceraty

Pozostaje nam odszycie sznureczka, najpierw zaprasowujemy go, a następnie odszywamy szyjąc możliwie blisko zaprasowanych krawędzi. Szerokość gotowego sznureczka to ok 6 mm. Za pomocą agrafki wprowadzamy sznureczek w tunel worka i zakładamy stoper. Na końcach sznureczka zawiązujemy supełki, aby stanowiły ograniczenie dla stopera.

sznureczek

Projekt skończony :).

worek gotowyI

Pochwalcie się swoimi workami, uszytymi na podstawie tego wpisu, na zdjęcia czekam pod adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

9
Dodaj komentarz

5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

Pomysłowe i praktyczne. W ten sposób można i torby na plażę , i worki na bieliznę, i pudła na przydasie, i wiele wiele innych rzeczy robić.
Poza tym, dzięki tej instrukcji w końcu dowiedziałam się co to jest szew otwarty, bo wstyd się przyznać do tej pory nie wiedziałam. Taki ze mnie tłuk-samouk 🙂

A po co jest to koło z folii? Kładzie się je na spód, czy wszywa między warstwy spodu?

Ewelina

Gdzie można zakupić taką ceratę. Szukam i nie mogę znaleźć…

Justa

Dołączam się do pytania, gdzie można oprócz Jysk kupić taką ceratę, wiecie może?

Bardzo pomysłowa rzecz! Przydałby nam się taki worek, ponieważ moje dzieciaki mają bardzo dużo zabawek, które walają się po całym pokoju. Przykładowo niedawno kupiłam im klocki lego i szkoda by było gdyby jakieś części się pogubiły.