Dużymi krokami zbliża się dzień dziecka, chciałyśmy więc zaproponować Wam uszycie z nami torebki dla dziewczynki. 🙂 Prezent przygotowany przez kogoś bliskiego jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Wykrój macie gotowy, wystarczy go pobrać, a więc szycie pójdzie bardzo szybko. Szyjemy 🙂
Do uszycia torebki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 5060DC.
Wymiary gotowej torebki to 16 cm x 22 cm oraz ok 75 cm długości paska.
* Materiały potrzebne do uszycia torebki:
a) tkanina główna (szara) 30 cm x 80 cm – najlepiej wybrać tkaninę „mięsistą” np.: płaszczową
– podszewka oraz jednocześnie środek uszu oraz nosek (różowa tkanina w groszki) 25 cm x 60 cm oraz białą na białą wstawkę mordki kotka 15 cm x 15 cm
b) flizelina białą (oczy), czarna (łatki kota)- wystarczą małe kawałki
c) gruba flizelina lub innego rodzaju usztywnienie
d) rzep (zapięcie torebki) 4 cm o szerokości 2 cm
e) mulina lub czarny sznurek do przygotowani wąsów kota
f) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TiTanium Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 909
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do naszywania ozdobnych sznurków JANOME 200345006 – model pasuje do maszyny z chwytaczem rotacyjnym lub JANOME 200126009 – model pasuje do maszyny z chwytaczem wahadłowym
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 – model pasujący do chwytacza rotacyjnego (często standardowe wyposażenie maszyny do szycia); JANOME 200129002– model pasujący do chwytacza wahadłowego
– stopka do naszywania aplikacji JANOME 820815002 -pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym
f) igła do szycia ręcznego
g) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Pobierzcie wykrój, aby to zrobić wystarczy kliknąć na rysunek powyżej, otworzy się strona z plikiem pdf . Następnie po jego wydrukowaniu wycinamy elementy z papieru.
Musicie skroić dwa elementy główne torebki, przed skrojeniem dodajemy zapas 1,5 cm. Z podszewki kroimy również dwa takie kształty z zapasem (różowa w groszki).
Kolejnym krokiem jest skrojenie łatek naszego kotka z filcu. Tutaj musimy dodać zapas na szew, jednak tylko przy krawędzi zewnętrznej elementu- patrzcie zdjęcie powyżej. Kroimy po dwie łatki, drugi komplet łat przyszyjemy do tyłu torebki.
Jednocześnie pisakiem krawieckim nanosimy na główny element miejsca w które je naszyjemy- zdjęcie powyżej.
Idziemy dalej i kroimy:
– oczy, nos te elementy nie mają zapasu na szew i kroimy je z filcu.
– wewnętrzna część ucha (różowa) potrzebuje być wycięta ze podklejonej wcześniej flizeliną tkaniny i ma zapas 1,5 cm przy zewnętrznej krawędzi.
– uszy kroimy z tkaniny szarej, dodajemy zapas 1,5 cm z każdej krawędzi, potrzebujemy mieć po dwie sztuki każdego ucha.
– biała część mordki u mnie jest skrojona z tkaniny, a ponieważ chciałam, aby krawędzie były estetyczne to podwinę je pod spód, a więc zapas wszędzie to 1,5 cm. Jeśli zdecydujecie się ten element skroić z filcu to wystarczy dodać zapas 1,5 cm przy krawędzi elementu (na dole).
Kroimy jeszcze pasek, ma on szerokość 5,6 cm i długości 80 cm (ten ostatni wymiar dostosujcie do indywidualnych potrzeb – wzrostu dziecka).
SZYCIE:
Przy maszynie montujemy stopkę do naszywania aplikacji. Zobaczcie na zdjęciu powyżej o ile jest ona krótsza i od stopki uniwersalnej. Dzięki temu oraz mocno podniesionemu do góry przodowi stopki, bardzo łatwo się przy jej pomocy manewruje. Dodatkowo ma ona małą wypustkę po prawej stronie, które ułatwiają szycie równo przy krawędzi aplikacji (zaznaczyłam ją kolorem zielonym na drugim zdjęciu poniżej).
Upinamy łaty w miejscach zaznaczonych na przodzie i tyle torebki.
Przyszywamy po kolei łatki szyjąc tuż przy jej krawędzi.
Łatki jak już wcześniej wspomniałam znajdują się na przodzie oraz tyle torby. Przy ich rozmieszczaniu pamiętajcie, że elementy torby będziemy razem zszywać i będzie super jeśli wypadną one w tych samych wysokościach. Gdy naszyjemy je wszystkie to przechodzimy do przyszycia białej łaty na przód torebki.
Zaprasowujemy krawędzie pod spód na 1,5 cm na dwóch krawędziach i tak przygotowaną łatę upinamy do elementu przodu torby.
Proponuje je przyszyć ręcznie, dzięki czemu nie będzie widać na nim linii szycia. Przy szyciu ręcznym zwróćcie uwagę, aby łatę białą przyszyć tuż przy krawędzi, dzięki czemu będzie wyglądać estetycznie.
Następnie upinamy oczy i je doszywamy.
Szyjąc tuż przy krawędzi.
Na tym etapie doszywamy równie wewnętrzne części ucha i nos. Wszytko wykonujemy analogicznie do pokazanego wcześniej doszycia czarnych łat.
Teraz przechodzimy do wyhaftowania dolnej części mordki kotka. Tutaj najpierw pisakiem krawieckim nanosimy jej kształt.
Następnie wąskim ściegiem zygzak (2) o gęstości 0,3 szyjemy po zaznaczonych liniach. Do tego celu warto zamontować przy maszynie stopkę do ściegów ozdobnych, która często znajduje się w standardowym wyposażeniu maszyny do szycia. Za sprawą specjalnych „płozów” przejdzie ona płynnie nad powstającym ściegiem.
Teraz naszyjmy jeszcze wąsy. W tym celu przy maszynie montujemy specjalną stopkę do naszywania ozdobnych sznurków. Przy ich naszywaniu potrzebne są właściwe parametry ściegu.
Ustawienia jakie należy wybrać przy naszywaniu sznurka: szerokość ściegu 1, długość ściegu 1,5, ścieg zygzak.
Gdy mordka cała skończona przechodzimy do połączenia uszu, składamy prawą do prawej strony ucho z różowym środkiem i całkiem szare. Tym sposobem odszywamy oba (linię szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej) i wywracamy je na prawą stronę po wcześniejszym wycieniowaniu szwu (odcięciu krawędzi – zdjęcie powyżej zielone trójkąty).
W tym momencie mamy przygotowane uszy, naszyte wszystkie wykrojone elementy mordki naszego kota.
Teraz doszyjmy małe kawałki rzepu do naszej podszewki (miejsce doszycia jak na zdjęciu powyżej). Dzięki czemu nic z torebki nie wypadnie.
Wracamy do naszego kotka i przypinamy do niego uszy. Zauważcie, że ja je lekko zmniejszyłam względem oryginału.
Przechodzimy do połączenia podszewki oraz wierzchniej warstwy torebki. Składamy je razem prawa stroną do prawej.
Warto lekko naciągnąć podszewkę względem elementu szarego, dzięki czemu po wywróceniu na prawą stronę lekko schowa się ona do środka.
Oczywiście odszywaniu pamiętamy o pozostawieniu małego otwór (zdjęcie powyżej).
Ponieważ nasz kształt jest jajem to musimy wycieniować szew (wycinamy małe trójkąciki w zaokrąglonych miejscach torebki).
Elementy wywracamy na prawą stronę i zaprasowujemy, możemy też ręcznie zaszyć pozostawione otwory.
Tak przygotowane elementy, składamy lewą stroną do lewej. Zszywamy ręcznie tak, aby podszewka była niewidoczna.
Zszywamy torebkę tylko w obszarze zaznaczonym na drugim zdjęciu powyżej, dzięki czemu bez trudu doszyjemy do niej pasek.
W celu odszycia paska zaprasowujemy go na 1,5 cm wzdłuż dłuższego boku. Następnie przeciwległy bok zaprasowujemy na 9 mm i raz jeszcze ten sam bok na 1,1 cm. Zauważcie, że pasek ma nieznaczną, ale jednak wysokość i tu właśnie podziała się różnica wynikająca z sumy boków (5,5 cm), a szerokości skrojonego paska (5,6 cm).
Tak zaprasowaną spinamy szpilkami na linii jej środka.
Zszywamy szyjąc dokładnie 1 cm od krawędzi.
Gotową rączkę upinamy do boku torebki tak, jak pokazałam na zdjęciu powyżej i przyszywamy ją.
Następnie rączkę odginamy do góry i jeszcze raz przeszywamy, chowając tym samym krawędź paska.
Do tego przeszycia warto zdjęć stolik powiększający pole pracy.
Na prawej stronie będzie tylko nieznacznie widać linię doszycia paska. I to już prawie koniec naszego szycia, wykonany jeszcze tylko kokardkę.
Wycinamy ją z dodaniem zapasu 1,5 cm. Następnie zszywamy pozostawiając mały otwór na wywrócenie jej na prawą stronę. Następnie małym paseczkiem przewiązujemy ją na środku i przyszywamy do torebki.
To właśnie nasza uszyta torebka, mam nadziej, że będzie się ją dobrze nosić. 🙂
Świetna 🙂
dzięki, nam też bardzo się podoba 🙂
Torebka „debeściarska” że się tak wyrażę 😉 Moja córa jak była w wieku przedszkolnym jak jej znajdowałam w ciucholandach różne rzeczy mówiła…mamuś zawsze o takiej marzyłam… 😉 i dodawała…nie ma takiej drugiej prawda?…oczywiście zawsze jej mówiłam, że ta jest wyjątkowa i jedyna na świecie 😉 i modliłam się, żeby nigdy nie znalazła u kogoś takiej samej rzeczy jak ona ma ;D hihi. Dzisiaj to już przeszłość bo sieciówki rządzą ale wtedy patrzyłam jaka szła dumna…rodzice to mają bzika 😉
Doskonale Panią rozumiem. 🙂
Na szczęście samodzielne szycie rozwiązuje problem pojawienia się u innej osoby takie samej rzeczy. 🙂 Nawet jak dwie osoby szyją według tego samego opisu to i tak zawsze wychodzą trochę inne, a już z pewnością inne kolorystycznie. 🙂
Witam, ja nie umiem szyć. Ale z chęcią zamówiłam u pani jedną taką torebkę, byłabym wdzięczna za uszycie, pozdrawiam
Witam, niestety nie mogę pomóc w tym temacie. Liczę jednak, że może w komentarzach inna osoba zgłosi swoją chęć uszycia takiej torebki.
Witam, moge Pani uszyc taka torebkę.
Torebka kapitalna! Nie wytrzymałam i uszyłam ją dla mojej małej kociary 🙂 użyłam resztek materiałów (szara tkanina obiciowa, biały filc, grubsza żorżeta, czarny poliester oraz grubsze różowe płótno) i wyszła mega extra 🙂 Córeczka jak wstanie to się ucieszy że hej 🙂
Super 🙂 Cieszę się bardzo, że nasz tutorial się przydał.