Spódnica ołówkowa (tuba) z dzianiny (opis jak uszyć i przygotować wykrój)

blog-eti-jak-uszyc-prosta-spodnice-z-dzianinyeti-blog-jak-uszyc-spodnice-tube szycie-spodnicy-olowkowej-z-dzianiny-eti-Wygodna spódnica, którą można uszyć w godzinkę, to marzenie każdej z nas, ale co najważniejsze to marzenie, które można zrealizować. 🙂 W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak przygotować wykrój i jak uszyć spódnicę ołówkową z dzianiny zwaną też tubą. 🙂 Co z tego wpisu dowiecie się także jakie ściegi wykorzystać do uszycia tej spódnicy tak, aby służyła wam jak najdłużej. 🙂
Dodam tylko, że przygotowaną formę spódnicy warto sobie zostawić, gdyż za jakiś czas na naszym blogu pojawi się kolejna spódnica dzianinowa, którą przygotujemy na podstawie właśnie tej formy. Nauczycie się wtedy podstaw modelowania.

Aby profesjonalnie uszyć tą spódniczkę (jak ze sklepu) potrzebny jest owerlok (Janome 990D) oraz cover (Janome 2000CPX). Ja tą spódniczkę uszyje właśnie na tych maszynach, ale oczywiście jestem świadoma, że nie każda osoba ma dostęp do takiego sprzętu, a więc przedstawię Wam alternatywę jak uszyć taką spódniczkę na maszynie wieloczynnościowej (Janome 525S).

Zaczynamy szycie. 😀

* Materiały potrzebne do uszycia spódnicy:
a) dzianina: potrzebujemy odcinek o długości planowanej spódnicy + 15 cm. Ja do uszycia spódniczki o długości 45 cm, wykorzystałam 60 cm. Koniecznie wybierzcie dzianinę bardzo elastyczną i grubszą np: podwójną zwaną potocznie „nurek”. Jeśli zależy Wam na konkretnym wzorze to może okazać się, że materiału jest potrzebne jeszcze więcej.
b) guma o szerokości 3 cm oraz długości 80 cm – odpowiadającej obwodowi pasa szytej spódniczki
c) duży arkusz papieru oraz przybory do rysowania (np.: ołówek)
d) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki krawieckie
b) miara krawiecka
c) szpilki
d) pisak samoznikajacy
e) linijka do patchworku np.: 160 x 320 mm eti 974 lub zwykła linijka wtedy potrzebna również ekierka
f) igły :
– jeśli szyjecie na owerloku- eti 041 (do bardziej elastycznych materiałów)
– jeśli szyjecie na maszynie wieloczynnościowej to eti 205 oraz igłę podwójną do szycia dzianin eti 026
g) stopki:
– jeśli szyjecie na maszynie wieloczynnościowej to potrzebujemy stopki do szycia delikatnych tkanin i dzianin, która ułatwi wiązanie nitki przy szyciu dzianin-  JANOME 941500000A

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-spodniczke-co-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od narysowania wykroju formy na spódniczkę. Jest to bardzo uproszczony wykrój! Da się z niego uszyć tylko spódniczkę z dzianiny, w żadnym wypadku nie nadaje się do uszycie spódniczki z tkaniny nawet elastycznej!

Informacje na temat przygotowania wykroju, a właściwie formy spódniczki możecie pobrać w postaci pdf’u, dzięki czemu będzie się Wam łatwiej rysowało- link do pliku.

Aby przygotować wkrój na wymiary indywidualne, potrzebujemy zdjąć miarę z ciała. Będzie nam potrzebny obwód: bioder oraz talii, jak i długość spódnicy.

Obwód bioder – mierzymy go równolegle do ziemi uwzględniając największe wypukłości ciała w okolicy bioder, czasem będą to pośladki, a czasem takie boczki na udach. Obwód talii to najmniejszy obwód pomiędzy biustem, a biodrami, jeśli zwiążecie sznurek w tej okolicy to sam się ustawi na talii. Te wymiary są nam potrzebne, dodam tylko, że te realne bez oszukaństwa. 🙂 Stan spódniczki będziemy obniżać, więc nie martwcie się jeśli nie nosicie spódniczek tak wysoko. Moim zdaniem po prostu łatwiej narysować spódniczkę ze standardową talią, a dopiero potem ją obniżyć.

Gotowy wykrój powstanie nam o 6 cm w talii i o 8 cm w biodrach mniejszy, a więc nadaje się on do szycia z bardzo elastycznych dzianin.

etiblog wykrój na wymiary indywidualne

Odcinki na rysunku powyżej:

a – to 1/2 obwody bioder -4 cm {przykład, obwód bioder 96 cm,    48 cm -4 = 44 cm}.

b – długość spódnicy, zróbmy formę do kolan, a dopiero w kolejnych etapach po narysowaniu wszystkich odcinków będziemy ją skracać. Odmierzcie więc odcinek od talii do kolan.

c – to 1/2 odcinka a. Z tego punktu wyprowadzamy linię, dzielącą prostokąt na pół.

d -1/10 wzrostu + 2 cm {przykład 160 cm 16+2=18 cm)- odmierzamy je od siatki konstrukcyjnej, czyli czerwonego prostokąta. Wyprowadzamy z tego punktu linię.

Na tym etapie powinniście mieć prostokąt jak ja na rysunku powyżej.etiblog wykrój na spódniczę prostą z dzianinye – podwyższamy spódnicę na linii boku o 0,75 cm

f – to (1/2 różnicy między obwodem bioder, a talii) +3
{przykład 96 biodra – 69 talia =27 czyli połowa z różnicy 13,5+3= 16,5 cm ma mój odcinek}.

g – obniżamy przód spódnicy o 1,5 cm

h – spódnica ma być dopasowana, a więc na linii dołu zwężamy ja o 2cm w każdą ze stron

Zauważcie, że w dwóch miejscach zaznaczyłam kąt prosty. W tych miejscach należy koniecznie go zachować, wystarczy na odcinku ok 3 cm następnie linia przechodzi płynnie w delikatny łuk.

etiblog-jak-skrócić-spódniczkę-jak-obniżyć-pasTeraz po wycięciu jej możemy ją skrócić. Ja proponuje zrobić to równolegle względem linii dołu do pożądanej długości (linia przerywana na zdjęciu powyżej). Dodatkowo jeśli jak my nie lubicie nosić spódnic dokładnie w talii to obniżacie ją również w pasie. My obniżyłyśmy spódnicę o 10 cm, ta linia jest równoległa do linii oryginalnej (linia przerywana na zdjęciu powyżej).

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-spodniczke-wymiary-wlasne

Formy papierowe układamy na dzianinie! Linie środka przodu oraz tyłu umieszczamy na złożeniu dzianiny, tak aby wykroić od razu cały przód oraz cały tył. Ważne, aby dzianina była złożona równolegle do kraiki.

Na zdjęciu powyżej zapisałam jakie zapasy dokładamy, zauważcie co stało się ze spódnicą na linii doły z każdego jej boku. Powstały nam małe wystające boczki, czytajcie wyjaśnienie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-spodniczke-krojenie-zapasy

Spódnica zwęża się ku dołowi, a więc zapas na szwy powinien to uwzględniać. Należy najpierw odciąć 3 cm od doły, złożyć je pod formę papierową i dopiero przejść do krojenia boku. Wtedy zapas będzie uwzględniał kształt spódniczki.

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-spodniczke-krojenie-oblozenie

Potrzebujemy jeszcze skroić obłożenie/odszycie. W tym celu odcinamy 3,5 cm (czyli o 0,5 cm szerszy odcinek niż kupiliśmy gumkę- ma ona 3 cm) od góry formy naszej spódniczki i kroimy te elementy z dzianiny dodając przy krojeniu zapas na szew jak na zdjęciach powyżej. Elementy te są ułożone na dzianinie złożonej jak główne elementy spódniczki.

SZYCIE:

W zależności na jakiej maszynie szyjecie spódniczkę należy wyposażyć się w igły do szycia dzianin. Moja dzianina jest bardzo elastyczna i zbita (trudno wbija się w nią szpilki), a więc dobrze dobrane igły to podstawa, aby móc uszyć spódniczkę.

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-spodniczke-krojenie-igly

Ja będą szyć spódniczkę na owerloku, a więc igły jakie montuje przy maszynie to igły do szycia dzianin przystosowane do owerloka, wybrałam wersję super stretch.

Jeśli szyjecie na maszynie wieloczynnościowej też koniecznie zamontujcie odpowiednią igłę: igły do szycia dzianin link (znajdziecie tutaj całkiem spory ich wybór).

eti-blog-o-szyciu-wykroj-na-spodniczke-scieg

Wykonujemy testowe szycia na skrawku materiału, sprawdzając ustawiania naprężenia ściegu. Na łączniu po naciągnięciu szwu nitki mogą być tylko delikatnie widoczne lub wcale nie widoczne. Jeśli widać je zbyt mocno to należy zwiększyć naprężenie nitek.

Teraz przejdziemy do połączenia obłożenia oraz spódnicy. W tym celu składamy je sprawą stroną materiału do prawej i upinamy szpilkami.

Najpierw przedstawie szycie za pomocą owerloka, a następnie maszyny wieloczynnościowej.

eti-blog-o-szyciu-owerlok-obcinanie-krawedzi

Przy szyciu na owerloku łączymy elementy szyjąc oba 1,5 cm od krawędzi. Nóż obetnie nam nadmiar, dzięki czemu krawędź będzie idealna. Ooszycie powstanie nam o 1 cm mniejsze, ale wtedy ładnie razem z gumką będzie trzymać pas (mniejszy zapas został uwzględniony przy krojeniu).

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-szycie-dzianiny-na-maszynie-wieloczynosciowej-stopkaWersja dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej. Szyjemy ściegiem owerlokowym tak, aby ścieg był tworzony (jego lewa strona) dokładnie w odległości 1,5 cm od krawędzi. Pamiętajcie o odpowiedniej igle, warto mieć 2 rodzaje igły do dzianin, taką do zwykłych oraz do bardziej elastycznych- i tak się je wszystkie zużyje, a będziemy mieć większy komfort szycia/ich odpowiedniego doboru. Dodatkowo wspomną, że to trudne zadanie dla maszyny wieloczynnościowej, a więc czasem trzeba pokombinować i np.: zwęzić nieco ścieg, podłożyć papierową flizelinę pod spód, czy zastosować specjalna stopkę do szycia trudnych tkanin i dzianin. U mnie udało się połączyć tą dzianinę ściegiem o szerokości 4 w skali 5 stopniowej z zastosowanie stopki uniwersalnej i igły z kulką.

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-szycie-dzianiny

Następnie nożyczkami precyzyjnie odcinamy nadmiar krawędzi. W ten sposób powstał ścieg elastyczny i estetyczna krawędź w środku spódnicy!

DOSZYCIE OBŁOŻENIA/ODSZYCIA KRAWĘDZI SPÓDNICZKI W PASIE

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-dzianinowa-kolejnosc-laczenia

W tym momencie niezależnie od maszyny jaką dysponujemy, elementy mamy już estetycznie zszyte. Proponuje wykonać przymiarkę, aby upewnić się, że leży ona dobrze (pamiętajcie, że w pasie przyjdzie jeszcze gumka, a więc możemy mieć lekki nadmiar, który równomiernie zgubimy wszywając gumkę). Nie można talii zebrać za bardzo, gdyż trudno by nam się ją wkładało.

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-dzianinowa-jak-wykonczyc-pas

Przechodzimy teraz do połączenia obu elementów razem. W tym celu proponuje pooznaczać środki każdego elementu, aby móc potem spiąć je razem i równomiernie rozłożyć nadmiar spódniczki.

Zszywamy razem elementy łącząc je na 1,5 cm od krawędzi.

Mamy już kształt naszej spódniczki, pozostaje nam jeszcze wszycie gumki oraz wykończenie spódniczki na linii dołu.

WSZYCIE GUMKI W PASIE SPÓDNICZKI

Aby przejść do wszycia gumki musimy sprawdzić jaka długość jest potrzebna i połączyć gumkę tworząc obwód (dodam, że po wszyciu gumka nie będzie tam mocno ściągać jak w momencie przymiarki czyli jak jest niedoszyta do spódnicy).

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-dzianinowa-jak-zrobic-pas

Gdy gumka jest połączona, to dzielimy ją na równie 4 odcinki, to samo robimy z krawędzią górną spódnicy. Miejsca te razem upinamy kierując szew w stronę obłożenia/odszycia. Gumka całkowicie zakrywa szew (zdjęcie powyżej oraz poniżej). Po upięciu czterech punktów dokładamy więcej szpilek, aby gumka była na całości przypięta. Na wszelki wypadek jeszcze zdjęcia poniżej obrazujące ten etap, ale zanim zabierzecie się do upinania to przeczytajcie poniższy akapit.

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-szycie-dzianinywszywanie-gumki-I

Ważne na tym etapie jest też miejsce połączenia spódniczki i obłożenia (na prawej stronie) w tym miejscu nie może nam się zrobić zakładka, gdyż byłaby ona widoczna na prawej stronie po wszyciu gumki. Przed upięciem pilnujemy, aby usunąć ewentualną zakładkę. Przedstawiłam to na zdjęciu powyżej i oznaczyłam strzałkami pokazując w ten sposób usunięcie ewentualnej zakładki.

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-szycie-dzianinywszywanie-gumki

Na zdjęciu powyżej jeszcze omawiane upięcie gumki. To chyba najtrudniejszy etap w szyciu tej spódniczki. Jeśli nie czujecie się z nim pewnie to przyfastrygujcie gumkę do odszycia.

eti-blog-o-szyciu-pasek-w-spodnicy-II

Teraz sięgamy po coverloka i przyszywamy gumkę do obłożenia szyjąc po prawej jego stronie. Szyjemy tuż przy górnej krawędzi, czyli przy łączeniu spódniczki i odszycia.

eti-blog-o-szyciu-maszyna-do-wykanczania-dzianin-lTak prezentuje się przyszyta gumka (widać stronę zewnętrzną i wewnętrzną).

eti-blog-o-szyciu-maszyna-do-wykanczania-dzianin-la

Na zdjęciu powyżej krawędź z obłożeniem wprowadzonym (zagięta) do środka spódnicy. Dzięki naszemu przeszyciu obłożenie wchodzi ciut głębiej do środka spódnicy, a na prawej stronie uzyskujemy idealnie wyglądającą krawędź.

Dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej proponuje zastosować ścieg prosty, ale szyjemy igłą podwójną z małym rozstawem (koniecznie igła do szycia dzianin). Dzięki czemu ścieg będzie elastyczny. Szyjemy stopką do delikatnych tkanin i dzianin lub uniwersalną.

Wracamy do owerloka lub ściegu owerlokowego na maszynie wieloczynnościowej i obrzucamy krawędź dolna obłożenia z gumką. Przy szyciu owerlokiem uważamy, aby nie obciąć gumki. Nie ma też konieczności jej naciągania przy szyciu. Naciągnięcie spowodowałoby prawdopodobnie krzywe przyszycie odszycia. Pamiętajcie, że korzystamy ze ściegów elastycznych, a więc gumka będzie mogła swobodnie się rozciągać.

eti-blog-o-szyciu-guma

Przy szyciu na maszynie wieloczynnościowej szyjemy po gumce, a następnie nożyczkami nadmiar odszycia obcinamy. Tutaj również gumki przy szyciu nie naciągamy.

Tak prezentuje się środek spódniczki.

eti-blog-o-szyciu-gumka-bokPozostaje nam jeszcze przyszycie gumki na linii boku w szwie. Dzięki czemu przy noszeniu pasek nie będzie się odwijał.

eti-blog-o-szyciu-bok

Na zdjęciu powyżej to samo, pokazane od wewnątrz spódnicy.

Wykonujemy to w następujący sposób:

Dla osób szyjących na coverloku, to przeszycie wykonujemy igłą pojedynczą, ściegiem łańcuszkowym. Osoby szyjące na maszynie wieloczynnościowej wykorzystują ścieg prosty, igłę pojedynczą.

WYKOŃCZENIE KRAWĘDZI DOŁU SPÓDNICZKI

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-dzianinowa-jak-wykonczyc-dol

Wykończenie doły dla osób szyjących na coverloku opisane tutaj, a poniżej dla osób szyjących na maszynie wieloczynnościowej.

Podwijamy dół zgodnie z zaplanowany zapasem i gęsto upinamy szpilkami.

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-dzianinowa-jak-wykonczyc-dol-cover

Szyjąc na coverloku igłą podwójną przytrzymujemy podwiniętą krawędź. Pilnujemy, aby ścieg estetycznie przytrzymał krawędź- zdjęci powyżej oraz poniżej. Czyli pilnujemy, aby krawędź podwinięta znalazła się pomiędzy igłami.

eti-blog-o-szyciu-maszyna-do-wykanczania-dzianin

Coverlok Janome 2000CPx daje nam od razu wykończenie krawędzi jak owerlok oraz jednocześnie podwinięcie krawędzi dołu (prawa strona równoległe przeszycie).

eti-blog-o-szyciu-jak-wykonczyc-dol-spodniczki

Tutaj efekt podwinięcia krawędzi dołu spódniczki z dzianiny przez cover.

eti-blog-o-szyciu-igla-podwojna

Teraz to samo dla osób szyjących na wieloczynnościowej maszynie do szycia. Najpierw krawędź obrzucamy czy to owerlokiem czy ściegiem owerlokowy. Następnie na maszynie wieloczynnościowej montujemy igłę podwójną i przyszywamy krawędź szyjąc ok 2,5 cm od krawędzi, stopka specjalną lub uniwersalną.

Spódniczka gotowa :). Moim zdaniem wyszła super, dużym jej atutem jest wzór i fajna jakość dzianiny.

eti-blog-o-szyciu-spodniczka-dzianinowa-jak-wykonczyc

tagi: ,

30
Dodaj komentarz

13 Comment threads
17 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Irena

Uwielbiam wasz blog, wszystko doslownie , napewno panie b. szczuple , szczuple beda b. szczesliwe, ale jak trudno zdobyc wykroj, porady , dla osob o nie modelowej figurze, osob o innej budowie / czy chudym byc to pieknie ? nie zgodze sie z takim wlasnie przekonaniem, taka jest moda obecnie, byly czasy mody gdzie dominowaly w sztuce i ogolnie pulchne ksztalty, biedny nasz los……./ napewno sporo pan czeka na spodnice, bluzki, ogolnie co panstwo pokazuja ale w innych wymiarach jak XL , XXL , XXXL ,……. to jest sztuka wykonac taki wzor na takie wymiary , a pan nie brakuje… Czytaj więcej »

MamaAga

Gratuluję-bardzo przejrzyście pokazane jak zrobić uproszczoną wersję spódnicy podstawowej. Jak znajdę chwilę, to też uszyje sobie taką spódnicę 😉

MONIKA

Gdzie można kupić taka ładną dzianinę?

Kasia

W końcu zabieram się za szycie tej spódniczki:) mam dresowke240g z 8% elastanu. O ile cm radziłaby mi Pani zmniejszyć ją względem moichwymiarów?

Mjusta

No i uszylam sobie pierwsza spódnice. Dziękuję za pomysł i szczegółowe wskazówki. Zabrakło mi tylko wskazówek do wycięcia ( rozmiarow) odszycia przy gumce. NA PEWNO FORMĘ jeszcze nie raz wykorzystam

Joanna

a ja mam pytanko odnosnie konstrukcji, niejasny jest dla mnie odcinek f, zrobialm wszystko tak jak opisane i spodnica nie przechodzi przez biodra, chce sie upewnic, ze f to „(1/2 różnicy między obwodem bioder, a talii) +3
{przykład 96 biodra – 69 talia =30 czyli połowa z różnicy 15+3= 18 cm ma mój odcinek}” czyli po 9cm od lini srodka wg tego przykladu?

Hania

Pytanie odnośnie gumki. Szyję taką spódnicę dla córki do gimnazjum, gumka jest krótsza niż obwód w pasie w związku z czym mam nadmiar materiału, jak to uszyć nie naciagajac gumki? Naciagnelam, wyszło brzydko, pruje i czekam na odpowiedź.

Asia

Zaczynam swoją przygodę z domowym szyciem i trafiłam na tę stronkę, i mimo, że noszę większy rozmiar TA spódniczka wyszła fantastycznie! 🙂 jestem zachwycona! to druga rzecz jaką uszyłam i wyszła świetnie, dziękuję za taki wykrój :)))

Amelia

Witam mam pytanie, z konstrukcji wychodzi mi że spódnica jest zmniejszona o więcej niż 6 cm a wręcz jeszcze raz tyle. Co o liczyłam źle. Pozdrawiam Amelia ????

Natalia

I znowu dzięki Waszej pomocy uszyłam spodniczkę ciążową! Dzięki 🙂 jesteście niesamowite !

KaHa Gie

Witam, czy można ten model spódnicy wydłużyć? Np. do takiej długości pomiędzy „za kolano a połowa łydki” ?? Czy forma dołu wtedy się zmienia czy zostaje? Z góry dziękuję za odpowiedź. PS. Przepiękny materiał.

Ivanna

Ja mam pytanie odnośnie znowu odcinka f. Według Pani obliczeń linia talii wynosi 13 cm (połowa odcinka A czyli 22-9) , jeżeli pomnożyć na 4 to wyjdzie 52, czyli tak naprawdę 17 cm mniej od rzeczywistego obwodu 69, a nie 6 jak Pani napisała. Czy ja coś źle liczę?

Kinga

Czy dresówka gr. 240 nada się na taką spódniczkę? Z góry dziękuję za odpowiedź! 🙂