Torba z kieszonką

.

Do uszycia tej torby potrzebujesz dowolną maszynę do szycia. Ja zdecydowałam się wybrać Janome 920.

Wymiary gotowej torby:
– wysokość 40 cm, szerokość 33 cm, głębokość 16 cm
– rączka: szerokość 3 cm, długość ok. 35 cm (zmierzyłam część rączki, która wystaje ponad krawędź torby)
– kieszeń zewnętrzna: wysokość ok. 16 cm, szerokość ok. 19 cm
– kieszeń wewnętrzna: wysokość ok. 16 cm, szerokość ok. 22 cm

* Materiały potrzebne do uszycia torby:
– tkanina podstawowa na dno torby 25 cm bieżących
– tkanina podstawowa na górę torby 40 cm bieżących
– tkanina dodatkowa na kieszeń i rączki torby 20 cm bieżących
– podszewka 55 cm bieżących
– cienka pianka (ocieplina odzieżowa) lub jakiś usztywniający wkład 55 cm bieżących
– nici
Wymiary zostały lekko zaokrąglone w górę, to na wypadek, gdyby tkanina, którą zakupisz została krzywo skrojona.
Jeśli chcesz, aby torba była wytrzymała, należy wybrać odpowiednią tkaninę tzn. powinna być stosunkowo gruba oraz koniecznie nieelastyczna. Szczególnie ważne jest to w przypadku doboru tkaniny na rączki torby.

* Przybory, urządzenia:
– obcinaczki (Eti 097)
– nożyczki (Titanium 8 1/2″ 12 cm)
– pisak krawiecki dwustronny samoznikający (Eti 120)
– miara krawiecka (Eti 104)
– szpilki (Eti 118)
– linijka do patchworku i quiltingu 160 x 160 (Eti 973)
– liniał magnetyczny (Eti 096)
– stopka z zestawem zwijaczy i prowadnikiem do wszywania lamówki (Janome 3237777)
– żelazko i deska do prasowania

ETAPY:
Przygotowanie:

Po zdekatyzowaniu tkaniny, jeśli to konieczne kroimy poszczególne elementy torby zgodnie z wymiarami przedstawionymi na rysunku poniżej (zapas na szew został uwzględniony). Przy krojeniu pamiętaj o zachowaniu nitki prostej tzn. umieść poszczególne elementy tak, aby strzałka znajdująca się na nich była równoległa do oryginalnie wykończonego brzegu tkaniny (krajki).
Do narysowania poniższego szablonu na tkaninie użyłam linijki do patchworku i quiltingu, a dzięki jej pionowym i poziomym liniom oraz kątom udało mi się w bardzo prosty i szybki sposób przenieść poniższe wymiary na tkaninę.

Kroimy:
– tkanina podstawowa na dno torby: 2 x element B
– tkanina podstawowa na górę torby: 2 x element A
– tkanina dodatkowa na kieszeń i rączki torby: 1 x element C, 2 x element E
– podszewka: 1 x element D, 2 x element F
– wkład usztywniający: 2 x element G

SZYCIE:
Szycie rozpoczynamy od podwinięcia krawędzi w obu kieszeniach, będzie to ich wlot. Ja  wykorzystałam do tego zwijacz, który pomógł mi podwinąć krawędź równo na 2,5 cm bez konieczności wcześniejszego zaprasowywania krawędzi. Podwijamy tylko jeden dłuższy bok kieszeni.
Na zdjęciu poniżej sfotografowałam użycie zwijacza,  aby poprawić czytelność zdjęcia wykorzystałam tkaninę zastępczą.

Kieszeń z podszewki będziemy teraz przyszywać do elementu F. W tym celu zaprasowujemy na 1 cm pod spód pozostałe 3 krawędzie kieszeni, a następnie przykładamy kieszeń w miejscu gdzie będziemy ją przyszywać i przypinamy szpilkami. Proponowane miejsce naszycia kieszeni znajdziecie na rysunku poniżej.

Przyszyłam kieszeń szyjąc tuż przy zaprasowanej krawędzi. W narożniku wykonałam obroty na igle (tj. zatrzymałam się z wbitą igłą w narożniku, podniosłam stopkę, obróciłam tkaninę, opuściłam stopkę i zaczęłam szyć kolejny bok), następnie przeszyłam całość raz jeszcze w odległości ok. 1 cm od poprzedniego ściegu, dzięki czemu udało mi się schować podwiniętą krawędź tkaniny pomiędzy ściegami. Kieszeń również w środku będzie estetycznie wykończona.

Zewnętrzną kieszeń z podwiniętą górną krawędzią przypinamy do prawej strony elementu A (patrz rysunek poniżej). Tu nie podwijamy pozostałych krawędzi jak to miało miejsce w podszewce, gdyż zostaną one schowane pod rączkami torby w kolejnych etapach szycia. Przyszywamy kieszeń szyjąc tylko po bokach kieszeni możliwie blisko krawędzi.

Kolejny etap szycia to wykonanie rączek. Składamy element E wzdłuż (prawą do prawej) i szyjemy tylko odcinek wzdłuż rączki. Tu warto wykorzystać liniał magnetyczny, aby na całym odcinku utrzymać równo 1 cm od krawędzi, dzięki czemu rączka torby będzie na całym odcinku miała równą szerokość. Operację powtarzamy dla drugiej rączki, a następnie obie przewracamy na prawą stronę. Ja do tego celu wykorzystałam agrafkę, którą wbiłam w jeden koniec rączki, wprowadziłam ją do tunelu i przeciągnęłam na drugi koniec. Następnie zaprasowujemy rączki i przypinamy je do elementów A. Proponuję rozpocząć przypinanie od elementu A z kieszenią i upiąć rączki tak, aby zakryły krawędzie uprzednio naszytej kieszeni. Kolejną rączkę przypnij w tym samym miejscu na kolejnym elemencie A. Na rysunku poniżej znajduje się proponowane ułożenie rączek.

Przyszywanie rączki rozpoczynamy od dołu torby. Szyjemy ok 2 mm od krawędzi rączki, w miejscach zaznaczonych na rysunku poniżej na czerwono, wykonujemy obrót na igle.

Na tym etapie powinniśmy mieć doszyte obie rączki oraz naszyte dwie kieszenie. Kolejna operacja to połączenie elementów A z elementami B. W tym celu składamy je prawa do prawej i szyjemy wzdłuż złożenia na 1 cm od krawędzi. Po rozłożeniu i przeprasowaniu elementu, wykonałam ozdobną stębnówkę (patrz zdjęcie poniżej).

Tak przygotowany przód i tył podszywamy pianką. Pianka jest krótsza od przodu i tyłu torby o 2 cm. Przykładamy piankę od lewej strony tkaniny tak, aby elementy pokrywały się, oczywiście za wyjątkiem brakujących 2 cm tuż przy górnej krawędzi torby. Szyjemy blisko krawędzi obu elementów, za wyjątkiem górnej krawędzi, która pozostaje nieprzeszyta. Element na zdjęciu powyżej został już podszyty pianką, na krawędziach widać stębnowanie.

Powoli przechodzimy do łączenia torby w całość. Składamy przód i tył torby prawą do prawej i zszywamy boki oraz dół. Na rysunku poniżej, liną przerywaną zaznaczone zostały odcinki, które należy przeszyć.

Po złączeniu boków i dołu przechodzimy do zszycia otworów po bokach, dzięki którym nasza torba otrzyma trzeci wymiar – głębokość. Dwa pierwsze zdjęcia poniżej przedstawiają operację łączenia przodu z tyłem. Kolejne zdjęcia przedstawiają jak właściwie złożyć i spiąć otwór.Po spięciu zszywamy otwór szyjąc na 1 cm od krawędzi. Poniżej na zdjęciu odszyty otwór na dole torby.

Łączenie podszewki przebiega tak samo, jak w przypadku łączenia przodu i tyłu torby, z tym wyjątkiem, że należy zostawić otwór na wywrócenie torby z boku.

Kolejna operacja to łączenie torby z podszewką. W tym celu należy włożyć uszytą podszewkę do uszytej torby, prawą do prawej i połączyć górne krawędzie elementów (patrz zdjęcie poniżej). Jeśli wszystko zostało dokładnie skrojone i odszyte to obwody elementów będą identyczne.

Po zszyciu górnych krawędzi wywracamy torbę na stronę prawą.

W celu stabilizacji pianki w środku torby warto wykonać stębnówkę przy górnej krawędzi torby, w tym celu zdjęłam odsuwany stolik i odsłoniłam wolne ramię maszyny.

10aaaa

Teraz wystarczy zaszyć otwór w podszewce. Torba skończona 🙂  Gratuluję!

Jeśli chcecie pochwalić się swoimi torbami, przysyłajcie do mnie swoje projekty, najciekawsze opublikujemy na naszym blogu.

Mój adres mailowy: e.szafranek@maszynosfera.pl

tagi: , ,

18
Dodaj komentarz

11 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Natasza

bardzo ladna torba!
chcialabym uszyc

Natasza

bardzo ladna torba!;)

changela

Fajny blog, szkoda że dopiero teraz tu trafiłam.
Ciekawa torba:) podejmuję wyzwanie! trzymajcie za mnie kciuki;)

changela

udało się:) czas szycia 4 godziny, efekt hmm wyślę

torba | eti-blog

[…] Standardowo zamieszczam również linka do wpisu z instrukcją jak samodzielnie można uszyć taką torbę: https://etiblog.com.pl/archives/2942 […]

[…] Standardowo zamieszczam również linka do wpisu z instrukcją jak samodzielnie można uszyć taką torbę: https://etiblog.com.pl/torba-z-kieszonka/ […]

Natalia

Wczoraj się do niej zabrałam i poszło raz-dwa! Ułatwiłam sobie sprawę, bo zrobiłam bez podszewki:)

Agnieszka

Torba super! Jak tylko znajdę dobre materiały to sobie uszyję, tylko nie do końca rozumiem fragment z podszewką i zostawieniem dziurki z boku? Przecież przeszywamy ją z trzech stron( po bokach i na dole) i bez problemu będzie się dało wywrócić torbę na prawa stronę po przyszyciu podszewki do zewnętrznego materiału. Chyba, że coś źle to rozumiem.
Pozdrawiam! Super blog, bardzo się cieszę, że tu trafiłam 🙂

Izabela

Witam, ja dopiero zaczynam przygodę z szyciem.
Proszę o wskazówkę co to jest dokładnie wkład usztywniający. Z góry dziękuję.

Ania

Czy można do tej torby wszyć zamek błyskawiczny?
Z góry dziękuję za odpowiedź.:)

Irena

Dziekuje , prosta ale wspaniala!,
pozdrawiam,.:)