Świąteczny bieżnik z ozdobnymi wstawkami (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Świąteczny bieżnik z ozdobnymi wstawkami (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Świąteczny bieżnik z ozdobnymi wstawkami (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Świąteczny bieżnik z ozdobnymi wstawkami (szycie kropk po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Święta Bożonarodzeniowej już coraz bliżej, więc my jak co roku przygotowałyśmy kilka świątecznych projektów szyciowych dla Was. Pewnie część osób kojarzy ten bieżnik z warsztatów szycia, a ponieważ cieszył się dłużmy powodzeniem postanowiliśmy przedstawić go również na naszym blogu. 🙂

Wymiary gotowego bieżnika 37 cm x 137 cm.

Do uszycia bieżnika potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME SKYLINE S5.

* Materiały potrzebne do uszycia bieżnika.
a) tkaniny:
– główna (biała) 80 cm * 150 cm tkaniny
– dodatkowa ze wzorem świątecznym (potrzebna do skrojenia 4 pasków o wymiarze 13 cm x 37 cm)
– czerwona z przeznaczeniem na lamówkę 25 cm x 150 cm
b) nici do szycia oraz dodatkowa metaliczna nitka złota

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 859853
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– z centralnym prowadnikiem pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 9 mm JANOME 202087003 lub szerokością ściegu 7 mm JANOME 200341002. Do maszyn z chwytaczem wahadłowym w zastępstwie można użyć stopkę do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem JANOME 200130006.
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Na zdjęciu poniżej część elementów na bieżnik, które wycinamy (wszystkie wyszczególnione znajdziecie pod zdjęciem).

Ze zdekatyzowanych tkaniny kroimy prostokąty:
I. z białej tkaniny o wymiarze:
– 1 szt: 41 cm x 37 cm
– 2 szt: 19 cm x 37 cm
– 2 szt: 11 cm x 37 cm
– 1 szt: 137 cm x 37 cm
II.  z tkaniny z świątecznym wzorem
– 4 szt: 13 cm x 37 cm
III. z tkaniny czerwonej (są one delikatnie dłuższe i dopasujemy ich długość pod koniec szycia tego projektu) jeśli wolicie to zamiast ją kroić i zaprasowywać możecie kupić gotową w pasmanterii.
– 2 szt: 7 cm x 45 cm
– 2 szt: 7 cm x 150 cm

SZYCIE:

Zaczynamy od połączenia elementów bieżnika razem. Zwróćcie uwagę na właściwą kolejność elementów przy zszywaniu oraz na sposób ułożenia elementów ze wzorem.

Po połączeniu elementów razem rozprasowujemy szwy i kierujemy je w kierunku elementu ze wzorem (dzięki czemu szew nie będzie widoczny na białych elementach naszego bieżnika).

Pod wierzchnią warstwę bieżnika upinamy spodnią tj. prostokąt o wymiarze 137 cm x 37 cm (składamy je lewa strona do lewej). Łączymy warstwy razem szyjąc ok 5 mm od krawędzi.

Przechodzimy do zmiany stopki przy maszynie na stopkę z centralnym prowadnikiem. Dzięki niej szycie idealnie w szwie jest dość łatwe. Wystarczy wybrać, ścieg ozdobny i ustawić prowadnik stopki w szwie (ja wybrałam ścieg 45, model II).

Tak wygląda fragment bieżnika po ozdobieniu.

Teraz przechodzimy do przygotowania lamówki. Krawędzie każdego elementu wzdłuż zaprasowujemy na 1 cm pod spód (do lewej). Następnie lamówkę zaprasowujemy na pół.

Tak przygotowane lamówki łączmy na krawędziach razem. W tym celu składamy lamówkę prawą stroną do prawej (z zaprasowanymi krawędziami na 1 cm) i na tak ułożonych rysujemy pisakiem krawieckim linię łączenia (na zdjęciu poniżej ja już mój element połączyłam).

Zwróćcie uwagę, że szerokość lamówki to 2,5 cm, a więc łączymy ją również na odcinku 2,5 cm (biała linia na zdjęciu poniżej). Środek lamówki to moment w którym wykonujemy obrót na igle, a po zszyciu będzie to narożnik lamówki. Na kolejnym zdjęciu poniżej to przeszycie po wywróceniu łączenia na prawą stronę.

Ten narożnik po zszyciu i wywinięciu na prawą stronę.

Tym sposobem proponuje wykonać wszystkie narożniki, pilnując aby lamówka powstała zgodnie z wymiarem bieżnika. Od narożnika do narożnika odległość musi być równa bieżnikowi tj.: 37 cm.

Gdy lamówkę mamy połączoną upinamy ją do bieżnika, kontrolując przy tym, aby obie strony lamówki były podwinięte pod spód. Proponuje upiąć ją gęsto szpilkami, dzięki czemu zmniejszamy prawdopodobieństwo, że przy szyciu któraś krawędź nam się odwinie.

Szyjemy po prawej stronie przez wszystkie warstwy kontrolując również lamówkę od spodu. Szycie powinno wypaść ok 2 mm od krawędzi zaprasowania lamówki. Jak widzicie na zdjęciu poniżej nadal szyjemy stopką z centralnym prowadnikiem (wystarczy, że zmienimy pozycję igły bardziej na prawo (u mnie pozycja igły to 6.5 w maszynie SKYLINE S5). Dzięki niem stebnówka (ścieg prosty) będzie powstawał równo od linii zaprasowania.

Bieżnik skończony. 🙂

tagi: , ,

8
Dodaj komentarz

4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Małgorzata

Kolejny ciekawy pomysł i kolejny piękny bieżnik 😀

Aga

Witam, jakiego typu materiałów użyłaś do szycia tego bieżnika? zastanawiam się nad zwykła bawełna, ale to może nie wyjść tak uroczo.. Pozdrawiam

Danuta

Polecam wszystkim kogo interesuje szycie ten bieżnik jak i pozostałe , koszyczek ,gwiazdy uszyłam je na gwiazdkę dla swoich córek są zachwycone.Proszę więcej takich ciekawostek są bardzo przydatne.

Beata

Świetnie wytłumaczony sposób wszycia tej ramki ?