Świąteczny bieżnik ozdobiony kokardą (szycie krok po kroku)

etiblog-swiateczny-bieznik-1-z

Święta coraz bliżej więc u mnie na blogu też zrobi się trochę świątecznie. 🙂 Przygotowuje dla Was serię świątecznych projektów. Jako pierwszy pokaże Wam jak uszyć efektowny, ale szybki do uszycia świąteczny bieżnik na stół lub mały stolik. 🙂

Ja zdecydowałam się na mały bieżnik, będzie on miał wymiary: 30 cm x 140 cm (stolik mam o wymiarach 60 cm x 110 cm). 🙂

Do uszycia bieżnika potrzebujesz oczywiście maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME QXL605.

* Materiały potrzebne do uszycia bieżnika świątecznego.
a) tkaniny: główna świąteczna 70 cm x 150 cm oraz dodatkowa (czerwona) 65 cm x 150 cm
b) flizelina do podklejenia wiązania kokardy
c) flizelina papierowa do haftu do podłożenia miejsc gdzie powstaną ściegi dekoracyjne
d) papier do przygotowania formy kokardy (36 cm x 20 cm)
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – TITANIUM Ti812
d) mata podkładkowa -eti 995
e) igła do szycia ręcznego oraz igła podwójna eti 011a
f) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
g) szpilki -eti 909
h) pisak krawiecki samoznikajacy -eti 120
i) stopki:
lamownik JANOME 200313005 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200140009 (wersja do chwytacza wahadłowego)
stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy).
j) żelazko i deska do prasowania

potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Tkaniny dekatyzujemy czyli poddajemy je działaniu temperatury oraz pary wodnej.

Zaczniemy od przygotowania formy papierowej kokardy.

Na środku papiery rysujemy prostokąt o wymiarze 12 cm x 35 cm. Następnie od tych linii odmierzamy po 2 cm na środku dłuższych boków i 0,3 cm na środku krótszych- patrz linie i wymiary na zdjęciu poniżej. Następnie zaokrąglamy delikatnie linie zewnętrzne- patrz zdjęcie poniżej.

kokarda krojenie

Z tkaniny głównej (w moim przypadku tkanina biała w złote bombki) kroimy dwa prostokąty o wymiarze 30 cm x 144 cm, będzie to wierzchnia oraz spodnia warstwa bieżnika (wymiary te uwzględniają zapasy na szwy).

Moja tkanina “główna” na specyficzne rozmieszczony wzór więc kształt bieżnika musiałam wyciąć po skosie.  Aby jego kształt ładnie się trzymał zdecydowałam się podkleić elementy te cienką flizeliną z klejem. Jeśli kroicie standardowo podklejanie flizeliną tych elementów nie jest konieczne.

Z tkaniny dodatkowej (czerwonej) kroimy dwa paski o długości 146 cm i szerokości 2,5 cm będzie to lamówka naszego bieżnika.

Dodatkowo kroimy (z tkaniny czerwonej) cztery elementy na wiązanie kokardy ich wymiary przedstawiłam na zdjęciu poniżej. Podklejamy je cienka flizeliną.

krojenie wiazania

Pozostaje nam skroić jeszcze tylko główne elementy kokardy, w tym celu odrysowujemy kształt przygotowanej papierowej kokardy i kroimy cztery takie elementy (zapas na szew był uwzględniony). Pisakiem krawieckim nanosimy linie pomocniczą 1,5 cm od krawędzi, to linia po której później wykonamy ozdobne przeszycia.

kokarda przygotowanie2

SZYCIE:

Szycie rozpoczynamy od ozdobienia kokardy ściegiem dekoracyjnym. Zdecydowałam się na wykonanie równoległego przeszycia ściegiem potrójnym połączonym z prostym (ścieg numer 31, maszyna Janome QXL605). Dla ułatwienia szyjemy podwójna igłą. Aby ścieg wyglądał naprawdę ładnie pod kokardę wkładamy papierową flizelinę, która usztywni krawędź i miejsce powstania ściegu. Ściegi ozdobne wychodzą estetycznie przy użyciu specjalistycznych stopek, a więc przy maszynie montuje stopkę do aplikacji i ściegów ozdobnych. Szyjemy 1,5 cm od krawędzi kokardy po zaznaczonej wcześniej linii. W ten sposób ozdabiamy dwa z czterech wyciętych elementów na kokardy.

ozdabianie kokardy23Po wykonaniu ozdobnych przeszyć możemy oderwać flizelinę. Następnie przechodzimy do połączenia kokard razem. Składamy prawymi strona do siebie elementy kokardy ozdobione i nieozdobione ściegiem i upinamy szpilkami. Szyjemy po zaznaczonej na zdjęciu poniżej linii, szyjąc ok 3-4 mm od linii ściegu ozdobnego. Pamiętając o pozostawieniu otworu na wywrócenie jej na prawą stronę.

laczenie kokardy1Obcinamy narożniki kokardy zostawiając ok 2-3 mm od ściegu i wywracamy kokardy na prawą stronę. Otwór zaszywamy ręcznie, a całą kokardę zaprasowujemy.

kokarda ost1Przechodzimy do przygotowania wiązania kokardy. Ozdabiamy je tak samo jak kokardę. Wyjątek jest jeden, ozdabiamy wszystkie cztery elementy. Wiązanie może się odgiąć i dlatego należy ozdobić każdą ze stron.

wiazanie kokardy ozdobione

Łączymy elementy razem tworząc dwa wiązania. Szyjemy 2-3 mm od ściegu ozdobnego, pilnujemy, aby ściegi ozdobne przy krawędziach wiązania zeszły się w jednym punkcie.

wiazanie kokardy laczenie

Ja przy łączeniu wiązań kokardy przestawiłam pozycje igły tak, aby znajdowała się bliżej ozdobnego szycia, co dało mi pożądaną odległość od ściegów (szerokość ściegu/ustawienie igły 1).

wiazanie pod maszynaPo obcięciu narożników wywracamy wiązania na prawą stronę przez pozostawiony otwór. Otwór zaszywamy ręcznie.

wiazanie gotowe2Gdy elementy kokardy mamy gotowe przechodzimy do połączenia głównych elementów bieżnika.  Składamy prawymi stronami do siebie elementy główne (30 cm x 144 cm) i łączymy je razem szyjąc tylko wzdłuż krótszych krawędzi prostokątów na 1 cm.

laczenie bieznik2Element  przewracamy na prawą stronę i łączymy teraz razem dłuższe boki bieżnika (to łączenie jest tylko pomocnicze, krawędź tą ostatecznie wykończymy lamówką).

bieznik polaczony22

Przy maszynie montujemy lamownik, zaprasowaną krawędź lamówki wprowadzamy do prowadnika stopki i przeciągamy ją delikatnie pod stopkę. Krawędź dłuższą bieżnika wprowadzamy pomiędzy krawędzie lamówki umieszczone w stopce. Stopka sama będzie nam zwijać pasek tkaniny w lamówkę [więcej informacji na temat użycia tej stopki znajdziecie w dziale porady w górnym menu].

lamowanie2Końce lamówki podwijamy pod spód bieżnika i przyszywamy je. Na tym etapie 18 cm od dolnej krawędzi bieżnika upinamy górną krawędź kokardy- patrz zdjęcie poniżej. Krawędzie kokardy maja się idealnie pokrywać z krawędziami bieżnika, będziemy przyszywać je 1-2 mm od ich krawędzi. Ważne:  kokarda jest szersza od bieżnika, po związaniu jej i ułożeniu skróci się i dopasuje.

przypinanie kokardy23

Po przyszyciu kokardy wiążemy wiązanie i układamy kokardę. Proponuję kokardę przyszyć do bieżnika jeszcze w paru miejscach ręcznie, dzięki czemu kokarda i wiązanie będą zawsze ładnie leżały i nie przekrzywią się. W ten sposób wykańczamy obie krawędzie bieżnika i całość gotowa. 🙂

gotowa

Pochwalcie się swoimi bieżnikami uszytymi na podstawie tego wpisu, zdjęcia wysyłajcie na  adresem mailowym: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: , ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o