Stopka do falbanek, zakładek i marszczeń (Janome 943100000)- Jak używać?

.ruffler-janome3-9

Marszczenia, zakładki – wszystko to możesz uzyskać za pomocą jednej stopki, która nie tylko umożliwia ich powstawanie, ale również w trakcie ich tworzenia może je jednocześnie doszywać.
Zdjęcia i opis przedstawię za pomocą stopki Janome 846415008.

Stopka najlepiej współpracuje z tkaninami miękkimi o grubości: cienkie i średnie. Efekt w przypadku pozostałych tkanin uzależniony jest od ich grubości oraz sztywności.

Specjalna konstrukcja stopki pozwala na wykonanie zakładek/marszczeń w regularnych odstępach co jedno, sześć lub dwanaście uderzeń igły. Istnieje możliwość ustawienia stopki tak, aby nie marszczyła – pozycja gwiazdki na dźwigni (ta funkcja przydaje się przy łączeniu tkanin, gdzie nie na całym odcinku chcemy mieć zakładki/marszczenie).
Mamy również możliwość płynnej regulacji głębokości zakładek (im pokrętło bardziej przekręcone w prawo, tym zakładka głębsza). Maksymalna głębokość zakładki to 7 mm.

Szycie:
1. Wybieramy ścieg stębnowy i ustawiamy igłę w położeniu centralnym oraz podnosimy ją do najwyższej pozycji. Długość ściegu powinna wynosić od 2 mm do 4 mm (zwróć uwagę, że na gęstość zakładek wpływamy dźwignią regulacji częstotliwości, ale również długością ściegu).
Warto na tym etapie mieć już nawleczoną maszynę, ponieważ kiedy stopka do falbanek będzie zamontowana przy maszynie zmiana nitki będzie utrudniona.
Dokręć igłę bardzo mocno! Stopka ta współpracuje ze śrubą zaciskową igły i gdy będzie ona zbyt słabo dokręcona to w procesie szycia będzie się odkręcać!

2. Zdejmujemy stopkę znajdująca się przy maszynie i montujemy stopkę do falbanek. Na stopce do falbanek dźwignię regulacji częstotliwości ustawiamy w pozycji „gwiazdka”, ułatwi to nam założenie dźwigni pionowej. Ważne, aby dźwignia pionowa stopki została umieszczona na śrubie zaciskowej igły. Następnie zatrzaskujemy lub dokręcamy stopkę do maszyny.


3. Jeśli igła uderzałaby w stopkę, należy dokonać korekty ustawienia stopki. W tym celu poluzuj z tyłu na stopce pokrętło regulacji pozycji stopki, wprowadź korektę ustawienia i dokręć pokrętło.


4. W zależności od efektu jaki chcemy uzyskać ustawiamy dźwignię odpowiadającą za gęstość oraz regulujemy głębokość zakładek. Proponuję na skrawku materiału przetestować ustawienie.


5. Kolejny etap to wprowadzenie tkaniny pod stopkę. Mamy do wyboru dwie opcje:

a) wykonanie marszczeń/zakładek
Krawędź tkaniny lub jej krawędzie umieszczamy pomiędzy blaszkami (zdjęcie powyżej, tasiemka beżowa).
Tu dodatkowo mamy jeszcze do wyboru w jakiej odległości od krawędzi chcemy marszczyć tkaninę, gdyż dzięki dwóm prowadnikom stopki mamy do wyboru szycie na 1 lub 3 cm od krawędzi.

b) wykonanie marszczeń/zakładek z jednoczesnym doszywaniem
Krawędź tkaniny, która nie będzie marszczona należy włożyć pod blaszkę spodnią (zdjęcie tasiemka bordowa), natomiast warstwę lub warstwy do marszczenia pomiędzy blaszki (zdjęcie tasiemka beżowa).

Warto, aby krawędzie falbanki oraz tkaniny do której przyszywamy były wcześniej obrzucone (wykończone). Po wszyciu falbanki zwyczajnie trudniej to wykonać.

W przypadku tkanin cienkich np.: szyfon, jedwab itp. można tworzyć falbanki ze złożonej tkaniny, czyli zakładki powstają jednocześnie na dwóch warstwach tkaniny.

Ważne:
– przy pracy z tą stopką nie można wykonywać mocowań.
– jeśli pracujemy z tkaniną sztywną, warto ją nieco zwilżyć w celu jej zmiękczenia.

W naszej ofercie występują dwa rodzaje mocowania stopek przy maszynie tj.: przykręcana i szybkomocująca – system Matic.

Stopki do falbanek:
– Janome 943100000
Janome 202095004 – pasuje do maszyn do szycia z szerokością ściegu 9 mm
Eti 501 – przykręcana do maszyny za pomocą śruby mocującej, pasuje do maszyn z chwytaczem wahadłowym

Stopki te możesz używać zarówno w nowszych modelach maszyn jak i w starszych, a wszystko to za sprawą Systemu Matic, który umożliwia szybką wymianę stopek.
Uchwyt do maszyny Systemu Matic, który może być w zestawie z maszyną lub można się w niego dodatkowo zaopatrzyć:
typ niski -model pasujący do większości maszyn do szycia (Łucznik klasa 800, Janome, Brother, Toyota, Huskystar, Redstar, Pfaff, Singer, Bernina Bernette, Jaguar oraz wszystkie nowe modele Łucznika, które mają w nazwie imiona np.: Gosia, Lidia, Diana)
typ wysoki -model pasujący do starszych typów domowych maszyn do szycia (np. Łucznik klasa 400, 700, 2000)
W przypadku wątpliwości skontaktuj się z nami.

tagi:

27
Dodaj komentarz

16 Comment threads
11 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Gość

Czy ta stopka będzie pasowała do maszyny do szycia z Łucznik Weronika 2008

Gość

A czy te stopki różnią się czymś od siebie?

Gość

Bardzo dziękuje za pomoc 🙂

Gość

A i jeszcze jedno mnie ciekawi, czy w eti 501 można regulować głębokości zakładek/marszczeń?

Joanna

Czy tą stopką można robić zakładki tylko i wyłącznie w odległości 1 i 3 cm od brzegu tkaniny, czy np można zrobić zakładki na środku paska tkaniny, który ma 10cm szerokości (czyli zakładki wychodzą w odległości 5cm od brzegu tkaniny)

Joanna

Dziękuję za informację

Małgorzata

Witam. Czy stoka pasuje do łucznik 884. Pozdrawiam Małgorzata

Lotta

U mnie ta najtańsza stopka niestety się kompletnie nie sprawdziła. Blaszka, która powinna zgarniać materiał, ślizgała się po nim i jedyne, co mi przymarszczyła prawidłowo, to firanka, gdzie miała się dobrze o co zahaczyć. Cienkiej bawełence o luźnym splocie już nie dała rady, a na deser odłamała się cienka czarna część stanowiąca ogranicznik i po zabawie. Niestety wykonanie tej stopki wymaga chyba zbyt dużej precyzji, by mogła być tania, pewnie nie bez powodu janomowa wersja kosztuje 4 razy więcej.

Bożena

Witam
czy któraś stopka robiąca zakładki pasuje do maszyn przemysłowych Juki?

Basia

Dzień dobry, które z tych stopek będzie pasowała do łucznika 466 (wysoka stopka)? Dziękuję

Katarzyna

Witam, czy któryś z modeli stopki będzie pasowal do maszyny singer 2282?

Julia

Czy ona pasuje do maszyny łucznik Amelia II 2015 jak nie to jaka do falbanek muszę kupić ?

Maria

Witam . Posiadam maszynę Janome 6600 czy stopka da sobie radę z marszczeniem bawełny pościelowej podwójnie złożonej

Joanna

Czy stopka będzie pasowała do maszyny Redstar?

Paulina

Witam czy te stopki będą pasować do łucznika Helena 2060

Ewa

Witam,ktora stopka bwdzie dobra do Skyline s7