Ściereczki kuchenne (zobacz jak uszyć / ozdobić)

jak-uszyc-sciereczki-kuchenne-eti-blogszycie-ozdobnych-sciereczek-kuchennych sciegi-dekoracyjne-na-sciereczkach-kuchennych dekoracja-domu-sciereczki-kuchenne

Dzisiejszy pomysł szyciowy jest troszkę inny niż standardowo, ponieważ nie będziemy w całości szyć, a raczej dekorować.  Już tłumaczę dokładniej. 🙂 W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak zmienić zwykłą ściereczkę kuchenną w ładną, dekoracyjną ściereczkę kuchenną dopasowaną kolorystycznie do Waszej kuchni. 🙂 Nie wiele nam potrzeba, wystarczą dwie zwykłe ściereczki, kawałki kolorowych materiałów i ściegi dekoracyjne. Oczywiście jeżeli nie macie zwykłych ściereczek do dekorowania to możecie je uszyć z kawałka tkaniny bawełnianej. 🙂

W podobny sposób możecie dekorować firanki zasłony czy inne akcesoria kuchenne.
Dodam jeszcze, że jest to idealny projekt dla początkujących miłośników szycia. 🙂

To zaczynamy 🙂

Do tego projektu wybrałam maszynę do szycia, która ma sporo ściegów dekoracyjnych-  JANOME TXL607.

Materiały i przybory wykorzystane do przygotowania takich ściereczek kuchennych:

przerywnik

etiblog-co-jest-potrzebne-do-szycia

Przygotowanie i krojenie:

etiblog-krojenie-etapy-szycia

Mamy ściereczki o wymiarze 50 cm x 70 cm, a więc kroimy dwa zestawy po trzy paski o długości 56 cm (wole żeby były dłuższe, aby na pewno udało się ładnie podwinąć końce). Szerokość jednego paska ze wzorem to 7 cm, pozostałych gładkich to 9 cm i 6,5 cm – wymiary te uwzględniają zapas na szew.

Od razu zaprasowujemy po 1 cm krawędzie do lewej strony materiału (zdjęcie powyżej).

Szycie:

etiblog-stopki-specjalne-do-szycia

Po pierwsze przy szyciu ściegami dekoracyjnymi, aby uzyskać ładny efekt należy użyć do ich wyszycia specjalnej stopki, mam tutaj na myśli stopkę do ściegów dekoracyjnych „F”.

Na pierwszy rzut oka nie znacznie różni się ona od stopki uniwersalnej, więc po co ją zmieniać? Jednak jak się jej przyjrzymy z bliska to..

etiblog-stopki-specjalne

Różnica w budowie okazuje się znacząca, zobaczcie jak od spodu wygląda stopka „F”. Dzięki płozą w stopce jest mały rowek. Więc nawet jeśli ścieg jest gęsty i staje się wypukły to zmieści się on pod stopką i płynnie stopka przejdzie nad nim. Przy szyciu stopką uniwersalną ścieg ten utrudniałby przemieszczanie się jej.

etiblog-hydrofolia-flizelina-papierowa

Poza stopką, aby uzyskać ładny efekt należy pod materiał podłożyć flizelinę lub hydrofolię. Ich struktura da odpowiedni opór nitkom, sama tkanina czy dzianina nie wystarczyłaby. W takich wypadkach nitka ścisnęłaby strukturę materiału i ścieg nie wyglądałby ładnie. Zawsze należy wykonać próbę na łatce materiału, aby wiedzieć czy jest potrzeba usztywnienia.

etiblog-sciegi-dekoracyjne-janome-txl-607

Przed rozpoczęciem szycia warto zorientować się jakie ściegi dekoracyjne mamy do dyspozycji w swoich maszynach do szycia. Ja zaznaczyłam powyżej wybrane ściegi, aby łatwiej było Wam wybrać te same czy podobne. Uwierzcie mi, ich wybór wśród tylu ładnych ściegów dekoracyjnych nie był łatwy, a dodatkowo chciałyśmy, aby ładnie komponowały się jako całość. Tyle teoretycznych wskazówek, przechodzimy do działania.

Dla uzyskania szczególnie dobrych efektów warto zastosować igły do szycia ściegami dekoracyjnymi (top stitch), dzięki którym efekt wizualny będzie jeszcze bardziej estetyczny. Ma to największe znaczenie przy szyciu nićmi metalicznymi, dzięki tym igłą nie zrywają się one, a nitka układa się estetycznie.

etiblog-recznik-scierka-kuchenna

Moja ściereczka, jest podwinięta z każdej strony, ponieważ dolną krawędź będziemy ozdabiać dodatkowym kawałkiem tkaniny to odpruwamy i odcinamy podwiniętą warstwę. Nie chcemy dużego zgrubienia przy dolnej krawędzi.

etiblog-odmierzanie-przy-pomocy-linijki-patchworkowej

Tutaj mam już odcięty nadmiar materiału i właśnie na takiej krawędzi odmierzamy 2 cm na lewej stronie ręczniczka. Ja posłużyłam się linijką do patchworku, której genialność pokazywałam nie raz na blogu (wystarczy przyłożyć ją i od razu rysuje się linie w pożądanej odległości). Wykorzystałam do tego zadania pisak krawiecki, który zniknie po 24h lub po zmoczeniu tego miejsca.

Węższy szary pasek umieszczamy na lewej stronie ręcznika na wysokości narysowanej linii. Aby wyszło to dokładnie umieszczamy linie zaprasowania na linii narysowanej pisakiem krawieckim. Ważne, aby szara tkanina wystawała z każdej ze stron na co najmniej 1 cm.

etiblog-sciereczka-kuchenna-przyszywaniePrzyszywamy pasek szarej tkaniny ściegiem prostym, szyjemy dokładnie po zaprasowaniu.

etiblog-narozniki-wycieniowany

Następnie składamy pasek na pół. Po złożeniu jest minimalnie dłuższy niż 2 cm. Zszywamy go z każdego boku. Po zszyciu szew wycieniowujemy i obracamy szary pasek na prawą stronę.

etiblog-dol

Gdy pasek jest już na prawej stronie upinamy go gęsto szpilkami i wybieramy ścieg dekoracyjny do przyszywania aplikacji. U mnie (Janome TXL607) jest to ścieg mode 3 nr ściegu 04.04-scieg-dekoracyjny

etiblog-sciegi-dekoracyjne-odbicie-lustrzane

Ponieważ chcemy, aby nam wygodnie się szyło to wsuwamy pod stopkę tylko krawędź z szarą tkaniną, jednak wtedy ścieg tworzy się w przeciwną stronę. Czyli po wybraniu ściegu naciskamy przycisk odbicia lustrzanego, ścieg zostaje odwrócony i możemy swobodnie szyć. Oczywiście do tego zadania wykorzystujemy wcześniej opisaną stopkę do ściegów dekoracyjnych oznaczoną literką „F”. Zobaczcie, że maszyna podpowiada nam to samo, na ekranie widać obok obrazka stopki literę „F”- to plusy posiadania maszyny komputerowej JANOME.

etiblog-o-szyciu-sciegi-dekoracyjne-ozdobne

Teraz będziemy szyć w różnych odległościach od pierwszego ściegu, a więc przy maszynie montujemy przezroczystą stopkę do równego prowadzenia ściegów. Ma ona nadrukowane linie dzięki, którym łatwiej jest nam prowadzić materiał równolegle do wcześniejszych przeszyć. Na pewno któraś z linii będzie odpowiednia i stopka ułatwi uzyskanie równego efektu.

etiblog-szycie-stopka-do-rownego-prowadzenia-sciegu

Teraz wykonujemy ścieg mode 3 nr ściegu 74. Zauważcie, że tutaj również trzeba skorzystać z funkcji odbicia lustrzanego w maszynie.84-scieg-dekoracyjny

etiblog-krawedz-etapy-szycia-ozdabiania

Tak wygląda na tą chwilę nasz ręczniczek na prawej i lewej stronie materiału. Jak widzicie mój materiał jest na tyle mocny, że wyjątkowo flizelina od spodu nie była potrzebna, ale często jest konieczna.

etiblog-pasek

Bierzemy wcześniej przygotowane paski i naszywamy jeden na drugi. Żółty umieszczamy na samym środku szarego i upinamy go szpilkami.

etiblog-stopka-F

Szyjemy ściegiem prostym przy wykorzystaniu stopki do ściegów dekoracyjnych, dzięki czemu mamy pod stopka lepszą widoczność. Szyłam ściegiem prostym o długości 3.

etiblog-naszywanie-tkaniny-ze-wzorem

Teraz doszyjemy przygotowany ozdobny pasek, w tym celu jeśli boki ręczniczka jak u mnie były podwinięte to je odpruwamy na odcinku planowanego przyszycia paska i wprowadzamy ozdobny pod spód. Pasek przypinamy szpilkami z obu stron.

etiblog-stopka-f-szycie-sciegami-dekoracyjnymi

Pasek przyszywamy ściegiem mode 3 nr ściegu 04 z obu stron.04-scieg-dekoracyjny

etiblog-naszywanie-paska

Ręczniczek na tą chwilę już prezentuje się fajnie, ale to jeszcze nie koniec, przed nami jeszcze trzy dekoracyjne przeszycia. 🙂

Znów wracamy do stopki do równego prowadzania ściegów i wykonujemy kolejne przeczycie. Ścieg widoczny na zdjęciu powyżej to mode 3 nr ściegu 42, 42-scieg-dekoracyjnyodbicie lustrzane.

etiblog-naszywanie-paska-iii

Kolejny ścieg to mode 3 nr ściegu 70.70-scieg-dekoracyjny

Przed nami już ostatni ścieg to mode 3 nr ściegu 42.42-scieg-dekoracyjny

etiblog-recznik-kuchenny

Ściereczka kuchenna z ozdobnymi przeszyciami (ściegami dekoracyjnymi), wyszedł super. 🙂 Mam nadzieje, że i Wam przypadnie do gustu.

tagi:

6
Dodaj komentarz

3 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Emvoo

Piękne.

A.Szyje

Niby taka prosta rzecz, a jak efektownie może wyglądać 😉

gra

buuuu, ja chcę taką maszynę !!!