Pokrowiec na maszynę do szycia (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Pokrowiec na maszynę do szycia (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Pokrowiec na maszynę do szycia (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójPokrowiec na maszynę do szycia (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrójPokrowiec na maszynę do szycia (szycie krok po kroku) + opis jak przygotować wykrój

Dzisiejszy wpis powstał z myślą o waszych maszynach do szycia 🙂 , a dokładniej o zabezpieczeniu ich przed kurzem, który jest niestety wszędzie i osadza się na wszystkich elementach maszyny. Warto więc pomyśleć o jej zabezpieczeniu i uszyć dla niej pokrowiec. 🙂
Dodatkowo pokrowiec ma małą kieszonkę na najważniejsze akcesoria i dużą kieszeń na stolik powiększający pole pracy, dzięki temu całość możemy schować w jedno miejsce. 🙂

Ten pokrowiec uszyłyśmy na maszynę do szycia, ale w podobny sposób możecie uszyź pokrowiec na owerloka czy hafciarkę. 🙂

Zaczynamy 🙂

Do uszycia pokrowca potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME DXL603 oraz dla estetycznego wykończenia owerlok JANOME 990D.

* Materiały potrzebne do uszycia pokrowca:
a) tkaniny: ilość jej zależy od wielkości maszyny. Proponuje przygotować najpierw formę, aby zorientować się ile materiału jest potrzebne. Ja do średniej wielkości maszyny zużyłam 1,3 m bieżącego tkaniny (1,3 m x 1,5 m).
b) wypełnienie patchworkowe
c) sznurki ozdobne do naszywania np.: mulina w dwóch kolorach
d) tasiemki lub paski materiału do naszycia ich na przód pokrowca. Ja wybrałam kolorowy i biały materiał, ale sądzę, że łatwiej wybrać dwie tasiemki o różnych szerokościach
e) nici do szycia oraz haftowania (wykorzystamy je do naszywania sznurków)

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka do naszywania ozdobnych sznurków JANOME 200345006 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200126009 (chwytacz wahadłowy)
-stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200129002 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm) lub JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
f) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

W celu przygotowania wykroju na pokrowiec zaczynamy od zmierzenia wymiarów maszyny do szycia i na podstawie ich zbudyjemy formę pokrowca.

Potrzebujemy zmierzyć górę maszyny (to wymiary c oraz d na zdjęciu powyżej) oraz wysokość jej boków mierzona od góry do podstawy (to wymiary a oraz b). Ostatnie już potrzebne nam wymiary to wymiary jej podstawy (e oraz f).

Dodatkowo warto sprawdzić skosy, dzięki czemu łatwiej jest narysować formę pokrowca na papierze. Sposób ich odmierzania u mnie wyglądał następująco.

Mając te wymiary dodajemy do nich 2 cm i rysujemy na kartce papieru formę pokrowca. Proponuje potem skleić taśmą formę i sprawdzić czy pasuje na naszą maszynę. Zapas jaki dodałam (2 cm) jest dość spory, ale musimy pamiętać, że pokrowiec będzie usztywniony, a więc również to musimy uwzględnić w wielkości pokrowca. Dodatkowo przy krojeniu dodajemy obowiązkowo zapas na szew 1,5 cm (ja dodałam za mały i miałam przez to pewne trudności).

Usztywniacz w moim przypadku to cienka włóknina z klejem.  Jest on krojony bez dodatkowego zapasu na szew.

Na zdjęciu poniżej znajduje się warstwa wierzchnia oraz wewnętrzna, te elementy mają zapas na szew 1,5 cm.

Będziemy potrzebowali skroić jeszcze kieszonki, ale to zostawmy sobie na później.

SZYCIE:

Przechodzimy do szycia, zaczniemy od przygotowania otworu na rączkę (chcę, aby po założeniu pokrowca na maszynę można było ją swobodnie przenosić). W tym celu potrzebuję zaznaczyć na elemencie górnym pokrowca gdzie znajduje się rączka maszyny do szycia.

Następnie miejsce to podklejam na obu elementach od lewej strony tkaniny flizeliną (wystarczy w okolicach otworu). Następnie składam elementy prawą stroną do prawej i zszywam je szyjąc dokładnie po narysowanej linii (odszycie to musi być idealne, z ładnie wykonanymi obrotami na igle).

Teraz rozcinamy otwór zgodnie z linią na zdjęciu powyżej i jedną z warstw wprowadzam przez powstały otwór na druga stronę. Ważne, aby nacięcie zrobić precyzyjnie tzn naciąć do samych rogów, ale nie przeciąć nitki ściegu. Jeśli po wywróceniu elementy narożniki nie układają się płasko oznacza to, że nacięcie jest wykonane zbyt płytko i należy je naciąć głębiej.

Gdy otwór jest już idealny, jego kształt odrysowujemy na usztywnieniu i wycinam go lekko większe, następnie wprowadzamy usztywnienie pomiędzy warstwy górnego elementy pokrowca.

Moja usztywnienie/włóknina ma klej więc przyklejam ją do wszystkich elementów pokrowca (jeśli nie macie włókniny z klejem to poprostuj pomijacie fazę klejenia).

Usztywniacz był skrojony bez zapasu, a więc rozmieszczamy go na środku elementów.

Po podklejeniu elementów do lewej strony tkaniny, nakładamy na nie kolejną skrojoną warstwę tkaniny, a więc pomiędzy dwoma warstwami tkaniny mamy włókninę.

Szpilkami upinamy tak przygotowane elementy, a następnie zaszywamy je szyjąc tylko po materiałach (nie szyjemy po włókninie). Dla ułatwienia proponuje wykonać to stopką do wszywania zamków, dzięki podciętemu spodowi stopka świetnie radzi sobie na nierównościach.

Teraz nadeszła najfajniejsza faza tzn ozdabianie. W tym celu układamy po skosie tasiemki lub zaprasowane paski tkaniny kolorowej. Pod paskiem kolorowym mamy ułożony biały. Wszystko upinam szpilkami.

Teraz naszywam ozdobne paski przyszywając je tuż przy krawędzi elementu kolorowego. Używam do tego stopki do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, dzięki której wszystko ładnie widzę pod stopką.

Element z naszytymi paskami prezentuje się tak.

Następnie przy maszynie montujemy stopkę do naszywania ozdobnych sznurków.  Wprowadzam sznurek w prowadnik stopki i tak po wyznaczonej linii szyjęmy ściegiem ozdobnym. Zauważcie, że możemy przyszywać jeden sznurek, dwa lub trzy wystarczy wprowadzić odpowiednią ilość pod stopkę. Wybierając ścieg należy dostosować go tak, aby przytrzymał on wybraną ilość nitek.

Szycie tą stopką jest banalnie proste, stopka idealnie prowadzi dla nas sznurek. Więcej informacji o tej technice znajdziecie w dziale porady naszego bloga- link tutaj.

naszywanie-ozdobnych-sznurkow-ozdabianie-inspiracje-szycie-pokrowca-I-9ab

Mój przód gotowy i prezentuje się następująco

Gdy fazę ozdabiania mamy za sobą przechodzimy do skrojenia kieszonki. Sprawdzamy jaka wysokość kieszeni nas interesuje i kroimy ją z podwójnie złożonego materiały (górna krawędź kieszeni to linia złożenia tkaniny). Oczywiście jej kształt odpowiada danemu bokowi pokrowca (patrz zdjęcie poniżej).

Następnie taką kieszeń doszywamy do boku pokrowca. Ja do tego łączenia również wybrałam stopkę do wszywania zamka.

Jeśli macie dodatkowy stolik powiększający pole pracy to proponuje, aby zrobić kieszonkę również dla niego. Aby dobrze skroić taką kieszonkę na elemencie tyłu pokrowca potrzebujemy umieścić stolik i obkładamy go złożoną warstwą materiały (krawędź wlotu tak jak poprzednio jest krawędzią złożenia materiału). Nadmiar materiały, który na pewno powstanie na tyle układamy w estetyczne zakładki, a krawędzie upinamy szpilkami do krawędzi tyłu pokrowca. Ja na początku obłożyłam stolik większym kawałkiem materiału, a dopiero po przypięciu szpilkami nadmiar materiału obcięłam.

Tutaj tak samo jak przy kieszeni elementy łączymy szyjąc przy krawędzi.

Wygląda na to, że każda część pokrowca została przygotowana, a więc przechodzimy do połączenia elementów razem.

Ja łączenie wykonuje również za pomocą stopki do wszywania zamków. Proponuje szyć tylko tam, gdzie jest wypełnienie (czyli nie do samego końca elementu), wyjątek niech stanowi krawędź dolna pokrowca (tam zszywamy elementy do końca). Dzięki takiemu zabiegowi o wiele łatwiej będzie nam poradzić sobie z narożnikami naszego pokrowca.

Jednocześnie w trakcie szycia obrzucamy wszystkie krawędzie owerlokiem, również krawędź dolną pokrowca (oczywiście możecie wykorzystać ściegi obrębiające z maszyny wieloczynnościowej).

Następnie podwijamy dolną krawędź pokrowca i podszywamy ją do wewnątrz (można to zrobić ręcznie lub maszynowo). Ja zdecydowałam się na podszycie dołu ręcznie.

Tak prezentuje się już cały pokrowiec. 🙂

pokrowiec-na-maszyne-do-szycie-DIY-projekt-etiblog-9ab

tagi: ,

26
Dodaj komentarz

13 Comment threads
13 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
15 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kamila@ Work-With-Patches

Świetny tutorial. NA pewno skorzystam gdy w końcu moja maszyna doczeka się nowego pokrowca!
Pozdrawiam
Kamila

Madzia

Doskonały tutorial ! Tego mi było trzeba, czas na własny pokrowiec 🙂
Dzięki za motywację !

ela a.

Jacie kręcę, dziewczyny, chyba czytacie w moich myślach, bo pokrowiec na maszynę w planach od 3 miesięcy i nic……
Teraz muszę się zabrać.
Przepięknie wyszedł, tryska energią, aż chce się szyć

AgaM

Super. Też niedawno doszłam do wniosku, że muszę uszyć coś takiego.

DoraKwiat

Cudowny tutorial. Właśnie moja Janomka ma wreszcie futerał. Uszyłam z czarnego sztruksu. Wygląda doskonale. Dziękuję za pomysł.

Agnieszka

Nie zostało nic innego jak tylko usiąść i szyć. Dziękuję za inspirujący tutorial. Pozdrawiam

Marysia

Super. Jestem w trakcie krojenia. Pełna zapału. Nie mogę się doczekać efektu końcowego. Dzięki. 🙂

Basia

Wspaniały tutorial bardzo dziękuję:)

Krystyna

Bardzo dziękuję – jedyny tak wyczerpujacy opis uszyłam – wyszedł super

Paulina

Witam, czy moze Pani podać wymiary pokrowca ? Mam taka sama maszynę a jestem bardzo początkująca. Byłabym ogromnie wdzięczna 🙂

Magda

Bernina w zestawie miała kawałek cienkiej szmatki zamiast pokrowca. W dodatku nie pasował.
Od dzisiaj moja nowa maszyna ma nowiutki pokrowiec uszyty na wymiar.
Dziękuje za fajny tutorial

Sylwia

❤️ superowy, dziękuję 🙂
czekam aż przyjdzie mi owerlok i zrobię mu 🥰

Natalia

przymierzam się do tego tutorialu i mam pytanko, jeżeli mam włókninę (a właściwie flizelinę) bez kleju to jak ją przymocować?