Poduszka z dwoma pęknięciami

Do uszycia tej poduszki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia. Ja zdecydowałam się użyć maszynę Janome QXL605.

* Materiały potrzebne do uszycia tej poduszki:
– tkanina podstawowa 50 centymetrów bieżących, tkanina dodatkowa 10 centymetrów bieżących – zalecam tu użycie tkanin nie elastycznych
– nici
– wkład poduszki 40 x 40 cm

* Przybory, urządzenia:
– obcinaczki (Eti 097)
– nożyczki (Mundial 460-8” 20,5)
– pisak krawiecki dwustronny samoznikający (Eti 120)
– miara krawiecka (Eti 104)
– szpilki (Eti 118)
– stopki: zwijacz (Janome 3237777), stopka do ściegu prostego (Janome 200331009 lub wersja pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym 200125008), prowadnik krawędziowy z zestawu akcesoriów maszyny
– żelazko i deska do prasowania

ETAPY:
Przygotowanie:

Po zdekatyzowaniu tkaniny, jeśli to konieczne kroimy poszczególne elementy poduszki zgodnie z wymiarami (zapas na szew został uwzględniony) i ilościami przedstawionymi na rysunku poniżej (np.: x2, czyli kroimy element dwa razy). Przy krojeniu pamiętaj o zachowaniu nitki prostej- tzn. umieść poszczególne elementy tak, aby strzałka znajdująca się na nich była równoległa do oryginalnie wykończonego brzegu tkaniny (krajki). Zwróć również uwagę na podział kolorystyczny elementów na rysunku, odpowiada on podziałowi tkanin na gotowej poduszce.

SZYCIE:
Przód poduszki:
Poszczególne elementy przodu poduszki układamy w kolejności jak na rysunku powyżej. Cyfry nad elementami oznaczają kolejno poszczególne łączenia.   Kolejny etap tj. łączenie przodu, przedstawię na przykładzie łączenia nr 1. Składamy  sąsiadujące elementy prawą stroną do prawej, w naszym przypadku zaczniemy od elementu A i E, a następnie szyjemy wzdłuż szyjąc w odległości 1 cm od krawędzi.

Porada: jeśli jesteś osobą początkującą, wykorzystaj tu prowadnik krawędziowy, aby szyć równo od krawędzi. Wsuń prowadnik do uchwytu szybkomocującego i ustaw go tak, aby wskazywał 1 cm na płytce ściegowej. Teraz wystarczy, że poprowadzisz tkaninę wzdłuż prowadnika.
Do tego łączenia ja wykorzystuję stopkę do ściegu prostego, dzięki której tkanina nie wciągnie się w stopkę, a sam ścieg jest bardziej estetyczny -UWAGA- stopkę tą można używać tylko do ściegu prostego dla centralnej pozycji igły!
Kolejno łączymy sąsiadujące elementy tak, aby powstały nam 4 szwy. Połączone elementy stworzą przód poduszki. Po zszyciu rozprasuj każdy z powstałych szwów i w ten sposób stworzymy „szew otwarty” (patrz rysunek powyżej).

W kolejnym etapie składamy przód poduszki tak, jak na rysunku i zdjęciu powyżej, następnie szyjemy 1 mm od szwu po stronie tkaniny podstawowej, szyjąc od krawędzi poduszki w głąb na odległość ok. 5 cm. Operację powtarzamy dla każdego końca pęknięcia, czyli w naszym przypadku operacja będzie wykonana 4 razy. Zaprasowujemy pęknięcia tak, aby środek każdego znalazł się na tej samej płaszczyźnie co szew. Pęknięcia zszywamy tuż przy krawędzi poszewki, aby je przytrzymać. Najlepiej szyć równolegle do krawędzi w odległości 0,5 cm.Przód gotowy!

Tył poduszki:

Podwijamy krawędzie elementów C i D, stworzą one wlot poszewki.

Do podwinięcia brzegów wykorzystałam zwijacz, dzięki któremu bez konieczności zaprasowywania brzegu tkaniny można równo podwinąć krawędź. W tym celu wystarczy wsunąć krawędź tkaniny do spirali zwijacza, powinna wyglądać jak na zdjęciu powyżej. Zwróć uwagę, że prawa strona tkaniny znajduje się od spodu (w celu poprawy czytelności zdjęcia wykorzystałam tu tkaninę zastępczą). Następnie regulujemy pozycję igły tak, aby igła wbijała się po lewej stronie złożenia i szyjemy. Operację powtarzamy dla kolejnej krawędzi.

Po podwinięciu obydwu krawędzi nakładamy na siebie poszczególne elementy tyłu poduszki, powinny zachodzić ok. 5 cm (patrz rysunek powyżej). W tym momencie warto skontrolować wymiar całego tyłu, powinien on mieć 42 x 42 cm. Porada: jeśli długość się nie zgadza wyreguluj ją poprzez założenie elementów tyłu C i D na siebie na mniejszą lub większą odległość (patrz rysunek powyżej).
Łączymy elementy razem zszywając je po bokach tylko na wysokości, gdzie zachodzą one na siebie. Proponuję szyć 0,5 cm od krawędzi.

Łączenie całości:

Składamy przód i tył prawymi stronami do siebie. Szyjemy za jednym razem całość dookoła, proponuję w tym momencie przestawić maszynę, aby szyła wolniej (regulacja prędkości maszyny). Pomoże to nam uzyskać idealnie odszyte narożniki w poduszce. Dodatkowo pozycjonujemy igłę, aby przy zatrzymaniu maszyny igła zostawała w tkaninie, co również ułatwi nam wykonanie tej operacji.

W każdym z narożników przy łączeniu poduszki wykonujemy obroty na igle (patrz rysunek -kropki)- tzn. szyjąc w odległości 1 cm od krawędzi zatrzymujemy się z wbitą igłą w tkaninę w odległości 1 cm przed końcem boku i podnosimy stopkę, obracamy poduszkę tak, aby kolejny bok leżał przed nami, opuszczamy stopkę i szyjemy dalej. Operację powtarzamy na każdym z narożników.
Wywracamy poszewkę, wypychamy narożniki, wkładamy do jej środka wkład poduszki i ręcznie zaszywamy otwór.
Gratulacje! Projekt skończony 🙂

Jeśli chcecie pochwalić się swoimi poduszkami, przysyłajcie do mnie swoje projekty, najciekawsze opublikujemy na naszym blogu. Mój adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

9
Dodaj komentarz

7 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szyjesobie.blogspot.com

Prześliczne te poduszki! Pomysł wart „zgapienia” i zastosowania 🙂

elis

witam, poduszki są super, uszyłam dwie i są to pierwsze w życiu dwie uszyte rzeczy!!!!

elis

przyślę napewno, mam chwilowo problem z komputerem

poszewka na poduszkę | eti-blog

[…] Standardowo zamieszczam również linka do wpisu z instrukcją jak samodzielnie można uszyć taką poduszkę: https://etiblog.com.pl/archives/1475 […]

[…] Standardowo zamieszczam również linka do wpisu z instrukcją jak samodzielnie można uszyć taką poduszkę: https://etiblog.com.pl/poduszka-z-dwoma-peknieciami/ […]

[…] Tu zamieszczam link dla tych którzy nie trafili jeszcze na nasz wpis z instrukcją jak uszyć taką rękawicę: https://etiblog.com.pl/poduszka-z-dwoma-peknieciami/ […]

Szczezre moiwac, jeszcze z czyms takim sie nie spotkałam. Interesujący pomysł z tymi rozcieciami.