Podkładka pod gorące naczynia + szablon (szycie krok po kroku)

etiblog-podkladka-pod-gorace-naczynia-1-z

Podkładka pod gorące naczynia to moja dzisiejsza propozycja dla Was.
Nie dość, że jest bardzo funkcjonalna i chroni blat czy stół przez uszkodzeniami to dodatkowo ładnie prezentuje się na stole. 🙂
Projekt wymaga trochę precyzji, ale generalnie jest łatwy do uszycia i szyje się go naprawdę szybko. 🙂
Pamiętajcie tylko o wybraniu tkanin odpornych na wysokie temperatury (np bawełna) i dobrej izolacji! Tylko wówczas podkładka spełni swoją rolę. 🙂

Podkładkę przygotowałam pod moje naczynie żaroodporne, które ma wymiary 26,5 cm x 14 cm, a sama podkładka jest o wymiarach: 31 cm x 21,5 cm.

Do uszycia podkładki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia, ja do tego projektu wybrałam maszynę Juno by Janome E1015.

* Materiały potrzebne do uszycia podkładki:
a) tkaniny: główna (żółta) 60 cm x 40 cm, tkanina dodatkowa (szara) 60 cm x 30 cm.
b) warstwy izolacji: ocieplina odzieżowa, filc (z kwadratu 30 cm x 40 można swobodnie wyciąć 1 warstwę, ja wykroiłam 2 warstwy z filcu oraz jedną z ociepliny, chciałam mieć dobrą izolację)
c) nici do szycia
d) tekturka (cienka i sztywna)

* Przybory, akcesoria itp:
a) obcinaczki – TITANIUM Ti500
b) rozpruwacz -eti 098
c) nożyczki – TITANIUM Ti712
d) linijka do patchworku – eti 973
e) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
f) szpilki -eti 118
g) pisak samoznikajacy -eti 120 0
h) klej tymczasowy -SPIRIT 5
i) stopki:
z centralnym prowadnikiem do maszyn z chwytaczem rotacyjnym JANOME 200341002, ale pasująca również do maszyn z chwytaczem wahadłowym

j) żelazko i deska do prasowania

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych musimy najpierw zdekatyzować.

Zaczynamy od narysowania formy podkładki.

format na strone

Następnie wycinam kształt podkładki z papieru po zewnętrznej linii. Wycięty element upinam do głównej tkaniny (do jej dwóch warstw). Obrysowuje go z zapasem 2 cm, następnie wycinam.

Ten sam papierowy element przypinam do ociepliny odzieżowej i dwóch warstw filcu (to będzie wewnętrzna część naszej podkładki chroniącej naszej stoły przez gorącym naczyniem), kształt obrysowuje tym razem bez zapasu, a następnie wycinam elementy.

Przechodzę do krojenia ozdobnych elementów podkładki. Wycinam je z papieru (wszystkie 7 elementów), a następnie układam na tkaninie dodatkowej i obrysowuje z zapasem 1,5 cm, potem wycinam.

Dla ułatwienie elementy ozdobne wycinam również z tekturki (bez zapasów) i na nich zaprasowuje kształt elementów z tkaniny dodatkowej (tekturkę wytnijcie mniejszą od wzoru o 1 mm z każdej strony wtedy zaprasowywany element wyjdzie pożądanej wielkości). Nadmiar tkaniny zaprasowałam pod spód, będziemy go obcinać w fazie przed przyklejaniem elementów. Tekturkę po zaprasowywaniu oczywiście wyjmuję.

Po przygotowaniu wszystkich elementów wykonuje wstępną przymiarkę (nadmiar tkaniny od lewej strony w narożnikach można delikatnie przyciąć).

SZYCIE:

Przechodzę do wykonania elementu głównego podkładki. Składam prawymi stronami do siebie elementy żółte/główne i spinam je szpilkami. Szyje na 1,8 cm od krawędzi elementu, pamiętając o pozostawieniu otworu na wywrócenie go na prawą stronę.

Po zszyciu wycieniowuje szew (obcinam krawędzie ok 2-3 mm od linii szycia), jedynie na wysokości otworu oraz 2 cm przed nim i za nim pozostawiam je nieobcięte. Po wywróceniu elementu na prawą stronę wkładam do środka warstwy izolacji, czyli wcześniej wyciętą ocieplinę odzieżową i filc. Następnie ręcznie zaszywam otwór.

Na zaszytym już elemencie układam papierowy wykrój i odrysowuje linie do których przyłożę elementy.

Aby ułatwić sobie trochę pracę zamiast przypinać szpilkami wszystkie zewnętrzne/ dekoracyjne elementy naszej podkładki przyklejamy je do podkładki klejem tymczasowym SPIRIT 5. Wystarczy spryskać element klejem, odczekać moment i przyłożyć element w zaplanowane miejsce. (szpilki, które trzymały mi zaprasowaną tkaninę wypinam). Jeśli potrzebna jest zmiana miejsca wystarczy odkleić element i przykleić go ponownie (nie ma konieczności nanoszenia kolejne warstwy kleju).

Przyklejone elementy musimy jeszcze obszyć. Ja wybrałam nitkę w kolorze tkaniny głównej (żółtą) i ścieg potrójny stebnowy. Chciałam, aby ścieg było mocno widoczny. Jeżeli nie chcecie tego efektu użyjcie zwykłego ściegu stebnowego i nitki w kolorze materiału.  Szyje stopką z centralnym prowadnikiem, prowadząc element ozdobny tuż przy prowadniku stopki, dzięki czemu linia szycia wyjdzie równa (ustawienie igły w moim przypadku maksymalnie na lewo). Szycie wyszło ok 2 mm od krawędzi zaprasowanej elementu.

Klej może przechodzić na igłę do szycia, warto więc co jakiś czas ja oczyścić.

Po naszyciu wszystkich elementów podkładkę mamy skończoną. 🙂

tagi: ,

Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o