W czasie szycia koszuli, spodni, poszewek na poduszki, sukienek, bluz czy fartuchów nie zapomniałyśmy o projektach “nieubraniowych” dla trochę młodszych 🙂 i przygotowałyśmy dla Was (a w zasadzie dla nich) projekt dinozaura pacynki. 🙂 To już drugi projekt pacynek, który pojawił się na naszym blogu (dla przypomnienia link), ale ten przyznam szczerze wydaje mi się taki bardziej “dopracowany”. 🙂 Niestety jest on przez to trochę trudniejszy do uszycia więc osoby zupełnie początkujące będą musiały poświęcić mu trochę więcej czasu.
Jeśli chodzi o wymiary to można powiedzieć, że pacynka pasuje na mniejszą kobiecą dłoń.
To tyle na wstępnie zaczynamy 🙂
Do uszycia tej pacynki jak zawsze potrzebna jest maszyna do szycia. Ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME XL601.
* Materiały potrzebne do uszycia pacynki
a) tkaniny główna ze wzorem o wymiarze 30 cm x 65 cm; szara 15 cm x 10 cm; czerwona 15 cm x 15 cm
b) filc: czarny małe kawałeczki na oczy i nos, biały na zęby oraz zielony na elementy wystające na grzbiecie
c) flizelina do podklejenia każdego elementu
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – TITANIUM Ti812
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) stopki:
– stopka krawędziowa 1/4″ (6 mm) JANOME 200318000 (pasuje do maszyn z chwytaczem rotacyjnym i szerokością ściegu 7 mm), JANOME 200330008 (chwytacz wahadłowy )
– stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych JANOME 822804129 (chwytacz rotacyjny)
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Zaczynamy od pobrania (kliknijcie na rysunek powyżej) i wydrukowania wykroju dinozaura/pacynki. Wycinamy wszystkie elementy i upinamy je na podklejonym flizeliną materiale. Elementy gdzie tuż przy linii znajdują się gwiazdki musimy wyciąć podwójnie (patrzcie zdjęcie poniżej). Dodatkowo każdy element kroimy z zapasem na szew, proponuje dodać 6 mm.
Przy krojeniu rozmieście elementy możliwie blisko siebie, aby zostawić jak największy kawałek materiału w całości (będzie on nam potrzebny później).
Dodatkowo kroimy wnętrze mordki naszego dino (wykrój w pliku) oraz język, który należy narysować samodzielnie (ma on szerokość 4 cm z zapasem).
Kroimy również zęby z filcu. Aby biel była bardziej intensywna zdecydowałam się użyć dwóch warstwy filcu. Składamy je razem, pisakiem krawieckim rysujemy wzór zygzak i ściegiem prostym szyjemy raz z jednej strony zygzaka, a później z drugiej. Rozcinamy filc pomiędzy przeszyciami i powstają mamy gotowe zęby.
Z czerwonej podklejonej flizeliną tkaniny wycinamy język dinozaura (robimy to od ręki, szerokość języka to 4 cm).
Najpierw zszywamy język szyjąc na 6 mm od krawędzi, następnie obcinamy szew i wywracamy język na prawą stronę. Język został ozdobnie przeszyty przez środek.
Z zielonego filcu kroimy grzbiet naszego dinozaura. Wykonujemy to podobnie jak zęby naszego dinozaura. Na razie odkładamy je na bok. Mój grzbiet ma 19 cm długości, szerokość w najszerszym punkcie 4 cm.
Z czarnego materiały czy filcu kroimy oczy i nozdrza.
Do skrojenia pozostaje nam jeszcze jeden element pacynki, ale go skroimy na samym końcu po zszyciu pacynki. Będę o tym pisać w odpowiednim momencie.
Teraz naszyjmy oczy i nozdrza. Przyszywamy je ściegiem zygzak, szyjąc tuż przy ich krawędzi. Idealna stopka to tego zadanie jest przezroczysta stopka do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych, którą to przyszywam te elementy.
Przy maszynie poza zamontowaniem stopki, aby sobie ułatwić to zadanie, zmniejszamy długość ściegu na 0,5 (będzie łatwiej uzyskać płynną linie szycia), a szerokość na 2,5, ścieg zygzak.
Po naszyciu oczu i nozdrzy przechodzimy do połączenia boków mordy dinozaura z środkowym paskiem głowy.
Tutaj szyjemy stopką krawędziową, ściegiem prostym (gęstość 2).
Głowa połączona. Już teraz dino zaczyna wyglądać super, wprost nie mogę doczekać się efektu końcowego. 🙂
Teraz przygotujemy dolną szczękę. W tym celu oznaczam środek szczęki dolnej i środek paska. To miejsce od którego zaczynam upinać elementy razem. Tutaj również łączę je razem stopką krawędziową. Przy łączeniu elementów razem zaczynamy szyć 5 cm od krawędzi krótszego elementu i kończymy 5 cm przed jego końcem- patrz zdjęcia poniżej.
Przy szyciu, krawędź prostego paska warto ponacinać, dzięki czemu łatwiej będzie nam go ułożyć i przyszyć.
Teraz do tak przygotowanego elementu, upinamy wcześniej przygotowane zęby.
Jeśli macie dużą wprawę w szyciu to dopnijcie jeszcze wnętrze mordy dinozaura, a jeśli nie to przyszyjcie zęby, szyjąc je 6 mm od krawędzi modry. Dopiero po ich doszyciu przypnijcie wnętrze modry i tak przyszyjcie wszystkie warstwy. Przy dopinaniu wnętrza modry zwróćcie uwagę, aby najpierw oznaczyć środek tego elementu (czerwone kreski na zdjęciu poniżej). Przyszywamy elementy szyjąc 6 mm od krawędzi, nie szyjemy dalej, jak do oznaczonej połowa elementu wnętrza mordy.
Element po wywróceniu prezentuje się tak. 🙂
To samo powtarzamy na elemencie góry szczęki. Zaczynamy od przypięcie i/lub przyszycia zębów. Następnie przyszywamy wnętrze modry, czyli łączymy naszego dinozaura w całość. Ponieważ podklejona tkanina się nie strzępi to całkowicie zrezygnowałam z obrzucenia jej krawędzi owerlokiem.
Tutaj już po połączeniu na linii zębów.
Następnie łączymy boki modry razem (linia przerywana na zdjęciu poniżej).
Po połączeniu.
Na tym etapie jak pewnie już zauważyłyście dołożyłam wcześniej przygotowany język. Aby go doszyć przecięłam środkowy element i wsunęłam go do środka. Zaszywam go tam, szyjąc od lewej strony materiału-zdjęcie poniżej.
Język przyszywamy od lewej strony pacynki.
Zęby dobrze jest na tym etapie lekko schować, poprzez wsunięcie ich do wnętrza. Na szwach przytrzymujemy je, poprzez ręczne ich doszycie.
Teraz łączymy tył głowy.
Ewentualną nierówność obcinam.
Teraz będziemy kroić ostatni element naszej pacynki. W tym celu potrzebujemy zdjąć miarę z naszej pacynki. Na zdjęciu powyżej pokazałam jak mierzyłam wysokość i szerokość elementu i jakie zapasy na szwy dodać.
Element kroimy z podklejonej tkaniny i przyszywamy szyjąc stopką krawędziową. Ja przyszyłam element za jednym razem w narożnikach wykonując obroty na igle. Zauważcie, że stopka „podpowiada” w którym miejscu zrobić obrót (pozioma kreska na stopce).
Na tym etapie doszywamy grzbiet dinozaura. Umieszczamy go na środku tylnej części dinozaura i od lewej strony upinamy szpilkami. Grzbiet jest „wepchnięty” w tył.
Przyszywamy go szyjąc płynną linią- patrz zdjęcie powyżej.
Teraz wystarczy podwinąć krawędź dołu (składamy na dwa razy) i projekt skończony i gotowy do zabawy. 🙂
Trafiłam tu znowu szukając porad, jak uszyć pacynkę, ale już z czegoś gotowego. Mam małą dziecięcą kamizelkę z kapturem – głową lwa. Mam zrobić z tego pacynkę. Tylko nie wiem, jak. Czy wszyć w kaptur rękawiczkę? Proszę o poradę.
Niesamowite. Gratulacje i szacunek za tak przygotowaną i pomocną instrukcję. Kocham pacynki od dziecka. Kupuję je i polecam dla niepotrafiących szyć sklep z fajnymi pacynkami http://www.burattino.pl . A Wasz pomysł na pewno wykorzystam 🙂 Dzięki
Dziękujemy bardzo za tak miłe słowa. 🙂