Nerka / saszetka do biegania (opis jak uszyć i jak przygotować wykrój)

eti-jak-uszyc-nerke-dla-biegaczypas-do-biegania-jak-uszyc-blog jak-uszyc-etui-na-telefon-do-biegania opis-jak-uszyc-nerke-do-biegania-blog-o-szyciu

Nasz dzisiejszy tutorial powstał z myślą o wszystkich uprawiających sport, a szczególnie o tych, którzy lubią bieganie. Jak pewnie zauważyliście jest ich coraz więcej. 🙂 My również należymy do grona sportowych miłośników, więc dzisiejszy tutorial wykonałyśmy z największą przyjemnością. 🙂 A co uszyłyśmy? Otóż pokażemy Wam jak uszyć nerkę /  saszetkę do biegania. Chociaż sprawdzi się ona nie tylko podczas biegania, ale również podczas np. jazdy na rowerze, na rolkach czy podczas intensywnego spacerowania. Nerka jest tak uszyta, że swobodnie możecie ją nosi na brzuch, biodrze czy na plecach. Zmieści najważniejsze rzeczy, czyli telefon, jakieś drobne i klucze. 🙂
Dodatkowo na boczne paski naszyłyśmy odblaski więc będziecie dobrze widoczni, a więc bezpieczniejsi. 🙂

Wymiary gotowej nerki: 18 cm x 12 cm, upewnijcie się więc, że Wasz telefon się tam zmieści, jeśli potrzebujecie wykonać saszetkę większą lub mniejszą to również bez problemu to się Wam uda, wystarczy dostosować wymiary szablonu. W razie pytań piszcie.

Nerka, której wykrój przygotowałyśmy zmieści telefon o wymiarze maksymalnym 12 cm x 6 cm + małe miejsce na klucze.

Do jej uszycia wybrałam maszynę do szycia JANOME QXL605.

* Materiały potrzebne do uszycia saszetki:
a) materiał główny, my naszą saszetkę szyjemy z dzianiny (bo kolor bardzo nam się spodobał), ale nie chcemy aby była rozciągliwa to dodatkowo wprowadzimy do niej podszewkę z cienkiej nierozciągliwej bawełny. Potrzebujemy po 20 cm bieżących materiałów.
b) zamek o długości 18 cm lub dłuższy
c) pasek nośny o szerokości 3-4 cm i długości talii biegacza. My wykorzystałyśmy 70 cm.
d) plastikowe zapięcie dostosowane do szerokości paska nośnego
e) pasek odblaskowy, potrzebne 10 cm
f) tasiemka na wypustkę oraz sznurek, aby była ona wypukła. Potrzebujemy po 20 cm każdego z nich
g) papier do narysowania wykroju
h) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – FISKARS 859853
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) igły do mikrofazy- igły eti 012 jeśli potrzebne, bo szyjemy z gęsto dzianej dzianiny
f) stopki:
– stopkę do szycia delikatnych tkanin i dzianin – JANOME 941500000A
– stopka do wszywania zamków JANOME 829801002 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi szerokością ściegu 7 mm), JANOME 940290000 (chwytacz wahadłowy)
k) żelazko i deska do prasowania

etiblog-potrzebne

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Zaczynamy od narysowania na papieru prostokąta o wymiarze 20 cm x 14 cm (zaokrąglijcie jego narożniki). Wycinamy element. Rysujemy na papierze kolejny prostokąt z tą różnicą, że bok ma 16 cm, a nie jak poprzednio 14cm. Następnie na nim zaznaczamy dodatkową linie w odległości 3,5 cm od górnej krawędzi (te czerwone). Wycinamy element i rozcinamy go po naniesionej linii. To będą główne elementy naszej nerki.

Dodatkowo kroimy jedną sztukę trapezu, która jest dostosowana szerokością do paska nośnego, który udało się zakupić. Bok oznaczony 5-6 cm, narysujcie zgodnie z szerokością paska + 2,5 cm, przykład: mój pasek ma 3 cm szerokości, a więc bok skroję o wymiarze 5,5 cm.

etiblog-wyciete-elementy-saszetki-dla-biegacza

Teraz możemy przejść do krojenia z materiału. Upinamy papierowe szablony do tkaniny i kroimy elementy zgodnie z nimi. Główne elementy saszetki kroimy pojedynczo z tkaniny wierzchniej i wewnętrznej. Dodatkowo kroimy trapez, potrzebujemy po 4 sztuki z tkaniny wierzchniej i wewnętrznej.

SZYCIE:

etiblog szycie lycry jak sobie pomóc

Moja dzianina to lycra, a więc materiał który z reguły trudno się szyje. Szyjąc lycre najlepiej zamontować przy maszynie stopkę do szycia delikatnych tkanin i dzianin, przytrzyma ona materiał blisko igły, a więc szansa rozciągania się dzianiny przy szyciu będzie mniejsza, co wpłynie na jakość ściegu. Dodatkowo do tego typu dzianiny używam igły do mikrofibry (smuklejsza), dzięki czemu ścieg nie przepuszcza, ważne jednak, aby zrobić test czy igła nie uszkadza dzianiny.

Gdy wszystkie elementy są skrojone, a maszyna jest przygotowana do szycia obszywamy każdy element na około szyjąc parę mm od krawędzi ściegiem prostym, łącząc warstwę wierzchnią oraz wewnętrzną. Dzięki czemu warstwy nie będą nam się podczas szycia przesuwać i utrudniać szycia.

Dodatkowo krawędzie, gdzie wszyjemy zamek obrzucamy ściegiem zygzak (krawędzie te zaznaczyłam w sekcji przygotowanie i krojenie, ostatnie zdjęcie z wyciętymi wszystkimi elementami).

etiblog-wyciete-szycie-lycry-wszywanie-zmaka

Gdy krawędzie są obrzucone przechodzimy do upięcia zamka. Ważne, aby umiejscowić go w taki sposób, aby zamek zaczynał się dalej niż standardowy- 2 cm od krawędzi. Dzięki czemu stworzymy mały otwór na kabel od słuchawek. 🙂

etiblog-wyciete-szycie-lycry-wszywanie-zamka

Przypinamy jedną krawędź nerki do zamka.

etiblog-wyciete-szycie-lycry-wszywanie-zamka-II

Od razy przypnijmy tez drugą.

etiblog-wyciete-szycie-lycry-wszywanie-zamka-pod-stopka

Zamek przyszywamy stopką do zamków, która umożliwia szycie blisko ząbków zamka. Przyszywamy obie strony zamka. Wszyty zamek możecie zobaczyć na zdjęciach poniżej.

etiblog-pasek-noscny-jak-wszyc

Teraz przechodzimy do przygotowania paska naszej saszetki. Pasek nośny rozcinamy, a poszczególne końce wprowadzamy pomiędzy dwa trapezy. Przyszywamy je (linie szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej).

etiblog-pasek-do-nerki

Tak prezentuje się pasek z odszytymi trapezami. Drugie końce wprowadzamy w plastikowe zapięcie. Na jednym boku doszywamy je (biała przerywana linia).

etiblog-pasek-nerki-doszywanie

Przypniemy teraz wypustkę do naszych trapezów. W tym celu do środka tasiemki wprowadzamy sznurek i upinamy ją na krawędzi trapezu- zdjęcie powyżej, patrzcie również zdjęcie poniżej w powiększeniu.

etiblog-pasek-nerki-doszywanie-paska-powiekszenie

Ładna krawędź wypustki zwrócona jest do środka elementu.

etiblog-pasek-nerki-doszywanie-paskaTak upięty pasek przyszywamy do saszetki. Wykonujemy to stopką do zamka, która poradzi sobie z tym zadaniem, pod warunkiem, że będziemy pilnować, aby szyć blisko wypustki. Jeszcze lepszą do tego zadania jest stopka do przyszywania wypustek, jeśli ją macie to wybierzcie właśnie ją. Nie trzeba wtedy pilnować tak bardzo linii szycia, gdyż stopka sama nas poprowadzi wzdłuż wypustki.

etiblog-pasek-nerki-doszywanie-paska-doszywanie

Doszywamy ją do obu boków.

etiblog-pasek-nerki-doszywanie-paska-gotowy

Tak wygląda element po doszyciu.

etiblog-jak-uszyc-pasek-dla-biegacza

Teraz składamy przód saszetki z tyłem. Pasek nośny proponuje przełożyć przez otwarty zamek saszetki- zdjęcie powyżej. Taką saszetkę łączymy szyjąc na około 1 cm od krawędzi.

saszetka biegacza jak uszyc

Przy wykonywaniu tego łączenia trzeba tylko uważać, aby nie przeszyć paska nośnego.

etiblog-jprzegrodki-szycie

Tak prezentuje się saszetka po wywróceniu jej na prawą stronę. Warto lekko wycieniować narożniki szwu, dzięki czemu ładniej się saszetka w narożnikach ułoży. Szew obrzucamy ściegiem owerlokowym lub zyg-zak.

Nerkę przeszywamy jeszcze tworząc osobną przegródkę na klucze. Szyjemy przez wszystkie warstwy, zróbcie przymiarkę, aby telefon się na pewno zmieścił. Dodatkowo na około saszetki obszywamy ją, szyjąc ok 5 mm od krawędzi kieszonki (jeśli wszytko się mieści, bo takie obszycie zmniejsza nam saszetkę).

etiblog-nerka-dla-biegacza-diy

Tak prezentuje się po obszyciu i zrobieniu kieszonki nasza saszetka.

etiblog-odblask

Dodatkowo warto przyszyć odblask na pasku, umieszczamy dwa takie paseczki o długości 10 cm. Dzięki odblaskowi będziemy dobrze widoczni.

blog o szyciu, jak uszyc małą nerkę dla biegacza

Tak prezentuje się nasza saszetka/nerka do biegania. Idziemy testować. 🙂

tagi: , ,

4
Dodaj komentarz

2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Dorota

Nerka super. Tylko dla ścisłości, nie romby, tylko trapezy:)

Ola

Czy dodajemy zapasy na szwy przy krojenia? Chyba nie? Pozdrawiam ☺