Mała torebka z eko-skóry z podszewką (zobacz jak uszyć + wykrój do pobrania)

jak-uszyc-skorzana-torebke-eti-blogszycie-torebki-krok-po-kroku-blog-o-szyciu opis-jak-uszyc-torebke-z-ekoskory-tutorial-eti-blog

Jak często szyjecie torebki? My mimo, że je uwielbiamy szyjemy je stosunkowo rzadko (w sumie nie wiemy dlaczego), ale postaramy się to zmienić. Zaczynamy od tego wpisu. 🙂 Dzisiaj dowiecie się jak krok po kroku uszyć małą torebkę z eko skóry zapinaną na zamek z bawełnianą podszewką. Ale także pokażemy Wam co koniecznie należy zrobić, aby szyć skóry, dodatkowo zaprezentujemy udogodnienia, które wpłyną na komfort szycia. Także spora dawka informacji. 🙂

PS. Załączyłyśmy dla Was również wykrój, który ułatwi powstanie identycznej lub podobnej torebki.

Także zaczynamy. 🙂

Wymiary uszytej przez nas torebki to ok: 19 cm wysokość, 24 szerokość i 8 cm głębokość.

Do uszycia tego projektu jak i wszystkich na naszej stronie potrzebna jest maszyna do szycia. Ja torebkę uszyje na maszynie komputerowej JANOME SkyLine S5.

Materiały i przybory wykorzystane do uszycia codziennej torebki:

przerywnik

  • materiał zewnętrzny, proponujemy eko-skórę czy skórę, potrzebny jest kawałek 30 cm x 150 cm w przypadku eko – skóry. Jeśli zdecydowaliście się na skórę to w zależności od wielkości dostępnych kawałków samodzielnie potrzebujecie ustalić jej ilość. Od teraz zamiennie będę używać słów skóra, eko-skóra.
  • materiał na warstwę wewnętrzną, my zdecydowałyśmy się na zadrukowaną tkaninę bawełnianą, potrzebny kawałek materiału o wielkości 35 cm x 100 cm
  • zamki metalowe (srebrne): 40 cm i 18 cm.
  • akcesoria kaletnicze (srebrne) po dwie sztuki: pół-kółka, karabińczyki oraz jeden regulator długości
  • igły do szycia skóry, eko-skóry itp – JANOME 990614000A (moja skóra nie jest gruba, a więc wybrałam igły o grubości 90), jednak przy użyciu grubej nici może okazać się lepszym wyborem igła o grubości 100 lub nawet większa.
  • nici do szycia skóry
  • nożyczki krawieckie – FISKARS 1005151
  • miara krawiecka
  • pisak do znakowania na skórze
  • szpilki
  • linijka do patchworku i quiltingu 300 x 300 mm
  • stopki:
   stopka teflonowa dedykowana do szycia skóry
  • cienka igła do szycia ręcznego
  • żelazko i deska do prasowania

Eti blog o szyciu - co jest potrzebne do szycia skóry/ torebki

Przygotowanie i krojenie – codziennej torebki:

Eti blog o szyciu - wykrój na torebkę codziennąPo pierwsze drukujemy arkusz z „wykrojem” naszej torebki (kliknijcie w zdjęcie powyżej, aby pobrać wykrój). Na stronie A4 macie 1/4 głównego elementu torebki (element A) oraz części pasków będących głębokością torebki (C oraz B).

Po wydrukowaniu strony i wycięciu elementów przechodzimy do kolejnych kroków przygotowania naszej formy torebki. Na początku skupimy się na głównym elemencie torebki (A) i odrysowujemy go 4 razy w taki sposób, aby powstał nam jeden element.

Eti blog o szyciu - wykrój na torebkę codzienną

To główny element torebki, na który nanosimy poziomą linię, aby wyznaczyć miejsce, gdzie wszyjemy zamek. Linia ta znajduje się na wysokości 12 cm. Jeśli jak ja rysujecie przy pomocy linijki do patchworku to wystarczy przyłożyć ją w taki sposób, aby linia 12 cm znajdowała się na linii dolnej torebki.

Element ma wysokość ok 19 cm i szerokość 25 cm- Wasze nie muszą być identyczne, wszystko zależy od wielkości z jaka arkusz został wydrukowany, jak wycięty itp. To orientacyjne wymiary.

Eti blog o szyciu - wykroj torebka - zamek umiejscowienie

Linia właśnie narysowana jest linią pomocniczą i będzie to środek zamka. Potrzebujemy narysować prostokąt, który będzie odpowiadał wielkością przestrzeni zamka widocznego na wierzchniej warstwie torebki (u to mnie 1,5 cm). Warto na tym etapie raz jeszcze sprawdzić długość zamka i możliwą do uzyskania szerokość otworu na zamek. Jeśli taśma zamka jest wąska nie róbcie zbyt dużego otwory, bo będzie trudno przyszyć worek kieszeniowy pokazaną przeze mnie techniką. Sądzę, że 1,5 cm to idealny wymiar.

Sprawdzamy, czy zamek pasuje w wycięty otwór. Dodatkowo sprawdźcie obwód elementu, ten wymiar nam się przyda w kolejnych etapach krojenia. U mnie obwód papierowego elementu to 82 cm.

Eti blog o szyciu - zapas na szew

Przechodzimy do krojenia z eko-skóry czyli warstwy wierzchniej torebki. Kroimy dwa elementy główne. Przy krojeniu koniecznie dodajemy zapas na szew, proponuje dodać 6 mm przy krojeniu skóry/eko-skóry. W jednym elemencie wycinamy otwór na zamek.

Szew jest mały, aby ładnie torebka na szwach układał się na prawej stronie, a przypuszczam, że i tak w pewnych miejscach będzie trzeba go dociąć.

Eti blog o szyciu - zapas na szew

Kroimy kolejne elementy z eko-skóry, potrzebujemy skroić dwa wąskie paski o długości zamka plus zapas na szew, już piszę gdzie jaki dodać. Szerokość paska mamy ustaloną z wykroju (element B), pasek ten potrzebuje otrzymać dodatkowy zapas 6 mm (bo będzie doszywany do elementu głównego),  ze strony zamka nie dodajmy zapasu. Na długości będzie on łączony, a więc potrzebny zapas i tutaj proponuję dodać 1 cm. Długość mojego zamka to 40 cm, a więc kroje dwa paski o długości 42 cm.

Pasek szeroki (element C- głębokość torebki) ma zapas z obu stron po 6 mm i przy długości 1 cm z każdego końca (patrz zdjęcie powyżej). Ważne, aby suma długości pasków szerszego i węższego była równa obwodowi elementu głównego torebki, który jakiś czas temu mierzyliście. Proponuje odjąć od obwodu głównego elementu długość wąskiego paska (bez zapasu) i tym sposobem powstanie nam długość paska szerszego, do którego potrzebujemy dodać zapas. Kroje pasek o długości 44 cm.

Moje obliczenia:  obwód elementu głównego bez zapasów – długość paska wąskiego (B) bez zapasów = długość paska szerszego bez zapasów 82 cm – 40 cm = 42 cm

Eti blog o szyciu - zapas na szew krojenie rączek

Kroimy jeszcze pasek torebki. Potrzebujemy dwa paski jeden o szerokości 2 cm (to szerokość paska gotowego), kolejny pasek musi być o 0,5-0,7 cm szerszy. Długość pasków to min 120 cm i zależy od sposobu w jaki nosicie torebki (na ramieniu z boku czy po skosie). Ja skroiłam pasek o długości 150 cm.

Krojenie elementów ze skóry mamy zakończone przechodzimy więc do krojenia warstwy wewnętrznej torebki.

Eti blog o szyciu - zapas na szew krojenie podszewki

Kroimy dwa elementy główne z zapasem 1 cm i tutaj nie wykonujemy otworu na zamek.

Kroimy paski węższe oraz szersze. Ich długości znamy już z krojenia skóry, tylko zapas jaki do nich dodajemy to 1 cm przy każdej krawędzi.

Eti blog o szyciu - wszywanie zamka do torebki. Jak to zrobić?

W skórzanej części mamy zaplanowana kieszonkę, a więc potrzebujemy skroić worek kieszeniowy. Skrójcie prostokąt o wymiarze 21 cm (długość zamka + 3 cm)  x 25 cm lub mniej.

Eti blog o szyciu - krojenie kieszonki na telefon

W torebce przyda się nam też kieszonka na telefon. U mnie kieszonka będzie miała głębokość 1 cm, wysokość 8 cm, szerokość 9 cm (plus mały luz konstrukcyjny). Wszystkie wymiary przedstawiłam na zdjęciu powyżej. Kroimy jedną taką kieszonkę.

Szycie – codziennej torebki:

Eti blog o szyciu - co jest potrzebne do szycia skóry

Zacznijmy od przygotowania maszyny do szycia skóry, potrzebujemy:

 • wymienić igłę na igłę do szycia skóry, to igła z ostrzem tnących, a więc robi ona dziurę w skórze – koniecznie trzeba to wykonać, bo inaczej maszyna przy szyciu skóry będzie przepuszczać ścieg
 • zmienić stopkę z uniwersalnej na stopkę do szycia skóry najlepiej teflonową,
 • dodatkowo jeśli planujecie szyć skóry częściej, warto zorientować się czy do Waszej maszyny można zastosować specjalną płytkę ściegową, dzięki której skóra nie będzie się do niej „kleić”. Ja będę korzystać właśnie z tego zestawu.

Ja korzystam przy szyciu skóry ze wszystkich wyżej wymienionych elementów.

Upinając eko-skórę szpilkami pozostawiamy dziury, a więc upinajmy szpilki tylko na linii szycia. Pozostawione dziury zostaną zakryte ściegiem. Można również korzystać z klamerek lub taśmy klejącej. Zobaczycie na zdjęciach, że jak korzystam z różnych technik, wybierając najwygodniejszą dla mnie w danym momencie.

Eti blog o szyciu - co jest potrzebne do szycia skóry

Szycie zaczniemy od wykonania łatwiejszych elementów, a później przejdziemy do elementów trudniejszych. Zaczynamy więc od paska torebki. Mamy dwa, które układamy węższy na szerszym wyśrodkowując je. Możemy paski upiąć szpilkami, klamerkami, skleić taśmą itp.

Szyjemy wzdłuż krawędzi węższego ok 1 mm od jego krawędzi.

Eti blog o szyciu - raczki torebki jak przygotować

Po połączeniu pasków odcinamy nadmiar spodniego. W taki sposób łatwiej jest uzyskać pasek, który nie przekręca się i jest równy.

Eti blog o szyciu - raczki torebki jak przygotować, regulatory długości.

Wprowadzamy pasek w regulator długości oraz karabińczyk, pasek zszywamy przy regulatorze długości i karabińczyku.

Z resztek eko- skóry kroimy dwa mała prostokąty 2 cm na 6 cm, w które wprowadzamy pół-kółka. Na chwilę elementy odkładamy.

Eti blog o szyciu - szycie torebki, wszywanie zamka.

Teraz przejdziemy do przyszycia zamków. Zacznijmy od zamka głównego. Upinamy zamek 1 cm od krawędzi pasków. Zamek będzie widoczny na ok 1,5 cm, a więc taki odstęp staramy się zachować.

Eti blog o szyciu - szycie torebki, wszywanie zamka.

Eti blog o szyciu - szerokość ściegu- pozycja igły.

Przyszywamy zamek z obu stron szyjąc ok 1-2 mm od krawędzi skóry. Aby było to możliwe należy przestawić pozycję igły tak, aby szyła jak najbliżej ząbków zamka. Zazwyczaj za pozycję igły odpowiada parametr szerokości ściegu czyli właśnie tak, jak w maszynie na której szyje JANOME SkyLine S5.

Eti blog o szyciu - szycie torebki, wszywanie zamka.

Elementy B z wszytym zamkiem powinny być podobnej szerokości jak element C. Jeśli jakiś element jest szerszy zwyczajnie go zwężamy. Jeśli to element z zamkiem należy go zwęzić z obu stron tak, aby zamek znajdował się na środku elementu.

Elementy składamy prawa do prawej, a pomiędzy nie wsuwamy wcześniej przygotowane pół-kółko.

Eti blog o szyciu - szycie torebki, wszywanie zamka.

glebokosc-torebki-eti-blog-o-szyciu

Po zszyciu ich na 1 cm szew wycieniowujemy i na prawej stronie przytrzymujemy wykonując przeszycie ściegiem prostym.

Eti blog o szyciu- głębokość torby

Gotowy pasek na chwilę odkładamy.

Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY)

Kolejny zamek jak mamy do przyszycia to zamek kieszonki. Tutaj przyszyjemy jedną krawędź zamka oraz worek kieszeniowy za jednym razem. Worek kieszeniowy podkładamy pod zamek, zrównując taśmę zamka z krawędzią materiału. Zobaczcie na zdjęciu powyżej dokąd sięga worek.

Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY)

Szycie rozpoczynamy od rygla, przyszywamy dolną krawędź zamka, kończymy również ryglem (estetyczne mocowanie wykonane w miejscu, na zdjęciu poniżej widać jakby kropkę na początku i końcu linii szycia).

Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY) Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY)

Zamek po doszyciu na tym etapie powinien się prezentuje jak na zdjęciach powyżej (zewnętrzna strona oraz wewnętrzna).

Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY)

Składamy worek kieszeniowy tak, aby jego wolna krawędź zakryła całkowicie taśmę zamka.

Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY)

Zielona linia na zdjęciu powyżej to przeszycie, której już jest wykonane. Na tym etapie wykonujemy przeszycie zaznaczone linią przerywaną czerwoną. Ważne, aby rozpocząć szycie dokładnie na linii poprzedniego przeszycia, dzięki czemu cały prostokąt będzie wyglądał jak wykonany za jednym razem.

Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY)

Na tą chwilę mamy jedno przeszycie na worku kieszeniowym (to zaznaczone linią białą przerywaną na zdjęciu powyżej). W kolejnym etapie jak tylko wymienimy igłę na uniwersalną, zszywamy boki worka (linia czarna na zdjęciu powyżej). Zszywamy tylko worek kieszeniowy, nie doszywamy go do warstwy wierzchniej torebki.

Eti blog o szyciu- jak zrobić kieszonkę w torebce (DIY)

A tak prezentuje się nasza kieszonka sfotografowana już w gotowej torebce. 🙂

Eti blog o szyciu- jak uszyć torebkę lsitonoszke.

Temat kieszonki mamy zamknięty, „idziemy” więc dalej. Upinamy teraz głębokość torby oraz element główny. Ważne, aby dobrze przygotować sobie te elementy tzn podzielić każdy na 4 równe części. Punkty te upiąć razem (u mnie na zdjęciu zaznaczyłam je różowym kolorem). Pasek (głębokość torby) w miejscach narożników delikatnie nacinamy, dosłownie na 2-3 mm. Szyjemy na 6 mm od krawędzi wykonując jedno przeszycie po obwodzie.

Eti blog o szyciu- jak uszyć torebkę lsitonoszke. Maszyna do szycia Janome SkyLine. Szyjąc 6 mm od krawędzi doszywamy oba elementy, oczywiście każdy dokładnie upinamy w oparciu o punkty kontrolne!

Eti blog o szyciu- jak uszyć torebkę lsitonoszke.

Po połączeniu elementów razem i lekkim wycięciu szwów w narożnikach tak prezentuje się nasza torebka.

Eti blog o szyciu- podszewka w torebce jak zrobić.

Podszewkę mamy już skrojoną. Zaczynamy od połączenia elementów B i C, najpierw jednak krawędź elementów B zaprasowujemy na 1 cm do lewej strony materiały (tylko te od strony zamka).

Eti blog o szyciu- podszewka w torebce jak zrobić.

Eti blog o szyciu- podszewka w torebce jak zrobić.

Łączymy elementy na 1 cm. Po połączeniu obu stron na moment odkładamy elementy.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Przygotowujemy sobie kieszonkę, zaprasowujemy górną krawędź na 0,7 cm, następnie na ok 1,2 cm i przyszywamy ją ściegiem prostym.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Teraz wyznaczymy krawędzie kieszonki, zaprasowujemy 3 niewykończone boki na ok 2,3 cm (dodaliśmy zapas w tych miejscach 2,5 cm). Linie zaprasowania zaznaczyłam na zdjęciu powyżej kolorem pomarańczowym.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Teraz kolejno na linii zaprasowania wykonamy przeszycie ok 1 mm od krawędzi. Dzięki takiemu przeszyciu kieszonka będzie trzymała kształt. Szyjemy tylko po liniach zaznaczonych.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Gdy kieszonka ma wykonane 3 przeszycia (linie żółte) to przechodzimy do upięcia jej w jej w miejscu planowanego przyszycia. W tym celu zaprasowujemy krawędzie na ok 1 cm i upinamy je do podszewki. Upinamy je w wymiarze 9 cm x 8 cm czyli do wielkości zaplanowanej kieszonki.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Po upięciu nadmiar materiału, który powstał nam w narożnikach, estetycznie wprowadzamy do wewnątrz kieszonki.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Przyszywamy ją, można to zrobić w trzech etapach każdy bok osobno.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Tak wygląda naszyta kieszonka.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Teraz pozostaje nam połączenie wszystkich elementów razem. Wykonujemy to identyczną metodą co warstwy wierzchniej, a więc oznaczamy punkty kontrolne i zszywamy całość. Jedyna różnica to zapas na szew, podszewkę zszywamy na 1 cm od krawędzi.

Eti blog o szyciu- podszewka z kieszonką w torebce jak zrobić.

Łączymy całość razem i możemy teraz wsunąć podszewkę do torebki.

Eti blog o szyciu- jak uszyć torebę z podszewką.

Ręcznie przyszywamy ją przy krawędzi zamka.

Eti blog o szyciu- jak uszyć torebę z podszewką.Eti blog o szyciu- jak uszyć torebę z podszewką.

Torebka uszyta. 🙂

tagi: ,

44
Dodaj komentarz

22 Comment threads
22 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maria

Wy to umiecie uszyć wszystko. Pięknie.

Justyna

Dziewczyny a czy moja maszyna JANOME DXL603 PROMO da rade?

Justyna

o tak, uwielbiam ten regulator prędkości:). dziękuję za odpowiedź i miłych Mikołajek:)

joanna c

czy moja maszyna janome 521 przeszyje skore?

joanna c

dziękuję! jesteście super

Iwona

Jakiej grubości jest ekoskóra torebki z tutorialu? Mam kawałek ekoskóry 220 g/m2 i nie wiem czy nie będzie za miękka a szyć by się chciało 😀

Paula

Super projekt. Eko skórka już zamówiona, z niecierpliwością czekam na rozpoczęcie szycia. Dziękuję bardzo za ten wspaniały wpis!

Milena

Witam 🙂 Zamiast eko skory chcialabym z tego wykroju uszyc torebke z tkaniny obiciowej a’la jeans. Czy to cos zmienia na ktorymkolwiek z etapow szycia? Poza inna igla oczywiscie.

Pozdrawiam cieplo!

Midorigami

czyli takiej eko skórki już nie trzeba usztywniać ? a jak bym miała jakiś cieńszy materiał to co można użyć do usztywnienia ?

midorigami

znowu ja 😀 a gdzie kupiłyście taka grubszą eko skórę ? szukać w sklepach tapicerskich ? boję się kupować taki cienki skaj, bo to zaraz się rozleci :/

Kamila

Bardzo podoba mi się ten odcień ekoskóry! W dodatku idealna sztywność. Niestety nie mogę go znaleźć w sklepie pod linkiem w komentarzu. Mogłabym prosić o bezpośredni link gdzie znajdę tę ekoskórkę? Będę wdzięczna. Mam jeszcze pytanie o te metalowe zamki. Czy macie jakiś patent na ich wszywanie? Dobieracie idealne długości? Bo przeszycie grozi złamaniem igły :/

Kamila

W ogóle to tutorial na z moją maszyną w roli głównej :* dziękuję!

Ania szyciowy laik

Jestem nowicjuszem, a bardzo spodobala mi sie ta torebka. Czy tak samo moge ja uszyc z tkaniny poliestrowej wodoodpornej? czy juz nie bedzie taka ladna?

ola

szok!cos pieknego:)

Szyciowe Hity i Kity

Z przyjemnością informuję, ze tutorial został wyróżniony Złotym Guzikiem w facebookowej grupie SHiK – Szyciowe Hity i Kity: https://www.facebook.com/groups/1901705803390954/permalink/2148526878708844/ Gratulujemy!

Iwona

Zrobiłam trochę inne wymiary i nie mogę dopasować obwodu dna torby do reszty. Czy jest na to jakiś specjalista sposób czy trzeba zmierzyć miarą ręcznie przód torby?

Iwona

Ja mierzyłam z zapisami to może tutaj był błąd. Spróbuję jeszcze raz. Dziękuję za odpowiedź.

Iwona

Udało się. Dziękuję ????

Łał! Jestem pod wrażeniem! Bardzo fajna torebeczka wyszła i chyba rzeczywiście skorzystam z tego poradnika i sobie taką uszyję. 😀

Katarzyna

Czy maszyna łucznik predom 466 taka starsza poradzi sobie z uszyciem takiej torebki ?

Kasia

Proszę mi powiedzieć czy ostatni etap wszywania podszewki do torebki wykonuje się już ręcznie, tak?

Jagoda

Piękna torebka!! Czy janome 5060dc poradzi sobie z nią? I czym najlepiej usztywnić cieńszą ekoskórę? Jeśli wigofil da radę, to jak gruby?
Dziękuję