Ciepłe lato narazie nas nie opuszcza więc zostajemy w temacie typowo letniej odzieży. Dzisiaj pokaże Wam jak uszyć bluzkę bez rękawków z lekkiego, cienkiego materiału ozdobioną dużymi bardzo efektownymi zakładkami.
Do przygotowania wykroju bluzki posłużyła mi zwykła, dzianinowa bluzka bez rękawków. Zresztą wszystko sami zobaczycie. Zaczynamy 🙂
Do uszycia bluzki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia oraz owerlok, ja do tego projektu wybrałam maszynę JANOME 920 oraz owerlok JANOME 990D.
* Materiały potrzebne do uszycia bluzki:
a) tkanina:
– potrzebna długość bluzki plus długość potrzebna na zakładki (mnożymy ilość zakładek przez potrzebną na zakładkę ilość materiału) np.: 5 (zakładek)* 10 cm (ilość tkaniny na zakładkę)=50 cm oraz na zapas na podłożenia itp 15 cm. W moim przypadku długość bluzki 65 cm+ 50 na zakładki+ 15 na podłożenia = 130 cm. Warto do tego modelu wybrać tkaninę cienką.
b) taśma formująca (flizelina 1 cm szeroka) 2 m
c) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 437-7″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) prowadnik krawędziowy – eti 062
f) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Rozpoczynam od odrysowania bluzki na papierze. Odrysowuje osobno przód i tył. Bluzka nie ma zaszewki, a więc odrysowanie jej idzie szybko. Tak jak przy innych projektach wystarczy odrysować połowę przodu oraz połowę tyłu. Wybierając bluzkę do odrysowania wybierzcie taką, która luźno na Was leży, nie może się opinać, gdyż wtedy nie zmieścimy się w nią gdy uszyjemy taką samą z tkaniny. Zauważcie, że ja delikatnie poszerzyłam ją w okolicy bioder, aby bluzka ładnie luźno układała się w tym obszarze.
Na przodzie nanosimy poziome linie w miejscach gdzie chcemy, aby powstały zakładki. Ja zaplanowałam, że powstanie ich pięć, a więc tyle linii poziomych rysujemy. Ważne, aby narysować je pod kątem prostym do linii środka przodu. Proponuje również opisać elementy, aby żaden element nie zmienił kolejności.
Rozcinamy element przodu bluzki po liniach i równolegle rozsuwamy je względem siebie o 10 cm i tak przylejmy (element czerwone na zdjęciu poniżej to oryginale fragmenty formy papierowej bluzki). Rysujemy też linie przez środek rozsunięcia, według niej będziemy składać zakładki (biała przerywana linia w odległości 5 cm od oryginalnego kształtu).
Teraz składam zakładki po narysowanych liniach tak, jak będą złożone na gotowej bluzce. W naszym wypadku chcemy, aby górne 5 cm było widoczne. Po złożeniu wszystkich zakładek nadmiar papieru obcinamy tnąc tuż przy linii oryginalnego kształtu przodu (dzięki czemu od razu powstanie nam odpowiednia linia boku na wysokości zakładek).
Tak wygląda forma papierowego przodu po rozłożeniu zakładek.
Teraz wycinamy bluzkę ze zdekatyzowanej tkaniny. Równo składam krawędź tkaniny i do tak złożonej dokładam przód bluzki. Zapasy, które należy dodać zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. Tył kroimy analogicznie.
Przed odpięciem szpilek zaznaczamy miejsca gdzie mają powstać zakładki.
Tyłu kroje jedyną różnicą jest to, że go nie zmieniałyśmy kroimy taki kształt jak odrysowaliśmy od bluzki. Zapas analogiczny jak w przodzie bluzki, środek linii tyłu przykładamy do złożenia tkaniny.
Linie pachy oraz dekoltu podklejamy paskiem taśmy formującej o szerokości 1 cm, naklejam ją ok 3 mm od krawędzi. Przyklejamy ją zarówno do przodu jak i do tyłu.
SZYCIE:
Zaczynamy od odszycia zakładek, w tym celu składamy je zgodnie z naniesionymi liniami i upinamy szpilkami. Następnie zaprasowujemy zakładki.
Przy maszynie montujemy prowadnik krawędziowy, aby móc szyć możliwie równo od krawędzi. Odmierzamy 5 cm od igły i tak ustawiamy prowadnik. Szyjemy wzdłuż poszczególnych zaprasowanych krawędzi, prowadząc tkaninę przy prowadniku.
Mój przód po odszyciu zakładek prezentuje się jak na zdjęciu powyżej. Na tym etapie upewniamy się, że po złożeniu przodu na pół wzdłuż linii środka obie połowy są identyczne.
Tak przygotowany przód łączymy z tyłem na linii ramienia oraz boku (zaznaczyłam linie szycia na zdjęciu powyżej).
Po przymiarce jeśli wszystko się zgadza, obrzucamy owerlokiem krawędzie. Na tym etapie bluzka powinna prezentować się tak:
Teraz zajmiemy się wykończeniem krawędzi bluzki. W tym celu kroimy pliskę skośną z resztek materiału (3,5-4 cm szeroka, o długości obwodu dekoltu plus mały zapas oraz obu pach z zapasem).
Po wycięciu zaprasowujemy ją na pół wzdłuż i taką zaprasowujemy do kształtu linii jaką ma ona wykończyć. To bardzo ważne, gdyż jak nie ukształtujemy jej odpowiednio to po wszyciu może odstawać.
Przyszywam ją szyjąc na 1 cm od krawędzi (estetycznie ją łącząc). Po doszyciu krawędź nacinam i zaprasowuje pliskę do środka. Zauważcie, że ma ona zakryć nam od środka odzieży szew.
Odsłoniłam wolne ramie maszyny i przyszywam pliskę szyjąc 1 mm od jej zaprasowanej krawędzi.
Tutaj już efekt po wszyciu pliski skośnej na prawej i lewej stronie.
Tą techniką wykańczam również podkroje pach (zdjęcie powyżej krawędź wykończona).
Ostatnia rzecz do wykończenia to linia dołu. Zaprasowujemy ją na 0,5 cm i raz jeszcze na 1,5 cm, upinamy ją szpulkami.
Przyszywamy ją ściegiem prostym blisko linii zaprasowania, zostawiając niezszyty odcinek na linii szwu ok 1 cm. Wprowadzimy tamtędy gumkę, a następnie zaszyjemy ten odcinek.
Bluzeczka gotowa 🙂
piękna 😉
dziękuje 🙂
Piękna bluzka, zamierzam się zabrać za szycie ale bez tych zakładek. Brakuje mi często powiększenia zdjęć, są zbyt małe dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z szyciem i niezbyt dokładnie widać…
Rozumiem, dzięki za sugestie.
śliczna bluzka 🙂
chciałabym taką uszyć, ale nie jestem pewna co do materiału (niestety brak mi doświadczenia). czy sprawdzi się tutaj bawełna koszulowa (popelina)? czy może będzie zbyt sztywna i zakładki nie będą się ładnie układać?
Myślę, że ten materiał będzie za sztywny. Musiałaby Pani wybrać delikatną i trochę lejącą tkaninę, To sprawi, że bluzka będzie bardzo delikatna. 🙂
Jeżeli ma Pani w swojej okolicy stacjonarny sklep z tkaninami to proszę pokazać ten projekt sprzedawcy, powinien Pani pomóc wybrać odpowiedni materiał. 🙂
Super tutorial 🙂
Moje zainteresowanie wzbudziła też spódniczka. Będę (myślę, że nie tylko ja) wdzięczna opis jak zrobić do niej wykrój.
Dzięki, za komentarz. Też myślałyśmy o przygotowaniu opisu dla tej konkretnej spódniczki:). Jednak na chwilę obecną nie będzie to możliwe. Obiecuje jednak pamiętać o tej propozycji. pozdrawiam serdecznie
Proszę pamiętać o tej spódniczce, mnie również bardzo się spodobała
🙂 dobrze