Przygotowałam dla Was kolejny szyciowy tutorial. 🙂 Dzisiaj pokaże Wam jak uszyć legginsy (getry). Moje legginsy będę szyła dla małej dziewczynki, ale dokładnie w ten sam sposób możecie uszyć legginsy dla siebie (zasady ich szycia są dokładnie takie same). 🙂
Pomyślałam, że zamiast przygotowywać wykrój od kompletnych podstawy przygotujemy go na podstawie legginsów, które z pewnością każdy z Was ma w swojej szafie.
Jeżeli nie macie typowych legginsów to możecie wykorzystać bardzo dopasowane spodnie.
Projekt ten jest łatwy do uszycia, więc nawet osoby początkujące z pewnością sobie z nim poradzą. Bardzo ważne przy tym projekcie jest zastosowanie odpowiednich igieł oraz ściegów. Ten projekt możecie uszyć na owerloku, ale również możecie go wykonać na wieloczynnościowej domowej maszynie do szycia, bo szycie dzianiny na niej też jest możliwe. Ja do tego projektu wybrałam JANOME QXL605
* Materiały potrzebne do uszycia leginsów:
a) dzianina: moje legginsy mają długość 45 cm i wykorzystałam 55 cm dzianiny (z tej ilości mogłam uszyć dwie pary), Wam proponuje najpierw przygotować wykrój legginsów, a dopiero potem sprawdzić ile jej potrzebujecie i dopiero wtedy kupić potrzebną ilość
b) gumka o szerokości 2-2,5 cm o długości obwodu talii
c) duży arkusz papieru (na niego odrysuje formę legginsów)
d) nici do szycia
* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – 437-7″ MUNDIAL
b) miara krawiecka uniwersalna – eti 105
c) szpilki – eti 118
d) pisak samoznikajacy – eti 120
e) igły do dzianin: pojedyncza – eti 005 oraz podwójna – eti 014
f) stopki:
-stopka do ściegu owerlokowego JANOME 822801001 (pasująca do maszyny z chwytaczem rotacyjnym), JANOME 200132008 (chwytacz wahadłowy).
g) żelazko i deska do prasowania
PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:
Pracę zaczynam od odrysowania leginsów, należy zwrócić uwagę, aby wykonać to dokładnie! Na zdjęciach poniżej widać jak przekopiowuje je na papier.
Sposobów przenoszenia form odzieży jest kilka, mi osobiści spodobał się sposób z wprowadzeniem jednej nogawki w drugą i odrysowanie ich. Ważne, aby przy tej czynności nie naciągać legginsów, wyjątek stanowi rozciągnięcie gumki (u mnie w talii)!
Do odrysowania najlepiej użyjcie odzieży z tego samego rodzaju materiału, z którego planujecie szyć, bo będzie Wam zdecydowanie łatwiej (nie trzeba wprowadzać żadnych zmian). Dodatkowo jeśli istnieje taka szansa to najlepiej jeśli możecie odrysowywać rozcięte legginsy (obcinamy wtedy szwy), metoda ta jest najdokładniejsza i daje nam gwarancję, że legginsy będą leżały tak samo na sylwetce ja wzór (oczywiście pod warunkiem, że nowe będą uszyte z takiej samej jakości dzianiny co oryginalne).
Ja niestety nie dysponuje takimi legginsami i będę odrysowywać spodenki, które dodatkowo może trochę zmienić, ale jak wspomniałam wcześniej też jest to możliwe :).
Po odrysowaniu sprawdzam długości, muszę mieć pewność, że właściwie odrysowałam spodenki. Patrz dwa zdjęcia poniżej, zaznaczyłam na nich odcinki, które skontrolowałam, dodałam również poniżej opis odcinków, aby łatwiej było się zorientować. 🙂
Legenda:
a- 1/2 szerokości przodu
b- 1/2 szerokości tyłu (a+b= 1/2 obwodu spodni mierzona na linii talii)
c- długość podkrój przodu
d- długość podkroju tyłu
e = f- długość nogawki mierzona po jej wewnętrznej części
g- szerokość przodu nogawki mierzona na linii dołu
h- szerokość tyłu nogawki mierzona na linii dołu (g+h= obwód nogawki na linii dołu)
i- długość spodni mierzona po linii boku (nasza linia środka)
Po przekopiowaniu formy legginsów na papier układam je i upinam na dzianinie (dzianinę wcześnie składam, dzięki czemu podczas jednego krojenia powstaje przód i tył). Zauważcie, że środek nogawki (linia gdzie przechodzi ona z przodu w tył) układam równolegle do krajki (czyli do oryginalnie wykończonej krawędzi dzianiny) wówczas legginsy będą się rozciągać po obwodzie. Jeśli jednak ze względu na np. wzór chcecie skroić legginsy inaczej to upewnijcie się, że wystarczająco się one rozciągają. Na zdjęciu poniżej poza pokazaniem standardowego ułożeniem formy legginsów, zaznaczyłam również zapasy na szwy, które należy dodać. Na liniach łączenia dokładam 1 cm, a na linii podwinięcia dołu 2 cm, a na górnej krawędź (tam gdzie wszyjemy gumkę) dodaje szerokość gumki u mnie to 2,5 cm.
SZYCIE:
Po wycięciu legginsów spinam podkroje razem, następnie zszywam je- linię zszycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej.
Dzianiny najlepiej łączy się owerlokiem, ale tak jak już wspomniałam można również połączyć dzianinę na maszynie wieloczynnościowej. Przy maszynie koniecznie wymieniany igłę na igłę do dzianin, wybieram ścieg owerlokowy i montuje stopkę owerlokową. Ponieważ w maszynach do szycia występują różne ściegi owerlokowe ja proponuję wykonać przeszycie 1 cm od krawędzi, dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że materiał wciągnie się nam w płytkę ściegową, a ścieg ładnie i prawidłowo będzie przetrzymywał dzianinę.
Gdy połączyłam oba podkroje, wykonuje przymiarkę i jeśli wszystko się zgadza obcinam nadmiar dzianiny- patrz zdjęcie poniżej.
Teraz przechodzę do połączenia nogawek razem, upinam je, a następnie zszywam (szyje tak samo jak przy podkrojach). Legginsy gotowe do kolejnej przymiarki. 🙂 Jeśli wymagają one jakiejkolwiek poprawki wykonuje je przed obcięciem nadmiaru dzianiny na szwach.
Pozostaje mi wykończenie górny i dołu legginsów. Zacznę od połączenia gumki do pożądanego obwodu (z mojego doświadczenia wynika, że po wszyciu gumki tą techniką lekko się ona rozciąga, a więc zszywam ją tworząc nieznacznie mniejszy obwód u mnie jest krótsza o 1,5 cm, dużo jednak zależy od rodzaju gumki od jej elastyczności).
Tak przygotowaną gumkę upinam do górnej krawędzi leginsów (do lewej strony)! Szyje ściegiem owerlokowym oraz stopką owerlokową, podczas szycia delikatnie naciągam gumkę oraz krawędź leginsów. Ważne, aby na etapie upinania gumki równomiernie rozłożyć nadmiar dzianiny (ja dziele odwód gumki i spodenki na 4 równe odcinki i traktuje je jak punkty kontrolne).
Gdy gumka doszyta, przejdę do podwinięcia górnej krawędzi legginsów. Przy maszynie montuję igłę podwójną do dzianin, nawlekam dwie nitki oraz montuję stopkę uniwersalną. Podwijam krawędź z gumką do środka (na 2,5 cm) i tak upinam. Tutaj również podczas szycia krawędź z gumką delikatnie naciągam. Przyszywam gumkę szyjąc ok 2 cm od krawędzi. Więcej informacji na temat szycia igłą podwójną znajdziecie w dziale porady naszego bloga: szycie igłą podwójną.
Pozostaje mi podwinąć dół legginsów, podwijam je na 2 cm (czyli o szerokość zapasu jaki dodałam). Szyje igłą podwójną ok 1,5 cm od krawędzi dołu. Po podwinięciu krawędzi odcinam nadmiar dzianiny.
Leginsy skończone. 🙂 Projekt szyje się naprawdę szybko.
Świetny projekt 🙂 Czy mogę zapytać gdzie został zakupiony materiał?
dziękuje:)
Dzianinę kupiłam w http://www.amstii.pl/ to nurek ze wzorem
(tutaj link do produktu wzór nr 13 http://www.amstii.pl/produkty/nurek_wzor/1.php)
Bardzo dziękuję 🙂
Mam pytanie: skad bierze sie roznica miedzy ksztaltem formy a dzinsowymi spodenkami? Forma wyglada inaczej niz wzor, ma zakrzywienia pod podkrojami ktorych nie maja wzorcowe spodenki, domyslam sie ze sa potrzebne na pampersa:-) czy moge po prostu odrysowac pasujace spodnie dla starszego dziecka?
Witam,
W tym modelu mimo, iż może wydawać się inaczej w zasadzie nie ma różnicy między kształtem spodenek, a formy (dokładnie je odrysowywałam) i tylko nieznacznie zmniejszyłam (zdaje się że głównie nogawkę tyłu :), aby szew szedł po środku wewnętrznej części nogi).
Generalnie jeśli dysponujemy spodniami pasującymi nie ma potrzeby wprowadzania żadnym zmian! Ja do dyspozycji miałam spodenki ze stabilnej nierozciągliwej tkaniny, a gotowe szyłam z mocno elastycznej dzianiny, a więc delikatnie je zmniejszyłam. Jednak proponuje odrysowywać spodnie z tej samej jakości materiału co zamierzamy szyć nowe, efekt jest wtedy pewny.
miłego szycia
Bardzo dziękuję, zabieram się do krojenia i szycia:)
czy mogę wiedzieć jaki ścieg owerlokowy zostal uzyty do podczas zszywania dzianiny, jakie naprezenie nitki i dlugosc sciegu? mam janome 607 i stopke do sciegów owerlokowych kombinuje na rozne sposoby i dzianina mi faluje po przeszyciu, będe wdzięczna za pomoc 🙂
W modelu 607 ścieg owerlokowy to nr 09 mode 2 (szerokość ściegu 5, długość 2,5). Jeśli przy szyciu dzianina się faluje to możliwe, że docisk stopki jest zbyt duży, proszę go zmniejszyć. Proszę zwrócić uwagę, czy przypadkiem nie rozciąga jej Pani poprzez np przytrzymywanie podczas szycia. Sądzę, że przy zastosowaniu powyższych sugestii już powinno być ok. Naprężenie nitki proszę ustawić na wartości uśrednioną. I szyć koniecznie 1 cm od krawędzi, a nie na samej krawędzi (potem odciąć nadmiar). Jeśli i to nie pomoże to proszę na czas szycia podkleić miejsce szycia paskiem flizeliny, którą można będzie usunąć po zszyciu, a… Czytaj więcej »
Witam, chciałabym uszyc swojej coreczce legginsy. Niestety moja maszyna nie posiada owerloka. Czy można uszyc innym ścięgien? Mam tylko kilka podstawowych, maszyna arka radom 653. Będę bardzo wdzięczna za podpowiedz 🙂 pozdrawiam
Witam, Jeśli maszyna nie posiada ściegu owerlokowego to można wykorzystać ścieg zygzak (ścieg owerlokowy jest mocniejszy i trochę bardziej estetyczny, więc dlatego go polecałam, jednak zygzak też będzie odpowiedni do połączenia tych legginsów). pozdrawiam
A czy najpierw zszyć materiał sciegiem prostym, a następnie obrzucić zygzakiem? Czy zygzakiem szyć od razu? 🙂
Od razu zszyć zygzakiem, lecz szyć tak, jak pokazałam na zdjęciu we wpisie tzn. dalej od krawędzi i dopiero po zszyciu odciąć nadmiar szwu.
Jaka maszyna Pani szyje ? I jaka Pani poleca ? Swietny blog. Pozdrawiam
W większości wypadków jest tak, że im więcej pieniędzy wydamy tym mamy większy komfort pracy i więcej funkcji. Najczęściej wybierane maszyn przeze mnie maszyny i można powiedzieć, że moim faworyci w śród nich to: maszyna mechaniczna JANOME 525S, oraz maszyny komputerowe specjalnie wzmocnione JANOME 5060DC, JANOME SKYLINE S5, JANOME MC6600P i wyższe modele czyli JANOME MC8200QC, JANOME MC8900QCP oraz maszyno-hafciarki. Szczególnie jestem zakochana w funkcji automatycznego obcinania nici, pozycjonowania igły podczas szycia. Super jest też płytka do ściegu prostego, ściegi o szerokości większej niż 5 mm czyli 7 lub nawet 9mm itd Zapewne pyta Pani o to bo zastanawia się… Czytaj więcej »
Witam Tutorial super i super strona, swego czasu kupiłam tu maszynę i nawet nie wiedziałam, że mogę tu też znaleźć tyle ciekawych rzeczy….dużo czasu bym zaoszczędziła i sporo materiału bo uczyłam się głownie na własnych błędach 🙂 Mam takie pytanie, bo czytam komentarze i pisze Pani o stopce overlokowej i docisku stopki. Mam maszynę Juno E1015 i nie mam do niej stopki overlokowej ani docisku stopki (chyba, że nie umiem go znaleźć). Co poza igłą i ściegiem mogę zrobić, żeby szyć dzianinę? I jeszcze 1 pytanko – czy nie można po prostu zrobić tulejki na gumkę i potem ją wciągnąć?… Czytaj więcej »
Witam,
Cieszymy się bardzo, że nasz blog jest tak pomocny.:)
Co do pytań to stopkę można zawsze dokupić, (link do pasującej stopki do Pani modelu). Co do docisku stopki manualnego to Juno E1015 go nie ma. Po prostu trzeba spróbować szyć i trzymać kciuki, aby szyło się bez problemów.
Co do sposobu wszycia gumki to oba są właściwe. Gumka w moim sposobie jest idealnie przytrzymana, nie mam opcji, aby się przemieściła.
pozdrawiam 🙂
Witam. Mam podobne pytanie tylko do innej maszyny. Mam janome 423S i wiem że ma ścieg owerlokowy tylko za nic nie mogę z całą pewnoscią domyślić się który to jest. Bardzo proszę o pomoc w tym względzie bo chciałabym żeby mi szwy na dzianinach nie pękały. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam. W modelu Janome 423S ścieg owerlokowy to ścieg H (ten dolny, czyli S.S.). Można również łączyć warstwy ściegiem potrójnym stebnowych tj. A (również ten dolny, S.S.).
Witam. Spodnie wydają się bardzo łatwe, a opis na tyle jasny i czytelny, że chętnie spróbuję. Problem mam jedynie z doborem odpowiedniego ściegu. Mam maszynę Janome 920, poza zygzakiem jaki ścieg byłby najlepszy?
pozdrawiam
Witam, jest ich całkiem sporo. Ściegi standardowe (czyli te górne): 1 oraz 10. Ściegi specjalne (dolne): 4-6 czyli zygzak, 7 zygzak elastyczny oraz ścieg nr 10. Każdy będzie dobry. Ważne, aby efekt na prawej stronie był estetyczny, więc należy na łatce zrobić próbę i odpowiednio ustalić długość ściegu. Ważne też przy ściegach nr 10, aby dobrze wsunąć krawędź pod stopkę tzn ścieg ma tworzyć „linię prostą” od strony odzieży, a nie krawędzi materiału. powodzenia
Dziękuję bardzo za tą instrukcję. Właśnie szyję moje pierwsze w życiu legginsy na jej podstawie 🙂 Niestety mam duży problem z szyciem podwójną igła 🙁 Ścieg w ogóle nie wychodzi, a nici się zczepiają i rwą 🙁 Nie wiem co może być przyczyną, bo po zakupie maszyny (mam Janome Txl 607) wyprobowywalam szycie podwójną igła i wszystko było ok. Mam tylko uniwersalną podwójną igłę, czy nie dam rady nią szyć dzianiny? Czy to jest przyczyną? Czy może nie takie nici? Uzywam poliestrowych Ariadna 120. Bardzo proszę o pomoc, bo nie mogę skończyć moich legginsów 🙁
Witam, powinna być igła podwójna do dzianin, bo inaczej maszyna może przepuszczać ścieg lub robić dziury w dzianinie. Proszę sprawdzić czy maszyna szyje na tkaninie i dać mi znać e.szafranek@eti.com.pl będziemy dalej kombinować.
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Na tkaninie maszyna szyła bez problemu, więc już się zaopatrzyłam u Państwa w podwójną igłę do dzianin 🙂 Dzisiaj właśnie dostałam i już jest wszystko ok. Szyje jak należy 🙂 Właśnie biorę się za wykańczanie moich legginsów 🙂
To super, że wszytko się udało! Niby taki drobiazg, a jak istotny. pozdrawiam 🙂
Witam,
bardzo przydatny tutorial – dziękuję.
Mam pytanie – ile potrzebuję dzianiny na legginsy rozm 148?
Z tabeli rozmiarów dzieci wynika, że przy tym wzroście, długość spodni to 94 cm, do tego wymiaru proszę dodać kilka cm na zapasy. A jeszcze lepiej proszę najpierw przygotować papierową formę legginsów zmierzyć jej długość, dodać zapasy i mam dokładną ilość potrzebnego materiału.
A czy można nogawki od razu odrysowywać złożone na pół po zewnętrznej długość (symetrycznie przód i tył), a potem tylko obniżyć pas z przodu? Czy różnicowanie np. głębokości kroku z przodu i tyłu ma znaczenie? Pozdrawiam.
Moim zdaniem ma znaczenie. Wiem, że na różnych blogach się różnie szyje, ale dla mnie to jakby założyć leginsy przód na tył, czy będzie nam wtedy wygodnie? Uważam, że zdecydowanie warto poświęcić chwilę więcej czasu i porządnie odrysować spodnie/legginsy, będzie się je wygodnie nosić. pozdrawiam
Szyje na szwalni 25 lat , i wierzcie mi kobiety ze nie mam pojecia o czym mowicie? Ja naprawde nie wiem jak wydlada stebnowka ze sciegiem owerlokowym. To chyba jakies jaja!!!! Na szwalni uzywa sie owerlocka do zeszycia elementow, rowniez do wszywania gumy, na renderowce sie podwija nogawki i gume. A STEBNOWKA jest uzywana tylko do wszycia wszywki. Wiec nie wiem o czym wy mowicie, sciegi, podwojne igly,……!itp
Ten wpis przedstawia jak w warunkach domowych na maszynie wieloczynnościowej uszyć leginsy. Większość osób szyjących w domach nie ma dostępu do owerloka i renderki, a dysponuje właśnie maszyną wieloczynnościową. I to dla nich powstał ten wpis. Rozumiem, że Ty w domu jak chcesz uszyć leginsy to dysponujesz owerlokiem i renderką, czy tak? Większość osób nie ma takiego komfortu i też sobie świetnie radzimy! pozdrawiam