Koszula damska / Bluzka (szycie krok po kroku) – wykrój z „Burdy”

Koszula damska / Bluzka (szycie krok po kroku) - wykrój z "Burdy"

Koszula damska / Bluzka (szycie krok po kroku) - wykrój z "Burdy" Koszula damska / Bluzka (szycie krok po kroku) - wykrój z "Burdy"-3 Koszula damska / Bluzka (szycie krok po kroku) - wykrój z "Burdy"-4

Dziś startujemy z czymś zupełnie nowym na naszym blogu. 🙂 Będziemy szyć koszulę damską posiłkując się wykrojami z czasopisma „Burda„. Pokażemy jak „przerysować” z „Burdy” formę wybranego modelu. Jak ułożyć ją na tkaninie, jakie zapasy dodać. Przy szyciu każdy etap szczegółowo opisze, aby nawet osoby początkujące poradziły sobie z tym modelem.

Wybrałyśmy koszulę / bluzkę z „Burdy” nr 6/2013 model 118. Jeśli nie macie tego numeru to bardzo podobna koszula znajduje się w nr: 3/2013 model 124 lub 3/2015 model 110 (to sukienka, ale wystarczy nie kroić dołu).

Możecie również zamówić archiwalne numer czasopisma „Burda”.

Jak zawsze do uszycia projektu potrzebna jest dowolna maszyna do szycia, ja do uszycia tej bluzki wybrałam maszynę do szycia JANOME DC7100 oraz owerlok JANOME 744D.

* Materiały potrzebne do uszycia bluzki:
a) tkanina cienka i „lejąca”. Ten model można skroić z 1,35 cm x 120 cm (dla rozmiaru 36), ja jednak kroje z tkaniny ze wzorem, a więc potrzebowałam je więcej. Pamiętajcie, że ilość tkaniny zależy od rozmiaru odzieży, szerokości tkaniny oraz czy przy krojeniu zwracamy uwagę na wzór.
b) flizelina bardzo cienka (do stójki i mankietów) oraz pod guziki flizelina papierowa wydzierana
c) guziki 8 sztuk
d) półpergamin lub celofan (do odwzorowania wykrojów z „Burdy”)
e) nici do szycia

* Przybory, akcesoria itp:
a) nożyczki – Fiskars 859843
b) miara krawiecka uniwersalna -eti 105
c) szpilki -eti 118
d) pisak samoznikajacy -eti 120
e) rozpruwacz -eti 098
f) stopki:
– stopka do ściegu prostego JANOME 200331009 (pasująca do maszyn z chwytaczem rotacyjnymi) lub JANOME 200125008 (chwytacz wahadłowy)
– stopka do automatycznego obszywania dziurek JANOME 753801004 (pasuje do chwytacza rotacyjnego) lub półautomatycznego JANOME 200123006 (pasuje do chwytacza wahadłowego)
– stopka do przyszywania guzików JANOME 200136002 (pasuje do chwytacza rotacyjnego) lub JANOME 200131007 (pasuje do chwytacza wahadłowego)

g) żelazko i deska do prasowania

eti-blog-o-szyciu-potrzebne-jak-uszyc-bluzke-damska-szycie-krok-po-kroku-maszyna-do-szycia

PRZYGOTOWANIE I KROJENIE:

Wszystkie tkaniny wykonane z włókien naturalnych, które będziemy wykorzystywać do szycia tego projektu należy zdekatyzować, czyli poddać je działaniu temperatury oraz pary wodnej (wyprać i wyprasować).

Przy pracy z „Burdą” po wybraniu modelu, należy sprawdzić jaki rozmiar potrzebujemy skroić. Sprawdzamy obwody oraz wzrost. W tabeli rozmiarów czasopisma „Burda” znajduje się ono na pierwszych stronach szarej wkładki.

Poniżej na zdjęciu zaznaczyłam wymiary oraz obwody, które „zdjęłam” z Justyny, bo to na nią właśnie szyję bluzkę.

eti-blog-o-szyciu-zdejmowanie-miary-burda-jak-korzystac-blog-o-szyciu-etiblog

Szczęście chciało, że Justyna ma wzrost 168 cm, co oznacza, że nie muszę wydłużać czy skracać wykroju. Wzrost to pierwszy parametr jaki potrzebujecie sprawdzić. Przy rozmiarach 34-52 jest to właśnie 168 cm. Jeśli Wasz wzrost to raczej 160 lub 176 to musicie skrócić lub wydłużyć formy odzieży, gdyż inaczej nie będą one dobrze leżały. Burda raz na jakiś czas pokazuje ja to zrobić. Sprawdziłam i nawet w tym numerze (6/2013) jest informacja jak to wykonać.

eti-blog-o-szyciu-skracanie-wydluzanie-wykroju-blog-o-szyciu-etiblog-I

Wracamy do naszej tabeli rozmiarów i sprawdzamy potrzebne obwody i długości. Jak widzicie wymiary Justyny prawie idealnie wpisują się w rozmiarówkę z „Burdy”choć nie zupełnie, obwód bioder to 92 cm, ja w tabeli rozmiarów zaznaczyłam 90 (mogę sobie na to pozwolić, ponieważ koszula jest luźniejsza).

Zauważcie, że muszę przedłużyć rękaw, aby przypadkiem nie wyszedł mi on za krótki.

Jak model i rozmiar jest ustalony to przechodzimy do odrysowania wykroju z arkuszu. W tym celu w szarej części gazety szukamy naszego modelu (to nr 118). Zapoznajemy się z informacjami tam zamieszczonymi. Zauważamy, że długości bluzki to 60 cm, a długość rękawa to 45 cm (rękaw 3/4) {zaznaczyłam te informację niebieskimi strzałkami na zdjęciu poniżej). Ja rękaw wydłużę ponieważ, chcę żeby w tej koszuli był on długi.

eti-blog-o-szyciu-praca-z-burda-jak-korzystac-blog-o-szyciu-etiblog

Aby odrysować wykrój, musimy zorientować się na jakim arkuszu się on znajduje. Na zdjęciu powyżej zeskanowana dla Was strona z czasopisma, gdzie w zaznaczonym kwadracie znajdują się wszystkie najważniejsze informację. Na czerwono zaznaczyłam arkusz oraz elementy wykroju dotyczące tego modelu bluzki.

Zauważcie, że każdy z elementów do skopiowania (1 do 4) jest narysowany również w interesującym nas kwadracie i oznaczony jest dużymi cyframi (powyżej zaznaczyłam je czerwonymi kwadracikami). Dodatkowo na rysunkach tych znajdują się też mniejsze cyfry (zaznaczyłam jedną parę kolorem żółtym), one podpowiadają nam co będziemy z czym łączyć.

Jeszcze jedna bardzo ważna informacja. Zauważcie, że rozmiary są rozpisane oddzielnie i przy każdym znajduje się inny rodzaj kreski. Odwzorowując wykrój po konkretnej linii rozmiaru oraz po linii głównej będziemy wstanie odrysować wszystkie interesujące nas elementy tej bluzki.

Rozwijam arkusz D czasopisma i zaczynam szukać poszczególnych elementów bluzki. Dla przypomnienia są to elementy 1 do 4. Z ramki powyżej wiem również, że mam szukać ich w kolorze czerwonym (patrz zdjęcie powyżej).

eti-blog-o-szyciu-wykroj-jak-burda-odwzorowac-blog-o-szyciu-etiblog

Jak szukamy konkretnego elementu?

eti-blog-o-szyciu-praca-z-arkuszami-burdy-blog-o-szyciu-etiblog-I

Najpierw na krawędzi górnej lub dolnej arkusza szukamy konkretnej cyfry we wskazanym w gazecie kolorze. Ja na zdjęciu powyżej wybrałam cyfrę 7 w czerwonym kolorze, aby pokazać Wam jak najłatwiej znaleźć szukany element. Po znalezieniu na krawędzi liczby, przemieszczamy się w stronę środka arkusza pod kątem prostym względem krawędzi i raz jeszcze szukamy wybranej cyfry. Właśnie ta cyfra znajduje się w miejscu, gdzie jest interesujący nas element do odrysowania (element zaznaczyłam na zdjęciu powyżej innym kolorem tła).

To tyle słowem wstępu, przechodzimy do odrysowania elementów od 1 do 4 w kolorze czerwonym w interesującym nas rozmiarze. Na zdjęciu poniżej pokazuję jak odrysować rękaw. Zauważcie, że element odrysowuje po linii rozmiaru 36 oraz po linii głównej w tym wypadku ciągłej.

eti-blog-o-szyciu-odwzorowywanie-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-Ieti-blog-o-szyciu-odwzorowywanie-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-2

Przy kopiowaniu elementów bądźcie uważni. Często z jednej formy możemy przekopiować dwa wzory. Ma to nawet miejsce w bluzce, którą właśnie odrysowuje. Na linii dołu bluzka kończy się parę centymetrów przed modelem 119 (patrz zdjęcie poniżej). My wybrałyśmy model 118 i długość tej bluzki to 60 cm, a więc kopiujemy zgodnie z zaznaczoną linia dołu dla modelu 118.

eti-blog-o-szyciu-modele-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-I

Zakładam, że udało Wam się już skopiować wszystkie elementy. Teraz trzeba rozmieścić je na tkaninie. Zauważcie, że w „Burdzie” znajduje się przykładowe rozmieszczenie elementów na tkaninie.

eti-blog-o-szyciu-plan-kroju-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog

Ja mam tkaninę ze wzorem, więc przy rozmieszczaniu elementów kieruje się głównie wzorem, a nie jak zazwyczaj zużyciem materiału.

Dodatkowo zauważcie, że mamy inne rozmieszczenie dla rozmiaru 36-40 i inne dla rozmiaru 42-44 (zdjęcie powyżej).

Ja krojenie mojej bluzki rozpoczęłam od wybrania wzoru, który znajdzie się na przodzie bluzki. Na tym etapie wyznaczamy linię środka bluzki (przerywana żółta linia). Na tej linii układamy formę przodu bluzki tak, aby linia środka elementu przodu się na niej znalazła.

Lewą stroną widoczną na zdjęciu poniżej już skroiłam (zaznaczyłam ją czerwonym kolorem). Leży ona złożona wzdłuż linii środka bluzki na tkaninie, z której będę kroić drugi przód. Dzięki takiemu ułożeniu elementów, wzór tkaniny będzie idealnie zgrywał się na przodzie bluzki.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-przodu-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-I

Tył skroiłam na tkaninie złożonej na pół, sprawdzając jedynie wysokość wzoru. Chcę, aby pasowała do wysokości wzoru na przodzie.

eti-blog-o-szyciu-krojenie-tył-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-I

Wszędzie za wyjątkiem krawędzi dołu dałam zapas 1 cm, na krawędzi dołu bluzki 1,5 cm.

Teraz dorobię jeszcze obłożenie elementu tyłu. Wystarczy odciąć od górnej krawędzi tyłu szerokość obłożenia przodu (w tym modelu 4 cm). Dobrze jest też odciąć ok 2 mm od jego jednej krawędzi (zdjęcie poniżej).

Zdecydowałam się je skroić, ponieważ dzięki temu mogę pokazać Wam łatwiejszy sposób wszycia stójki.

Tak przygotowany element kroimy jak tył czyli z podwójnie złożonej tkaniny, oczywiście do niego również dodajemy zapasy na szwy (1 cm). Element ten podklejamy cienka flizeliną.

eti-blog-o-szyciu-oblozenie-krojenie-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog

Skroiłam wszystkie elementy bluzki za wyjątkiem elementów na wykończenie mankiecików. Kroimy je posiłkując się informacjami z gazety (zdjęcie poniżej, kolor czerwony).

eti-blog-o-szyciu-skroic-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog

Pliskę/mankiet dla rozmiaru 36 kroimy ją o długości 28 cm+2 cm i o szerokości 7 cm (mankiet będzie miał 2,5 cm po wszyciu), a więc poszerzyłam go względem zaproponowanego. Odszycie rozcięcia to 8,5 cm x 3 cm (zapasy uwzględnione). Potrzebujemy po dwa takie elementy.

Gdy już wszystko zostało wykrojone przechodzimy do podklejenia tkaniny flizeliną. Potrzebujemy podkleić wszystkie stójki oraz pliskę i odszycie (czyli elementy a i b- opisane w „Burdzie”). Są różne techniki podklejania i różne usztywnienia, na początku wybierzcie po prostu cienką flizelinę do tego i podklejcie całą stójkę i cały mankiecik.

Na lewej stronie materiału należy narysować zaszewkę piersiową. Dodatkowo przed odpięciem szpilek proponuje oznaczyć na tkaninie, która strona materiały jest stroną lewą, a która prawą. Ja mam tkaninę zadrukowaną, więc nie mam potrzeby oznaczać stron materiały, jest to widoczne.

SZYCIE:

Szyjemy w cienkiej lejącej tkaninie, a więc dobrze jest szyć stopka do ściegu prostego i jeśli jest tylko w maszynie taka opcja to również użyć płytki do ściegu prostego. Dzięki czemu tkanina będzie lepiej przytrzymana i igła z większą łatwością się w nią wbije (nie będzie efektu wciągania materiały pod płytkę ściegową). Dobrze jest również zamontować nową igłę o grubości 70. Nową, ponieważ musimy mieć pewność, że igła jest maksymalnie ostra, aby nie zaciągnąć nitki w delikatnej tkaninie.

Zaczynamy od zaszycia zaszewki. W tym celu składamy ją prawą stroną do prawej i szyjemy po narysowanej linii. Ważne, aby „zgubić” zaszewkę szyjąc tuż przy samej krawędzi. Następnie zaszewkę zaprasowujemy. Ja przy cienkich tkaninach zaprasowuje ją do góry, uważam, że tak ładniej leży na prawej stronie odzieży.

eti-blog-o-szyciu-zaszewki-krok-po-kroku-maszyna-do-szycia-blog-o-szyciu-etiblog

Szyjemy oczywiście stopką do ściegu prostego.

eti-blog-o-szyciu-zaszewki-stopka-ulatwiajaca-szycie-maszyna-do-szycia-blog-o-szyciu-etiblog

Zaszewka po zaprasowaniu.

eti-blog-o-szyciu-zaszewki-zaprasowana-szycie-maszyna-do-szycia-blog-o-szyciu-etiblog

Teraz łączymy szew ramieniowy.

eti-blog-o-szyciu-szew-ramieniowy-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-I

Doszywamy obłożenie tyłu do obu przodów.

eti-blog-o-szyciu-oblozenie-tylu-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-II-e1430205203288

Po doszyciu obłożenia proponuje zrobić kontrolę jakości, sprawdzamy czy szwy bluzki i obłożenia pokrywają się. Przypuszczalnie będzie tak, że obłożenie będzie delikatnie mniejsze, gdyż niepodklejone elementy się rozwlekły.

Następnie owerlokiem lub ściegiem owerlokowym obrzucamy wszystkie szwy oraz krawędź obłożenia (zdjęcie poniżej).

eti-blog-o-szyciu-kontrola-szycie-bluzki-krok-po-kroku-maszyna-do-szycia-blog-o-szyciu-etiblog

eti-blog-o-szyciu-obrzucania-krawedzi-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-I

Teraz zszywamy boki bluzki.

eti-blog-o-szyciu-zszywanie-krok-po-kroku-blog-o-szyciu-etiblog

I od razy obrzucamy je owerlokiem.

Na tym etapie bluzka jest gotowa do przymiarki.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluzke-koszule-blog-o-szyciu-etiblog-I

Teraz zabierzemy się za przyszycie stójki. Musicie wiedzieć, że tą stójkę można przyszyć na kilka sposobów. Dziś przedstawiam jeden z nich. Moim zdaniem najłatwiejszy.

Składamy stójki prawą stroną do prawej i zszywamy szyjąc 1 cm od krawędzi (linia zszycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

Stójkę łączymy gęstym ściegiem, u mnie ustawienie długości 2 (chcemy mieć pewność, że linia szycia będzie płynna, drobny ścieg nam to ułatwi). Dodatkowo gęsty ścieg da nam pewność, że szew/tkanina po wywróceniu na prawą stronę nie będzie się siepał.

eti-blog-o-szyciu-stojka-upiecie-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-I

Tutaj nasza stójka w trakcie jej łączenia.

eti-blog-o-szyciu-stojka-laczenie-krok-po-kroku-blog-o-szyciu-etiblog

Gdy stójkę mamy odszytą, sprawdzamy czy ma ładny kształt i czy oba końce są identyczne. Jeśli tak, to wycieniowujemy szew- patrz zdjęcie poniżej.

eti-blog-o-szyciu-stojka-wycieniowany-szew-wykroje-blog-o-szyciu-etiblog-I

Następnie zaprasowujemy ją na prawej stronie. I tak, przygotowaną upinamy do bluzki. Przy upinaniu zwracamy uwagę, aby szew ramieniowy wypadł w punkcie oznaczonym na stójce. Przed upięciem stójki oznaczam środek tyły oraz środek obłożenia tyłu.

Jeśli potrzebujemy to nacinamy szew obłożenia.

eti-blog-o-szyciu-stojka-przygotowanie-do-przyszycia-szycie-bluzki-blog-o-szyciu-etiblog-I

Tutaj stójka już upięta. Ważne, aby przed przyszyciem stójki upewnić się, że rozpoczyna się ona i kończy dokładnie w punkcie nr 2 (zdjęcie poniżej). Dzięki czemu będzie ona wszyta równo od krawędzi bluzki.

eti-blog-o-szyciu-stojka-upieta-szycie-bluzki-blog-o-szyciu-etiblog-1eti-blog-o-szyciu-stojka-upieta-szycie-bluzki-blog-o-szyciu-etiblog-2

Stójkę przyszywamy 1 cm od krawędzi szyjąc przez wszystkie warstwy. Może okazać się koniecznym delikatne nacięcie szwów przy stójce (zdjęcie poniżej czarne kreseczki).

eti-blog-o-szyciu-stojak-pod-stopka-krok-po-kroku-blog-o-szyciu-etiblog

Następnie wykonujemy kontrolę jakości, sprawdzając wysokość stójki, jej odległość od krawędzi oraz czy szwy ramieniowe się pokrywają. Jeśli wszytko się zgadza to odcinamy narożnik (zaznaczyłam go delikatnym niebieskim kolorem na zdjęciu powyżej).

eti-blog-o-szyciu-stojka-kontrola-szycie-bluzki-blog-o-szyciu-etiblog-I

Stójka gotowa, a więc przechodzimy do kolejnego etapu szycia.

eti-blog-o-szyciu-stojka-gotowa-szycie-bluzki-blog-o-szyciu-etiblog-I

Przygotowujemy rękawy.

Zaczynamy od estetycznego wykończenia pęknięcia rękawów. Jest tutaj też kilka sposobów ja przedstawie ten zaproponowany i opisany w gazecie. Zauważcie, że na formie rękawa jest narysowana kreska, przenieście tą linie na rękawy.

Element odszycia pęknięcia/rozporka przykładamy prawą do prawej w miejscu, gdzie ma powstać pęknięcie. Łączymy je razem, szyjemy ściegiem gęstym np.: 2. Następnie rozcinamy element tnąc po linii środka (fioletowa środkowa linia). I zaprasowujemy pod spód. Jeśli Wam się nie układa na płasko oznacza to, że należy mocniej rozciąć elementy.

eti-blog-o-szyciu-rozporek-rozciety-krok-po-kroku-blog-o-szyciu-etiblog

Teraz od lewej strony zaprasowujemy i upinamy krawędzie. Następnie przyszywamy szyjąc tuż przy estetycznej krawędzi (linię szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej).

eti-blog-o-szyciu-rozporek-upiety-krok-po-kroku-blog-o-szyciu-etiblog

Tutaj rozcięcie estetycznie wykończone.

eti-blog-o-szyciu-rozporek-odszyty-krok-po-kroku-blog-o-szyciu-etiblog

Rozporek można tak zostawić lub jak ja, jeszcze go przytrzymać. Wtedy na prawej stronie stworzy się założenie. Linia szycia na zdjęciu poniżej po lewej, a efekt po zszyciu po prawej.

Zauważcie, że górna część rękawa (ta większa) przy krawędzi jest podwinięta pod spód (na prawej stronie nie widać linii szycia).

eti-blog-o-szyciu-rozporek-ost-krok-po-kroku-blog-o-szyciu-etiblog

Na tym etapie łączymy rękawy, a tak powstały szew obrzucamy owerlokiem.

eti-blog-o-szyciu-laczenie-rekawa-rekawu-blog-o-szyciu-etiblog-I

Ok, to teraz możemy przejść do przyszycia mankietu, która wykończy nam krawędź dolną rękawa. Dla przypomnienia mankiet musi być podklejony flizeliną. Ja skroiłam mankiet o długości 30 cm x 7 cm (czyli poszerzyłam go względem zaproponowanej szerokości w gazecie). Jak dla mnie jest on zbyt długi, upewnijcie się jaki obwód Was interesuje.

Mankiet upinamy do krawędzi dolnej rękawa (stroną prawą do prawej). Wystaje on na 1 cm z każdej strony za rozporek. Pamiętajcie, że jedną krawędź rozporka podwijamy pod spód (widać tą krawędź na drugim zdjęciu poniżej) i do tak przygotowanej krawędzi upinamy mankiet.

eti-blog-o-szyciu-mankiet-upiecie-blog-o-szyciu-etiblog-l

Po doszyciu mankietu sprawdzamy czy wyszedł idealnie równo (zdjęcie poniżej). Na tym etapie zaprasowujemy niedoszytą krawędź mankietu na 1 cm (lewą stroną do lewej, patrz drugie zdjęcie poniżej).

eti-blog-o-szyciu-mankiet-kontrola-blog-o-szyciu-etiblog-III

Mankiet składamy na pół tak, aby linia zaprasowania pokryła się z linią doszycia mankietu. Zszywamy go, szyjąc tylko na linii boku (obu boków). Linię szycia zaznaczyłam na zdjęciu poniżej. Następnie odcinamy szew przy narożniku i wywracamy mankiet na prawą stronę.

eti-blog-o-szyciu-mankiet-zaszywanie-blog-o-szyciu-etiblog-I

Mankiet po wywróceniu na prawą stronę powinien prezentować się tak.

eti-blog-o-szyciu-mankiet-upinanie-kontrola-blog-o-szyciu-etiblog-I

Tak przygotowany mankiet upinamy szpilkami przypinając je na prawej stronie. Należy to zrobić dokładnie, aby podczas szycia na pewno załapać warstwę dolną mankietu. Szyjemy po mankiecie ok 2 mm od linii jego doszycia.

eti-blog-o-szyciu-dziurka-oznaczenie-blog-o-szyciu-etiblog-III

Teraz gdy mankiet jest wszyty możemy przyszyć rękawy.

Aby poprawnie doszyć rękawy potrzebujemy mieć oznaczone wszystkie punkty kontrolne na rękawie oraz na bluzce na linii pachy. Mam na myśli punkt nr 5 oraz punkt na rękawie w miejscu szwu ramieniowego bluzki.

eti-blog-o-szyciu-rekaw-blog-o-szyciu-etiblog-III

Górę rękawów przeszywamy rozregulowanym ściegiem (naprężenie nitki o 2 poniżej standardowego ustawienia), ścieg o najdłuższej długości ściegu. Robimy tylko jedno mocowanie, szyjemy 1 cm od krawędzi (linię szycia zaznaczyłam na zdjęciu powyżej).

eti-blog-o-szyciu-zmniejszanie-naprezenia-blog-o-szyciu-etiblog-I

Naprężenie wraca do standardowego ustawienia. Teraz zaczynamy upinać rękaw od szwu bocznego bluzki, oczywiście składamy je razem prawą stroną do prawej. Upinamy połowę obwodu rękawa tą dolną (patrz zdjęcie poniżej). Szpilki upinamy od strony rękawa.

eti-blog-o-szyciu-rekaw-upiecie-blog-o-szyciu-etiblog-I

Teraz ciągnąc za jedną nitkę dopasowujemy obwód rękawa do obwodu pachy bluzki. Porównujemy obwody na linii 1 cm od krawędzi. Kontynuujemy upinanie rękawa, kontrolując aby punkty kontrolne się zgrały razem. Ja ten rękaw ściągnęłam może 0,5 cm.

eti-blog-o-szyciu-rekaw-upiecie-szpilkami-blog-o-szyciu-etiblog-I

Szyjemy po stronie rękawa, szyjąc 1 cm od krawędzi. Szyjąc na linii wmarszczenia rękawa staramy się szyć dokładnie po linii jego wcześniejszego przeszycia.

eti-blog-o-szyciu-rekaw-pod-stopka-blog-o-szyciu-etiblog-I

Robimy przymiarkę i jeśli rękaw leży ładnie to szew zaprasowujemy na stronę koszuli, a następnie obrzucamy owerlokiem.

eti-blog-o-szyciu-rekaw-wszyty-blog-o-szyciu-etiblog-I

Teraz można zrobić przymiarkę i przejść do wykończenia koszuli, a dokładnie podwinięcia linii dołu. Ja podwijam ją tylko na ok 7 mm.

Zaczynam od obrzucenia krawędzi dołu owerlokiem. Nie doszywałam do linii zaprasowanej krawędzi dołu, skończyłam jakieś 4 cm przed nią.

eti-blog-o-szyciu-dolna-krawedz-blog-o-szyciu-etiblog-ITeraz odginam obłożenie, zginając je dokładnie wzdłuż linii zaprasowania. Zszywam elementy tylko na linii obłożenia, szyjąc 6-7 mm od krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-dolna-krawedz-obrebianie-blog-o-szyciu-etiblog-II

Obcinam (wycieniowujemy szew), wywracam obłożenie/obsadzenie. Prezentować powinno się ono jak moje przedstawione na zdjęciu poniżej. Pozostaje nam ściegiem prostym przytrzymać krawędź, szyjąc ściegiem prostym ok 5 mm od krawędzi.

eti-blog-o-szyciu-dolna-krawedz-podwijanie-blog-o-szyciu-etiblog-I

Tutaj krawędź już po przeszyciu.

eti-blog-o-szyciu-dolna-krawedz-gotowa-blog-o-szyciu-etiblog-I

Pozostaje nam wykonanie dziurek i przyszycie guzików.

eti-blog-o-szyciu-dziurka-oznaczenie-blog-o-szyciu-etiblog-III

Zaczniemy od dziurek. Do stopki do automatycznego obrzucania/obszywania dziurek wkładamy guzki (funkcja ta dostępna w modelach maszyn z automatycznym obrzucaniem dziurek). Montujemy stopkę przy maszynie, ustawiamy ścieg dziurki (jeśli potrzeba to również długość i szerokość). Koniecznie opuszczamy dźwignie obrzucania dziurki. Zaczynamy szyć, a maszyna obrzuci ją automatycznie.

eti-blog-o-szyciu-dziurka-po-stopka-blog-o-szyciu-etiblog-I

Ustawienie maszyny.

eti-blog-o-szyciu-ustawienie-maszyny-przy-obrebianiu-dziurki-guziki-blog-o-szyciu-etiblog-I

Więcej informacji o robieniu dziurek znajdziecie w dziale porady naszego bloga: link.

Teraz rozcinamy dziurkę rozpruwaczem.

eti-blog-o-szyciu-rozciecie-dziurki-rozpruwaczem-blog-o-szyciu-etiblog-I

Na tym etapie robię wszystkie dziurki w kolszuli. Wcześniej oznaczam pisakiem krawieckim w których miejscach je wykonam.

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluzke-guziki-blog-o-szyciu-etiblog-I

Robimy przymiarkę określając miejsce, gdzie przyszyjemy guzik. Przy maszynie montujemy stopkę do przyszywania guzików (jest ich kilka, a więc tak będzie znacznie szybciej). Przyszywamy guziki ściegiem zygzak ustawionym na długość ściegu „0” lub opuszczamy transport. Szerokość ściegu zależy od szerokości rozstawu dziurek. Ważne, przyszywając guziki za pomocą maszyny potrzebujecie ustawić guzik tak, aby jego otwory były ustawione równolegle do dziurki. Ja zrobiłam dziurki pionowe, więc mój guzik powinien mieć otwory ustawione również pionowo (czyli nie tak jak na zdjęciu poniżej). 🙂

W dziale porady wszystko przedstawione krok po kroku: link.

eti-blog-o-szyciu-przyszywanie-guzikow-blog-o-szyciu-etiblog-I

Koszula skończona 🙂

eti-blog-o-szyciu-jak-uszyc-bluzke-damska-szycie-krok-po-kroku-maszyna-do-szycia

 

tagi: , ,

20
Dodaj komentarz

11 Comment threads
9 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
charm

Piękna, może kiedyś się odważę 🙂

edyta

Skąd jest ten przepiękny materiał?

Aga

Bardzo fajna strona. Masa przydatnych rad. Sama zamierzam zająć się szyciem, bo uważam, że można stworzyć tyle fajnych oryginalnych rzeczy. Czy odbywają się u Państwa jakieś kursy dla początkujących?

nett

Jakiej foli Pani używa do robienia wykrojów, może to celofan? Pozdrawiam

Aga

Witam, czy szyje może Pani takie koszule na zamówienie. Nie mogę po prostu oderwać oczu od tej bluzki super krój.

Agnieszka Mutke

Nieźle. Przydało się. Dzięki 🙂

Asia

Witam, Co to jest za książka i gdzie ją można kupić? Proszę o odp na maila.
Dziękuję.
Pozdrawiam

Grażyna

Witam, mam pytanie do części poświęconej ułożenia formy na tkaninie.
Na zdjęciu ułożona jest strona prawa i lewa strona bluzki tak aby wzór się zgadzał. A co z podłożeniem? na zdjęciu jest narysowany tak jakby był już podszyty. Na zdjęciach poniżej jest jedną częścią z połową przodu. Jeżeli wytnę w jednym kawałku to wzór mi się nie zgodzi. Jak to zrobiłaś?

pozdrawiam, Dorota

przepieknie wyszlo. Gratuluje talentu 🙂

Maria

A jeśli mam maszynę co handluje ale muszę sama ja ustawiać to jak robić dziurkę