Kosmetyczka

Do uszycia kosmetyczki potrzebujesz dowolną maszynę do szycia. Ja zdecydowałam się użyć maszynę Janome DXL603.

* Wymiary gotowej kosmetyczki:
– Wysokość 13 cm, szerokość 25 cm, głębokość 15 cm

* Materiały potrzebne do uszycia koszyczków:
– tkanina podstawowa 45 cm x 45 cm
– tkanina dodatkowa 30 cm x 45 cm
– podszewka 45 cm x 60 cm
– pianka (ocieplina odzieżowa) 45 cm x 60 cm
– zamek o długości 40 cm
– nici
Słowo „podszewka” traktujemy w tym przypadku jak wewnętrzną warstwę kosmetyczki, nie ma konieczności wykorzystania tu stricte podszewki, warto użyć tkaninę łatwo zmywalną np. cienką ceratę czy folię.
Wymiary wyszczególnionych powyżej tkanin zostały lekko zawyżone, aby mieć pewność, że będzie można skroić każdy element zgodnie z nitką prostą (nitka prosta- czytaj poniżej).

* Przybory, akcesoria:
– obcinaczki (Eti 097)
– nożyczki (Titanium Ti712)
– pisak krawiecki dwustronny samoznikający (Eti 120)
– miara krawiecka (Eti 104)
– szpilki (Eti 118)
– linijka do patchworku i quiltingu 160 x 160 (Eti 973)
– stopki: do wszywania zamka (Janome 829801002) lub wersja pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym (Janome 940290000); stopka z transportem górnym (JANOME 200311003) oraz wersja pasująca do maszyny z chwytaczem wahadłowym (JANOME 200310002)
– żelazko i deska do prasowania

ETAPY:
Przygotowanie:

Do narysowania poniższego szablonu na tkaninie użyłam linijki do patchworku i quiltingu, dzięki jej pionowym i poziomym liniom oraz kątom udało mi się w bardzo prosty i szybki sposób przenieść wymiary na tkaninę. Zobacz poniżej, jak za jednym przyłożeniem linijki udało mi się nanieść od razu dwa wymiary: 12 cm oraz 6,5 cm.

Po zdekatyzowaniu tkaniny, jeśli to konieczne kroimy poszczególne elementy kosmetyczki zgodnie z wymiarami przedstawionymi na rysunku poniżej (zapas na szew został uwzględniony). Przy krojeniu pamiętaj o zachowaniu nitki prostej tzn. rozmieść poszczególne elementy tak, aby strzałka znajdująca się na nich była równoległa do oryginalnie wykończonego brzegu tkaniny (krajki).

Kroimy:
– tkanina podstawowa: 1 x element C
– tkanina dodatkowa: 2 x element B, 1 x element D
– podszewka: 1 x element A
– ocieplina: 1 x element A

Poniższy rysunek możesz wydrukować, link do pliku znajduje się na dole strony.

SZYCIE:

Rozpoczynamy od połączenia elementu C z elementami B. Składamy elementy prawą do prawej tak, jak na zdjęciu poniżej. Łączymy je szyjąc na 1 cm od krawędzi w zaznaczonych miejscach.

Następnie zaprasowujemy szew na stronę elementów B i wykonujemy stębnówkę na prawej stronie w zaznaczonym miejscu.

Element A podszywamy od lewej strony ociepliną. W tym celu najpierw spinamy szpilkami oba elementy, następnie szyjemy 0,5 cm od krawędzi w zaznaczonych na zdjęciu miejscach.

Ja do tej operacji zalecam stopkę z górnym transportem, dzięki której warstwy są równo podawane do zszycia i nie ma opcji, aby inaczej przesuwała się dolna warstwa tkaniny, a inaczej górna, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku szycia ze zwykłą stopką. Stopka z górnym transportem „chodzi” nad tkaniną oraz za pomocą ząbków przesuwa ją.

Do prawej strony kosmetyczki przykładamy prawą stroną zamek błyskawiczny. Zwróć uwagę na wymiary podane na zdjęciu poniżej, muszą zostać zachowane. Następnie przykładamy na to podszewkę, również prawą do prawej. Jeśli do tej pory wszystko zostało dokładnie zrobione to oba elementy powinny mieć identyczny kształt. Przyszywamy zamek stopką do wszywania zamka.

Przypinamy za pomocą szpilek bok z zamkiem i zszywany, szyjąc 1 cm od krawędzi, czyli zszywamy za jednym razem wierzchnia warstwa kosmetyczki, zamek oraz podszewkę. Ja rozpięłam zamek i przy maszynie zamontowałam stopkę do zamka, następnie połączyłam wszystkie warstwy. Na zdjęciu poniżej po prawej widać wszyty zamek. Zamek po wszyciu powinien mieć szerokość dokładnie 1 cm – patrz zdjęcie poniżej, gdzie zamek został wszyty z obu stron.

Dzięki specjalnie wyprofilowanemu spodowi stopki do zamka możliwe jest szycie blisko  ząbków zamka.

Następnie umieszczamy podszewkę pod spód i spinamy zamek oraz obie warstwy tkaniny. Wykonujemy stębnówkę przy zamku.

Wszywamy kolejną stronę zamka. W celu należy złożyć podszewkę na pół prawą do prawej, to samo wykonujemy z wierzchnią warstwą kosmetyczki tak, aby na krawędzi obu tkanin tj. między podszewką oraz tkaniną wierzchnią, znalazła się krawędź zamka – uwaga, tu również należy zachować odległości dla zamka przedstawione na zdjęciu powyżej. Szyjemy w zaznaczonym miejscu. Jak widać na zdjęciach, ja wykorzystałam zamek kryty, który wszyłam techniką dla zwykłego zamka.

Po wszyciu zamka wywracamy połączone elementy na stronę prawą i będziemy wykonywać stębnówkę po drugiej stronie taśmy zamka. Ja w tym celu przypinam wszystkie warstwy szpilkami, aby żadna mi się nie przesunęła pod maszyną w trakcie szycia.

Kolejno wykonujemy rączkę. W tym celu zaprasowujemy wzdłuż krawędzie elementy D na 1 cm, a następnie składamy go na pół, zszywamy szyjąc 0,2 cm od zaprasowanych krawędzi. Przyszywamy rączkę na krawędziach elementu C – czyli tylko do elementu skrojonego z tkaniny zewnętrznej. Ważne – umieść rączkę co najmniej 1,5 cm od krawędzi tkaniny.

Warstwę wierzchnią oraz podszewkę na odcinku znajdującym się przy zamku (góra kosmetyczki) łączymy z dołem kosmetyczki, zarówno tym wykonanym z podszewki jak i tym z tkaniny wierzchniej. W pierwszym etapie spinamy szpilkami warstwy przy zamku wierzchnią i podszewkę oraz warstwę dołu z podszewki. Na tym etapie mamy spiętą podszewkę prawa do prawej oraz górę kosmetyczki (patrz zdjęcie poniżej).

Teraz wierzchnią warstwę kosmetyczki przewracamy na stronę lewą i przypinamy do uprzednio spiętych warstw prawa do prawej.

Reasumując mamy złożoną kosmetyczkę, gdzie warstwy zewnętrzne są złożone względem siebie prawa do prawej oraz warstwy podszewki, które również są złożone prawa do prawej.

Szyjemy wzdłuż zaznaczonej na rysunku linii szyjąc 1 cm od krawędzi. W celu ułatwienia sobie szycia proponuje tu również szyć stopką z górnym transportem, dzięki czemu żadna z warstw nie będzie stwarzać kłopotu przy szyciu. Operację powtarzamy na odcinku po przeciwległej stronie.

Kosmetyczka po połączeniu odcinków wywrócona na prawą stronę powinna wyglądać następująco:

Kolejną operacją jest zaszycie narożników kosmetyczki. Mając kosmetyczką na prawej stronie wyciągamy przez niezszyty narożnik inny narożnik przeciągając go pomiędzy warstwami kosmetyczki (tkaniną zewnętrzną a podszewką) – patrz zdjęcie poniżej.

Po przeciągnięciu narożnika widzimy, że obie warstwy tj. zewnętrzna jest złożona prawą do prawej oraz wewnętrzna (podszewka) jest również tak złożona. Na tym etapie spinamy warstwy szpilkami tak, aby szew znalazł się na środku przeszywanego odcinka.

Teraz łączymy oba narożniki razem i zszywamy wszystkie cztery warstwy, szyjąc na 1 cm od krawędzi. Operacje powtarzamy dla pozostałych dwóch narożników. Ostatni narożnik będziemy łączyć inna techniką. Tutaj również, aby ułatwić sobie szycia zalecam stopkę z górnym transporterem.

Narożnik ostatni będziemy zszywać w kilku etapach. Najpierw upinamy szpilkami narożnik z tkaniny zewnętrznej.

Narożnik odszywamy w dwóch częściach,  każdorazowa szyjąc od krawędzi w kierunku do środka, tak aby nie przeszyć szwu środkowego oraz podszewki.

Kosmetyczka prawie skończona, zostaje nam zaszyć narożnik w podszewce. W tym celu składamy krawędzie narożnika do środka na odległość 0,8 cm i spinamy szpilkami, tak jak na zdjęciu poniżej.

Zszywamy otwór szyjąc 0,2 cm od krawędzi.

Projekt skończony, gratulacje!

I obiecany plik do pobrania.

Jeśli chcecie pochwalić się swoimi kosmetyczkami wykonanymi na podstawie tego wpisu, przysyłajcie do mnie swoje projekty, opublikujemy je na naszym blogu. Mój adres mailowy: e.szafranek@eti.com.pl

tagi: ,

12
Dodaj komentarz

8 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o

[…] Ewa zainspirowana uszytą przez nas kosmetyczną (https://etiblog.com.pl/kosmetyczka/) uszła swoją wersje kosmetyczki. Wyszła bardzo […]

[…] tym linkiem –  https://etiblog.com.pl/kosmetyczka/ znajdziecie opis jak krok po kroku uszyć własną kosmetyczne […]

Paula

w opisie kosmetyczki jest napisane o pobraniu wykroju na dole strony, niestety nie mogę go znaleźć..

Karolina

Witam. W opisie brakuje wysokości podszewki. Mogłabym sie dowiedzieć jak powinna być?

Basia77a

Mówią ze bez prucia nie ma szycia
Wiec prałam i szylam aż uszyłam
Jestem z siebie dumna i dziękuje za toturial

Kate332

Hura! udało się, męczyłam, męczyłam i jest, moja własnoręcznie wykonana kosmetyczka, niestety nie miałam różnych materiałów i uszyłam z jednego rodzaju, nie do końca wierzyłam w sukces i nie chciałam na darmo wydawać pieniędzy, ale myślę że kiedyś spróbuję wersję dwukolorową.

Baja

Świetna,uszyłam cztery sztuki🙂

K

Proszę o informację jakiej wielkości jest wydruk? A3, A2….