Dziś wpis opisujący jak można odrysować wykrój, a dokładnie formę bluzki z gotowej już uszytej odzieży. Dodatkowo pokażemy Wam bardzo fajną naszym zdaniem miarkę/ linijkę dzięki której można dopracować kształt dekoltów, podkroi pach itp. Przy szyciu, tworzeniu wykroi często się nią posługujemy i sądzimy, że Wam się też może ona przydać.
Jak zawsze ostrzegamy o niedokładności techniki odrysowania odzieży. Jednak świetnie wiemy, że i tak po nią sięgacie, a więc w kilku punktach pokazujemy jak można zrobić to najdokładniej.
Po pierwsze należy wybrać odzież do odrysowania i najlepiej byłoby, aby wybrać bluzkę z tego samego materiału, z którego planujemy uszyć nową. Jeśli to się nie udało to koniecznie pamiętajcie, aby mieć pewność, że odrysowując formę od bluzki dzianinowej, jej obwody będą odpowiednie do uszycia bluzki z tkaniny. Jeśli tego nie zrobimy nowa bluzka będzie zwyczajnie zbyt mała.
Co jest potrzebne do odrysowania formy (wykroju) bluzki bez rękawka?
Do przygotowania formy naszej bluzki potrzebny jest papier w dużych arkuszach, ołówek, nożyczki, szpilki, miara krawiecka, potrzebna będzie też wspomniana wcześniej elastyczna miara do mierzenia krzywych oraz linijka, my będę korzystać z linijki do patchworku.
Odrysowujemy bluzkę bez rękawka- tył:
Odrysowanie formy (elementów bez zapasu na szwy) rozpoczniemy od tyłu bluzki, gdyż jest to minimalnie łatwiejsze. Kładziemy bluzkę złożoną na pół na arkuszu papieru i odrysowujemy ją.
Zauważcie, że przy odrysowaniu bluzki od razu nanosimy nową linie boku bez wcięcia w talii. Formę tą będziemy wykorzystywać do uszycia sukienki z tkaniny bez zamka, a więc nie może ona być tak dopasowana. Identycznie będziemy postępować przy odrysowaniu przodu bluzki.
Oczywiście jeśli Wy planujecie uszyć bluzeczkę z takiego samego materiału to wcięcie na talii warto zrobić. 🙂
Linia podkroju pachy oraz linia dekoltu musi być płynnie narysowana, a więc nie może obyć się bez krzywika. My korzystamy z pomocy elastycznej miary do mierzenia krzywych, dzięki której nie tylko możemy wygodnie zmierzyć odcinki po łuku, ale też posłużyć się nią do narysowania ładnych płynnych łuków i to bez inwestowania w kosztowne profesjonalne krzywiki krawieckie.
Taka elastyczna miara przyda się Wam przy:
- przy szyciu – odmierzaniu odcinków np.: aby zmierzyć obwód dekoltu i kupić odpowiednią ilość lamówki do wykończenia
- przy wykrojach – zarówno przy mierzeniu jak i rysowaniu ładnych płynnych linii
- rysowaniu np.: linii pikowania, czy nanoszeniu linii ściegów dekoracyjnych
- przy krojeniu- dodawanie zapasu na szew (1cm), na łukach, ale sprawdzi się również na liniach prostych
Odrysowujemy bluzkę bez rękawka- przód:
Przód odrysowujemy podobnie, jednak linia dekoltu znajduje się na elemencie tyłu, aby ją swobodnie odrysować proponujemy położyć arkusz i bluzkę na miękkiej powierzchni. Następnie powbijać szpilki na krawędzi dekoltu, resztę odrysować identycznie.
Po wypięciu szpilek, zostają w papierze małe otwory.
Otwory łączymy płynną linią i mamy cały element przody odrysowany.
Tak prezentują się odrysowane elementy. Co warto skontrolować? Proponujemy zmierzyć długość elementów na linii boków, powinna być równa.
Sprawdzić czy linia dekoltu tworzy ładny kształt, jeśli nie to go dopracowujemy. Tutaj również pomocna jest elastyczna miarka. Wystarczy ją wygiąć i wzdłuż niej rysować płynną linię.
To tyle, możemy przejść do szycia krojenia i szycia. 🙂
W komentarzach, chętnie poczytamy czy korzystacie z elastycznej miarki i do czego głównie Wam służy.
Wspaniałe są te wasze porady.